| imale a întrebat:

Care sunt mai aproape de Dumnezeu? Ortodocsii sau Penticostalii? Spuneti-va parerea personala.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
77 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Eu am fost binecuvantata sa am o educatie moral-crestina inca de micuta.Frecventam biserica ortodoxa, aprindeam lumanari, sarutam icoanele, plateam o slujba si credeam ca este suficient.Insa,cu timpul am inceput sa imi pun intrebari la care nu gaseam un raspuns.Si am inceput sa caut pentru ca eu nu m-am multumit cu putin.Am dorit mai mult din Dumnezeu din puterea si cunostinta Lui.Astfel am studiat am cautat si am gasit.Cand m-am intors la Dumnezeu si am primit iertarea prin jertfa Domnului Isus, am simtit prezenta Lui in inima mea.De atunci eu Ii spun Tata, iar El imi spune:Iata-Ma! Credinta mea este una autentica, am o relatie cu Dumnezeu prin rugaciune si Cuvant.El ma poarta pe bratele Sale, mi-a pregatit un loc, ca acolo unde este El sa fiu si eu impreuna cu cei dragi.Pentru mine mantuirea nu mai este o speranta ci o certitudine!''Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn, şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi vei fi mântuit.''
''Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.''

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Si in rai e tot pe pile, bagi matanii la greu ai loc la tribuna nu da-i cu pupincurismul, la cazane.

| sitărescu a răspuns (pentru EmaS):

Vă rog să nu o luați ca pe o critică sau ca pe un reproș, dar aș avea niște câteva întrebări pornind de la afirmația :

"Si am inceput sa caut pentru ca eu nu m-am multumit cu putin."

Pt a înțelege, cu ce bagaj de cunoștințe ați plecat din ortodoxie

Ați fost familiară înainte de a face schimbarea, cu termenul de ICONOCLASM și ce a reprezentat el în istorie?

Ați cunoscut deciziile Sinoadelor Ecumenice și din ce întâmplări minunate s-au luat acele decizii?

Cunoșteați perioadele istorice în care au fost scrise diferite texte din Sfânta Scriptură, mai ales din Vechiul Testament și pentru ce context socio-religios au fost scrise și date?

În opinia dumneavoastră, un ortodox, care se străduiește să cunoască Sfânta Scriptură, Predania(tradiția) Bisericească, Simbolistica Religioasă și contextul istoric al religiei mozaice în care au fost revelate, Textele Masoretice, se mulțumește cu puțin?

| EmaS a răspuns (pentru sitărescu):

Sincer? M-am cam saturat de formalismul din biserica, de faptele preotilor, de doamnele in varsta care te analizau din cap pana in picioare si erau prezente doar pentru a barfi, dar nu aveau nici cele mai mici cunostinte despre religie, nu mai vorbesc despre modul de viata pe care il duceau.Cat despre colegele mele erau bune credincioase,insa faceau pacate mari,iar cand posteau,scoteau sticluta cu tuiculita si fumau,dar ele erau bune crestine. Am observat ca in general, biserica oertodoxa nu reprezinta decat o adunatura de superstitii si reguli pe care trebuie sa le respecte cu strictete ca doar '' te bate Dumnezeu''.Si am inceput sa cercetez Biblia sa renunt la ritualuri si sa cresc intr-o relatie spirituala personala cu Domnul Isus Hristos.Am primit pacea si fericirea mantuirii, si am inceput sa aduc roada Duhului Sfant in viata mea.Am inceput sa iubesc Caile si lucrarile Domnului, Cuvantul Sau pe care il traduc in fiecare zi in viata mea.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

La care formalism te referi? Legat de faptelepreotilor, ce treaba avem noi cu pacatele preotilor.Pe noi nu pacatele preotilor ne intereseaza caci, cine este fara de pacat decat Hristos? Pe noi ne intereseaza cheile Imparatiei Cerurilor pe care el are prin cuvintele Mantuitorului "Luati duh sfant, carora veti ierta pacatele se vor ierta si carora le veti tine, tinute vor fi." Nu avem nici un drept sa judecam preotii.Nici pastorii nu cred ca sunt mai ok.Au fost cazuri de scandaluri si la Pastori, plus de asta nu avem noi de unde sti ce e cu omul respectiv pentru ca noi judecam d emulte ori aparantelewinking

| sitărescu a răspuns (pentru EmaS):

Doamnă, nu mi-ați răspuns la întrebări și nici nu sunteți obligată să o faceți.

La credința dumneavoastră personală, eu nu am ce comenta, pentru că e o parte din suflet, a fiecăruia.

Ceea ce vreau să vă spun, e că pe mine, păcatele fraților întru Hristos Domnul nu mă-npiedică să mă pocăiesc, în cadrul ortodoxiei în sensul îndemnului Sfântului Ioan Botezătorul.

Nu din cauza faptelor preotului, care este om, nu mă voi putea eu mântui.

Acele ritualuri nu mai devin niște superstiții când merg la sursă și observ rațiunile și întâmplările minunate din care s-au dat.

Scopul nu e că te bate Dumnezeu, ci preocuparea de a păstra și continua o învățătură Unitară și Întreagă, așa cum s-a consemnat de-a lungul secolelor.

Strădania de toate zilele a Sfinților Părinți a fost neacceptarea de "adevăruri"fragmentare, cu care s-au confruntat de-a lungul veacurilor și pe care le-au combătut în Sinoadele Ecumenice.

Anumite superstiții, introduse în zonele rurale, în special, sunt CONDAMNABILE, când se încearcă includerea lor în sfera dogmelor și a sacrului.

Dar, din perspectivă strict antropologică, ele reprezintă o parte din folcorul poporului român, ce nu poate fi negată sau ștearsă cu buretele pentru că ar însemna să ne dezicem de propriile origini.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

-Din anul 215 slujitorii Bisericii au inceput sa fie numiti Preoti.
-Botezul copiilor mici nu gasim niciunde in Biblie suport, el a aparut dupa anul 250.
-Introducerea lumanarilor si tamaia 320 d.Hristos.
-Cultul mortilor Sec IV
-Rugaciuni facute la mormant prin intermediul sfintilor.
-Pomeni si coliva (Psalmul 106:28, 29)-In anul 600 au devenit prin decret reguli de credinta.
-Acatiste
-Cultul Fecioarei Maria dupa anul 400.
-Sinodul ecumenic din Efes anul 431 decreteaza mijlocirea si fecioria continua a Fecioarei Maria.
-Maria declarata mama a Bisericii.
-Prima sarbatoare consacrata Fecioarei,, Buna vestire.,,
Hainele preotesti in anul 400-420 Constantin cel mare a introdus hainele stralucitoare dupa modelul preotilor pagani.
-La anul 450 Episcopul numit temelia Bisericii locale.
-Moaste sec.IV
-Icoane si statui sec IV-V
-Aghiazma anul 850.
-Aparitia celor 7 taine 1267 acceptata de ortodocsi si catolici.
Egalitatea traditiei cu Sfanta Scriptura 1500.
-Acceptarea Apocrifelor ca si o completare a Bibliei. 1550
Toate acestea au fost introduse de oameni, nu au fost lasate model de catre Domnul si Sfintii Apostoli. Daca ei nu le-au practicat si nu gasim nicaieri in Scriptura, noi de ce sa ne indepartam de origini?!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Hmm! Interesantă înşiruire de evenimente! Stau şi mă gândesc, dacă există posibilitatea ca toate cele enumerate de tine mai sus, să fi apărut prin insuflare divină? Nu ştiu dacă mă exprim pe înţelesul tău, vreau să spun că, de unde ştii că cele enumerate de tine mai sus nu sunt insuflate de Dumnezeu şi, evident apărute cu voia Lui?

Dacă pocăiţii neagă şi combat practicile bisericilor istorice, care multe dintre ele au apărut, recunosc, după Înălţarea Domnului, nu înseamnă că Îl mai ucid o dată pe Iisus? Domnul Hristos s-a înălţat la ceruri dar el nu ne-a părăsit, a ramas cu noi, în inimile noastre şi ne călăuzeşte viaţa îndrumându-ne pe calea cea bună. Oare cinstirea Mamei sale nu ar fi putut aparea ca inspiraţie divină? De unde ştii că nu Domnul Iisus a zis oamenilor din vremea aceea care se rugau fierbinte "Cinstiţi-o pe Mama mea şi rugaţi-vă ei pentru binele vostru!" sau "Botezaţi şi copii că şi ei sunt ai mei şi au nevoie de curăţirea harică!" sau "Ţineţi şi păstraţi tainele bisericii căci prin ele vă veţi mântui!"?

Eu unul nu sunt deloc convins că pocaiţii de azi au credinţa (mai bine zis manifestarile credinţei) oamenilor din primele secole ale creştinismului.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Toate acestea au argumente biblice.winking Insa vad ca discutia in care ti-am prezentat afirmatiile biblice cu privire la sfinti nici macar nu le-ai citit.

| das3 a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Parte cu botezul apare si in scriptura cu toate ca acest lucru este negat vehement. se spune clar si X s-a botezat cu toata casa lui. ce ar trebui mai mult de atat nu spune nimeni s-a botezat cu toate rudele constiente peste 30 ani.
si apoi intrebarea mea ar fi pentru cei care neaga copiilor dreptul de ase boteza: Iisus a spus ca cei nebotezati nu vor intra in imparatia cerurilor, atunci ce ne facem cu copii si tinerii pana in 30 de ani i-am abandonat ii lasam sa mearga in iad daca Doamne fereste se intampla o nenorociere.
Copilul mic fiind nu poate decide pentru el, pana la o varsta parintii decid pentru el. Cur ar fi ca eu sa intreb bebelusul de o luna dragul meu doresti sa fii vaccinat ca nu cumva sa faci 1000 de boli? e la fel cu botezul
parintii sunt resposabili de mantuirea copiilor pana acestia devin adulti deci parintele trebuie sa decida.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Dragul meu,eu am experientele mele cu Dumnezeu, El a facut minuni in viata mea, El mi-a dat un sens, imi raspunde la rugaciuni, locuieste in inima mea, eu nu as renunta la ceea ce am pentru nimic in lume.Chiar daca ar trebui sa platesc cu viata pentru credinta mea in Isus Hristos.

In ceea ce ii priveste pe sfinti,toata admiratia mea,caut sa le urmez exemplul prin modul meu de viata,insa daca ei nu au acceptat inchinarea cat au fost in viata, de ce ar accepta-o acum? Nici macar ingerii din cer nu au acceptat inchinarea.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

De unde sti ca acele exepriente sunt de la Dumnezeu? Spune-mi tu acum asa din punctul tau d evedere.eu daca as infiinta acum un cult nou neoprotestant cu ideile mele personale crez ca Dumnezeu ar fi in acea adunare? cu siguranta nu.Toate cultele acestea nu sunt infiintate de Apostoli ci de simpluii oameni.in biblie Iisus cheile imparatiei cerurilor nu le-a dat oamenilor cilui Petru.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Stiu pentru ca numai Dumnezeu te poate transforma dintr-un pacatos intr-un copil de Dumnezeu care aduci roade ale Duhului Sfant,sa iubesti Caile si Oranduirile Lui, Cuvantul Lui.Citeste la Galateni 5 si te rog sa te cercetezi daca esti pe o cale buna. Daca religia ta nu te-a schimbat, schimb-o tu pe ea! Eu tin credinta care a fost data sfintilor o data pentru totdeauna, nu cu imbunatari aduse de oameni, asa cum au primit si trait ucenicii.

| das3 a răspuns (pentru EmaS):

Este foarte gresita concluzia la care ai ajuns referitor la biserica ortodoxa si se datoreaza in primul rand faptului ca avand aceste dileme nu ai fost sa discuti cu un duhovnic care stie ce spune. te-ai lasat smintita de atitudinea celor din jur, crezi ca Dumnezeu te va judeca pe tine dupa faptele lor?
in loc sa vorbesti cu un duhovnic si sa citesti cartile sfintilor parinti care explica clar ortodoxia adevarata, te-au prins la colt niste protestanti, au sadit o idee care ti-a placut si te-au impins pe calea dorita de ei. e foarte dureros ca inainte da a face acest pas nu ai incercat sa intelegi adevarul aspura propriei tale credinte - ortodoxia, ai aruncat totul la cos bazandu-te pe pacatele colegilor si poate a unor preoti care nu sunt 100% corecti, sau pe atitudinea babelor duse cu capul (pe mine intr-o duminica la biserica o baba vroia sa ma dea afara ca de ce se fataie copilul - de 2 ani, ce sa inteleg ca ma da biserica afara? e o baba dusa, m-am luat de ia si i-am spus sa-si vada de treaba)

| das3 a răspuns (pentru EmaS):

Gresit
din pacatoe in nepacatos te poti transforma si doar cu ajutorul Diavolilui
de ce?
simplu suntem pacatosi deoarece Diavolul ne Ispiteste si noi ca prostii il ascultam. cam toate marile pacate sunt dinispita lui nu le inventeaza omul, si betia si patima trupeasca si omorul
dar daca este spre interesul lui ne lasa si in pace si tunci nu mai pacatuim, cel putin nu asa de mult ca atunci cand se lupta cu noi ca nu mai avem ispita
de ce ar lasa diavolul sectactantii in pace:
1. ca sa se demonstreze in fata altilor indreptarea dupa convertire si astfel atragerea altor adepti
2. ca sa creasca parerea de sine a persoanei in cauza - parere de sine in urma careia el insusi a picat
3. economie de timp- nu mai pierde timpul cu el e daja castigat

| EmaS a răspuns (pentru das3):

Cei care se lasa dusi sunteti voi, credeti numai ceea ce va spun preotii. Daca vrei sa stii imi era foarte usor la ortodocsi, pentru ca voi nu stiti ce inseamna sa iti infranezi poftele sa traiesti ca un sfant sa renunti la placerile vietii, sa alegi sa faci numai voia lui Dumnezeu in orice circumstanta te-ai afla.Sa iti rastignesti eul tau sa nu mai faci ceea ce vrei tu,ceea ce tie iti place, ci ce vrea El.Sa ai dragostea lui Dumnezeu in inima si ea sa se rafranga in relatiile interumane.Sa nu mai traiesti pentru tine ci pentru slava lui Dumnezeu. Cerceteaza-te in lumina Scripturii si fi sincera cu tine insuti.Nu te insela, o religie nu te poate mantui daca nu ai o viata placuta inaintea lui Dumnezeu, fapte bune si credinta autentica in Isus.,, 2 Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia,
23 blândeţea, înfrânarea poftelor. Împotriva acestor lucruri nu este lege.
24 Cei ce sunt ai lui Hristos Isus şi-au răstignit firea pământească împreună cu patimile şi poftele ei.
25 Dacă trăim prin Duhul, să şi umblăm prin Duhul.
26 Să nu umblăm după o slavă deşartă, întărâtându-ne unii pe alţii şi pizmuindu-ne unii pe alţii.

| das3 a răspuns (pentru EmaS):

Cum sa nu se stie in ortodoxie de infranare, de taierea voii, iarasi discuti despre ce vedeai ca fac cei din jur si nu despre ceea ce spun eortodoxia. Ai citit ce spun si ce au facut sfintii legat de aceste nevointe? Te-ai interesat sa vezi cum ar trebu trait? dar fiecare are libertatea se aplice corect sa nu, dar nu pot masura ortodoxia dupa faptele unor exponenti mai mult sau mai putin aplicanti. dar sa vezi viata ortodoxa adevarata ai fost curioasa?

| EmaS a răspuns (pentru das3):

Botezul este marturia unui CUGET CURAT ceea ce inseamna ca esti suficient de mare ca sa poti intelege. Daca tot ai un cuget curat (si nu botezul produce asta) de ce ai mai avea nevoie de un ritual dupa? E vorba de marturie - faci publica alegerea ta. Vei gasi asta in 1Petru 3:21, verset tradus dupa ureche de unii, care vor sa justifice astfel o doctrina gresita. Ca marturie publica, otezul simbolizeaza identificarea cu jertfa, ingroparea (scufundarea sub apa) si invierea (scoaterea din apa) lui Hristos. Nu o spun eu, ci, din nou, vei gasi asta in Biblie:
„Nu ştiţi că toţi cîţi am fost botezaţi în Isus Hristos, am fost botezaţi în moartea Lui? Noi deci, prin botezul în moartea Lui, am fost îngropaţi împreună cu El, pentru ca, după cum Hristos a înviat din morţi, prin slava Tatălui, tot aşa şi noi să trăim o viaţă nouă." (Romani 6:3-4)Botezul copiilor mici NU era practicat de catre Biserica primara. El apare mentionat abia in jurul anului 250, prin nordul Africii.

Prima extrema in care unii membri ai bisericii au picat NU a fost botezul copiilor mici, ci, din contra, amanarea botezului pana la apropierea mortii (si asta e la fel de nebiblica).

6. Ordinea lasata de Domnul Isus indica mai intai credinta si apoi botezul. Vezi cuvintele Mantuitorului din Evanghelia dupa Marcu, cap.16:15-16. Tot acolo spune ca cine NU VA CREDE (NU CINE NU SE VA BOTEZA) va fi osandit.Deci este o conditie ca mai intai sa crezi.

Mantuitorul s-a botezat la 30 de ani, apostolii toti s-au botezat la maturitate. Parintii bisericii la fel. De ex. Sfantul Vasile cel Mare a facut-o la 26 de ani, Sf. Grigorie la 28, Sfantul Ioan Gura de Aur la 25 de ani.

| das3 a răspuns (pentru EmaS):

Foarte gresit tot ce spui, vezi daca interpretarea ti-o sopteste pastorul in ureche si ratiunea ta nu mai actioneaza? de fapt iti arata doar acele pasaje care sa fie in folosul afirmatiilor lui
incep asa: citez"Tot acolo spune ca cine NU VA CREDE (NU CINE NU SE VA BOTEZA) va fi osandit." raspuns: a uitat sa-ti spuna si de partea in care mantuitorul spune : cine nu se va boteza cu apa si Duh Sfant in numele meu acela nu va intra in imparatia cerurilor
Normal ca mantuitorul s-a botezat la 30 ani - atunci a aparut botezul, practicat de sf Ioan, asta a fost dorinta lui Dumnezeu, dar ce tu zici ca mantuitorul s-a botezat la 30 ani dooarece era el atunci suficient de mare si putea intelege - Doamne iarta-ma doar era Dumnezeu, ce sa mai inteleaga. Chiar nu realizezi ce contradictii promovezi
si tot ca si contradictie daca nu e nevoie de ritualul de botez si este doar o marturie a cugetului curat de ce s-a botezat Hristos?
Sensul a fost clar trebuie sa va botezati ca sa se poagoare asupra voastra harul Duhului sfant. Botezul nu unsimplu ritual de recunoastere a credintei, la ortodocsi botezul este o Taina o taina prin care duhul Sfant se pogoara in inima omului, ei aici este foarte mult de spus pot sa te indrum sa citesti o carte dac vrei da nu pot scrie aici atat
Ba da botezul era practicat de sfintii apostoli care botezau toti membrii casei (spune in scriptura)
Sincer chai nu am avut curiozitatea de a ma interesa la ce varsta au fost botezati Sfintii amintiti de tine, ma voi interesa sa vad. ce ma intriga este faptul ca ii aduci in discutie avand in vedere desconsideratia voastra generala fata de Dansii. Dar aceasta este doar una dintre practicele care sunteti invatati sa le folositi si anume folositi un lucru cand e in interesul vostru dar il scuipati in alte conditii

| EmaS a răspuns (pentru das3):

Eu ii iubesc atat de mult pe sfinti, incat vreau si ma straduiesc cu toata fiinta mea sa le urmez exemplul.Nu va inselati singuri, ce seamana omul aceea va si secera.,, Cine samana in firea lui pamanteasca, va secera din firea pamanteasca putrezirea; dar cine samana in Duhul, va secera din Duhul viata vecinica.,, Din pacate voi faceti un mare deserviciu ortodocsilor prin instigarea la certuri, dati dovada ca nu sunteti din Dumnezeu pentru ca ce faceti voi este impotriva Duhului. Iata roada firii pamantesti de care dati dovada din belsug:,, "Faptele firii sunt cunoscute ca fiind acestea: desfrâul, necurăţia, depravarea, idolatria, vrăjitoria, duşmăniile, cearta, invidia, mâniile, ambiţiile egoiste, neînţelegerile, partidele, geloziile, beţiile, îmbuibările şi alte lucruri ca acestea."Sa nu va treziti ca luptand pentru traditii si obiceiuri va luptati impotriva lui Dumnezeu.Scopul vostru ar trebui sa fie de a indrepta oamenilor privirea spre cer, de a-i indemna sa devina mai credinciosi mai buni, nu acela de a cauta certuri si zavistii intre cerstini.Neintelegerile (gr)Dichostasia : Disesiune, dezbinare. Ex : Iacov 3:14-16 care spune asa : "Însă dacă în inima voastră aveţi invidie, amărăciune şi ambiţie egoistă, nu vă lăudaţi cu aceasta şi nu minţiţi împotriva adevărului! Înţelepciunea aceasta nu vine de sus, ci este pământească, firească, demonică. Căci acolo unde este invidie şi ambiţie egoistă, acolo va fi dezordine şi răutate de orice fel. "Partidele (gr)Hairesis : Religiile. Dumnezeu nu a lasat religii ci Crestinism. Contrar cu Hairesis sunt Agape si Cina Domnului care formeaza dragostea indivizibila si suprema a lui Dumnezeu.

Daca nu va pocaiti de aceste fapte, ma vad obligata sa va dau ignore.Eu urasc dezbinarile si certurile.

| das3 a răspuns (pentru EmaS):

Emas dar tu esti intr-o confuzie totala. spui ca ii iubesti pe sfinti dar incalci, renegi arunci cu noroi in toate lucrurile pe care le-au spus ei? Si aici fac referire la lunga lista impotriva bisericii ortodoxe.
ai idee cat de mare era cinstirea Sf Ioan la adresa maicii domnului. Sfântul Vasile cel Mare vorbea despre cinstirea adusă icoanei, care se ridică la cel reprezentat în icoană. Sfântul Grigorie Teologul recomanda imaginile creştine pentru împodobirea bisericii, dând exemplu pe tatăl său, episcopul Grigorie din Nazianz. Sfântul Ioan Gură de Aur vorbea despre egalitatea dintre cuvântul propovăduit şi icoană, numind icoana mijloc de aducere aminte şi cinstire a sfinţilor
si oricare punct din lista ta a fost sustinut de Sfinti. daca le-ai urma exemplu ar trebui sa te inchini la icoane, sa mergi la liturghie, sa o cinstesti pe maica domnului etc... Iar sa-ti reamintesc ca acesti trei sfinti au fost PREOTI, au fost ierahi, iar tu ai plecat la o secta fara preoti care desfiinteaza preotia.
Nimeni nu cauta cearta, iar discutiile pro si contra pe un subiect ar trebui sa fie utile pentru identicarea adevarului.
ce scrii tu aici citesc si alti si daca ceea ce scrii nu e corect trebuie spus ca nu e corect pentru a nu fi confunzionati si altii
sfatul meu catre tine ar fi sa iei sa citesti acesti sfinti pe care spui ca ii iubesti si in principal sfantul Ioan gura de aur si talcuirea evangheliei facuta de el si sper cu ajutorul Sfantului ca se va face lumini in negura in care esti

| EmaS a răspuns (pentru das3):

Tu ii faci de rusine cu comportamentul tau.Pana te mai marturizezi spiritual, ia o pauza.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ortodoxia Ethiopiana.
Dar sustin foarte mult sectanti.

| RAY a răspuns:

Toti sunt la fel, numa ura vad in crestini majoritatea nimic bunatate, biblic penticostali sunt

| Lizzu a răspuns:

Buna

Oamenii nu trebuie delimitati in categorii : penticostali, ortodocsi, catolici, homosexuali, criminali, urati, frumosi, slabi, curajosi ..si lista poate continua la nesfarsit.
Pot avea o relatie cu Dumnezeu orice om, orice persoana din orice categorie, nu conteaza absolut deloc.
Un om apartinand religiei penticostale, poate sau nu sa Il simta pe Dumnezeu in suflet, un catolic la fel, un criminal la fel si un curajos la fel.

Nu inteleg de unde delimitarile acestea care ne dau dureri groaznice de cap.
Gandim separat si totul ne separa ca fiinte una de cealalta.
Gandim fiecare pentru el si e fatal.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Gandesti bine

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Sper ..si sper sa fie egalitate in lume intr-o zi.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Cam greu de realizat asa ceva

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Dar nu imposibil happy

| Exilee a răspuns:

Cei mai aproape de Dumnezeu sunt aceia care-L iubesc pe Creator din toata inima, o dragoste eterna, ca intre Tata-fiu (fiica) si care nu se bazeaza pe sentimentalism.
Cei mai buni prieteni ai Domnului sunt aceia care-i asculta, dar si traiesc dupa glasul si Cuvantul Domnului.
Cei care-L fac fericit pe Dansul, sunt aceia care cauta voia Acestuia pentru a se face pezenta si in viata lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Aroape de Dumnezeu sunt aceia care chiar îl iubesc cu adevărat din toată inima.
Te pup!

| WholeWorldTeam a răspuns:

Biserica Ortodoxa are continuitate apostolica si a existat de la bun inceput.Ea a fost fondata de Apostoli nu ca sectele care sunt fondate de niste simplii oameni care din mandrie si infumurare s-au considerat "luminati de Duhul lui Dumnezeu".winking

| milan9 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Potrivit revelației creștine, reprezentată prin venirea Fiului lui Dumnezeu în lume, Biserica (credință care are o serie de învățături specifice, inconfundabile) este Una singură.

Pentru că ai întrebat de Biserica Ortodoxă, ea este cea care are privilegiul de A NU FI RENUNŢAT şi de a nu fi pierdut nici una din învățăturile Mântuitorului Hristos: transmiterea și lucrarea harului Duhului Sfânt în Biserică, rolul preotului ca transmițător de har în Biserica, respectarea Sf. Predanii (Sf. Tradiţie) ca a doua sursă în care s-au păstrat învăţăturile Mântuitorului şi modul de viaţă al Bisericii apostolice, lucrările Sfintelor Taine cu originea lor apostolică, unicitatea şi universalitatea Bisericii, etc…

Pe lângă Biserica pe care Noul Testament o prezintă a fi unică şi infailibilă, mai există astăzi încă vreo 40000 de versiuni surogat. Când în această Biserică, un singur cuvânt s-a schimbat din Predania Bisericii (Sf. Tradiţie), adăugat fiind de către cei din apus, în Apus a apărut Catolicismul, a apărut imediat prima nouă versiune. Aveau să vină mult mai târziu și celelalte, până la 40000.

Incontrolabilă a fost îndepărtarea de învăţăturile Bisericii apostolice, de modul ei de viaţă, de tezaurul ei de învăţături neschimbate, de transmiterea harului în ierarhia Bisericii, iar pedeapsa a fost pe măsură: fracturarea în zeci de mii de culte a celor care au părăsit Biserica…

| Jackul336 a răspuns:

Exista o forta a naturii notata Dumnezeu! cu cat evitam dogmele care deformeaza aceatsa forta cu atat ea isi pastreaza valoarea caracteristica!

nimeni nu poate afirma ca a comunicat cu aceasta forta intrucat suntem fiinte limitate

in loc sa palavragim din versete scrise de indivizi cu personalitati schizoide
mai bine sa respectam natura rezultata din coordonatele acestei forte

in loc de aleluia, hai sa plantam un arbore hai sa ingrijim animale si toate acestea in grupuri de indivizi

in 2 ore 50 de indivizi planteaza minim 500 de pomi

in loc de ziduri nu v ar placea sa vedeti un copac inflorit in ziua de mai

nu ati vrea sa aveti un parc

nu ati vrea sa respirati un aer curat

nu ati vrea sa plimbati animalul de companie pe o alee care are de a dreapta si de a stanga arbusti ornamentali

sau preferati sa respirati un aer inchis intr-o incapere in care esti inghesuit de lume

| Cocîrlăndosu a răspuns:

Eu nu ştiu care dintre ei sunt cu adevărat mai aproape de Dumnezeu, dar ştiu sigur că Dumnezeu se apropie la fel de mult de cei doi! Numai ca ei nu-şi dau seama de această realitate şi fiecare pretinde că el este preferatul divinităţii, stuchindu-l frăţeşte pe celălalt!

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Nu uita ca nu trebuie sa ne indepartam de la Biblie.Este scris,, Mărturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta că, dacă va adăuga cineva ceva la ele, Dumnezeu îi va adăuga urgiile scrise în cartea aceasta.,,
,, Căci este un singur Dumnezeu şi este un singur mijlocitor între Dumnezeu şi oameni: Omul Isus Hristos,,
Eu raman la Cuvant, restul sunt adaugate de oameni care au avut anumite interese.Eu raspund inaintea lui Dumnezeu in dreptul meu, iar tu in dreptul tau.

| BencheaAdelin a răspuns:

Exista o forta a naturii notata Dumnezeu! cu cat evitam dogmele care deformeaza aceatsa forta cu atat ea isi pastreaza valoarea caracteristica!

nimeni nu poate afirma ca a comunicat cu aceasta forta intrucat suntem fiinte limitate

in loc sa palavragim din versete scrise de indivizi cu personalitati schizoide
mai bine sa respectam natura rezultata din coordonatele acestei forte

in loc de aleluia, hai sa plantam un arbore hai sa ingrijim animale si toate acestea in grupuri de indivizi

in 2 ore 50 de indivizi planteaza minim 500 de pomi

in loc de ziduri nu v ar placea sa vedeti un copac inflorit in ziua de mai

nu ati vrea sa aveti un parc

nu ati vrea sa respirati un aer curat

nu ati vrea sa plimbati animalul de companie pe o alee care are de a dreapta si de a stanga arbusti ornamentali

sau preferati sa respirati un aer inchis intr-o incapere in care esti inghesuit de lume

| Guildo a răspuns:

Biserica este o institutie, preotii sunt niste oameni obisnuiti care au ales sa serveasca Biserica si traditile religiei lor. Fiecare religie are concepte diferite, dar cam toate au cateva lucruri in comun, insa nici una nu este mai aproape de Dumnezeu. Nimeni nu poate sa se apropie de Dumnezeu, fiindca nimeni nu stie ce este Dumnezeu, nimeni nu stie de ce ne-a creat si care este schema completa. Eu unul mai bine incerc sa ma adaptez la faptul ca nu o sa cunosc adevarul niciodata, dar unii vor sa aiba un scop mai bine definit si se alatura unei credinte, dar cel mai rau este cand unii sunt indoctrinati fara sa aiba dreptul sa aleaga singuri.

| NeverSayNever a răspuns:

Doar atat vreau sa-ti zic... pune un preot sa sfinteasca apa(adica sa o faca agheazma)si pune un pastor sa faca acelasi lucru, iar apa amandurora sa fie sigilata si sa se deschida peste un an, si atunci ai sa vezi care este mai aproape de Dumnezeu.

| sitărescu a răspuns (pentru NeverSayNever):

Întrebarea e pastorii recunosc sfințirea apei ca Sfântă Taină?

Un test similar cu acesta s-a făcut și pe vremea voievodului Mihai Viteazul, când catolicii refuzau să lase un spațiu pentru ca ortodocșii să construiască o Catedrală în Alba Iulia.

Ba chiar catolicii au pus și un pumn de sare în apă, rezultatul e oricum istorie mai ales că vasele au fost sigilate cu peceți domnești, și păstrate în Biserica de rit catolic din zonă, de asemenea, zăvorâtă cu lacăte.

Nu pot spune decât că ortodocșii au construit Catedrala în Alba Iulia.

Răspuns utilizator avertizat
| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru iosif30):

Hai mâncaţi-aş, încearcă! Dar trebuie să fii pastor! Eşti?

| NeverSayNever a răspuns (pentru sitărescu):

Asta asa e, nu au nici o cunoasterea despre sfintirea apei.

Răspuns utilizator avertizat
| 7Dany a răspuns (pentru sitărescu):

Sfintirea apei? da de sfintirea omului a-ti auzit? Asta cere Dumnezeu! "Fiti sfinti caci Eu sunt sfant " Punct. De ce avem apa sfintita, lumina sfanta, si numai Dumnezeu mai stie cate lucruri sfinte care ne ajuta 0% pe calea spre cer si nu suntem noi sfinti? Si Evreii aveau Templu ( mai fain si mai sfant ca orice lacas de cult din toata lumea de acum ) si tot ziceau ei "Templu Domnului, Templu Domnului " si cu vorbele astea o mers in robie si Templu ala atata de sfant o fost daramat. De ce? Pentru ca Dumnezeu apreciaza oamenii sfinti si nu da nici doi bani pe lucrurile pieritoare.

| Metalbrain a răspuns:

Principala dovada, care nu poate fi contestata de absolut nimeni, este lumina de la Mormantul lui Iisus. Lumina Sfanta nu apare decat de Pastele Ortodox si decat la ortodocsi. Ori de cate ori non-ortodocsii au incercat sa obtina Lumina Sfanta, tentativele lor au esuat. Sa te lamuresc mai bine, citeste despre minunea de la 1326 de aici: http://www.credo.ro/lumina-sfanta-pelerinul.php

| das3 a răspuns:

Penticostalii aproape de Dumnezeu?
http://www.youtube.com/watch?v=9Oel6A2E4wI
ceea ce vedeti aici vine de la Dumnezeu? Nici Iisus si nici Sf Apostoli nu au facut asa ceva
Aceasta este posedare demonica
daca vedeti raspunsurile date de penticostali aici observati ca le lipseste ceva esential pentru a fi pe cale acea dreapta, anume smerenia; sunt plini de mandrie. Iisus nu a fost mandru ci smerit, Satana este mandru

| EmaS a răspuns (pentru das3):

Tu ai fost intr-o biserica penticostala? Nu imi da tu clipuri cu nu stiu ce fel de culte din alte tari?!

| das3 a răspuns (pentru EmaS):

Daca nu se intampla in biserica ta nu inseamna ca nu se intampla in cultul penticostal. Aceasta e credinta penticostala. penticostalii cred in aceasta vorbire in limbi ca fiind un lucru fundamental pentru cultul penticostal. Daca esti penticostala si nu stii asta inseamna ca nu te-ai documentat prea mult inainte sa faci schimbarea, asa cum pretinzi. te-ai dus de suprafata la doua trei intalniri si ai decis ca asta e adevarul? te-au mintit, te-au luat nepregatita si inocenta, ar fi trebuit sa fii mai atenta.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Eu sunt de parere ca atat Biserica Penticostala din China cat si cea din Japonia la fel si cea din oricare alt colt ar trebui sa se manifeste la fel.Adica nu unii fac intr-un fel si altii in altul.winking

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Eu am fost la noi in biserici penticostale si in Portugalia, Germania, Austria, Italia.Sa stii ca sunt diferite de la caz la caz.Si niciunde nu se intampla ceea ce este prezentat in videoclip. Dumnezeu imi este martor.

| milan9 a răspuns (pentru das3):

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE. Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este Una Singură!

Credinţa sau religia nu este altceva decât suma inconfundabilă de învăţături unice ale unei comunităţi. Dacă există undeva o astfel de sumă de învăţături atunci obligatoriu acolo este o religie sau o credinţă.

Religia revelată, cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

| 7Dany a răspuns (pentru das3):

Cei ce sunt aratati in acele clipuri nu sunt penticostali. Sunt carismatici sau fac parte din alte culte. Aproape de Dumnezeu sunt cei care traiesc o viata sfanta, placuta lui Dumnezeu, conform Sfintei Scripturi. Nimic altceva in plus. Nu conform traditiei sau altor scrieri/pareri/bagari de seama a oricarui om. Nu ortodocsii, nu penticostalii, nu baptistii, nu catolicii sau oricare altii sunt mai aproape de Dumnezeu.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

CE nu inteleg eu la penticostali este vorbirea in limbi.De ce atunci cand ii apuca "duhul" nu vorbesc in limbi pamantesti? Adica doar bolborosesc si ei in anumite limbi ori care le cunosc personal ori doar scot niste cuvinte incoerente.Cu privire la videoclipsunt si care se manifesta asa in tari in care poate nu ai avut ocazia sa ajungi.

| das3 a răspuns (pentru 7Dany):

Ba da sunt penticostali - sunt sute de astfel de exemple acesta era doar unul la intamplare.la ceea ce te referi tu ca bagari de seam a oricarui om, sunt de fapt scrieri apostolilor sau a unor oameni asemeni apostolilor care in mod cert au stiut sa interpreteze corect scriptura nu ca pastorii sectanti sau ca orice sectant cu pretentii ca singur dupa mintea lui poate intelege complet corect ce srie in scriptura

| 7Dany a răspuns (pentru das3):

Ai fost acolo si ai vazut ca pe tabla de la poarta scria : Penticostali? Si apropo orice traducere a Bibliei se termina cu punct nu cu virgula, asa ca nu vad de ce anumiti oameni ar trebui sa adauge ceva la ea ( nu zice de interpretare, ca interpretarea e una si adaugatul e altul ). Exemple de "chestii" adaugate gasesti in postul de mai sus de al tau ( cel al EmaS-ei ). Dumnezeu poate deschide mintea unui om obisnuit sa inteleaga mai bine Biblia decat unul cu 10 seminarii. Interpretarea corecta a Bibliei nu tine de scoala, ci de cat "toarna" Dumnezeu. ( si am si pentru asta verset din Biblie, dar nu-l mai scriu ca nu pari interesat de ceea ce zice Scriptura ci de ceea ce zic oamenii ). Multa binecuvantare!

| das3 a răspuns (pentru 7Dany):

Bine nu pot sa lupt cu negarea de catre tine adevarului evident. Repet poate nu intelegi - nu este vorba de practica unui grup de oameni, e vorba de o practica promovata de cultul penticostal, ca sa iti fac o comparatie sa intelegi calibrul este asemanatoare ca importanta cu cultul icoanelor in ortodoxie. adica prin aceasta practica penticostalii DEMONSTREAZA ca sunt adevaratii urmasi ai sf apostoli. acesta este unul din argumentele lor forte pentru a demonstra ca sunt credinta adevarata. daca esti penticostal si nu stii acest lucru ar trebui sa te intrebi in ce te-ai bagat si cum ai ajuns acolo. ar fi trebuit sa stii ar fi trebuit sa te documentezi nu sa crezi manipularile unor frati si pastori
Singurele Bibilii in care exista adaugari sau modificari sunt cele sectante. Nimeni in ortodoxie nu a adugat nimic in Biblie, Lista insirata mai sus de emas nu e adugata in biblie (dar se vede ca nu te-ai documentat obiectiv ci ai ales sa crezi minciunile si manipularile) sunt hotarari luate in sinoade ecumenice de oameni cu viata sfanta (ca tot spuneti voi de fapte) dar care sunt mai ales de oameni care au avut harul Duhului Sfant, primit de sfintii apostoli (acest lucru inca il mai recunoasteti). Apoi apostoli prin puterea data lor au transmis harul primit mai departe sau ce impresie ai tu ca o data cu moartea lor gata s-a dus harul?
nu vorbeam de necesitatea a 10 seminarii pentru a intelege biblia ci de necesitatea existentei harului in acel om pentru a interpreta corect biblia, dar la voi harul Duhului sfant nu mai exista, voi v-ati lepadat de el cand v-ati lepadat de ortodoxie, sau nu l-ati capatat prin lipsa botezului (cel adevarat), la voi este doar inselare si erezie.
Stiu ca este imposibil ca motivatii clare, argumentate sa mai aiba vreun efect asupra voastra; din pacate acum sunteti complet orbi si surzi, dar cu ajutorul lui Dumnezeu vor ajunge la ceilalti care sunt in indoiala si citesc prostiile scrise de voi prin care incercati sa-i atrageti pe calea aceasta complet gresita. Nu ma gandesc ca exista vreo sansa sa sadesc o samanta de indoiala in mintea voastra complet intunecata in acest moment, dar in sufletele celor care cauta cu adevat calea corecta argumentele adevarate vor avea un sens.
nu te supara, nu te judec, sincer imi este mila de tine sa vad ca esti de pierdut, e de datoria mea sa-ti zic si e treaba ta ce faci

| 7Dany a răspuns (pentru das3):

In primul rand nu stiu la negarea carui adevar te referi. Este un singur adevar, Cuvantul lui Dumnezeu. Nu cred ca am negat ceva din ceea ce spune Biblia. Cultul Penticostal nu promoveaza ideea ca datorita botezului cu ( in ) Duhul Sfant, el ( cultul ) reprezinta calea adevarata spre Dumnezeu. Poate sunt anumiti oameni care fac parte din acest cult si cred acest lucru dar nu e doctrina. Da, eu cred tot ceea ce spune in Biblie, inclusiv in botezul cu (in) Duhul Sfant, deoarece este conform Bibliei. In al doilea rand nu poti zice ca nu este adaugat nimic la Biblie cand propovaduiesti ca pe langa ceea ce zice Biblia ca trebuie sa faci ca sa fi mantuit, mai zici de icoane, lumanari, parastase etc. multe fiind preluate din paganism. Ca au fost oameni sfinti cei care s-au gandit sa mai puna cate ceva pe umerii oamenilor, nu stiu. Un singur lucru stiu ca Pavel spune ca chiar daca un inger o sa propovaduiasca o alta Evanghelie ( cea la care sunt adaugate anumite lucruri e deja alta Evanghelie ). Harul e un dar din partea lui Dumnezeu nu din partea apostolilor! Din ce anume crezi ca numai la voi mai este Harul Duhului Sfant care sa ajute la interpretarea corecta a Bibliei? Nu cred ca citesti bine ceea ce scriu eu. Nu stiu daca ai observat ca nu am incercat sa duc pe nimeni la nici o religie. Nu fac propaganda niciunui cult/secta/religie. Incerc sa arat ca oamenii au nevoie doar de Biblie pentru a fi mantuiti, nimic mai mult. Argumentez cu Biblia, nu cu povesti, basme, intamplari, sau alte pareri ale oamenilor, indiferent cine ar fi ei. Daca gresesc facand acest lucru, dovedeste-mi! Si nu am nici o urma de indoiala ca Cel care incepe o lucrare in vreun om, o poate duce la bun sfarsit!

| das3 a răspuns (pentru 7Dany):

1. argumentezi cu biblia gresita - a ta este modificata- te rog nu ua de buna afirmatia mea cercetaza singur cu versiuni vechi (inainte de reforma) de biblii
2. argumentezi cu o interpretare gresita a unor lucruri din biblie
3. nu se poate mantui omul singur prin biblie, se mantuieste prin biserica, puterea de a lega si dezlega a fost lasata apostolilor care au transmis-o mai departe
4. cele despre care iar amintesti nu le-a adagat nimeni in evanglelia ortodoxa, unele sunt lucruri importante (icoanele) reglementate ulterior in sinoade ecumenice, fara a se modifica evanghelia in sensul adaugarii lor, altele nu sunt importante si tin mai mult de rit nu de dogma (lumanarile) si nimeni in ortodoxie nu spune ca in absenta lor nu faci lucrurile corect; unele sunt doar din traditia populara
5. nu cred ca ti-am spus vreo poveste, basm, dar daca da spune-mi care este si reformulez

| 7Dany a răspuns (pentru das3):

1. Ti-am dat vreun pasaj care era tradus gresit din originala? Iti dau daca vrei pasaje din Biblia ortodoxa ca nu ma deranjeaza. Nu am nici o Biblie modificata. Si nu bibliile de dinainte de reforma sunt buna, sunt bune cele care nu scot si nu adauga nimic din ceea ce e scris in original. Eu prefer versiune KJV. Mi se pare cea mai aproape de original.
2. Interpretare gresita la ce? Pe ce te bazezi cand spui ca e gresita?
3. Dumnezeu ofera mantuirea prin credinta. Conform Scripturilor : Faptele Sfintilor Apostoli cap 16 vers: 30-31 : "Şi scoţându-i afară (după ce pe ceilalţi i-a zăvorât la loc), le-a zis: Domnilor, ce trebuie să fac ca să mă mântuiesc? Iar ei au zis: Crede în Domnul Iisus şi te vei mântui tu şi casa ta." Nimic in plus sau in minus. Oamenii nu trasmit nimic. Dumnezeu lucreaza cu fiecare om personal, nu la gramada, nu pe neam. Ca doar e Dumnezeu!
4. Lucruri importante sunt cele pe care Biblia le numeste importante. Icoanele sunt interzise deci nu stiu de ce le numesti importante. Ce sa mai zic de alte lucruri luate direct din paganism. Daca le facem toate astea care mai este diferenta intre credinciosi si necredinciosi?
5. Nu ma refeream la cele spuse de tine ci la cele sustinute de tine. Sfanta traditie, sau cine stie ce scrieri ale sfintilor parinti.

| das3 a răspuns (pentru 7Dany):

1. nu mi-a dat un pasaj, dar eu personal, in urma unor acelasi gen de intrebari ab studiat si comparat si am gasit modificari necesare (finute nu spun ca a rescri cineva jumatate de biblie)pentru a servi scopului. este o activitate care iti ia timp, sau poti incerca sa citeste studii facute de altii pe acesta tema ca sa reduci volumul de lucru si sa te concentrezi pe temele care te intereseaza. dar fa tu nu intreba un pastor, ca tot imi spune mie emas ca noi suntem condusi de preotihappy.
2.ex botezul ce a-ti interpretat si aplicat voi e diferit de ce au interpretat si facut sf apostoli (pe ei stiu ca inca ii recunoasteti)
3. e doar o fraza scoasa din context, problema mantuirii este dezbatuta larg in toata scriptura, tot in scriptura se spune ca botezul este conditie necesara a mantuirii
4. icoanele nu sunt interzise in biblie am explicat in mai multe randuri diferenta intre icoana si idol. si la fel am mai spus si in alte raspunsuri nu sunt nici conditie obligatorie pentru mantuire, exista sfinti care au trait in pustie fara icoane si s-au mantuit, sunt pentru cinstirea persoanei reprezentate (nu a obiectului) si pentru apropierea de Dumnezeu.
5. de ce am desconsidera ce au scriri oameni cu viata adevart sfanta - care nu au facut nici cea mai mica greseala - ca tot ziceti voi de fapte si condamnati ortodocsii ca sunt pacatosi; nu crezi ca acesti oameni in care se vede lucrarea duhului sfant stiu ce spun si ce fac, si ca aceste carti scrise cu insuflarea duhului sfant le-a randuit Dumnezeu ca sa ne fie de ajutor. dar daca eu sunt prea prost sa inteleg singur scriptura - care nu e mereu formulata cel mai clar - ce fac nu ma mantuiesc; dar daca eu sunt prea idiot si inteleg gresit ce scrie in scriptura ma lasa Dumnezeu ca p o oaie beata nu imi da niste repere de verificare?

| 7Dany a răspuns (pentru das3):

1. Cercetez inca Biblia. Dar drept sa iti spun nu caut sa compar versiiunea Cornilescu cu versiunea BOR. Caut adevarul.
2. cu ce este diferit botezul la noi fata de ceea ce au facut sfintii apostoli?
3. Adevarat. Asa spune Biblia ca botezul e necesar ca sa fi mantuit, dar atunci cand poti sa faci marturia ca ai un cuget curat cu gura ta. In plus cred ca e o conditie a mantuirii atunci cand ai ocazia sa il faci, deoarece nu putem spune despre talharul de pe cruce (caruia Domnul Isus i-a facut acea frumoasa promisiune) ca nu a fost mantuit deoarece nu a fost botezat.
4. Biblia spune ca pe Dumnezeu trebuie sa cinstim noi, nu pe oameni. Pe oameni ii respectam. Stau si ma gandesc de ce toti cand pomenesc de icoane se gandesc ca eu ii condamn ca se inchina lor. Am inteles partea ca nu te inchini lemnului. Ce nu am inteles e altceva... Porunca nu incepe cu "sa nu te inchini" ci cu "sa nu-ti faci chip cioplit " ( si continua cu detalii ) si eu cred ca daca ti-ai facut chip cioplit deja ai incalcat porunca. Daca intre "sa nu-ti faci chip cioplit" si "sa nu te inchini lui " ar fi fost "sau " si nu "si " as fi inteles. Dar fiindca este "si" nu pot intelege.
5. Nu disconsider si nici nu arunc cu noroi in cei ce au scris cu privire la viata crestina oamenii, atat timp cat nu intra in conflict cu invataturile biblice sau nu adauga/scot ceva din planul si modul de mantuire dezvaluit de Dumnezeu in Cuvantul Sau. Accept orice atata vreme cat nu se contrazice cu Cuvantul lui Dumnezeu.

| das3 a răspuns (pentru 7Dany):

1. foarte bine faci asa si trebuie, ar trebi sa verifici in versiuni de biblii f vechi sa fii sigur ca nu sunt influentate din nici o directie
2. raspunsul acesta nu esti gata sa-l accepti happy- la voi nu exista botez, pentru ca nu mai exista har si nu se mai savrseste o sfanta taina
3. si cu copii morti ce faci i-ai trimis in iad doar pentru ca au avut ghinionul sa moara inainte de a putea marturisi?
4.aici nu inteleg daca poti aduce cinstire profetilor si oamenilor drepti din vechiul testament (profetul David, Moise) de ce nu poti cinsti si oamenii drepti de dupa vechiul testament?
Porunca sa nu iti faci chip cioplit se refera strict la ideea sa nu cioplesti un idol si sa nu te inchini lui, nu cred ca Dumnezeu are vreo problema sa facem statui spre exempluhappy
5.nu exista invataturi scrise de sfintii parinti care sa fie in contradictie cu scriptura, daca gasesti te rog exemplifica

| das3 a răspuns (pentru 7Dany):

P. s la inrebrea cu botezul - voi desconsiderati botezul ortodox si ne acuzati cum putem boteza copii de mici ca nu asa e conform scripturii etc

| mihai9770 a răspuns:

Nu poti clasifica oamenii dupa religie. Toata lumea poate fi mai aproape de Dumnezeu.

| roxy122222 a răspuns:

Moroca,eu iti spun ca nu conteaza ca esti penticostal sau ortodox, tu trebuie sa crezi ca Isus a murit pentru tine, asa ca e alegerea ta ori penticostali ori ortodoxi au aceLasi Dumnezeu deci asta nu depinde de religi depinde de tine unde te simti tu mai bine, eu o sa iti dau niste sfaturi cum trebuie sa fie un crestin adevarat:1.Trebuie sa citesti biblia 2.trebuie sa mergi la biserica si sa asculti predica sa canti 3.Sa te rogi lui dumnezeu ca sa te ierte 4.sa recunosti ca ai pacatuit 5.sa respecti cele 10 porunci 6. daca vrei sa mergi la penticostali aici la noi sau na marog de unde esti tu ar trebui sa te botezi adica vorbeste tu mai bine cu pastorul biserici deci nu conteaza religia noi tot un Dumnezeu mare, bun iertator avembig grinDomnu sa te binecuvinteze:angryapropo eu sunt penticostala)

Răspuns utilizator avertizat
| imale explică (pentru roxy122222):

Daa...mersii, stiu despre ce este vorba. vroiam doar pareri.

| Airinei_Francisc_Corneliu_1993 a răspuns:

Ortodocsii:-)

| Doldoresthera a răspuns:

Toti suntem la fel in fata lui dumnezeu ...trebuie sa mergem la biserica sa ne rugam sa ne cerem iertare daca vrem sa ne apropiem de dumnezeu

| Anghel_Stela_1994 a răspuns:

Ortodocsii, penticostalii sunt "derivati" de la credinta reala, citeste biblia...

| EmaS a răspuns (pentru Anghel_Stela_1994):

Stii tu ce vorbesti?