| imale a întrebat:

Care sunt mai aproape de Dumnezeu? Ortodocsii sau Penticostalii? Spuneti-va parerea personala.

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
77 răspunsuri:
| Jackul336 a răspuns:

Exista o forta a naturii notata Dumnezeu! cu cat evitam dogmele care deformeaza aceatsa forta cu atat ea isi pastreaza valoarea caracteristica!

nimeni nu poate afirma ca a comunicat cu aceasta forta intrucat suntem fiinte limitate

in loc sa palavragim din versete scrise de indivizi cu personalitati schizoide
mai bine sa respectam natura rezultata din coordonatele acestei forte

in loc de aleluia, hai sa plantam un arbore hai sa ingrijim animale si toate acestea in grupuri de indivizi

in 2 ore 50 de indivizi planteaza minim 500 de pomi

in loc de ziduri nu v ar placea sa vedeti un copac inflorit in ziua de mai

nu ati vrea sa aveti un parc

nu ati vrea sa respirati un aer curat

nu ati vrea sa plimbati animalul de companie pe o alee care are de a dreapta si de a stanga arbusti ornamentali

sau preferati sa respirati un aer inchis intr-o incapere in care esti inghesuit de lume

| Exilee a răspuns:

Cei mai aproape de Dumnezeu sunt aceia care-L iubesc pe Creator din toata inima, o dragoste eterna, ca intre Tata-fiu (fiica) si care nu se bazeaza pe sentimentalism.
Cei mai buni prieteni ai Domnului sunt aceia care-i asculta, dar si traiesc dupa glasul si Cuvantul Domnului.
Cei care-L fac fericit pe Dansul, sunt aceia care cauta voia Acestuia pentru a se face pezenta si in viata lor.

| EmaS a răspuns:

Eu am fost binecuvantata sa am o educatie moral-crestina inca de micuta.Frecventam biserica ortodoxa, aprindeam lumanari, sarutam icoanele, plateam o slujba si credeam ca este suficient.Insa,cu timpul am inceput sa imi pun intrebari la care nu gaseam un raspuns.Si am inceput sa caut pentru ca eu nu m-am multumit cu putin.Am dorit mai mult din Dumnezeu din puterea si cunostinta Lui.Astfel am studiat am cautat si am gasit.Cand m-am intors la Dumnezeu si am primit iertarea prin jertfa Domnului Isus, am simtit prezenta Lui in inima mea.De atunci eu Ii spun Tata, iar El imi spune:Iata-Ma! Credinta mea este una autentica, am o relatie cu Dumnezeu prin rugaciune si Cuvant.El ma poarta pe bratele Sale, mi-a pregatit un loc, ca acolo unde este El sa fiu si eu impreuna cu cei dragi.Pentru mine mantuirea nu mai este o speranta ci o certitudine!''Dacă mărturiseşti deci cu gura ta pe Iisus ca Domn, şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi vei fi mântuit.''
''Căci prin har aţi fost mântuiţi, prin credinţă. Şi aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui Dumnezeu. Nu prin fapte, ca să nu se laude nimeni.''

| RAY a răspuns:

Toti sunt la fel, numa ura vad in crestini majoritatea nimic bunatate, biblic penticostali sunt

| Lizzu a răspuns:

Buna

Oamenii nu trebuie delimitati in categorii : penticostali, ortodocsi, catolici, homosexuali, criminali, urati, frumosi, slabi, curajosi ..si lista poate continua la nesfarsit.
Pot avea o relatie cu Dumnezeu orice om, orice persoana din orice categorie, nu conteaza absolut deloc.
Un om apartinand religiei penticostale, poate sau nu sa Il simta pe Dumnezeu in suflet, un catolic la fel, un criminal la fel si un curajos la fel.

Nu inteleg de unde delimitarile acestea care ne dau dureri groaznice de cap.
Gandim separat si totul ne separa ca fiinte una de cealalta.
Gandim fiecare pentru el si e fatal.

| das3 a răspuns:

Penticostalii aproape de Dumnezeu?
http://www.youtube.com/watch?v=9Oel6A2E4wI
ceea ce vedeti aici vine de la Dumnezeu? Nici Iisus si nici Sf Apostoli nu au facut asa ceva
Aceasta este posedare demonica
daca vedeti raspunsurile date de penticostali aici observati ca le lipseste ceva esential pentru a fi pe cale acea dreapta, anume smerenia; sunt plini de mandrie. Iisus nu a fost mandru ci smerit, Satana este mandru

| EmaS a răspuns (pentru das3):

Tu ai fost intr-o biserica penticostala? Nu imi da tu clipuri cu nu stiu ce fel de culte din alte tari?!

| das3 a răspuns (pentru EmaS):

Daca nu se intampla in biserica ta nu inseamna ca nu se intampla in cultul penticostal. Aceasta e credinta penticostala. penticostalii cred in aceasta vorbire in limbi ca fiind un lucru fundamental pentru cultul penticostal. Daca esti penticostala si nu stii asta inseamna ca nu te-ai documentat prea mult inainte sa faci schimbarea, asa cum pretinzi. te-ai dus de suprafata la doua trei intalniri si ai decis ca asta e adevarul? te-au mintit, te-au luat nepregatita si inocenta, ar fi trebuit sa fii mai atenta.

| WholeWorldTeam a răspuns (pentru EmaS):

Eu sunt de parere ca atat Biserica Penticostala din China cat si cea din Japonia la fel si cea din oricare alt colt ar trebui sa se manifeste la fel.Adica nu unii fac intr-un fel si altii in altul.winking

| WholeWorldTeam a răspuns:

Biserica Ortodoxa are continuitate apostolica si a existat de la bun inceput.Ea a fost fondata de Apostoli nu ca sectele care sunt fondate de niste simplii oameni care din mandrie si infumurare s-au considerat "luminati de Duhul lui Dumnezeu".winking

| das3 a răspuns (pentru iosif30):

Te-ai cumintit pentru ca satana de la tine nimic nu mai vrea i-ai dat tot ce pute-ai sa ii dai - sufletul tau, de ce sa mai piarda timpul sa te ispiteasca? mai mult te indeamna la bine sa fii de exemplu altor pestisori rataciti pe ca ii asteapta cu gura deschisa hraparet.
fara Sfanta Impartasanie nu te poti uni cu IIsus.

Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Gandesti bine

| RAY a răspuns (pentru Jackul336):

Ai dreptate

| das3 a răspuns (pentru iosif30):

Nu la voi nu se impartaseste real.
ori nu stii ori te faci ca nu vezi diferenta
la ortodicsi in Sfanta Liturghie prin pogorarea Duhului Sfant vinul si painea se transforma in trupul si sangele Domnului si cu aceasta se impartaseste.
la voi va da pastorul ceva sa mancati care cica simbolizeaza trupul si sangele- la voi e doar un ritual gol
din pacate botul la orice (si ca fiu al Domnului ce te crezi limbajul tau si atitudinea ta lasa de dorit) il pun bietii oamneni pe cate falsi profeti, lupi in piei de oaie ii smulg pentru ai duce la diverse secte.
Din partea mea viata ta o traiesti cum vrei dar nu mai umbla cu minciuni si manipulari pentru alti bieti tiperi de pe aici

Răspuns utilizator avertizat
| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Sper ..si sper sa fie egalitate in lume intr-o zi.

| RAY a răspuns (pentru Lizzu):

Cam greu de realizat asa ceva

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

Dar nu imposibil happy

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Si in rai e tot pe pile, bagi matanii la greu ai loc la tribuna nu da-i cu pupincurismul, la cazane.

| EmaS a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Eu am fost la noi in biserici penticostale si in Portugalia, Germania, Austria, Italia.Sa stii ca sunt diferite de la caz la caz.Si niciunde nu se intampla ceea ce este prezentat in videoclip. Dumnezeu imi este martor.

| milan9 a răspuns (pentru das3):

În mod logic, Dumnezeu a păstrat în raport cu umanitatea o cale de transmitere a învăţăturilor, sfaturilor, legilor, O SINGURĂ CALE. Deoarece altfel, ar trebui să luăm în considerare o contradicţie flagrantă în cadrul mesajului lui Dumnezeu faţă de oameni, o contradicţie în însăşi esenţa divinităţii, dat fiind faptul că există zeci de mii de culte şi credinţe total diferite, având fiecare învăţături care le exclud pe celelalte! Numai creştinismul are vreo 39000 de versiuni!

Dar această contradicţie este de neconceput, iar Hristos Fiul lui Dumnezeu a insistat şi subliniat în tot Noul Testament că Biserica Sa este Una Singură!

Credinţa sau religia nu este altceva decât suma inconfundabilă de învăţături unice ale unei comunităţi. Dacă există undeva o astfel de sumă de învăţături atunci obligatoriu acolo este o religie sau o credinţă.

Religia revelată, cea prin care Divinitatea Şi-a transmis mesajul Său trebuie să fie doar una singură, aşa cum şi Dumnezeu este Unul.

| milan9 a răspuns (pentru WholeWorldTeam):

Potrivit revelației creștine, reprezentată prin venirea Fiului lui Dumnezeu în lume, Biserica (credință care are o serie de învățături specifice, inconfundabile) este Una singură.

Pentru că ai întrebat de Biserica Ortodoxă, ea este cea care are privilegiul de A NU FI RENUNŢAT şi de a nu fi pierdut nici una din învățăturile Mântuitorului Hristos: transmiterea și lucrarea harului Duhului Sfânt în Biserică, rolul preotului ca transmițător de har în Biserica, respectarea Sf. Predanii (Sf. Tradiţie) ca a doua sursă în care s-au păstrat învăţăturile Mântuitorului şi modul de viaţă al Bisericii apostolice, lucrările Sfintelor Taine cu originea lor apostolică, unicitatea şi universalitatea Bisericii, etc…

Pe lângă Biserica pe care Noul Testament o prezintă a fi unică şi infailibilă, mai există astăzi încă vreo 40000 de versiuni surogat. Când în această Biserică, un singur cuvânt s-a schimbat din Predania Bisericii (Sf. Tradiţie), adăugat fiind de către cei din apus, în Apus a apărut Catolicismul, a apărut imediat prima nouă versiune. Aveau să vină mult mai târziu și celelalte, până la 40000.

Incontrolabilă a fost îndepărtarea de învăţăturile Bisericii apostolice, de modul ei de viaţă, de tezaurul ei de învăţături neschimbate, de transmiterea harului în ierarhia Bisericii, iar pedeapsa a fost pe măsură: fracturarea în zeci de mii de culte a celor care au părăsit Biserica…

| Metalbrain a răspuns:

Principala dovada, care nu poate fi contestata de absolut nimeni, este lumina de la Mormantul lui Iisus. Lumina Sfanta nu apare decat de Pastele Ortodox si decat la ortodocsi. Ori de cate ori non-ortodocsii au incercat sa obtina Lumina Sfanta, tentativele lor au esuat. Sa te lamuresc mai bine, citeste despre minunea de la 1326 de aici: http://www.credo.ro/lumina-sfanta-pelerinul.php

| Guildo a răspuns:

Biserica este o institutie, preotii sunt niste oameni obisnuiti care au ales sa serveasca Biserica si traditile religiei lor. Fiecare religie are concepte diferite, dar cam toate au cateva lucruri in comun, insa nici una nu este mai aproape de Dumnezeu. Nimeni nu poate sa se apropie de Dumnezeu, fiindca nimeni nu stie ce este Dumnezeu, nimeni nu stie de ce ne-a creat si care este schema completa. Eu unul mai bine incerc sa ma adaptez la faptul ca nu o sa cunosc adevarul niciodata, dar unii vor sa aiba un scop mai bine definit si se alatura unei credinte, dar cel mai rau este cand unii sunt indoctrinati fara sa aiba dreptul sa aleaga singuri.

| 7Dany a răspuns (pentru das3):

Cei ce sunt aratati in acele clipuri nu sunt penticostali. Sunt carismatici sau fac parte din alte culte. Aproape de Dumnezeu sunt cei care traiesc o viata sfanta, placuta lui Dumnezeu, conform Sfintei Scripturi. Nimic altceva in plus. Nu conform traditiei sau altor scrieri/pareri/bagari de seama a oricarui om. Nu ortodocsii, nu penticostalii, nu baptistii, nu catolicii sau oricare altii sunt mai aproape de Dumnezeu.

| OOOLEOOO a răspuns:

Ortodoxia Ethiopiana.
Dar sustin foarte mult sectanti.

| roxy122222 a răspuns:

Moroca,eu iti spun ca nu conteaza ca esti penticostal sau ortodox, tu trebuie sa crezi ca Isus a murit pentru tine, asa ca e alegerea ta ori penticostali ori ortodoxi au aceLasi Dumnezeu deci asta nu depinde de religi depinde de tine unde te simti tu mai bine, eu o sa iti dau niste sfaturi cum trebuie sa fie un crestin adevarat:1.Trebuie sa citesti biblia 2.trebuie sa mergi la biserica si sa asculti predica sa canti 3.Sa te rogi lui dumnezeu ca sa te ierte 4.sa recunosti ca ai pacatuit 5.sa respecti cele 10 porunci 6. daca vrei sa mergi la penticostali aici la noi sau na marog de unde esti tu ar trebui sa te botezi adica vorbeste tu mai bine cu pastorul biserici deci nu conteaza religia noi tot un Dumnezeu mare, bun iertator avembig grinDomnu sa te binecuvinteze:angryapropo eu sunt penticostala)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Aroape de Dumnezeu sunt aceia care chiar îl iubesc cu adevărat din toată inima.
Te pup!

| sitărescu a răspuns (pentru EmaS):

Vă rog să nu o luați ca pe o critică sau ca pe un reproș, dar aș avea niște câteva întrebări pornind de la afirmația :

"Si am inceput sa caut pentru ca eu nu m-am multumit cu putin."

Pt a înțelege, cu ce bagaj de cunoștințe ați plecat din ortodoxie

Ați fost familiară înainte de a face schimbarea, cu termenul de ICONOCLASM și ce a reprezentat el în istorie?

Ați cunoscut deciziile Sinoadelor Ecumenice și din ce întâmplări minunate s-au luat acele decizii?

Cunoșteați perioadele istorice în care au fost scrise diferite texte din Sfânta Scriptură, mai ales din Vechiul Testament și pentru ce context socio-religios au fost scrise și date?

În opinia dumneavoastră, un ortodox, care se străduiește să cunoască Sfânta Scriptură, Predania(tradiția) Bisericească, Simbolistica Religioasă și contextul istoric al religiei mozaice în care au fost revelate, Textele Masoretice, se mulțumește cu puțin?