| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt top 10 cele mai bune dovezi/argumente oferite de voi crestinii pentru a demonstra ca dumnezeu exista?

23 răspunsuri:
| M25M a răspuns:

Este o intrebare adresata crestinilor insa cred ca pana acum am invatat care sunt "dovezile " existentei llui Dumnezeu.
pff. 10 argumente, imi va fi greu dar :
1. Biblia
2. Credinta personala
3-10 - vezi 1 si 2.

| EmaS a răspuns:

Caracteristicile esentiale ale Dumnezeului biblic pot fi descoperite si in afara Bibliei prin intermediul; revelatiei naturale.Cu ajutorul argumentelor cosmologic, teologic, si moral.Aceste argumente sunt sustinute de dovezi foarte solide, ne arata ca universul nostru este un univers teist. Apoi aceasta carte infailibila care cuprinde multe profetii care s-au implinit intocmai.Multi oameni de stiinta au confirmat veridicitatea celor scrise in Biblie.

| NAdrian a răspuns:

De ce cereti toti dovezi palpabile, odata ce Dumnezeu este duh(spirit).
Sufletul tau exista?
Iti dai seama prin trup. Dumnezeu nu are trup.
„Fericiţi cei ce n-au văzut şi au crezut" (Ioan 20, 29)

| 1libercugetator1 a răspuns:

Argumente pentru alba ca zapada
1 alba ca zapada e cand ai citi o carte si nu sti cine a scris cartea aia, si incet o descoperi deci alba ca zapada exista

2 cosmologic pamantul e o planeta perfecta care contine in mare parte apa nepotabila, deserturi, taramuri inghetate dar totul e perfect, in sistemul solar sunt 8 planete din care una a la o distanta buna nu perfecta, inclinatia planetei creaza antotimpurile dar pe cine intereseaza stiinta

3 teologic toate popoarele au crezut in alba ca zapada desi exista

4 moral = oricine care a studiat istoria din ultimi 2012 ani a obsevat cat de iubitori sunt poparele crestine, provocand razboaie, cruciade, sclavie, pedofili
sa fim seriosi morala o are si un copil de cateva luni sa si demonstrat ca avem empatie si suntem fericiti cand facem bine

| Thunderstruck a răspuns:

Nu exista dovezi/argumente valabile, de-aia se numeste credinta.

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Corect

| CLAUDIUBRETT a răspuns:

Dumnezeu a zis-cercetati-Ma si ma voi descoperii voua-.Nu e nevoie sa crezi ce spun altii, El se descopera celor care-l cauta sincer! Candva nici eu nu am crezut.Asadar nu intreba crestinii ci intreaba-L pe Invatatorul lor. Mergi la sursa! Succes!

| ania a răspuns:

-prima celulă replicabilă- e așa de complexă încât vârstele avansate pentru pământ și pentru univers sunt insuficiente pentru a putea apare aleator( ceea ce-i face pe biologi atei ca Dawkins să spună că nu știu cum a apărut) -
-codul genetic e un limbaj codificat, un limbaj presupune un Comunicator
-natura morală a omului, cum să producă un univers aleator persoane cu valori morale?
-existența universului nostru cu un început. Dacă cauza universului nostru ar avea și ea o cauză și așa mai departe, înainte de orice cauzare și fără existența unei entități necauzate, n-ar fi avut de unde să înceapă vreun lanț al cauzalității
-mărturia unui număr așa de mare de persoane care susțin că au ineracționat cu divinitatea

| florinmarius20 a răspuns:

1.Sfintele Scripturi bazate pe realitatea din acele timpuri;
2.Revelatiile;
3.Experientele din mortile clinice care coincid cu celebra lumina din biblie;
4. Universul si tot pamantul care ne arata lupta dintre pozitiv si negativ, de fapt negativul, intunericul conduce;
5.Profetiile care s-au adeverit;
6. Minunile lui Iisus si ale sfintilor;
7.Visele premonitorii.
Din cele 7 dovezi pot rezulta mult mai multe decat 10.

Răspuns utilizator avertizat
| Zenicide a răspuns (pentru Bosorogul):

"Daca ar fi adevarata teoria evolutiei atunci ca sa ajunga ceva de la nivelul unei celule la marimea si complexitatea unei broaste i ar trebui cata sute de miliarde de ani. si in plus sunt intrebari la care evolutionistii nu au raspuns: 1 de ce nu au evoluat otate fiintele? Daca era valabila evolutia eram toti doar o singura specie."
Nu intelegi nici macar ideile de baza despre evolutie. Nu intelegi ce inseamna cuvantul evolutie.
Evolutia nu inseamna perfectiune si ADAPTARE in comparatie cu mediul inconjurator.
http://www.youtube.com/watch?v=5Q55z6EsL8M

| Hombre a răspuns:

Nu are niciunul.

| GsvMcmxc a răspuns (pentru Bosorogul):

Prietene, orice pacat savarsit trebuie spovedit. nu te lua dupa danay72 care spune ca trebuie sa ii spunem lui Dumnezeu pacatele nu unui om. In primul rand preotul este apostol al Lui Dumnezeu pe pamant.Raspuns dat unei persoane de ''Bosorogul,,.
Urgent ar trebui sa-ti stergi contul de pe ''TPU,, pentru acest raspuns dat unei persoane.Numai participa la subiecte apartinand ''Religiei,,.Sa inteleaga si ''Credinciosii,, cu cine stam de vorba.Il negi pe ''Dumnezeu,, si ii aperi pe ''impostorii,,.Nu ii ''Credinta,, pentru tine.Vezi ca is destul de periculos cand vine vorba de conversatii si o sa te demasc foarte repede.Nu sunt un om ''Credincios,, si nu cred in ''Dumnezeu,,. Asta ii ''Credinta,, lui.La fel de falsa ca si el.Am pus X pe tine si te voi face praf cum te prind deoarece nu am o atitudine ''Crestineasca,, si sunt un om care nu accepta ''impostorii,, O sa te fac praf la fiecare cuvant scos.O sa te teorirez ''Crestineste,, in fiecare zi.Nu vei scapa nici o zi fara sa nu te fac praf.

| Inferno a răspuns (pentru ania):

"-prima celulă replicabilă- e așa de complexă încât vârstele avansate pentru pământ și pentru univers sunt insuficiente pentru a putea apare aleator( ceea ce-i face pe biologi atei ca Dawkins să spună că nu știu cum a apărut) -"
In realitate prima celula era total diferita de celulele din prezent fiind infinit mai simpla.
"natura morală a omului, cum să producă un univers aleator persoane cu valori morale?" Natura morala nu exista. Sau daca exista tunci trebuie sa accepti faptul ca este moral sa fi canibal, exemplu triburile din Africa, este moral sa ucizi, este moral sa furi, toate acestea fiind considerate morale chiar de lege in anumite aspecte. Si daca este moral sa ucizi cateodata si alteori nu, doar pentru ca asa spune legea, atunci nu exista moralitatea. Oamenii morali sunt doar acei paduchi care invata istorie in timp ce istoria este creata chiar de oamenii imorali. Iar bazele societatii si chiar ale moralitatii, bazele lumii moderne mai concret, sunt puse de oamenii imorali ce au avut indrazneala sa cuteze.
"existența universului nostru cu un început."
Cu ce este aceasta o dovada?

| OOOLEOOO a răspuns:

Dumnezeu tine de credinta (cunasterea comuna), nu vad ce legatura ar avea credinta cu stiinta (cunoasterea stintifica).

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Pentru un necredincios oricate argumente i s-ar aduce ele nu sunt valabile.

| Neverplayer a răspuns (pentru NAdrian):

Nu crezi ca te-ai bagat singur in moloz? ''De ce cereti toti dovezi palpabile?'' Daca tot esti asa de religios de ce nu gasesti tu 10 dovezi?

| Salahadin73 a răspuns:

Bravo man.Tu incerci sa demonstrezi ca Dumnezeu nu exista, iar altii incearca sa te faca sa crezi ca el exista.Nu vad rostul.Fiecare incearca sa dovedeasca ca el are dreptate. Oricat de multe dovezi veti aduce(ambele asa-zise tabere), crestinii vor continua sa creada in existenta lui Dumnezeu, iar ateii nu.Mi se pare o pierdere de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu cred ca exista asa ceva.
Biblia este o (colectie de carti)in care autorii au descris tot ce se intampla la acele vremuri in mod metaforic.
Acum daca stai sa te gandesti Dumnezeu asa cum il cred crestinii(avand o viziune gresita despre El)nu poate fi un SPIRIT sau ceva de genul care a creat Lumea in 7 zile si pe om din Pamant! Pai daca era asa de ce exista o diversitate in oameni? adica ma refer la civilizatii cu credinte diferite. Oricum Dumnezeu daca ar exista :1.Nu ar fi ''Divin"(Nu are cum sa existe o fiinta sau o divinitate infinita ''Dumnezeu vede tot si aude tot'',ei bine nu e chiar asa si omul din ziua de azi poate face asta.
Ar fi Extraterestru(Pentru ca vine din afara Pamantului asa zice si in Biblie)
Ce sa mai zic de Demoni,Ingeri, Fantome(Sufletele)sau allte aberatii din astea care chiar nu exista. Spunea in Biblie ''ca ingerii au coborat si s-au dus cu femeile de pe Pamant pentru a face copii''Deja apare o contradictie, tot in Biblie se spune ca Ingerii nu am organe genitale. Judecati si singuri.
Oamenii nu au suflet! Nu exista o lume de Apoi, RAI sau IAD.
Nu neg existenta Lui Dumnezeu, doar spun ca ar fi un Extratestru cu o tehnologie inteleasa gresit de oamenii din acea vreme.
Dar mai bine sa va documentati cu privire la toate.Cititi Biblia si alte scrieri din acele vremuri, uitati va si la documentare, cititi si carti stiintice ca sa puteti trage o concluzie.
Nu poti sa vobesti in nestiinta de cauza.