| ioana1988 a întrebat:

Ce avantaje am daca devin ateu?

58 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ce avantaje am dacă devin ateu?

Nu mai dai bani popilor!

| Inferno a răspuns:

Avantajele unei vieti bine traite, cu conditia ca si mintea sa-ti permita.

| CristiB93 a răspuns:

Pai probabil o sa primesti voturi inteligente, o sa fi placut in ochii lui Noname si Mada, si o sa lupti alaturi de soldatii ateismului impotriva adevarului la rubrica Religie

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Am dat eu vreun vot si am zis eu ca oricine ar fi, daca e ateu imi place?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai de unde sa stiu eu daca ai dat vreun vot, apoi faza cu placutul se intelege doar e logic ca ateii iti plac mai mult ca crestinii, si la diavol i place mai mult de voi decat de noi.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Te duci pe profilul cuiva si dai click pe "voturi date de x bla bla bla".
Cum sa imi placa un crestin cand il vede peste tot pe diavol? mai repede mi-ar placea un budist sau un hindus. Imi plac oamenii de treaba, doar ca unul care e tot cu povesti cu si despre diavol nu imi pare de treaba.

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Hai ca exagerezi daca crezi ca crestinii sunt asa, in realitate nici nu vorbesc cu nimeni despre religie, fie e crestin fie altceva, dar aici daca mai pomenesc, o fac doar pentru ca aici e religie, daca mergem la dragoste si sex, o sa vorbesc despre dragoste si sex, in realitate nu ma deosebesti de ateu sau eu pe tine de crestin sunt sigur de asta.
Si mie imi plac oamenii de treaba si credeam ca esti si tu unul...

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Eu sunt de treaba cu cine e de treaba smug, niciodata nu incep eu cu rautatile, chiar daca ti se pare. In fine, iar incepi cu chestii off topic

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce mincinoasa esti, eu am fost de treaba cu tine de la inceput si am fost serios, dar tu ma-i luat la misto, te rog nu mai mintii.

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

laughing gluma nu e misto, si eram inca de treaba cu tine daca nu ma tot intepai si apoi scriai porcaria aia cu iadul si raiul, cu aia ai pus capac, am vazut ce fel de om esti, si daca tu erai printre crestinii de treaba, cei rai cum o fi?

| CristiB93 a răspuns (pentru Mădă0611):

Si ce fel de om sunt?

| Inferno a răspuns (pentru CristiB93):

Unul lipsit de viziune.

| CristiB93 a răspuns (pentru Inferno):

Ma cunosti tu cumva si eu nu stiu?

| CristiB93 a răspuns:

Buna asta rolling on the floor

| Mădă0611 a răspuns (pentru CristiB93):

Pai crestinii parcheaza deja, doar nu crezi ca umflatii aia cu x5 sunt atei.

| onasis1961 a răspuns:

Ca nu mai cheltuiesti banii pe la biserici, iar in caz de deces scutesti familia de bani dati pe la popi.

| onasis1961 a răspuns:

Numai financiar! Sufleteste nu ai.

| Flydream a răspuns:

Sa devii ateu? stai calm ca nu-ti ofera nimeni un premiu de inteligenta excesiva sau de prostie asiduu.Nu ai absolut niciun avantaj ci doar o sa te inamolesti in mocirla excesiva a singurului neuron care o sa mai existe in capul tau.

| Lizzu a răspuns (pentru Flydream):

Vrei sa spui ca ateii sunt persoane reduse mintal si proaste.
Nu spune asta, nu ai dreptul sa jignesti persoanele in functie de convingerile lor, doar pentru ca sunt diferite de ale tale.

| Flydream a răspuns (pentru Lizzu):

Am spus ca sunt proaste? se vede ca interpretezi gresit...

| Lizzu a răspuns (pentru Flydream):

Ai indus, ai dat de inteles indirect : "o sa te inamolesti in mocirla excesiva a singurului neuron care o sa mai existe in capul tau. "

---Deci, daca o sa devina ateu o sa aiba doar un singur neuron. in fine.
Nu conteaza.

| 4b a răspuns:

Ateu? crestin? hai mai bine omwinking

| Nucreeed a răspuns:

Am auzit ca esti crestin si ca itnrebarea e pusa doar la misto...Ar fii bine daca ai incerca sa intelegi ceva din raspunsul asta si nu doar sa privesti din perspectiva unui crestin incuiat care nu mai e deschis si la alte opinii.

1.Libertate: Traiesti viata fara a tine cont de interpretarea unora a legilor zeului lor.
2.Responsabilitate: Traiesti viata stiind ca pana la urma, esti singurul responsabil de faptele tale.
3.Semnificatie: Traind of viata finita, este nevoie sa-ti prioritizezi activitatile din viata ta.
4. Dragoste:Trăind o viață finită face să vrei să lasi o moștenire pozitiva prin copiii tăi.
5.Realitate:Traiesti viata practic si pragmatic, fara a fi nevoie sa te raportezi la supranatural...
6.Armonie: Traiesti viata fara aparitia disonantei cognitive.Nu trebuie sa crezi in lucruri care nu's acolo.

| RAY a răspuns:

Daca esti prost vei fi prost si daca esti ateu, daca esti inteligent vei vi si daca esti ateu

| Mădă0611 a răspuns:

Cum tu nu suporti ateii, intrebarea ar trebui sa fie la misto, totusi, sa iti raspund frumos: o sa intelegi lumea, astfel o sa iti gasesti linistea/pacea.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Poti deveni candidatul ideal pentru iad

| Inferno a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Ha ha, ma bucur ca ai ales sa imbratisezi taramul comediei si al umorului si sa uiti de aceste aberatii religioase.

| sublime89 a răspuns:

Iti eliberezi mintea.

| M25M a răspuns:

Si ateii au aceeasi viata ca si restul... oamenilor. Diferenta este credinta intr-o zeitate.

| PedoBarbie a răspuns:

Te deştepţi.

| Lizzu a răspuns:

Intelegi si vezi lumea si totul dintr-o alta perspectiva.
Acumulezi cunostinte din mai toate domeniile.
Cercetezi,cauti,iti pui intrebari si gasesti singur raspunsurile.

Ai observat ca atunci cand cauti un raspuns la vreo situatie sau intrebare si nu te opresti din cautari,la un moment dat ti se asterne in fata?
E real.

Nu mai traiesti cu frica si teama ca "cineva" de undeva de sus te vede, nu te mai simti vinovat,nu mai traiesti cu sufletul strans si plin de vinovatie si teroare.
Multi traiesc asa.e trist totusi pentru ca nu-ti lasi adevarata fiinta,adevaratul eu sa se manifeste.

Pentru asta suntem aici pe Pamant,cred eu, pentru a ne manifesta pe noi insine in raport cu viata si existenta in lumea fizica.

In viata este ideal sa ai minte deschisa si sa-ti extinzi perceptia in diverse directii, sa asculti diferite pareri si convingeri, sa le asculti doar, fara a te simti obligat sa le accepti.

--Tu iei decizia propriei tale vieti, propriilor tale convingeri, dar esti dator sa alegi calea pe care sa mergi de abia DUPA ce le-ai vazut pe celelalte.
--Ca sa poti adopta o cale in detrimentul celorlalte trebuie mai intai sa le percepi pe toate si apoi sa faci o alegere.

| Lizzu a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca nu trebuie sa fii ateu sa indeplinesti tot ce am scris...

As vrea sa nu mai facem diferente intre credinciosi si atei.

Ce vei castiga si va fi cel mai de pret lucru este ca ura, daca pot sa-i spun asa, fata de credinciosi si ingustarea campului perceptiei care tine de religie si dzeu se vor diminua...

Te vei simti stapan pe tine si vei constientiza ca alegerile pe care le faci in viata tin doar de tine si de nimic dinafara ta.

| Miauti a răspuns:

Pai singurul avantaj ar fi sa te reintorci la credinta din plitiseala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici un avantaj!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei fi la fel de om ca intodeauna, nici mai prost nici mai destept, nici mai frumos nici mai urat, nici mai bogat nici mai sarac decat te vei invrednici tu insuti.ramai cu propria constiinta tu cu tine insuti.

| Mikhtarian a răspuns:

Nu ai, din contra, pierzi speranta.

| Ben00 a răspuns:

Poti parasi rubrica religie.

| ioana1988 explică (pentru Ben00):

Atunci de ce rubrica religie este plina de atei?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Ben00):

De ce? doar ateismul e o religie. Ce oameni rasisti -.-

| Ben00 a răspuns (pentru ioana1988):

Baetzi orientatzi. Fara alt scop in viata decat postarea infecta si schimbarea IDului.

| Yuruva a răspuns (pentru Mădă0611):

Sper ca stii ca atesmul nu e o religie...tu faci pe prostul, nu?

| Mădă0611 a răspuns (pentru Yuruva):

Pai astia zic ca e o religie, dar cand vad atei aici sunt tot cu fundul pe sus ca ce cautam la categoria asta.
puppy dog eyes

| Yuruva a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai avand in vedere ca definitia ateului contine termenul "religie", e in regula sa fim aici.
"ATÉU s.m. și f. Persoană care nu are o religie, care neagă orice divinitate. [< fr. athée, it. ateo, lat. atheus, gr. atheos < a – fără, theos – zeu]. "-Dictionar de neologisme

| Andruşcă a răspuns:

Cati ani ai de pui o intrebare asa tampita?

In mintea aia a ta tu crezi ca lumea devine atee pentru ceva anume? Crezi ca-i ca la partidele politice, te bagi intr-unul ca sa primesti ulei si faina moca?

| casablanca40 a răspuns:

Nimeni nu a devenit ateu pentru a dobandi anumite avantaje. Am devenit ateu pentru ca asta am considerat ca este corect.

| OhGodWhy a răspuns:

Tot asa esti doar ca nu mai meri la bisercia si nu mai ai nici o mustrare religioasa daca injuri, bei, bagi dohan.Meri la curve etc...

| AwaZoh98 a răspuns:

Vei fi o persoana mai "intelectuala", ce gandeste DOAR logic! big grin

| GoldandSilver a răspuns:

Niciun avantaj.Dezavantajul este ca ai sanse sa intri in iad.

| 22SWAG22 a răspuns:

Poti sa faci ce vrei...

| MadaSweet18 a răspuns:

Nu mai esti orbit de biserica.O sa gandesti liber fara stres ca te pedepseste dumnezeu.

| simanapeace a răspuns:

Nu ai niciun avantaj, doar dezavantaje

| Lizzu a răspuns (pentru simanapeace):

"Nu ai niciun avantaj, doar dezavantaje " laughing

Asta inseamna ca in viata ai doua alegeri :ori vrei sa ai succes si sa fii tinut in puf (sa crezi in dzeu) ori sa fii un boschetar si batut de soarta (sa nu crezi) laughing

A fost buna asta.