| ioana1988 a întrebat:

Ce avantaje am daca devin ateu?

58 răspunsuri:
| Ben00 a răspuns (pentru ioana1988):

Baetzi orientatzi. Fara alt scop in viata decat postarea infecta si schimbarea IDului.

| Lizzu a răspuns:

Intelegi si vezi lumea si totul dintr-o alta perspectiva.
Acumulezi cunostinte din mai toate domeniile.
Cercetezi,cauti,iti pui intrebari si gasesti singur raspunsurile.

Ai observat ca atunci cand cauti un raspuns la vreo situatie sau intrebare si nu te opresti din cautari,la un moment dat ti se asterne in fata?
E real.

Nu mai traiesti cu frica si teama ca "cineva" de undeva de sus te vede, nu te mai simti vinovat,nu mai traiesti cu sufletul strans si plin de vinovatie si teroare.
Multi traiesc asa.e trist totusi pentru ca nu-ti lasi adevarata fiinta,adevaratul eu sa se manifeste.

Pentru asta suntem aici pe Pamant,cred eu, pentru a ne manifesta pe noi insine in raport cu viata si existenta in lumea fizica.

In viata este ideal sa ai minte deschisa si sa-ti extinzi perceptia in diverse directii, sa asculti diferite pareri si convingeri, sa le asculti doar, fara a te simti obligat sa le accepti.

--Tu iei decizia propriei tale vieti, propriilor tale convingeri, dar esti dator sa alegi calea pe care sa mergi de abia DUPA ce le-ai vazut pe celelalte.
--Ca sa poti adopta o cale in detrimentul celorlalte trebuie mai intai sa le percepi pe toate si apoi sa faci o alegere.

| Lizzu a răspuns:

Am uitat sa mentionez ca nu trebuie sa fii ateu sa indeplinesti tot ce am scris...

As vrea sa nu mai facem diferente intre credinciosi si atei.

Ce vei castiga si va fi cel mai de pret lucru este ca ura, daca pot sa-i spun asa, fata de credinciosi si ingustarea campului perceptiei care tine de religie si dzeu se vor diminua...

Te vei simti stapan pe tine si vei constientiza ca alegerile pe care le faci in viata tin doar de tine si de nimic dinafara ta.

| Flydream a răspuns:

Sa devii ateu? stai calm ca nu-ti ofera nimeni un premiu de inteligenta excesiva sau de prostie asiduu.Nu ai absolut niciun avantaj ci doar o sa te inamolesti in mocirla excesiva a singurului neuron care o sa mai existe in capul tau.

| Lizzu a răspuns (pentru Flydream):

Vrei sa spui ca ateii sunt persoane reduse mintal si proaste.
Nu spune asta, nu ai dreptul sa jignesti persoanele in functie de convingerile lor, doar pentru ca sunt diferite de ale tale.

| Flydream a răspuns (pentru Lizzu):

Am spus ca sunt proaste? se vede ca interpretezi gresit...

| casablanca40 a răspuns:

Nimeni nu a devenit ateu pentru a dobandi anumite avantaje. Am devenit ateu pentru ca asta am considerat ca este corect.

| onasis1961 a răspuns:

Ca nu mai cheltuiesti banii pe la biserici, iar in caz de deces scutesti familia de bani dati pe la popi.

| onasis1961 a răspuns:

Numai financiar! Sufleteste nu ai.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vei fi la fel de om ca intodeauna, nici mai prost nici mai destept, nici mai frumos nici mai urat, nici mai bogat nici mai sarac decat te vei invrednici tu insuti.ramai cu propria constiinta tu cu tine insuti.

| Yuruva a răspuns (pentru Mădă0611):

Sper ca stii ca atesmul nu e o religie...tu faci pe prostul, nu?

| Yuruva a răspuns:

Tot prost ramai, cornele, nu te ingrijora...si printre ateii exista prosti, de exemplu homofobii sau aia care trimit femeia la bucatarie

| CristiB93 a răspuns (pentru Inferno):

Ma cunosti tu cumva si eu nu stiu?

| Lizzu a răspuns (pentru Flydream):

Ai indus, ai dat de inteles indirect : "o sa te inamolesti in mocirla excesiva a singurului neuron care o sa mai existe in capul tau. "

---Deci, daca o sa devina ateu o sa aiba doar un singur neuron. in fine.
Nu conteaza.

| MMihai a răspuns:

Ce avantaje am dacă devin ateu?

Nu mai dai bani popilor!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Yuruva):

Pai astia zic ca e o religie, dar cand vad atei aici sunt tot cu fundul pe sus ca ce cautam la categoria asta.
puppy dog eyes

| Yuruva a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai avand in vedere ca definitia ateului contine termenul "religie", e in regula sa fim aici.
"ATÉU s.m. și f. Persoană care nu are o religie, care neagă orice divinitate. [< fr. athée, it. ateo, lat. atheus, gr. atheos < a – fără, theos – zeu]. "-Dictionar de neologisme

| 2handsUp a răspuns:

Daca devi ateu dracii te vor lasa in pace fiindca esti deja al lor si nu mai are rost sa se straduiasca sa te faca sa pacatuiesti.Nu este nimic bine in a deveni ateu! Crede-ma!

| OhGodWhy a răspuns:

Tot asa esti doar ca nu mai meri la bisercia si nu mai ai nici o mustrare religioasa daca injuri, bei, bagi dohan.Meri la curve etc...

| MadaSweet18 a răspuns:

Nu mai esti orbit de biserica.O sa gandesti liber fara stres ca te pedepseste dumnezeu.

| HueyFreeman a răspuns (pentru 2handsUp):

Dar daca devin hindus, ce se intampla?

| simanapeace a răspuns:

Nu ai niciun avantaj, doar dezavantaje

| Lizzu a răspuns (pentru simanapeace):

"Nu ai niciun avantaj, doar dezavantaje " laughing

Asta inseamna ca in viata ai doua alegeri :ori vrei sa ai succes si sa fii tinut in puf (sa crezi in dzeu) ori sa fii un boschetar si batut de soarta (sa nu crezi) laughing

A fost buna asta.

| Lizzu a răspuns (pentru 2handsUp):

"Nu este nimic bine in a deveni ateu! Crede-ma!"

--De unde stii ca sa poti afirma atat de convingator?
Ai fost, cumva? raised eyebrows

| Actaar a răspuns:

Esti luat in serios spre deoseburi de crestini sau altii

| PedoBarbie a răspuns:

Te deştepţi.

| 2handsUp a răspuns (pentru Lizzu):

Nu, nu am fost, dar ma gandesc ca poate o fi mai bine cat traiesti, dar dupa aia?

| GoldandSilver a răspuns:

Niciun avantaj.Dezavantajul este ca ai sanse sa intri in iad.