| OctavianDanielMaria a întrebat:

Ce credeti ca ar fi mai bine in scoli? Dogmele religioase sau istoria religiilor?

34 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Dogmele se fac deja de câțiva ani buni... in draci

| RAY a răspuns:

Istoria religiilor

Răspuns utilizator avertizat
| teo530 a răspuns:

Dogmele. Istoria religiilor să se dea la seminar.

| T0T a răspuns:

Istoria. Că oricum de dogme ar trebui să fim sătuli.

Răspuns utilizator avertizat
| sierra1 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Fă-te ministru și pune in aplicare!

| AC4S4 a răspuns:

În școli religia e opțională. Eu zic că s-ar putea pune ambele variante, iar fiecare să aleagă ce vrea (sau niciuna).
De ce spun asta:
- Există oameni care au o anumită credință, ei ar vrea să aibă o oră în care să practice împreună această credință.
- Există oameni care nu au vreo credință și ar dori să știe mai vag despre fiecare religie, istoria lor.

| zeus24 a răspuns:

Categoric istoria religilor

| SG1995 a răspuns:

Istoria Religiilor.

| 6684464 a răspuns:

Săracii, după ce că învață greu şi istoria aia care o au...
Eu zic de un nou sistem, cine e cu mine?hee hee

| costis a răspuns:

Dogmele religioase si istoria religiilor. "Sau" este pus de o persoana care vrea sa excluda dogma. Asa, mai pe ocolite.

| Uvox a răspuns:

Istoria religiilor.
Dar eu as baga mai multe ore de fizică.

| minrest a răspuns:

Istoria religiilor nu are sens izolata de restul istoriei, si nu poti avansa cu acest subdomeniu fara o baza in istoria generala; propun sa scoata materia Religie si sa nu o inlocuiasca cu nimic.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Faci cerere ca să mergi la oră, nu ca să pleci de la oră.
E opțională de foarte mult timp.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Din 1990, de când s-a reintrodus această materie, este opțională.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

A fost optionala si atunci, poate parintii tai au vrut ca tu sa faci religie sau poate nu au stiut drepturile pe care le au.
Desigur, daca faci cerere sa nu faci religie o sa-ti sara profesorul de religie, directorul in cap si iti "refuza" cererea, dar poti merge mai departe la inspectorat si o sa-si primeasca pedeapsa pentru incalcarea regulamentului.

Răspuns utilizator avertizat
| AC4S4 a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cererea pe atunci se depunea ca sa NU faci religie. Acum (din 2015) cererea se depune ca sa faci religie.

| minrest a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Cruciadele, inchizitia, razboiele religioase, religiile necrestine-toate sunt redate de Istorie, de istoria generala. Nu vreau sa imi aduca mie un popa sau un un pocait care sa predea o interpretare religioasa. Sa mai dea o ora de istorie, sa poata profesorul aprofunda materia. Daca nu vor, sa scoata religia si gata.

Răspuns utilizator avertizat