| IvanMihai a întrebat:

Ce este de fapt sufletul? Cu se aseamănă acesta?

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E o entitate poetică și atât!

| EestiSodalane a răspuns:

Sufletul este viața omului. În ebraică e chiar sinonim cu viața, iar în cartea Facerii, în ebraică spune că Dumnezeu a creat toate vietățiile scrie literalmente "a creat toate sufletele".

Dar mai este și ideea de spirit sau duh care nu e neapărat altceva decât sufletul dar e privit din altă perspectivă. Duhul sau spiritul este constiinta care actioneaza în lume. Creatia este ierarhizată într-o serie de constiinte, una deasupra alteia. Până și celulele din corpul tău au un nivel extrem de rudimentar de constiinta, dar spiritul tău le controlează pe toate; e stapanul lor. Îngerii sunt spirite la un nivel superior oamenilor și de asta așa cum spiritul omului este stapan peste celulele din corpul sau, așa și îngerii se pot face stapani peste națiuni, orașe, corpuri cerești și diverse grupuri de oameni. În special vedem asta la demoni care sunt îngeri căzuți și care erau stapani peste națiunile pagane inspirandu-le la violenta si cucerire.

| mODIN a răspuns (pentru EestiSodalane):

Deci, in conceptia ta, inger ar fi cam tot una cu constiinta colectiva?

| EestiSodalane a răspuns (pentru mODIN):

Nu neaparat... Nu știu exact ce înțeleg oamenii prin constiinta colectivă. Nu e vorba de suma tuturor partilor (un înger este diferit de suma partilor). De precizat că nu e nici vorba de o posesie absolută în care oamenii cuprinși de acel spirit nu mai au liber arbitru. Este vorba de un fel de posesie sau ocrotire (în funcție de caz), dar nu completă.

De exemplu cum a fost Jupiter. Zeul Jupiter. Căpetenia Romei. Jupiter n-a fost doar o idee inventată de cineva. Jupiter a fost demonul care a inspirat Roma să cucerească, înrobească și să distrugă. Concepția populară despre demoni e că sunt ca niște prezențe fumurii care stau într-un colț și complotează sau șoptesc cuiva în ureche. Dar nu așa funcționează. Nu asta sunt spiritele. Când acel spirit e la lucru oamenii îl simt. Când romanii se adunau și țineau triumfuri biruitoare etalându-și noii sclavi, când dădeau slavă generalilor care au căștigat războiul acel spirit era acolo, exercizându-și prezența și oricine îl întâlnea și-l simțea alegea să participe în acel spirit, să-l urmeze și să se lase transformați de el SAU să se revolte împotriva lui, caz în care existau consecințe severe. Toată acea frenezie colectivă coordonată era animată de un spirit. Asta e conștiința la care mă refeream. Asta sunt demonii.

Toate mișcările colective sunt inspirate de un spirit superior lor. Cele rele bineînțeles că de demoni. Biserica este animată (spirit înseamnă și suflet=viață) de Duhul Sfânt care functioneaza similar, dar la modul absolut fiind Dumnezeu Însuși.

| RAY a răspuns:

Cu o fantezie umană

| CIVIC1 a răspuns:

Sufletul este o suflare de viata.
Se asemăna cu un vant domol, blând.

| mastadont a răspuns (pentru EestiSodalane):

Asta cu romanii conduși de demoni e tare, nu am mai râs de mult așa de bine, mă întreb de unde le scoateți domnle. Presupun că pe mine acum mă animă un demon rău de răspund pe aici pe la religie, vezi să nu te molipsești cumva de ateism. laughing
laughing

| EestiSodalane a răspuns (pentru mastadont):

Nici dacă aș fi ateu n-aș avea motiv să râd la așa ceva. Oricum fenomenul e vizibil pentru toată lumea. Când un grup de oameni fac ceva împreună modul în care e perceput acel grup e ca un întreg. De exemplu când ești la un concert faci ce fac toți de langa tine ca și cum mulțimea de la concert ar avea un spirit al ei. Dacă nu vrei sa crezi in spirite e treaba ta, dar fenomenul există indubitabil orice explicatie ai vrea să îi dai.

| mastadont a răspuns (pentru EestiSodalane):

Sunt de acord cu tine că acest fenomen există însă explicațiile le găsești în psihologie, nu în religie. Dar dacă tu preferi propriile tale explicații în detrimentul rațiunii și să crezi în spirite și spiriduși e treaba ta.

| EestiSodalane a răspuns (pentru mastadont):

Asta era și ideea. In ceea ce priveste explicatia acestor fenomene poti sa crezi ce vrei dar ele există.