| PalAlexandra45 a întrebat:

Ce este sfintul duh?!

69 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In teorie este a treia parte din treime,primi creștini au avut ceva probleme sa înțeleagă asta,deci sunt versete unde Iisus spune că tatăl este mai presus decât el,nu eu te am vindecat și Dumnezeul tău,ce ce se roagă la Dumnezeu? De ce spune, tata, tata de ce mai părăsit, teologi nu au definit ce e Sf duh nici nu știm ce e hulă fata de Sf duh că nu știm ce e Sf duh, biserica catolică spune asta, părerea mea sunt 3 personaje diferite dar inseparabile, cum e apa lichida, gazoasă

| gaminator a răspuns (pentru RAY):

Vorbiti intr o totala necunostinta de cauza, cele trei persoane ale Sfintei Treimi sunt reprezentate inca din Cartea Facerii 18:1-15.

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

Nu e adevărat așa ceva, nici teologi nu sunt de acord cu așa ceva, de ce? Pentru că mesia trebuia sa vina că om simplu pe pământ nu că fiu al lui Dumnezeu, conform bibliei

| gaminator a răspuns (pentru RAY):

Pe langa faptul ca faceti o eroare aici, nu stiti teologie nici cat negru sub unghie asta e vizibil cu ochiul liber. Cat despre "mesia" nu stiu ce credinta are secta dvs. insa Mesia s-a intrupat, din dorinta Lui, fiind el insusi Dumnezeu. Cum ar fi putut Cel ce Este sa treaca in nefiinta? E cea mai mare absurditate pe care am auzit o pe platforma asta si de la un rank 3 cu cateva mii bune de raspunsuri!

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

Omule citește profețiile despre mesia chiar și Pavel a spus cu adevărat Iisus nu a fost mesia cel așteptat de evrei, in fapt Iisus nici nu se consideră Dumnezeu, el spunea mereu că prin tatăl lui face ceea ce face

| gaminator a răspuns (pentru RAY):

1. Din ce secta faceti parte?
2. Unde a spus Sfantul Apostol Pavel ceea ce va debiteaza dvs. gandul pe care il iubiti cum isi iubeste cioara puii ei?

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

Înainte de timpul mașiahului, va fi război și suferință ( Ezechiel 38:16 )

Mashiah-ul va aduce mântuirea politică și spirituală a poporului evreu, aducându-ne înapoi în Israel și restabilind Ierusalimul ( Isaia 11:11-12; Ieremia 23:8; 30:3; Osea 3:4-5 ). El va stabili un guvern în Israel care va fi centrul întregii guvernări mondiale, atât pentru evrei, cât și pentru neamuri ( Isaia 2:2-4; 11:10; 42:1). El va reconstrui Templul și îi va restabili închinarea ( Ieremia 33:18 ). El va restabili sistemul judiciar religios al Israelului și va stabili legea iudaică ca lege a țării ( Ieremia 33:15 ).

☰ Olam Ha-Ba: Epoca Mesianica
Lumea de după venirea lui Mesia este adesea menționată în literatura evreiască drept Olam Ha-Ba (oh-LAHM hah-BAH), Lumea viitoare. Acest termen poate provoca o oarecare confuzie, deoarece este folosit și pentru a se referi la o viață spirituală de apoi. În engleză, folosim în mod obișnuit termenul „epocă mesianică" pentru a ne referi în mod specific la timpul lui mesia.

Olam Ha-Ba va fi caracterizat de coexistența pașnică a tuturor oamenilor ( Isaia 2:4 ). Ura, intoleranța și războiul vor înceta să mai existe. Unele autorități sugerează că legile naturii se vor schimba, astfel încât fiarele prădătoare nu vor mai căuta prada, iar agricultura va aduce abundență supranaturală ( Isaia 11:6-11:9 ). Alții, însă, spun că aceste declarații sunt doar o alegorie pentru pace și prosperitate.

Tot poporul evreu se va întoarce din exilul dintre națiuni la casa lor din Israel ( Isaia 11:11-12; Ieremia 23:8; 30:3; Osea 3:4-5 ). Legea Jubileului va fi repusă.

În Olam Ha-Ba, întreaga lume va recunoaște pe Dumnezeu evreu ca singurul Dumnezeu adevărat și religia evreiască ca singura religie adevărată ( Isaia 2:3; 11:10; Mica 4:2-3; Zaharia 14: 9 ). Nu va exista crimă, jaf, competiție sau gelozie. Nu va fi păcat ( Sofonia 3:13 ). Jertfele vor continua să fie aduse în Templu, dar acestea se vor limita la jertfe de mulțumire, pentru că nu va mai fi nevoie de daruri de ispășire.

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

Tu mă întrebi unde a spus Pavel că creștin )))))

| gaminator a răspuns (pentru RAY):

Pe langa faptul ca ai textele pregatite sa faci scandal aici, mai faci gaslighting, cel putin da versurile corect si fi cinstit:

Isaia 2
2. Fi-va în vremurile cele de pe urmă, că muntele templului Domnului va fi întărit peste vârfurile munţilor şi se va ridica pe deasupra dealurilor. Şi toate popoarele vor curge într-acolo.
3.Multe popoare vor veni şi vor zice: "Veniţi să ne suim în muntele Domnului, în casa Dumnezeului lui Iacov, ca El să ne înveţe căile Sale şi să mergem pe cărările Sale". Căci din Sion va ieşi legea şi cuvântul lui Dumnezeu din Ierusalim.
4.El va judeca neamurile şi la popoare fără de număr va da legile Sale. Preface-vor săbiile în fiare de pluguri şi lăncile lor în cosoare. Nici un neam nu va mai ridica sabia împotriva altuia şi nu vor mai învăţa războiul.

Isaia 11.
10. Şi în vremea aceea, Mlădiţa cea din rădăcina lui Iesei, va fi ca un steag pentru popoare; pe Ea o vor căuta neamurile şi sălaşul Ei va fi plin de slavă.
11.în ziua aceea, Domnul va ridica din nou mâna Sa ca să răscumpere rămăşiţa poporului Său dintre robii din Asiria şi din Egipt, din Patros, din Etiopia, din Elam, din Babilon, din Hamat şi din insulele mării.
12. El va ridica steag pentru neamuri şi va aduna pe cei risipiţi ai lui Israel şi va strânge la un loc pe cei împrăştiaţi ai lui Iuda din cele patru colţuri ale pământului.

Ieremia 23:8. Cine a poruncit acest lucru împotriva Tirului cel încercat, ai cărui neguţători erau prinţi şi ai cărui vânzători erau cei mari ai pământului?
9. Domnul Savaot a hotărât aceasta, ca să veştejească mândria a tot ce străluceşte, să smerească pe toţi cei mari ai pământului.

Mesia a adus mântuirea Noului Ierusalimului, care include toate popoarele, asa cum bine vesteste prin Duhul Sfant, Sfantul Proroc David in Cartea Psalmilor peste tot; Psalmul 86, Psalmul 21:27-28, Psalmul 27:11-12, Psalm 28:1-3; 12-16, Psalm 35:7-9, Psalmul 36:21-34, 91:12-16, aducându-ne pe toti înapoi la Tatal și restabilind legatura noastra cu Dumnezeu.

Isaia 9:5-6 Căci Prunc s-a născut nouă, un Fiu s-a dat nouă, a Cărui stăpânire e pe umărul Lui şi se cheamă numele Lui: Înger de mare sfat, Sfetnic minunat, Dumnezeu tare, biruitor, Domn al păcii, Părinte al veacului ce va să fie.
6. Şi mare va fi stăpânirea Lui şi pacea Lui nu va avea hotar. Va împărăţi pe tronul şi peste împărăţia lui David, ca s-o întărească şi s-o întemeieze prin judecată şi prin dreptate, de acum şi până-n veac. Râvna Domnului Savaot va face aceasta.

In concluzie, ce prezentati voi in paradigma rabinismului iudaic este lipsit de sens si total deplasat de realitate. Mai este nevoie sa apelez la torah sa vedem ce fel de lucruri de nespus apar acolo in contradictie totala cu moralitatea din Vechiul Testament?

| RAY a răspuns (pentru RAY):

Apostolul Pavel (Corinteni 1:23).

„Evreii care îl așteptau pe Mesia erau convinși că el va fi un personaj măreț și dinamic care va executa voința lui Dumnezeu aici pe pământ, cum ar fi să-i înlăture de la putere pe inamicii lui Dumnezeu într-un măreț tur de forță. A fost Isus așa? El a fost tocmai pe dos — mai degrabă decât să fie un războinic puternic care să alunge romanii din Țara Făgăduită, Isus a fost un predicator itinerant care s-a nimerit să încalce legea și a fost torturat și crucificat cu duritate de către dușmanii lui Dumnezeu. El s-a aflat cel mai departe de a fi Mesia.

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

Iisus nu a făcut nimic din ceea ce trebuia să facă, nici măcar din sămânța lui David nu a fost, faza cu sa se nască dintr o virgina, sa facă miracole, să învie nu exista așa ceva în vechiul testament

| gaminator a răspuns (pentru RAY):

Eu te am intrebat altceva, nu mai trolla ca nu iti mai raspunde nimeni dupa aceea, "unde a spus Pavel cu adevărat Iisus nu a fost mesia cel așteptat de evrei, in fapt Iisus nici nu se consideră Dumnezeu, el spunea mereu că prin tatăl lui face ceea ce face"?
Asta ai zis tu mai sus.

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

Nu știi să citești ce a scris pavel

| gaminator a răspuns (pentru RAY):

Esti un inselat, Iisus a fost din neamul lui David si a facut minuni cat nici nu ar fi incaput scrise intr o carte.

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

View Larger Image
Sunt Dumnezeu şi Isus acceaşi persoană sau sunt fiinţe separate?


Cuprins

Introducere
Dumnezeu exista din veşnicie în veşnicie, fără început şi fără sfârşit
Isus a avut un început
Scripturi care arată că Isus Şi Dumnezeu sunt 2 fiinţe separate şi distincte şi Dumnezeu este Tatăl Domnului Isus
Cuvântul "Dumnezeu" aplicat şi la alte fiinţe, nu numai la Dumnezeu Tatăl
Isus Christos a murit cu adevărat şi a treia zi a fost înviat a treia zi
Scripturi care la prima vedere par să suporte gândul trinităţii (Dumnezeu, Isus şi Spiritul Sfânt sunt una)
Conluzii


2 Ioan 1:9 „Oricine o ia înainte, şi nu rămâne în învăţătura lui Hristos, n-are pe Dumnezeu. Cine rămâne în învăţătura aceasta, are pe Tatăl şi pe Fiul."

1 Ioan 4:15 „Cine va mărturisi că Isus este Fiul lui Dumnezeu, Dumnezeu rămâne în el, şi el în Dumnezeu.

Ioan 3:16 Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică."



Introducere

Doctrina trinităţii a devenit atât de populară astăzi încât mojoritatea creştinilor au îmbrăţişat-o ca o doctrină fundamentală. Dar să mergem la sursa de lumină şi să vedem ce ne spune Biblie, să vedem ce au crezut Profeţii din vechime referitor la aceasta, ce ne-a învăţat Isus Christos, să ne uităm la sacrele epistole din Noul Testament.

De ce este important să cunoaştem adevărul despre Trinitate? Cum ne ajută acest lucru să devenim în asemănarea lui Christos? Domnul Isus ne-a învăţat să ne rugăm „în Duh şi în adevăr" (Ioan 4:23). Ap. Pavel vorbind despre iubire ne spune că „iubirea se bucură de adevăr" (1 Cor 13:6) Este foarte important pentru un creştin sincer să fie în deplină armonie cu Creatorul Universului, Dumnezeul adevărat. Adevărul despre Dumnezeu, natura Lui, felul Lui de existenţă, adevărul despre Fiul Lui iubit dat ca sacrificiu pentru noi sunt lucruri fundamentale care ne ajută să ne apropiem de Dumnezeu „în Duh şi adevăr".

Mai mult de 4000 de ani, acei care au îngenunchiat înaintea lui Dumnezeu, nu au avut nici o mică sugestie, nici o idee, nici o înţelegere că Dumnezeu, Isus şi Spiritul Sfânt sunt una şi aceeaşi persoana. Ei au ştiut că Dumnezeu este Atotputernicul Creator, independent de alte creaturi: „Ascultă, Israele! Domnul, Dumnezeul nostru, este singurul Domn." Deuteronom 6:4 Dar în acelaşi timp ei au ştiut că Dumnezeu va trimite pe Mesia (În Ebraica) sau Christos (în greacă) – uns de Dumnezeum, exact cum Moise le-a spus: „Domnul, Dumnezeul tău, îţi va ridica din mijlocul tău, dintre fraţii tăi, un prooroc ca mine: să ascultaţi de el!" Deuteronom 18:15, şi profetul Isaia îşi ridică vocea spunând „Iată Robul Meu, pe care-L sprijinesc, Alesul Meu, în care Îşi găseşte plăcere sufletul Meu. Am pus Duhul Meu peste El; El va vesti neamurilor judecata." Isaia 42:1 El nu şi-a asumat puterea de la El însuşi, ci Dumnezeu l-a uns în această slujbă: „Nimeni nu-şi ia cinstea aceasta singur, ci o ia dacă este chemat de Dumnezeu, cum a fost Aaron. Tot aşa şi Hristos, nu Şi-a luat singur slava de a fi Mare Preot, ci o are de la Cel ce I-a zis: „Tu eşti Fiul Meu, astăzi Te-am născut." Evrei 5:4, 5

Atunci de unde apare această doctrină de trinitate? Istoria ne spune clar că a această doctrină a fost formulată în secolul al patrulea pentru a răspândi influenţa câtorva conducători ai creştinismului. Consiliul de la Nicea (325 AD) a pus fundamentul Trinităţii, condamnând ca eretici pe cei care nu erau de acord cu această doctrină.

Dar să lăsăm ca Biblia, cuvântul inspirat al lui Dumnezeu, să aibă întâietate şi să ne conducă ca să înţelegem adevărul referitor la Natura şi existenţa lui Dumnezeu şi a fiului său iubit Isus Christos.



Dumnezeu exista din veşnicie în veşnicie, fără, început fără sfârşit

Este un limbaj des întâlnit printre susţinătorii trinităţii că "Dumnezeu, Tatăl", "Dumnezeu, Fiul" şi "Dumnezeu, Spiritul Sfânt". Scriptura ne spune că "Totuşi pentru noi nu este decât un singur Dumnezeu: Tatăl, de la care vin toate lucrurile şi pentru care trăim şi noi, şi un singur Domn: Isus Hristos, prin care Sunt toate lucrurile şi prin El şi noi." 1 Corinteni 8:6 Acest termen "Dumnezeu – Tatăl" apare de 11 ori în Biblie, dar niciodată nu vom găsi expresiile "Dumnezeu, Fiul" şi "Dumnezeu, Spiritul Sfânt". Raţiunea ar trebui să ne întrebe, de ce? Răspunsul este subînţeles, fiindcă Dumnezeu este Tatăl, Isus este Fiul şi Spiritul Sfânt este puterea sau influenţa lui Dumnezeu.

Vom cita câteva Scripturi care ne spun clar că Dumnezeu este fără început şi fără sfârşit, din veşnicie în veşnicie:

Psalmi 90:2 "Înainte ca să se fi născut munţii, şi înainte ca să se fi făcut pământul şi lumea, din veşnicie în veşnicie, Tu eşti Dumnezeu!"

Psalmi 106:48 "Binecuvântat să fie Domnul, Dumnezeul lui Israel, din vecincie în veşnicie! Şi tot poporul să zică: „Amin! Lăudaţi pe Domnul!"

Habacuc 1:12 "Doamne, nu eşti Tu din veşnicie, Dumnezeul meu, Sfântul meu? Nu vom muri! Doamne, Tu ai ridicat pe poporul acesta ca să-Ţi împlineşti judecăţile Tale; Tu, Stânca mea, l-ai ridicat ca să dai prin el pedepsele Tale!"



Isus a avut un început

După cum am văzut Dumnezeu, Tatăl există de la El însuşi, El nu a fost creat. Dar Biblia ne spune clar că Isus Christos, Fiul său, a fost prima creatură a lui, El a fost creat de Dumnezeu. Ap Pavel ne spune „El este chipul Dumnezeului celui nevăzut, cel întâi-născut din toată zidirea (Creaţia)" Coloseni 1:15. Fiindcă orice spunem trebuie să fie confirmat cel puţin de doi martori (Deut. 19:15), Dumnezeu a ştiut că vor veni oameni care vor pune la îndoiala cuvintele Bibliei, şi El ne confirmă acelaşi lucru prin cuvintele Ap Ioan: „Îngerului Bisericii din Laodicea scrie-i: „Iată ce zice Cel ce este Amin, Martorul credincios şi adevărat, începutul zidirii lui Dumnezeu:" Apocalipsa 3:14. Ce înseamnă începutul zidirii lui Dumnezeu? Este clar că „începutul creaţiei" este diferit de „din veşnicie în veşnicie" Deci vedem că Isus a avut un început, fiind creat primul în toată zidirea lui Dumnezeu. Să ne mai uităm la câteva Scripturi care ne spun acelaşi lucru:

Apocalipsa 1:17 „Când L-am văzut, am căzut la picioarele Lui ca mort. El Şi-a pus mâna dreaptă peste mine şi a zis: „Nu te teme! Eu Sunt Cel dintâi şi Cel de pe urmă," Vedem diferenţa? Isus este cel dintâi (prima creaţie a lui Dumnezeu), şi tot Isus este cel de pe urmă, ultima creaţie directă a lui Dumnezeu, fiindcă orice a fost creat după Isus a fost „prin El şi pentru El". Romani 11:36 „Din El, prin El, şi pentru El Sunt toate lucrurile. A Lui să fie slava în veci! Amin."

Apocalipsa 2:8 „Îngerului Bisericii din Smirna scrie-i: „Iată ce zice Cel dintâi şi Cel de pe urmă, Cel ce a murit şi a înviat:"

Solomon în mod profetic ne spune „Domnul m-a făcut cea dintâi dintre lucrările Lui, înaintea celor mai vechi lucrări ale Lui." Proverbe 8:22

Ioan 1:14 „Şi Cuvântul S-a făcut trup, şi a locuit printre noi, plin de har, şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl." Nicăieri în Biblie nu vom găsi că Dumnezeu Tatăl este născut din Fiul, ci vom găsi ceea ce ne spune Biblia clar să Isus este născut din Tatăl, fiind prima creaţie a Lui.



Scripturi care arată că Isus Şi Dumnezeu sunt 2 fiinţe separate şi distincte şi Dumnezeu este Tatăl Domnului Isus

Mai jos avem o listă de scripturi care indică clar diferenţa dintre Dumnezeu Tatăl şi Fiul său – Isus Christos. Nu vom comenta fiecare scriptură fiindcă scriptura însuşi ne spune direct mesajul. Din Scripturile de mai jos vom vedea că NICĂIERI Domnul Isus nu spune că El este Dumnezeu, Tatăl, ci MEREU spune clar că sunt „Fiul lui Dumnezeu"

Psalmi 2:7 „Eu voi vesti Hotărârea Lui" -zice Unsul-„Domnul Mi-a zis: „Tu eşti Fiul Meu! Astăzi Te-am născut."

Satan, care înainte de cădere a fost şi el împreuna cu Dumnezeu şi cu Logosul, ştia foarte bine că ei sunt două fiinţe diferite, de aceea a venit cu trei ispite pentru a ispiti pe Dumnezeu: Matei 4:3 "Ispititorul s-a apropiat de El, şi i-a zis: „Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, porunceşte ca pietrele acestea să se facă pîini." Deci vedem clar cum Satan pune la îndoiala ca Isus Christos este Fiul lui Dumnezeu. Oare este bine să ne alipim şi noi de Satan şi să punem la îndoială acest lucru?

(Scriptura zice ca s-a apropiat de El, de Isus ca sa-l ispiteasca)

Matei 4:6 "Şi I-a zis: „Dacă eşti Fiul lui Dumnezeu, aruncă-Te jos; căci este scris: „El va porunci îngerilor Săi să vegheze asupra Ta; şi ei Te vor lua pe mâni, ca nu cumva să Te loveşti cu piciorul de vreo piatră."

Matei 4:10 „Pleacă, Satano" i-a răspuns Isus. „Căci este scris: „Domnului, Dumnezeului tău să te închini şi numai Lui să-I slujeşti." Dacă Isus Christos era aceeaşi persoană cu Dumnezeu Creatorul, raţiunea ar trebuie să ne întrebe, cum putea El să se închine lui Însuşi?

Matei 5:45 "Ca să fiţi fii ai Tatălui vostru care este în ceruri; căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi."

Marcu 10:18 „Pentru ce Mă numeşti bun?" i-a zis Isus. „Nimeni nu este bun decât Unul singur: Dumnezeu.". Observăm cum Domnul Isus spune că atât timp cât suntem pe pământ toată gloria şi onoarea să I se dea Dumnezeului adevărat din ceruri.

Marcu 13:32 "Cît despre ziua aceea, sau ceasul acela, nu ştie nimeni, nici îngerii din ceruri, nici Fiul, ci numai Tatăl."

Marcu 15:34 "Şi în ceasul al nouălea, Isus a strigat cu glas tare: „Eloi, Eloi, lama sabactani" care, tălmăcit, înseamnă: „Dumnezeul Meu, Dumnezeul Meu, pentru ce M-ai părăsit?"

Luca 1:35 "Îngerul i-a răspuns: „Duhul Sfânt Se va pogorâ peste tine, şi puterea Celui Prea Înalt te va umbri. De aceea Sfântul care Se va naşte din tine, va fi chemat Fiul lui Dumnezeu."

Luca 24:49 "Şi iată că voi trimite peste voi făgăduinţa Tatălui Meu; dar rămâneţi în cetate până veţi fi îmbrăcaţi cu putere de sus."

Ioan 1:3 „Toate lucrurile au fost făcute prin El; şi nimic din ce a fost făcut, n-a fost făcut fără El."

Ioan 1:14 "Şi Cuvântul S-a făcut trup, şi a locuit printre noi, plin de har, şi de adevăr. Şi noi am privit slava Lui, o slavă întocmai ca slava singurului născut din Tatăl."

Ioan 3:16 "Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El, să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică."

Ioan 3:34 "Căci Acela pe care L-a trimis Dumnezeu, vorbeşte cuvintele lui Dumnezeu, pentru că Dumnezeu nu-I dă Duhul cu măsură."

Ioan 5:19, 20 „Isus a luat din nou cuvântul, şi le-a zis: „Adevărat, adevărat vă spun, că, Fiul nu poate face nimic de la Sine; El nu face decât ce vede pe Tatăl făcând; şi tot ce face Tatăl, face şi Fiul întocmai. Căci Tatăl iubeşte pe Fiul, şi-I arată tot ce face; şi-I va arăta lucrări mai mari decât acestea, ca voi să vă minunaţi."

Ioan 5:26 "Căci, dupăcum Tatăl are viaţa în Sine, tot aşa a dat şi Fiului să aibă viaţa în Sine."

Ioan 5:30-32 „Eu nu pot face nimic de la Mine însumi: judec după cum aud; şi judecata Mea este dreaptă, pentru că nu caut să fac voia Mea, ci voia Tatălui, care M-a trimis. Dacă Eu mărturisesc despre Mine însumi, mărturia Mea nu este adevărată. Este un Altul, care mărturiseşte despre mine; şi ştiu că mărturisirea pe care o face El despre Mine, este adevărată."

Ioan 6:38, 39 „Căci M-am pogorât din cer ca să fac nu voia Mea, ci voia Celui ce M-a trimis. Şi voia Celui ce M-a trimis, este să nu pierd nimic din tot ce Mi-a dat El, ci să-l înviez în ziua de apoi."

Ioan 6:45, 46 „În prooroci este scris: „Toţi vor fi învăţaţi de Dumnezeu." Aşa că oricine a ascultat pe Tatăl, şi a primit învăţătura Lui, vine la Mine. Nu că cineva a văzut pe Tatăl, în afară de Acela care vine de la Dumnezeu; da, Acela a văzut pe Tatăl."

Ioan 7:16, 17 "Isus le-a răspuns: „Învăţătura Mea nu este a Mea, ci a Celui ce M-a trimis pe Mine. Dacă vrea cineva să facă voia Lui, va ajunge să cunoască dacă învăţătura este de la Dumnezeu sau dacă Eu vorbesc de la Mine."

Ioan 7:28, 29 "Şi Isus, pe când învăţa pe norod în Templu, striga: „Mă cunoaşteţi şi Mă ştiţi de unde Sunt! Eu n-am venit de la Mine însumi, ci Cel ce M-a trimis, este adevărat, şi voi nu-L cunoaşteţi. Eu Îl cunosc, căci vin de la El, şi El M-a trimis."

Ioan 8:17, 18 "În Legea voastră este scris că mărturia a doi oameni este adevărată:deci, despre Mine însumi, mărturisesc Eu, şi despre Mine mărturiseşte şi Tatăl, care M-a trimis." Ce observăm aici? Evreii aveau în lege că orice spuneau trebuia să fie argumentat de doi sau 3 martori. (Deut. 19:15) Fariseii care mereu încercau să îl prindă pe Domnul Isus cu vicleşug au venit cu această lege. Atunci Domnul Isus le spune, ca un martor sunt Eu şi mai are ca martor şi pe Dumnezeu, Tatăl din ceruri. Foarte simplu 1+1=2. Dacă Isus şi Dumnezeu Tatăl ar fi fost aceeaşi persoană, Isus nu ar fi putut aduce acest argument, numai în cazul în care ei sunt separaţi şi diferiţi aceasta se poate aplica. Acum ne putem întreba, dacă legea cerea 2 sau 3 martori, de ce Isus nu a adus ca martor şi pe Spiritul Sfânt? Foarte simplu, Spiritul Sfânt nu este o persoană ci este puterea şi influenţa prin care Dumnezeu lucrează. (Referitor la acest subiect vom analiza câteva scripturi mai jos)

Ioan 8:42 „Isus le-a zis: „Dacă ar fi Dumnezeu Tatăl vostru, M-aţi iubi şi pe Mine, căci Eu am ieşit şi vin de la Dumnezeu: n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis."

Ioan 8:50 „Eu nu caut slava Mea; este Unul care o caută şi care judecă."

Ioan 8:54, 55 „Isus a răspuns: „Dacă Mă slăvesc Eu însumi, slava Mea nu este nimic; Tatăl Meu Mă slăveşte, El, despre care voi ziceţi că este Dumnezeul vostru; şi totuşi nu-L cunoaşteţi. Eu Îl cunosc bine; şi dacă aş zice că nu-L cunosc, aş fi şi Eu un mincinos ca voi. Dar îl cunosc şi păzesc Cuvântul Lui."

Ioan 10:29 „Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decât toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mâna Tatălui Meu."

Ioan 10:36 „Cum ziceţi voi că hulesc Eu pe care Tatăl M-a sfinţit şi M-a trimis în lume? Şi aceasta, pentru că am zis: „Sunt Fiul lui Dumnezeu!"

Ioan 14:24 „Cine nu Mă iubeşte, nu păzeşte cuvintele Mele. Şi cuvântul, pe care-l auziţi, nu este al Meu, ci al Tatălui, care M-a trimis."

Ioan 14:28 „Aţi auzit că v-am spus: „Mă duc, şi Mă voi întoarce la voi." Dacă M-aţi iubi, v-aţi fi bucurat că v-am zis: „Mă duc la Tatăl;" căci Tatăl este mai mare decât Mine."

Ioan 16:3 „Şi se vor purta astfel cu voi, pentru că n-au cunoscut nici pe Tatăl, nici pe Mine."

Ioan 16:23 „În ziua aceea, nu Mă veţi mai întreba de nimic. Adevărat, adevărat, vă spun că, orice veţi cere de la Tatăl, în Numele Meu, vă va da."

Ioan 17:11 "Eu nu mai Sunt în lume, dar ei Sunt în lume, şi Eu vin la Tine. Sfinte Tată, păzeşte, în Numele Tău, pe aceia pe care Mi i-ai dat, pentru ca ei să fie una, cum Suntem şi noi."

Ioan 20:17 „Nu mă ţinea" i-a zis Isus „căci încă nu M-am suit la Tatăl Meu. Ci, du-te la fraţii Mei, şi spune-le că Mă sui la Tatăl Meu şi Tatăl vostru, la Dumnezeul Meu şi Dumnezeul vostru."

Fapte 2:32, 33 „Dumnezeu a înviat pe acest Isus, şi noi toţi Suntem martori ai lui. Şi acum, odată ce S-a înălţat prin dreapta lui Dumnezeu, şi a primit de la Tatăl făgăduinţa Duhului Sfânt, a turnat ce vedeţi şi auziţi."

Fapte 3:26 „Dumnezeu, după ce a ridicat pe Robul Său Isus, L-a trimis mai întâi vouă, ca să vă binecuvânteze, întorcând pe fiecare din voi de la fărădelegile sale."

Fapte 10:37, 38 „Ştiţi vorba făcută prin toată Iudea, începând din Galilea, în urma botezului propovăduit de Ioan; cum Dumnezeu a uns cu Duhul Sfânt şi cu putere pe Isus din Nazaret, care umbla din loc în loc, făcea bine, şi vindeca pe toţi cei ce erau apăsaţi de diavolul; căci Dumnezeu era cu El."

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

Trebuia să se nască dintr un tata care sa fie din sămânța lui David, degeaba jignesti

| gaminator a răspuns (pentru RAY):

Iisus Hristos este nascut din Tatal mai inainte de toti vecii. Cum poate cel care este "Calea, Adevarul si Viata" (Ioan 14:6), sa fie nascut dintr un tata pamantesc, cand Biblia spune ca va fi zamislit de fecioara.

| gaminator a răspuns (pentru RAY):

Maica Domnului este din neamul lui David, mai informeaza te ca nestiind Scripturile ratacesti.

| gaminator a răspuns (pentru RAY):

Asta e interpretarea voastra ovreiasca la Pavel, nu mai smintiti lumea ca si asa nu vreti sa treaca nimeni la religia voastra. Singurul scop pe care il ai pe aici este dezbinarea.

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

Maica Domnului este tatal lui iisus
Ioan 8:42 „Isus le-a zis: „Dacă ar fi Dumnezeu Tatăl vostru, M-aţi iubi şi pe Mine, căci Eu am ieşit şi vin de la Dumnezeu: n-am venit de la Mine însumi, ci El M-a trimis."

Ioan 8:50 „Eu nu caut slava Mea; este Unul care o caută şi care judecă."

Ioan 8:54, 55 „Isus a răspuns: „Dacă Mă slăvesc Eu însumi, slava Mea nu este nimic; Tatăl Meu Mă slăveşte, El, despre care voi ziceţi că este Dumnezeul vostru; şi totuşi nu-L cunoaşteţi. Eu Îl cunosc bine; şi dacă aş zice că nu-L cunosc, aş fi şi Eu un mincinos ca voi. Dar îl cunosc şi păzesc Cuvântul Lui."

Ioan 10:29 „Tatăl Meu, care Mi le-a dat, este mai mare decât toţi; şi nimeni nu le poate smulge din mâna Tatălui Meu."

Ioan 10:36 „Cum ziceţi voi că hulesc Eu pe care Tatăl M-a sfinţit şi M-a trimis în lume? Şi aceasta, pentru că am zis: „Sunt Fiul lui Dumnezeu!"

Ioan 14:24 „Cine nu Mă iubeşte, nu păzeşte cuvintele Mele. Şi cuvântul, pe care-l auziţi, nu este al Meu, ci al Tatălui, care M-a trimis."

Ioan 14:28 „Aţi auzit că v-am spus: „Mă duc, şi Mă voi întoarce la voi." Dacă M-aţi iubi, v-aţi fi bucurat că v-am zis: „Mă duc la Tatăl;" căci Tatăl este mai mare decât Mine."

| gaminator a răspuns (pentru RAY):

Ioan 8.50 "Dar Eu nu caut slava Mea. Este cine să o caute şi să judece." Nici macar nu dai versetele asa cum sunt, le editezi.

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

De ce minti omule, sunt versete din biblia ortodoxa

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

Omule cred ca esti beat cica am editat

Ioan 8:50 „Eu nu caut slava Mea; este Unul care o caută şi care judecă."

Ioan 8.50 "Dar Eu nu caut slava Mea. Este cine să o caute şi să judece." Nici macar nu dai versetele asa cum sunt, le editezi.

| gaminator a răspuns (pentru RAY):

Daca le luai din Biblia Ortodoxa era scris Iisus, nu Isus, you re just a little liar.

| RAY a răspuns (pentru gaminator):

Ma esti beat, isus am scris eu

| RAY a răspuns:

Păcătosul bogdan,Sfântul duh nu e Dumnezeu conform bibliei, creația a făcut o Dumnezeu, o spune și Iisus, Sf duh apare în biblie ca ajutor pentru Dumnezeu, adică un nou personaj

suntserios
| suntserios a răspuns:

O inventie a crestinismului in principiu.
Cand povestile nu se legau prea bine, au mai adus un personaj.

| Anonim027 a răspuns (pentru suntserios):

Cauta l pe Dumnezeu si cerei iertare pentru acest mare pacat pe care l ai facut, Duhul Sfant ii viu si adevărat impreuna cu Dumnezeu si Fiul ei 3 sunt una spune Scriptura, plangi si cere i lui Dumnezeu iertare din toata inima ta pentru ce ai spus aici si cauta sa te impaci cu El degraba

| suntserios a răspuns (pentru Anonim027):

Te a prins tare povestea, este?

| PalAlexandra45 explică (pentru suntserios):

Ma bucur ca ai inteles intrebarea mea.
Multumesc!

| PalAlexandra45 explică (pentru Anonim027):

Ma scuza-ti va rog
Despre ce pacat vorbiti?!

| PalAlexandra45 explică (pentru suntserios):

?
Nu stiu povestea
Poate ma ajuti!
Multumesc

| suntserios a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Nu iti era adresat tie raspunsul da puteai urmari despre ce e vorba

| PalAlexandra45 explică (pentru suntserios):

Okay

| gaminator a răspuns (pentru Anonim027):

Musiu anonim, cu astfel de persoane este mai de preferat sa luptam cu morile de vant. Daca va considerati la aceeasi ambitie cu Don Quijote, puteti sa incercati sa i convingeti totusi contrariul; cine stie cum incolteste un bob de grau printre maracini si este suficient.

Chiar si asa, problema este ca nu sunt dispusi sa lase tevatura asta la o parte si sa priveasca obiectiv lucrurile si pe ei insisi, nu mai zic sa lase mandria si sa si dea seama de faptul ca de fapt nu stiu nimic, decat repetarea unor vorbe lipsite de substanta, auzite prin cine stie ce canale obscure.

Daca sunteti dispus sa va faca oarecare persoane lipsite de moralitate si de un minim bun simt sau onestitate, doar de dragul lui Hristos, atunci va felicit!

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Nu crezi ca e aberant sa incerci sa convingi pe cineva de o poveste fara noima? Pentru ca la urma urnei cine repeta doar vorbe auzite de la altii?

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Daca evidentele istorice sunt pentru dvs. o poveste, atunci nu stiu ce putem sa mai spunem despre irationalitatea teoriei evolutiei, un adevarat mit inspirat din lucrarile mitologice de Antichitate si studii ale unanismului, iluminismului, modernismului etc., in care cel mai probabil crede domnia voastra. Biblia este cea mai studiata lucrare din Antichitate si din istorie d.p.d.v. stiintific, in urma careia se fac cercetari si descoperiri pana in zilele noastre.

O poveste fata noima nu ar putea vreodata sa ofere raspunsuri intr o maniera holistica avand o consistenta d.p.d.v. logic de la nivel fundamental pana la credinta cea mai de pe urma.

Vorbe auzite de la altii cel mai probabil repetati si dvs. cu aceste intrebari care gasesc un raspuns oricand in Hristos, Calea, Adevarul si Viata.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

E hai sa nu sarim gardul bunul simt al logicii cu evidente istorice despre duhul sfant.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Imi pare rau sa va informez, insa ceea ce ati scris aici nu are nicio coerenta. Cat despre Duhul Sfant, apare inca de la Facere 1:18 in toata Scriptura.

Sunteti cumva empiricist?

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Aha deci povestea cu duhul sfant e adevarata pentru ca... e scrisa in cartile de povesti.
Imbatabila logica.
Argumentul suprem a fost scos la inaintare. Scrie in cartea aia deci e adevarat. Nici nu mai conteaza ca are in nume cuvantul duh.

Prietene doua chestii:
1. Daca tu crezi in ceva nu inseamna ca e real. Inseamna ca cineva a reusit sa te convinga de o poveste fara argumente empirice cum iti place tie sa zici.

2. Daca folosesti cuvinte mari in raspunsurile tale nu ai sanse mai mare sa faci povestea ta mai credibila.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Tin sa va atrag atentia asupra limbajului pe care il folositi, care nu are cum sa defineasca un rank 2 al unei aplicatii unde oamenii pun intrebari de tot felul. Nici nu vreau sa ma gandesc ce fel de raspunsuri ati reusit sa insailati pana acum unor persoane cu adevarate greutati.

Totusi, din condescendenta o sa incerc sa va lamuresc pas cu pas, de ce "logica" dvs. este una distructiva, din cauza ca altfel nu o am putea numi.

Inteleg frustrarea dvs. fata de cele sfinte, probabil ati avut o experienta de viata nepreferabila, nu stiu, dar nu este acesta un motiv pentru care sa refuzati adevarul.

Orice worldview are la baza logica, sau pretinde ca o are. Vreau sa imi spuneti dvs. cum va imaginati ca a aparut lumea vazuta; act de creatie/accident. Din orice punct de vedere, nu poti crea ceva din nimic, este un oximoron.

Asadar, singura varianta pe care si un copil de gradinita o va gini este ca lumea este creatia unui creator. Singura evidenta care ofera justificari considerabile pentru afirmatiile pe care le face este Biblia si paradigma Crestin Ortodoxa.

Nu este vorba despre cuvinte mari, dvs. nu sunteti dispus sa oferiti detalii despre worldviewul in asa fel incat sa putem discuta rezonabil. Din acest motiv va pot considera o persoana de rea credinta, drept pentru care voi incerca sa nu raspund lucrurilor lipsite de continut pe care cel mai probabil urmeaza sa le insiruiti.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Exista suficiente argumente si dovezi logice, stiintifice si explicabile care stau la baza creerii planetei si vietii pe pamant. Si e documentata toata treaba.

Este completa acesta teori?
Nu, nicidecum.
Este mult mai plauzibila si mai de bun simt decat pufff... ne-a facut dumnezeu si niste oieri au documentat totul acu 2000 ani? Absolut.

PS> Nu ma dai pe spate cu limbajul tau "elevat". Asta da dovada ca doar incerci sa ascuzi prin cuvinte mari o lipsa evidenta de argumente compatibile cu realitatea.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Si totusi nu numesti nici macar una dintre toate aceste "dovezi" de tot neamul, asta spune totul.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Ai aici explicatia.

https://education.nationalgeographic.org/resource/formation-earth/

Nu trebuie sa reinventez eu teoria.

E de pe un site respectabil de stiinta.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Iti este suficient da?
Putem concluziona ca duhul sfant e un personaj din povestile pe care le agreezi tu. Nu e nimic rau ca tu crezi in povestile alea, dar asta nu le face adevarate sub nicio forma.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Nu exista site respectabil, exista doar site finantat bine si cu anumite intentii, in lumea occidentala.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Ok.
Atat ai avut de zis?

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Cred ca nu iti dai seama de fapt cat de slab este argumentul tau, practic spui pentru ca x spune ca este asa, asa este. Nici macar nu incerci sa verifici ipoteza de la care pleaca, cata logica are ea.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Deci, argumentul meu sustinut de oameni de stiinta, explicat stiintific prin niste fenomene dovedibile este slab si fara logica. Corect?

Pe cand povestea ta cu spiridusi, scrisa de niste orieri acum 2000 ani fara absolut nicio dovada palpabila cu extrem de multe franturi de logica de bun simt (barci cu animale, oameni care invie, mers pe apa etc etc) si care se bazeaza pe niste personaje efectiv inventate si inexistente din punct de vedere maretial sunt ok.

E penibila discutia deja ce sa mai...

Repet, tu poti crede in orice vrei, e dreptul tau. Nu te ia nimeni la intrebari. Dar tine pentru tine lucrurile astea.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Nici nu spui ce worldview ai, nici argumente nu aduci, doar cuvinte pe care le ai auzit in alta parte si le repeti pe aici.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Te afunzi in penibil...
Asta e stiinta... cineva argumenteaza, demostreaza si apoi conceputul e folosit mai departe. Repet, nu trebuie sa aduc eu niciun argument la nimic. Ti-ai dat sa citesti. Ai acolo explicatii, argumente si dovezi.

" doar cuvinte pe care le ai auzit in alta parte si le repeti pe aici." cu fraza asta ai descris fix... RELIGIA>


Hai pa, ca nu ai nimic de zis.

Nu poti bate stiinta cu niste cuvinte si mesaje frumos impachetate.

Adu dovada cu duhul sfant cand a aparut, cum a aparut, cine l-a vazut, un act de identitate a lui si mai ales o poza recenta. Pana nu poti face lucrurl asta nu mai avem ce discuta. Tine povestea pentru tine, noi astia care traim in realitate nu ne intereseaza de ea.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Ai un singur cuvant in vocabular, "Penibil"?
Nu are niciun sens sa iti explic de ce trebuie mai intai sa aduci justificarea cunoasterii intr o paradigma, oricare ar fi ea. Nu cunosti nici ce viziune despre lume ai, dar vii in schimb si imi spui de religie, de barci sau ce ai mai insiruit pe acolo. Nu privesti unde trebuie.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

"Our planet began as part of a cloud of dust and gas." Tot ce fac baietii astia in ce mi ai trimis tu sa citesc e sa spuna o poveste.

| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Și H2O e o poveste. Greu de înțeles pentru tine probabil.

| EestiSodalane a răspuns:

Este a treia persoană a Sfintei Treimi care purcede din Tatăl.

| PalAlexandra45 explică (pentru EestiSodalane):

Nu mai convins

| EestiSodalane a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Ai întrebat ce este, nu ne-ai cerut să te convingem. Astea sunt doua lucruri diferite

| pacatosulBogdan a răspuns:

Sfantul Duh este Dumnezeu Atotputernic, Creator si de viata facator.

| PalAlexandra45 explică (pentru pacatosulBogdan):

Raspunsul tau nu are nici o noima

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Imi pare rau ca ti-am raspuns! Nu trebuia sa dau cele sfinte la caini, dar nu stiam ca esti doar un provocator agramat!

| gabriela2201 a răspuns:

O parte a Trinitatii alaturi de Dumnezeu Tatal si Fiul, „Domnul de viață Făcătorul" în rugaciunea Crezul si in 1 Corinteni 12:11, Pavel scrie că Duhul Sfânt este Cel care îi dă fiecărui credincios daruri spirituale. Mesagerul Trinitatii.

| PalAlexandra45 explică (pentru gabriela2201):

Ce fel de daruri?!
Vreau raspuns din punctul tau de vedere
Nu ceea ce zic scripturile
Tu, ce crezi?!

| gabriela2201 a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Darul înțelepciunii, darul conștiinței (sa iti dai seama cand o fapta e gresita sau tu gresesti) și al cunoasterii, al experientei, care nu e tot una cu acumularea de informatii.

| gaminator a răspuns:

Hey! Duhul Sfant este a treia persoana a Sfintei Treimi, impreuna cu Tatal si cu Fiul. Trebuie sa intelegi faptul ca Dumnezeu este unul, deoarece Dumnezeu este o fiinta intreita in persoane, dupa cum marturiseste Dumnezeiasca Scriptura (Biblia).
Daca ai nelamuriri sau nu ai inteles ceva, poti pune intrebari aici.

| PalAlexandra45 explică (pentru gaminator):

Personal nu cred ca exista un D-zeu ca si fiinta
Am incredere deplina in natura, energie

| PalAlexandra45 explică (pentru gaminator):

Nu are cum sa fie D-zeu o fiinta
Singura fiinta realistica din biblie este doar Isus
Care a fost un om exraordinar din toate punctele de vedere
A existat si a trait printre noi
Fecioara Maria...
O poveste neelucidata
Nu cred ca a fost vreodata zamislita feciara fiind din senin cu un copil de un anume "duh"

| gaminator a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Dumnezeu este fiinta absoluta. Daca Dumnezeu ar fi impersonal, nu ai putea sa il cunosti si nu ai putea cunoaste in general. Iisus Hristos spune "Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa." Ioan 14:6; s-a mai aflat cineva în istoria lumii să zică despre sinesi asa ceva? Deci Iisus nu este doar "un om extraordinar", cum dvs. ati spus, El este "Calea, Adevărul şi Viaţa", insemnand ca prin persoana Lui, care este divina, noua ne este deschisa Calea vietii, adica Imparatia Cerurilor; El fiind Calea, Adevarul si Viata Insasi.

Legat de ce mi-ati spus dvs., „Multe căi i se par bune omului, dar la urmă ele duc la moarte." (Prov. 16, 25), intreg Vechiul Testament vesteste venirea Lui Hristos. Si cu adevarat, dupa cum vesteste Sf. Proroc Ieremia "Aşa zice Domnul: Iată, vă pun înainte calea vieţii şi calea morţii:" (Ier. 21:8), Calea, Adevarul si Viata nu pot fi decat puterea Fiintei Absolute, care este Dumnezeul nostru, Sfanta Treime.

„Intraţi prin uşa cea strâmtă, că largă este uşa şi lată este calea ce duce la pierzare şi mulţi sunt cei ce intră pe ea. Dar strâmtă este uşa şi îngustă este calea ce duce la viaţă şi puţini sunt cei ce o află" (Matei 7, 13-15). Sfintii Apostoli, vorbesc in acelasi Duh ca Sfintii Proroci, toti slujind unuia si aceluiasi Dumnezeu.

Cat despre Maica Domnului, este un lucru des intalnit ca un necredincios sa nu creada in Nasterea mai presus de fire, nebiologica, din moment ce neaga Dumnezeirea Lui Hristos. Insa Adevarul este Hristos, opusul ar fi chiar un semn mare de intrebare!?

In final, as dori, daca ati putea sa mi raspundeti, de ce "dumnezeu" nu poate fi o fiinta?

| PalAlexandra45 explică (pentru gaminator):

Tot cu o intrebare iti raspun
Isus dupa asa zisa inviere
A ramas fiinta?!

| gaminator a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Asta e un tu quoque, raspunde la intrebarea pe care am pus o de ce "dumnezeu" nu poate fi o fiinta?

Eu totusi aleg sa iti raspund la intrebare. Hristos este a 2 a persoana a Sfintei Treimi, ca persoana este in permanenta de natura divina, chiar si atunci cand se intrupeaza si isi asuma natura umana. Deci El ca fiinta este Dumnezeu in permanenta, fiinta lui este divina, iar doar la nivel de persoana isi asuma natura umana.

La randul nostru, dupa moartea biologica, sufletul noastru, care este viata noastra, trece la cele vesnice. Totusi nu inteleg la ce te referi prin fiinta si ce inseamna in paradigma ta acest termen sau ce ai vrut sa spui mai exact cu intrebarea asta.

In concluzie, clarifica te rog la ce te ai referit si raspunde la intrebarea pe care am pus o in comentariul anterior, de ce "dumnezeu" nu poate fi o fiinta?