| PalAlexandra45 a întrebat:

Ce este sfintul duh?!

69 răspunsuri:
| gabriela2201 a răspuns:

O parte a Trinitatii alaturi de Dumnezeu Tatal si Fiul, „Domnul de viață Făcătorul" în rugaciunea Crezul si in 1 Corinteni 12:11, Pavel scrie că Duhul Sfânt este Cel care îi dă fiecărui credincios daruri spirituale. Mesagerul Trinitatii.

| gaminator a răspuns:

Hey! Duhul Sfant este a treia persoana a Sfintei Treimi, impreuna cu Tatal si cu Fiul. Trebuie sa intelegi faptul ca Dumnezeu este unul, deoarece Dumnezeu este o fiinta intreita in persoane, dupa cum marturiseste Dumnezeiasca Scriptura (Biblia).
Daca ai nelamuriri sau nu ai inteles ceva, poti pune intrebari aici.

| pacatosulBogdan a răspuns:

Sfantul Duh este Dumnezeu Atotputernic, Creator si de viata facator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

O inventie a crestinismului in principiu.
Cand povestile nu se legau prea bine, au mai adus un personaj.

| EestiSodalane a răspuns:

Este a treia persoană a Sfintei Treimi care purcede din Tatăl.

| Anonim027 a răspuns (pentru suntserios):

Cauta l pe Dumnezeu si cerei iertare pentru acest mare pacat pe care l ai facut, Duhul Sfant ii viu si adevărat impreuna cu Dumnezeu si Fiul ei 3 sunt una spune Scriptura, plangi si cere i lui Dumnezeu iertare din toata inima ta pentru ce ai spus aici si cauta sa te impaci cu El degraba

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru Anonim027):

Te a prins tare povestea, este?

| PalAlexandra45 explică (pentru suntserios):

Ma bucur ca ai inteles intrebarea mea.
Multumesc!

| PalAlexandra45 explică (pentru Anonim027):

Ma scuza-ti va rog
Despre ce pacat vorbiti?!

| PalAlexandra45 explică (pentru suntserios):

?
Nu stiu povestea
Poate ma ajuti!
Multumesc

| PalAlexandra45 explică (pentru gaminator):

Personal nu cred ca exista un D-zeu ca si fiinta
Am incredere deplina in natura, energie

| PalAlexandra45 explică (pentru gaminator):

Nu are cum sa fie D-zeu o fiinta
Singura fiinta realistica din biblie este doar Isus
Care a fost un om exraordinar din toate punctele de vedere
A existat si a trait printre noi
Fecioara Maria...
O poveste neelucidata
Nu cred ca a fost vreodata zamislita feciara fiind din senin cu un copil de un anume "duh"

| PalAlexandra45 explică (pentru EestiSodalane):

Nu mai convins

| PalAlexandra45 explică (pentru pacatosulBogdan):

Raspunsul tau nu are nici o noima

| PalAlexandra45 explică (pentru gabriela2201):

Ce fel de daruri?!
Vreau raspuns din punctul tau de vedere
Nu ceea ce zic scripturile
Tu, ce crezi?!

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Nu iti era adresat tie raspunsul da puteai urmari despre ce e vorba

| gaminator a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Dumnezeu este fiinta absoluta. Daca Dumnezeu ar fi impersonal, nu ai putea sa il cunosti si nu ai putea cunoaste in general. Iisus Hristos spune "Eu sunt Calea, Adevărul şi Viaţa." Ioan 14:6; s-a mai aflat cineva în istoria lumii să zică despre sinesi asa ceva? Deci Iisus nu este doar "un om extraordinar", cum dvs. ati spus, El este "Calea, Adevărul şi Viaţa", insemnand ca prin persoana Lui, care este divina, noua ne este deschisa Calea vietii, adica Imparatia Cerurilor; El fiind Calea, Adevarul si Viata Insasi.

Legat de ce mi-ati spus dvs., „Multe căi i se par bune omului, dar la urmă ele duc la moarte." (Prov. 16, 25), intreg Vechiul Testament vesteste venirea Lui Hristos. Si cu adevarat, dupa cum vesteste Sf. Proroc Ieremia "Aşa zice Domnul: Iată, vă pun înainte calea vieţii şi calea morţii:" (Ier. 21:8), Calea, Adevarul si Viata nu pot fi decat puterea Fiintei Absolute, care este Dumnezeul nostru, Sfanta Treime.

„Intraţi prin uşa cea strâmtă, că largă este uşa şi lată este calea ce duce la pierzare şi mulţi sunt cei ce intră pe ea. Dar strâmtă este uşa şi îngustă este calea ce duce la viaţă şi puţini sunt cei ce o află" (Matei 7, 13-15). Sfintii Apostoli, vorbesc in acelasi Duh ca Sfintii Proroci, toti slujind unuia si aceluiasi Dumnezeu.

Cat despre Maica Domnului, este un lucru des intalnit ca un necredincios sa nu creada in Nasterea mai presus de fire, nebiologica, din moment ce neaga Dumnezeirea Lui Hristos. Insa Adevarul este Hristos, opusul ar fi chiar un semn mare de intrebare!?

In final, as dori, daca ati putea sa mi raspundeti, de ce "dumnezeu" nu poate fi o fiinta?

| PalAlexandra45 explică (pentru gaminator):

Tot cu o intrebare iti raspun
Isus dupa asa zisa inviere
A ramas fiinta?!

| PalAlexandra45 explică (pentru suntserios):

Okay

| gabriela2201 a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Darul înțelepciunii, darul conștiinței (sa iti dai seama cand o fapta e gresita sau tu gresesti) și al cunoasterii, al experientei, care nu e tot una cu acumularea de informatii.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Imi pare rau ca ti-am raspuns! Nu trebuia sa dau cele sfinte la caini, dar nu stiam ca esti doar un provocator agramat!

| gaminator a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Asta e un tu quoque, raspunde la intrebarea pe care am pus o de ce "dumnezeu" nu poate fi o fiinta?

Eu totusi aleg sa iti raspund la intrebare. Hristos este a 2 a persoana a Sfintei Treimi, ca persoana este in permanenta de natura divina, chiar si atunci cand se intrupeaza si isi asuma natura umana. Deci El ca fiinta este Dumnezeu in permanenta, fiinta lui este divina, iar doar la nivel de persoana isi asuma natura umana.

La randul nostru, dupa moartea biologica, sufletul noastru, care este viata noastra, trece la cele vesnice. Totusi nu inteleg la ce te referi prin fiinta si ce inseamna in paradigma ta acest termen sau ce ai vrut sa spui mai exact cu intrebarea asta.

In concluzie, clarifica te rog la ce te ai referit si raspunde la intrebarea pe care am pus o in comentariul anterior, de ce "dumnezeu" nu poate fi o fiinta?

| EestiSodalane a răspuns (pentru PalAlexandra45):

Ai întrebat ce este, nu ne-ai cerut să te convingem. Astea sunt doua lucruri diferite

| gaminator a răspuns (pentru Anonim027):

Musiu anonim, cu astfel de persoane este mai de preferat sa luptam cu morile de vant. Daca va considerati la aceeasi ambitie cu Don Quijote, puteti sa incercati sa i convingeti totusi contrariul; cine stie cum incolteste un bob de grau printre maracini si este suficient.

Chiar si asa, problema este ca nu sunt dispusi sa lase tevatura asta la o parte si sa priveasca obiectiv lucrurile si pe ei insisi, nu mai zic sa lase mandria si sa si dea seama de faptul ca de fapt nu stiu nimic, decat repetarea unor vorbe lipsite de substanta, auzite prin cine stie ce canale obscure.

Daca sunteti dispus sa va faca oarecare persoane lipsite de moralitate si de un minim bun simt sau onestitate, doar de dragul lui Hristos, atunci va felicit!

| RAY a răspuns:

In teorie este a treia parte din treime,primi creștini au avut ceva probleme sa înțeleagă asta,deci sunt versete unde Iisus spune că tatăl este mai presus decât el,nu eu te am vindecat și Dumnezeul tău,ce ce se roagă la Dumnezeu? De ce spune, tata, tata de ce mai părăsit, teologi nu au definit ce e Sf duh nici nu știm ce e hulă fata de Sf duh că nu știm ce e Sf duh, biserica catolică spune asta, părerea mea sunt 3 personaje diferite dar inseparabile, cum e apa lichida, gazoasă

| RAY a răspuns:

Păcătosul bogdan,Sfântul duh nu e Dumnezeu conform bibliei, creația a făcut o Dumnezeu, o spune și Iisus, Sf duh apare în biblie ca ajutor pentru Dumnezeu, adică un nou personaj

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

Nu crezi ca e aberant sa incerci sa convingi pe cineva de o poveste fara noima? Pentru ca la urma urnei cine repeta doar vorbe auzite de la altii?

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Daca evidentele istorice sunt pentru dvs. o poveste, atunci nu stiu ce putem sa mai spunem despre irationalitatea teoriei evolutiei, un adevarat mit inspirat din lucrarile mitologice de Antichitate si studii ale unanismului, iluminismului, modernismului etc., in care cel mai probabil crede domnia voastra. Biblia este cea mai studiata lucrare din Antichitate si din istorie d.p.d.v. stiintific, in urma careia se fac cercetari si descoperiri pana in zilele noastre.

O poveste fata noima nu ar putea vreodata sa ofere raspunsuri intr o maniera holistica avand o consistenta d.p.d.v. logic de la nivel fundamental pana la credinta cea mai de pe urma.

Vorbe auzite de la altii cel mai probabil repetati si dvs. cu aceste intrebari care gasesc un raspuns oricand in Hristos, Calea, Adevarul si Viata.

suntserios
| suntserios a răspuns (pentru gaminator):

E hai sa nu sarim gardul bunul simt al logicii cu evidente istorice despre duhul sfant.

| gaminator a răspuns (pentru suntserios):

Imi pare rau sa va informez, insa ceea ce ati scris aici nu are nicio coerenta. Cat despre Duhul Sfant, apare inca de la Facere 1:18 in toata Scriptura.

Sunteti cumva empiricist?