| Danielcristian a întrebat:

Ce inseamna cuvintul Sabat? Va rog spuneti-mi.

Răspuns Câştigător
| BEmanuel87 a răspuns:

Sabat (Sabatum) inseamna Sambata. Inceteaza sa pui n-spe mii de intrebari cand deja ai una pe tema asta.

15 răspunsuri:
| mixxjim a răspuns:

SABÁT, sabaturi, s. n. 1. Ziua de sâmbătă la mozaici și la unii sectanți creștini, reprezentând ultima zi a săptămânii, considerată zi de sărbătoare. 2. Adunare de vrăjitoare care, după credințele evului mediu, avea loc sâmbăta, la miezul nopții, într-un loc singuratic. ♦ Fig. Gălăgie mare produsă de o mulțime zgomotoasă. – Din fr. sabbat, lat. sabbatum.

ai aici linkul de la dictionarul explicativ al limbii romane cu definitia completa la cuvantul care te intereseaza pe tine http://dexonline.ro/definitie/sabat

| Danielcristian explică (pentru mixxjim):

Multumesc

| mixxjim a răspuns (pentru Danielcristian):

winking

| mixxjim a răspuns (pentru BEmanuel87):

Fiind scris cu majuscula probabil ca la alta definitie se astepta/gandea. probabil ca a repetat intrebarea ca nu a fost satisfacut de raspunsul pe care-l primise, se mai intampla.

| Danielcristian explică (pentru mixxjim):

Daca cititi mai bine intrebarile ambele intrebari care va fascineaza poate observati diferenta intre ele ca e foarte mare, eu nu pun intrebari pana ce vine cuvintul asteptat de mine sau care mar satisface Gresit total gresit.

Domni de pe acest site sustin ca sabat e duminica si de aia am formulat alta intrebare ca sa se convinga de la alti ca sabat e simbata.

| mixxjim a răspuns (pentru Danielcristian):

Am inteles ca undeva este o neintelegere, de-asta am si raspuns si ti-am dat si linkul desi deja dadusesi fundita

| Danielcristian explică (pentru mixxjim):

Urmatoarea fundita e a tahappy, e numai una iar cum raspunsul nu putea sa fie altul decita acela oferit n-am avut ce sa fac.

| mixxjim a răspuns (pentru Danielcristian):

Nu-i problema, ma bucur ca am putut ajuta, daca fugeam dupa fundita nu-ti mai raspundeam laughing

| Danielcristian explică (pentru mixxjim):

Asa e prietene, sper sa-ti fiu si eu de folos cindva.

| Esperança a răspuns:

Domnii de pe acest site traiesc in Romania, deci se iau dupa calendarul romanesc.
si cum ti-am mai zis si la alta intrebare, dar se pare ca esti cam fixat si nu vrei sa intelegi, nu conteaza ziua care o tii, important e sa ai o zi dedicata Domnului.
Sau a fost vreun adventist la crearea Pamantului, ca sa ne demonstreze care este prima zi din saptamana si care e ultima si eu nu stiu?

1 Timotei 4:7 Fereşte-te de basmele lumeşti şi băbeşti. Caută să fii evlavios.

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

Documentati-va mai bine din biblie si apoi veniti cu replici va rog, nu insistati daca nu stiti.

| Esperança a răspuns (pentru Danielcristian):

Domnul precizează că Sabatul a fost făcut pentru om şi nu omul pentru Sabat (Marcu 2:23-28). Sabatul a fost dat pentru ca omul să se odihnească şi să se bucure de roadă muncii sale şi nu pentru ca omul să devină sclavul Sabatului. Şi aici, Isus, Fiul Omului, poate dispune de Sabat, având aceeaşi libertate faţă de porunci, cum a avut şi David atunci când era urmărit şi era în nevoie. Pe de altă parte, Domnul aduce omului păcătos o odihnă superioară celei de-a şaptea zi.

* În sfârşit, Domnul vorbeşte despre Sabat în legătură cu activitatea Tatălui: „Tatăl Meu lucrează până acum, şi Eu de asemenea lucrez" (Ioan 5:17). După cele şase zile ale creaţiei, Dumnezeu, văzând că tot ceea ce făcuse era foarte bine, putea să se odihnească (Geneza 2:2): totul era perfect, nu mai era nimic de făcut. Dar de când păcatul a intrat în lume, Dumnezeu nu Se mai poate odihni; El a început iar să lucreze, îndeosebi pe planul unei noi creaţii. Nu există odihnă într-o creaţie pătată (Mica 2:10). Fiul, trimisul Tatălui, lucrează la fel ca El, şi aceasta chiar şi în ziua Sabatului.

Mai clar de atat nici nu se poate, scrie negru pe alb Sabat inseamna zi de odihna, NU sambata!
Mai mult:
„Deci nimeni să nu vă judece cu privire la mâncare sau la băutură, sau cu privire la o zi de sărbătoare, sau lună nouă, sau Sabate, care sunt o umbră a lucrurilor viitoare, dar trupul este al lui Hristos" (Coloseni 2:16-17)

| kriystina19 a răspuns:

Sabat= Sambata_ Ziua de odihna lasata de Dumnezeu care a sfintito.

| Danielcristian explică (pentru Esperança):

Insist sa va contrazic, sabat= simbata, + vechiul testament nu este fals si ne este de folos pentru ca acolo sunt poruncile exod 20, iar daca nu mai este valabil vechiul testament de ce in matei 5:17, 18, 19, 20 spune chiar Iisus ca legea e lege?

| Zazu a răspuns:

Sabbat inseamna odihna. Ziua de sabbat incepe vineri seara la apusul soarelui si se termina sambata la apusulul soarelui.Sabbat este considerata ultima zi a saptamanii care este dedicata odihnei.Sambata este a VI a zi a spatamanii, nu ultima.