| Roses a întrebat:

Ce inseamna pentru voi pocainta?

19 răspunsuri:
| Graphee a răspuns:

- Unii cred că pocăinţa, este aceea, de a te converti la o altă religie. NU, nu este aşa. Dacă te-ai pocăit, rămâi la aceeaşi religie. Pocăinţa nu este o religie. Înseamnă mărturisirea păcatelor, încercând să te schimbi, şi să ajungi un adevărat creştin. Să respecţi legile creştine, ducând o viaţă plăcută lui Dumnezeu. Deşi unii au înţeles pocăinţa greşit, acum fiind la o altă religie, primind diferite lucruri etc.

http://www.rcrwebsite.com/repent1.htm
Numai bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Roses explică (pentru Graphee):

Tu te-ai pocait vreodata? Ai avut un moment in care ai I-ai cerut Domnului Isus sa te ierte de toate pacatele? (deci pentru toaaaata lumea de aici, cred ca stiu majoritatea, sunt pocaita :-)

| IMC90 a răspuns:

Deficit bugetar.

| AIRIUS a răspuns:

Buna!
Un om cand se pocaieste, vinseamna ca se caieste pentru pacatele facute!
Numai bine!

nony
| nony a răspuns:

Puterea de a-ti recunoaste greselile.E atat de simplu, totusi, atat de greu...

| EmaS a răspuns:

Pocainta este porunca Domnului Isus.Pocainta este calea catre rai. Pocainta este schimbarea mintii,gandirii,atitudinii,a vorbirii.Tu esti un om nou, transformat intr-un copil de Dumnezeu. Cele vechi s-au dus, iata ca toate s-au facut noi.Prin pocainta iti schimbi destinul, stii locul unde iti vei petrece eternitatea!
http://www.youtube.com/watch?v=NLxX2oLQi4c

| KyraW a răspuns:

Regretul pentru greselile(sau in termeni teologici=pacatele) facute.

| Graphee a răspuns:

- Da, am avut momente, în care i-am cerut Mânuitorului iertarea păcatelor şi nu, nu ştiam că eşti pocăită. happy

| Roses explică (pentru EmaS):

Si mie imi place Toflea :X

| Roses explică (pentru Graphee):

Nu trebuie cateodata, trebuie sa faci un pas decisiv.Tie ti-ar placea ca Dumnezeu sa te asculte cand ai nevoie de El, doar cateodata?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cotizatia si drogat religios

| EmaS a răspuns (pentru Roses):

Ma bucur! Auditie placuta!

| Roses explică (pentru EmaS):

Da-i aici un like:http://youtu.be/2xQcoBXQ_rs

| EmaS a răspuns (pentru Roses):

Am dat.O cunosti? Canta frumos.

| Roses explică (pentru EmaS):

Da,am auzit acest cantec pe radioekklesia.ro

| Raniia a răspuns:

Ce inseamna pocainta? Un om cu totul nou! Te nasti din nou, spiritul tau este recreat, istoria vietii tale reincepe in acea zi.Realizezi ca nu ai dat doar pagina atunci cand te nasti din nou, ci esti recreat ca o noua fiinta.Chiar daca aspectul tau fizic ramine acelasi,duhul tau este reanoit! Este o viata noua; de aceea Biblia spune:,,toate lucrurile s-au facut noi''. Boala, saracia, esecul si moartea nu mai fac parte din viata noua in Cristos.Domnul a platit pretul ca toate blestemele si bolile sa dispara din viata ta.Trebuie insa sa revendici aceasta mostenire si apoi sa-ti innoiesti mintea ca sa poti trai la inaltimea noii tale naturi dobandite prin nasterea din nou, in ziua in care L-ai primit pe Cristos ca Domn al vietii tale.

| Esperança a răspuns:

Pocainta inseamna innoirea gandirii,faptelor, vietii. A te pocai inseamna a renunta la vechile obiceiuri si a face voia Lui Dumnezeu! Pocainta ne apropie de cer. Pocainta inseamna schimbare, nastere din nou!

| 8SlimShady a răspuns:

Cum spun cei de mai jos, "pocainta" nu inseamna convertirea la alta religie (chiar si in bibliile ortodoxe scrie "pocaiti-va!") ci inseamna ca iti pare rau de pacatele facute (te caiesti) si vrei sa urmezi calea cea buna.