| eliaclodia a întrebat:

Ce inseamna termenul de inchizitie contemporana?

8 răspunsuri:
| Andreea52 a răspuns:

Inchiziţia a fost o organizaţie judiciară înfiinţată de papalitate sau uneori de guvernământul secular[1] pentru a găsi, a judeca şi a condamna pe cei presupuși vinovaţi de erezie. Inchiziția a funcţionat între secolele XII-XIX, în Europa Occidentală și în Biserica Romano-Catolică.
gasesti mai multe pe: http://ro.orthodoxwiki.org/Inchizi%C5%A3ie
Bafta:-*

| eliaclodia explică (pentru Andreea52):

Multumesc. Totusi asteptam raspuns: ce e inchizitia contemporana, acel ceva care se opune cunoasterii si evolutiei { evolutia adn-ului pe termen lung}in alt mod decat cel stravechi?

| Andreea52 a răspuns (pentru eliaclodia):

Gasesti pe site-ul de mai sus si despre inchizitia contemporana.

| AndreeaRox a răspuns:

INCHIZIȚIE s. f. Instituție a Bisericii catolice care judeca pe cei acuzați de erezie și pe cei care își manifestau sub orice formă ostilitatea sau nesupunerea față de biserica catolică.

CONTEMPORAN, -Ă, contemporani, -e, adj. 1. Care există, trăiește, se petrece în zilele noastre, care se raportează la prezent, la epoca de față; actual. 2. (Despre oameni; adesea substantivizat) Care trăiește sau a trăit în același timp cu..., pe vremea...

INCHIZITIE CONTEMPORANA-http://dracool.ablog.ro/......orana.html

| harciog a răspuns:

Refuzul de a "vedea" si de a obstructiona toate orizonturile indiferent de largirea lor.

| harciog a răspuns:

Rectific intelesul.Am vrut sa spun refuzul de a vedea si puterea de a obstructiona toate orizonturile indiferent de largire.

| Rapplex a răspuns:

In prezent, termenul de "eretic" este inlocuit cu "terorist", iar unele tari au "dreptul" sa atace in scopuri "benefice omenirii"(pe vremuri, scopuri "sfinte") alte tari.

| harciog a răspuns:

Ma scuzati ca intervin iar dar ma asteptam, la atita inteligenta, macar sa se vada de ce am intervenit de doua ori pentru ca special am lasat o portita. Portita este ca oricum ar fi, inchizitia tot aia a insemnat intodeauna.Ma uimeste inteligenta de pe site, chiar ma lasa masca.