| AvalohAlyn a întrebat:

Ce întrebare i-ai pune lui Dumnezeu daca ai putea sa zicem vorbi cu El?

6 răspunsuri:
| Algo098 a răspuns:

L-as intreba daca pot eu sa il ajut cu ceva, daca are el nevoie de ceva de la mine si eu pot sa ii dau, ca de la el ajutor nu am cum si de ce sa cer, pentru ca am vazut ca e mut, surd, orb, nedrept si/sau neputincios. Nici adevarul de la el nu as avea cum si de ce sa il aflu, fiind doar un pesonaj fictiv al unor povesti ireale rupte de realitate, scrise cu o logica stramba care au doar scopul de a induce in eroare, de a atrage, de a inlocui realitatea cu o fictiune, totul facandu-se prin promisiuni, explicatii si amenintari false. Fata de un asemenea personaj al absurdului pot avea atata iubire si intelegere cat pot avea pentru niste povesti false care se pretinde ca sunt folositoare si adevarate.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Algo098):

Dacă Dumnezeu este un personaj fictiv, așa cum minți tu, de ce lupți și faci atâta propagandă împotriva unui "personaj fictiv"?! Nu cumva te arăți a fi ca un om fără de minte care luptă împotriva aceluia pe care îl neagă?! De ce nu lupți și împotriva lui Harap-Alb, fiindcă sunt unii care citesc cărțile lui Ion Creangă? Pari deja ca o moară stricată! Să nu crezi că are cineva nevoie să fie "luminat" de un întunericit ca tine!

| Algo098 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

O fac din cauza ca nu suport minciuna si inselaciunea. Sa dai unui om sperante false in loc sa il indrumi ce are de facut ca sa-i fie mai bine in viata, il pui sa faca tot felul de lucruri inutile.
Harap-Alb e un personaj de poveste, recunoscut ca atare, pe cand Dumnezeu e un personaj negativ care intuneca mintea omului. In loc sa il duca spre cunoastere, il duce spre sperante false si fantezie. De ce ar trebui un om bolnav sau sanatos sa creada asa ceva, sa se roage in zadar pentru binele lui si al semenilor lui la un personaj imaginar? De ce un om obisnuit, care nu are nici o vina trebuie sa se considere pacatos? Ce exemplu de moralitate si dreptate e sa faci un copil cu fica ta Maria ( a zis ca e tatal tuturor), fiu care ar veni sa fie frate si fiu pentru Maria, apoi sa iti lasi fiul si pe mama lui in grija altui barbat, sa iti lasi fiul sa fie pedepsit pentru ispasirea pacatelor altora? Cum poate cineva sa ispaseasca pacatele altora? Ce dreptate e asta? Si exemple sunt multe. Se dau interpretari frumoase unei povesti false cu o logica stramba, se fac promisiuni si amenintari fara acoperire. De asta o fac, ca altfel nu am nimic de castigat.

| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Algo098):

Un om bolnav sau sănătos se roagă lui Dumnezeu, fiindcă este liber s-o facă, nu are nevoie de aprobarea ta!, dar și pentru că își găsește motivele sale pentru care să creadă. Dacă n-ai suporta minciuna și înșelăciunea, nu te-ai suporta pe tine care minți despre credința creștină și înșeli pe alții ca să nu creadă în Dumnezeu! Nu ai habar despre creștinism, fiindcă ți-e greu să citești și lupți împotriva a ceea ce nu cunoști! Zămislirea și nașterea lui Hristos din Sfânta Fecioară nu au fost firești, ci suprafirești, dacă ai fi citit Biblia, ai fi aflat despre aceste minuni. Dar ție îți place întunericul necredinței și al ignoranței, iar eu nu am de gând să arunc cele sfinte la câini!

| Algo098 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

E normal ca adevarul sa nu fie intotdeauna placut. E mai frumos sa traim in fantezie. Credinta mergea bine cu cateva mii de ani in urma, dar acum e mai greu sa faci pe oricine sa sa creada orice. Nu depinde de mine ce crede unul sau altul. Adevarul iese intotdeauna la lumina. Fiecare are minte si daca o foloseste se va convinge care este adevarul.

| Michael11 a răspuns (pentru pacatosulBogdan):

"Dacă Dumnezeu este un personaj fictiv, așa cum minți tu, de ce lupți și faci atâta propagandă împotriva unui "personaj fictiv"?!

Corect. De ce isi pierd ateii vremea scriind impotriva cuiva despre care ei spun ca nu exista? Harap-Alb a fost personajul pozitiv din povestea lui Ion Creanga. Ar fi mai bine ca Algo098 sa scrie impotriva Spânului.