| RAY a întrebat:

Ce parere au crestini despre cele de mai jos, facem ceva bun?

faptul ca ne batem joc de nist biete animale, le crestem de mici, bagam in ele tot felul de chimicale apoi le ucidem in mod brutal pentru hrana sau pentru blana nu este ceva lipsit de compansiune fata de acele animale
in fiecare an 100 de miliarde de animale sunt ucise in america

http://www.youtube.com/......ttp?/watch

Răspuns Câştigător
| OOOLEOOO a răspuns:

Dimineata mananc 1 Mar pe stomacul gol, dupa vreo 15-20 de minute consum paine prajita cu unt adeseori (de aici provine alimentul lactat), in cazuri speciale ma rezum sa mananc o banana cu lapte (Iarasi lactate).

Inainte de a manca pranzul consum suc de fructe facut de mine (fructele pot varia in feicare zi) iarsi astept 15-20 dupa care incep sa mananc pranzul care este constituit adeseori din orez, paste, ciorbe, ciuperci etc. la care nu lipseste o portie de Spanac verde.

Seara nu mananc prea mult...adeseori apar cartofi in meniul meu indiferent ca este ciorba, la cuptor sau fierti care pot fi insotiti de o salata (depinde ce ofera mama natura in sera).

Intre mesele principale ale zilei mai consum nuci, seminte, fructe.

Alternativ acestei diete consum Marijuana si fac Sport.

24 răspunsuri:
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Jertfă! Pentru burțile noastre divine...

| RAY explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Tu ce parere ai, avem dreptul sa facem asta?

| AtateaConditii a răspuns:

E adevarat ca multi oameni profita de animale, dar nu putem sa devenim toti vegetarieni, daca animalele nu ar mai trebui consumate nici plantele nu ar trebui, si plantele au viata ele de ce ar fi mai prejos? Si asta inseamna fara animale si fara vegetatie= foame= canibali= moarte= disparitia omului.

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

Este necesar, drepturile nu intervin aici.E ca și cum ai întreba dacă leul are dreptul să mănânce antilope sau nu.Cel mai puternic are dreptul automat la putere.Are dreptul să își folosească puterea ce i-a fost dată.

| xxxSecretDiscretxxx a răspuns:

Dar cand Iisus a facut sa ploaie cu pesti ca sa nu moara oamenii de foame?

| RAY explică (pentru BeyondTheDarkSun):

De acord, dar nu exagerat ciorane, cea ce facem noi se numeste altceva decat supravetuire, sincer ma bucur ca devin grasi, obezi si boli le merita, uni mor de foame in timp ce americani manca cat pentru 9 miliarde de oameni apoi se intreaba de ce suntem grasi si avem atatea boli, suntem oameni important e sa stim ca mancam ca sa traim nu traim ca sa mancam e o diferenta

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

Lăcomia este ceva caracteristic speciei umane.E și un mare defect. Într-o carte S.F. oamenii înstăriți, la o petrecere mancau pe săturate, ca mai apoi să inghită o pastilă care îi face să vomite, după aceea să poată mânca din nou, doar pentru plăcerea de a mânca.Se va întâmpla așa ceva și în realitate, într-un viitor mai mult sau mai puțin îndepărtat? Nu se știe...

| RAY explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Parerea mea e ca lipseste efortul fizic din ce in ce mai mult din viata noasta din pacate, este important sa facem efort fizic parerea mea, tu mergi la sala?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

Am fost o perioadă,dar m-am lăsat.Îmi era frică că nu voi mai încăpea pe ușă, de la atâția mușchi.laughing Glumesc, masă musculară prea mare nu am făcut, dar sunt mulțumit, chiar dacă sunt cam prea slab.

| Ilusi00n a răspuns:

Da,avem dreptul,de ce crezi ca a facut Dumnezeu gaina,cocosul, rata, vaca, oaia, etc? Ca sa ne jucam cu ele? laughing

| RAY explică (pentru BeyondTheDarkSun):

Minte,fizic,suflet astea 3 apar mult in filozofia greaca, important e sa le ai pe toate, de vegetareieni ce parere ai?

| BeyondTheDarkSun a răspuns (pentru RAY):

O părere nu prea bună. Omul este omnivor, organismul are nevoie de elementele nutriționale de bază din fiecare aliment ce îi este prielnic și necesar unei alimentații normale.

| Lizzu a răspuns:

Dar nu numai crestinii trebuie sa aiba o parere,ci toata lumea.
Oamenii s-au inmultit in asa hal pe Pamantul asta incat trebuie sa-i saturi cumva,nu? Si atunci cand cererea pe piata este imensa,cine are ferme de animale face tot posibilul sa le creasca si sa le taie mai repede pentru a onora cererea. Daca ar putea sa deruleze timpul inainte ar fi perfect.

Problema este insa cand multe animale mor datorita unor boli sau cine stie mai ce.
Si nu, nu cred ca mai mancam sanatos in zilele acestea.
Care-i treaba cu curcanii imbuibati cu antibiotice? Prima data au lansat ISTERIA catre populatie cum ca ar fi intoxicati cu antibiotice, iar saptamana trecuta aud ca de fapt s-a dovedit ca nu era carnea lor toxica. Asta ce mai vrea sa fie? Imi spune si mie cineva?

Deci dupa ce unii probabil s-au dus sa verse tot ce-au mancat in ultimii ani ca sa nu se intoxice, dupa afla ca de fapt nu era pericol. Eu cred ca se joaca cineva cu noi grav de tot, serios.Nu mai zic nimic ca ma apuca toate alea si poate ma suspenda pe aici straight face
DECI : vreau si eu sa stiu pentru ce mai pune lumea in alerta si pune panica intre oameni? Pentru ce? Ce scop mizer este la mijloc? Ce joaca e asta?

Si cu referire la faptul ca ar trebui sa fim vegetarieni nu stiu ce sa spun. Unii uite ca pot si le reuseste.Dar nu toti oamenii sunt la fel si nici toate organismele.
Imi pare sincer rau cand aud de abatoare, mi se pare ca un lagar pentru animale dar nu am nici o putere. Trebuie ca oamenii sa manance, iar Dumnezeu le-a lasat pe Pamant pentru noi, asa se spune, dar nu ca sa ne batem joc de ele ci sa le folosim cu cap si sa nu ne calicim la mancare.

| OOOLEOOO a răspuns:

Eu nu mananc carne si sunt pro vegetarienizmului din orce punct de vedere..Nu inteleg de ce omul are nevoie sa ucida animale cand poate trai mult mai bine cu o dieta fara carne.

| RAY explică (pentru OOOLEOOO):

Lactate,oua manci?

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Oua nu. Lactatele foarte rar.

| RAY explică (pentru OOOLEOOO):

Imi spui ce manci pe zi

| RAY explică (pentru OOOLEOOO):

Cat sport faci? interesant, si eu manc mere

| OOOLEOOO a răspuns (pentru RAY):

Ma rezum la alergat pe banda in timpul ierni, vara e placut sa alergi sau sa joci footbal/basket/tennis sau pur si simplu sa mergi pe bicicleta.
Vara asta vreau sa ma apuc de Jogging.
Te-ar interesa un regim de viata vegetarian?

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

Cine se lasă îndrumat de principiile biblice nu maltratează animalele.
Proverbele 13:12 - "Cel drept are grijă de sufletul animalului său domestic, dar îndurările celor răi sunt pline de cruzime."

| RAY explică (pentru OOOLEOOO):

Nu stiu, nu sunt dupa carne nici dupa lapte, oua, nici toleranta nu am la lapte, lactate in general

| DeliaDaniela a răspuns:

Si ce legatura au crestinii cu asta? Iar generalizam, ceea ce nu e corect. Iti pot arata si eu un ateu care face multe lucuri nu prea frumoase, ca sa fiu diplomata, dar asta inseamna ca toti sunteti la fel? Eu nu cred asta!

| DeliaDaniela a răspuns (pentru OOOLEOOO):

Ce sincer esti in ultimul rand al comentariului. Mai rar asa ca tine : ))

| OOOLEOOO a răspuns (pentru DeliaDaniela):

Referitor la consumul de Marijuana?
Da, o fac si sunt mandru de asta!
Prefer sa fiu fumat decat manipulat, prefer sa fiu liber decat legat, prefer sa fiu un revolutionar decat un alcoolic mereu beat.
Si port respect pentru oricine se ocupa cu asa ceva! Bun sau rau nu va ''baga'' niciodata bani in fundul statului.