| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre acesti oameni simpli? Credinciosii cei de toate zilele...

http://www.220.ro/emisiuni-tv/Cine-A-Scris-Biblia/SNmtzp Jknl/

Răspuns Câştigător
| Zenit313 a răspuns:

Credinta dauneaza grav satatii mintale!

Educatia este antidotul...

25 răspunsuri:
| Thunderstruck a răspuns:

N-au ce sa faca ma Mihaela...La ei nu e nimeni sa le explice de unde vine ploaia...E si normal sa creada in Dumnezeu.

| invicta a răspuns:

Copiii acestor "oameni simpli" devin atei "inteligenti" care apoi isi etaleza "cunoasterea" pe unde pot.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E un nimeni cine a pus intrebarea!

| Jardelin a răspuns:

Sa ma iertati daca gresesc, nu vreau sa ofensez pe nimeni, dar parca pe la mine prin Moldova preotii sint mai calzi, mai buni si cu mai mult har decit cei de prin sudul tarii. Nu am fost prin bisericile din sudul tarii, dar asa in general, perceptia mea asta este. Imi cer scuze daca gresesc!

| Jardelin a răspuns (pentru Zenit313):

Vezi ca si tu ai o credinta care iti dauneaza grav! Credinta in propria ta conceptie despre viata!

| M25M a răspuns:

Eh acum eu zic ca nu este chiar frumos sa aratam cu degetul si sa ii etichetam.
Ce vrei de la ei sunt oameni de la sat au alte treburi de facut decat sa se gandeasca la aceste chestiuni, pentru ei este de ajuns sa creada in Dumnezeu si gata.

| Zenit313 a răspuns (pentru Jardelin):

Macar este credinta mea!
Sunt capabil sa imi formez propriile opinii!
Sunt propriul meu stapan!

Daca gresesc nu am ce sa regret...

| 3xfemeie a răspuns:

Cam "bine ales" esantionul. La modul asta, rezultatul ar fi fost acelasi indiferent de domeniul intrebarii.
Mai trist ar fi sa mergi la poarta unui liceu si sa pui intrebari elementare elevilor. big grin
Astfel de exemple folosesc ateii drept arma impotriva credintei. Patetic.
La fel cum se folosesc de citate din Gandhi, de parca s-ar fi declarat sustinator al ateilor. Si mai trist.
Una peste alta, aici se evidentiaza educatia. Punct.

| Jardelin a răspuns (pentru 3xfemeie):

Buna observatia!

| RAY a răspuns:

Sunt doar simpli oameni de la tara nu trebuie sai judecam, crtitcam, cred si ei in dumnezeu ca asa le-a zis mama lor cum cred majoritatea din tara asta

| CryChristiAN a răspuns:

Chiar daca nu au cunostinte absolut deloc suficiente pe lumea asta, dar traiesc cu nadejde, dragoste si credinta in Creator, atunci garantat vor avea 1 loc asigurat spre Rai.
''Ferice de cei saraci cu duhul, caci a lor este Imparatia cerurilor''

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

47% din populatia Romaniei traieste la sat...trageti voi concluziile!

| invicta a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Concluzia ar fi ca nu ai inteles nimic.
Un prost de la oras este mai diferit de unul de la tara?
Sau un ateu idiot este mai diferit de un crestin idiot?

| MMihai a răspuns:

Este veche, tu acum ai aflat de acest reportaj!

| 3xfemeie a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

"47% din populatia Romaniei traieste la sat...trageti voi concluziile!"
Concluzia? Daca nu veneai cu explicatia asta, nu te intrebam : din ce sat esti?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Sunt din Moţăţei...

| 3xfemeie a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Vrei sa-ti desenez? Sat, oras nu este un criteriu corect. Dar daca tu asa crezi, de ce te-as contrazice?

| мιнαɛℓα36 a răspuns (pentru 3xfemeie):

Sunt din satul Motatei...

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Adica vrei sa spui ca ideile formate de tine nu au fost socase pe gura la randul lor,de atei, masoni cunoscuti. Aici ai gresit, afirmand ca tu ai propriile opinii, deorece au ofst multi altii ca tine, inaintea ta.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Poti sa imi spui ce este gresit in aceste principii?!
Sunt curios.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Ai gresit spunand ca sunt ideile tale.

http://www.tpu.ro/......ne-o-fost/

Citeste. Evolutionismul a fost aspru criticat de savantii acelor veacuri, insa acesta desi era nefondat a fost adoptat de diverse ideologii, in special marxismul care a pus bazele comunismului ateu(desi se pare ca revolutia a fost instigata de evrei).

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Acum este cea mai acceptata teorie din moment ce avem dovezi incontestabile si tehnologie.
Daca vreo dovezi mergi la un muzeu de antrolopogie, la un porfesor de biologie, sau o biblioteca.

Karl Max era evreu, respecta talmudul si vroia sa infiinteze burghezia comunista conform acestuia.
Si sunt sigur ca cunosti Talmudul.

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Aceasta teorie este propovaduita pe la Tv, institutii de biologie, etc..desi multi savanti o critica aspru, deorece lacunele sunt foarte mari.

| Zenit313 a răspuns (pentru LegionarulRoman):

Tu crezi ca un biolog pate sa isi execute meseria fara teoria evolutiei?
Tu crezi ca un genetician poate?
Dar biochimisti?
Dovezi sunt mult prea multe si abundente...pana si ADN -ul nostru este doar 1% uman, restul este identic cu cel a primatelor.
Suntem la fel ca animalele numai ca avem RATIUNE!
Asta este singura diferenta si este real chiar daca iti convine sau nu.

Tu in cine ai incredere? in 2% "savanti" sau 98%?!

Esti inteligent, dar cand spui asemenea lucruri, am impresia ca iti arde de glume laughing

Spune te rog frumos macar un argument stiintific care contrazice teoria evolutiei!
Eu am spus prea multe in conversatiile trecute, te rog frumos sa imi spui un argument in afara de "nu este adevarat" sau "nu asa scrie in Biblie"

| LegionarulRoman a răspuns (pentru Zenit313):

Straturile geologice din Marele Camion. Se considera ca fiecare strat corespunde unei ere si de asmenea intr-o anumita era au trait anumite specii de animale.Ei bine, animale care se considera ca ar fi murit acum nu stiu cat timp, au fost descoperite intr-un strat cu nu stiu cate zeci de mii de ani dupa(vezi coelchantul-sunt sigur ca am gresit numele happy ).Pe timpul lui Darwin, majoritatea geologilor, nu gaseau o alta explicatie decat catastrofismul(Potopul biblic).