| anonim_4396 a întrebat:

Ce sfânt credeți că ar ajuta mai mult? Sau la care să ne rugăm mai mult?

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Dacă creatura se închină creaturii rezultatul este o degradare a sufletului. Numai lui Dumnezeu (pentru că este Creator) ne este permisă închinarea. Acest lucru ne înnobilează.

În afară de Dumnezeu nu există un alt Dumnezeu. El Însuși a scris cu degetul Său pe table de piatră: „Să nu ai alți dumnezei afară de Mine." (Exodul 20:3)

De asemenea, nu există niciun alt mijlocitor între Dumnezeu și oameni decât Domnul Hristos: „Căci este un singur Dumnezeu și este un singur mijlocitor între Dumnezeu și oameni: Omul Isus Hristos" (1 Timotei 2:5).

Sfinții apostoli au respins închinarea atunci când au fost oameni care au vrut să le-o aducă. Vezi reacția categorică a lui Pavel și a lui Barnaba când niște oameni au început să-i considere zei și au vrut să li se închine: „Oamenilor, de ce faceți lucrul acesta? Și noi suntem oameni de aceeasi fire cu voi; noi vă aducem o veste bună, ca să vă întoarceți de la aceste lucruri deșarte la Dumnezeul cel Viu, care a făcut cerul, pământul și marea și tot ce este în ele." (Fapte 14:15) Ei au îndreptat toată atenția de la omul muritor la Dumnezeu nemuritor, la Dumnezeu viu - Creatorul - singurul care merită slava și onoarea și închinarea.

Nici măcar îngerii sfinți care au trăit tot timpul în neprihănire nu acceptă închinarea și se dau înapoi în mod hotărât indicând că închinarea noastră trebuie adusă lui Dumnezeu și numai Lui:

„Și m-am aruncat la picioarele lui ca să mă închin lui. Dar el mi-a zis: "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine și cu frații tăi care păstrează mărturia lui Isus. Lui Dumnezeu închină-te!"" (Apocalipsa 19:10)

„Dar el mi-a zis: "Ferește-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine și cu frații tăi, prorocii, și cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu."" (Apocalipsa 22:9)

Una dintre ispitele cu care diavolul L-a asaltat pe Isus în pustia ispitirii a fost chiar aici. Observă răspunsul dat de Isus, la fel de categoric: „Toate aceste lucruri Ți le voi da Ție, dacă Te vei arunca cu fața la pământ și Te vei închina mie." "Pleacă, Satano", i-a răspuns Isus. "Căci este scris: "Domnului Dumnezeului tău să te închini și numai Lui să-I slujești."" (Matei 4:9-10)

Ultima solie de har către o lume care se termină îi cheamă pe oameni la închinarea adevărată adusă lui Dumnezeu:
„El zicea cu glas tare: "Temeți-vă de Dumnezeu și dați-I slavă, căci a venit ceasul judecății Lui; și închinați-vă Celui ce a făcut cerul și pământul, marea și izvoarele apelor!"" (Apocalipsa 14:7)

Citește și o să vezi că lupta dintre bine și rău se dă pe tărâmul închinării. Mereu și mereu Satan pretinde închinarea în multe feluri și din nou și din nou Biblia ne avertizează să fim treji și veghetori pentru că va fi multă amăgire în privința închinării.

„Ceilalți oameni, care n-au fost uciși de aceste urgii, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se închine dracilor și idolilor de aur, de argint, de aramă, de piatră și de lemn, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să umble." (Apocalipsa 9:20)

Oamenii decedați sunt inconștienți și așteaptă în mormânt până la înviere. Satana îi poate personifica, le poate imita înfățișarea, glasul, comportamentul. Aducând închinarea oamenilor morți aducem închinare direct lui Satan. Religiile păgâne au asociate cu ele cultul morților, din păcate și o mare parte din pretinșii creștini au căzut în această amăgire satanică. Închinarea adusă moaștelor e una de tip păgân, rezultatul fiind îndobitocirea omului. Demnitatea umană este lăsată la pământ. Dumnezeu nu vrea așa ceva. Satan, da!

Religia așa-zis creștină a gustat din taina religiei Babilonului și a ajuns un adevărat Babilon din care Dumnezeu își cheamă oamenii aleși să iasă: „Iesiți din mijlocul ei, poporul Meu, ca să nu fiți părtași la păcatele ei și să nu fiți loviți cu urgiile ei!" (Apocalipsa 18:4)

Biblia ni-L prezintă pe Dumnezeu așa cum este, o ființă care e aproape de fiecare dintre noi (Fapte 17:27). El vrea să ne apropiem cu deplină încredere de tronul harului. (Evrei 4:16) Numai o relație aproape cu El ne va fi de folos pentru mântuire. Credinciosul Enoh a umblat cu Dumnezeu, la fel Noe și ceilalți. În activitățile noastre zilnice putem să avem gândul mereu la El. Și putem fi siguri că suntem în inima Lui.

Satan vreau să ne despartă de Dumnezeu. Vrea să ni-L închipuim rău (așa cum își imaginează păgânii zeii), ca și cum ar trebui mereu să-L facem noi mai bun prin faptele noastre și apelând la cine știe câți sfinți poate că în sfârșit o să privească la noi cu mai puțină ură. Ce imagine josnică despre un Dumnezeu pe care Biblia ni-L descoperă ca fiind dragoste. (1 Ioan 4:8)

Nimic și nimeni nu ne desparte în realitate de dragostea Lui. (nici înălțimea, nici adâncimea, nicio ALTĂ FĂPTURĂ, nu vor fi în stare să ne despartă de dragostea lui Dumnezeu care este în Isus Hristos, Domnul nostru." Romani 8:39)

Din păcate omul fărădelegii, fiul pierzării s-a ridicat pe sine mai presus de Dumnezeu, s-a dat drept Dumnezeu, rostește vorbe de hulă (pot să iert, pot să mijlocesc pentru voi)... și încearcă să facă cât mai lungă și cât mai costisitoare călătoria omului spre Dumnezeu.

Cu tristețe, așa ca și când faci haz de necaz cineva a remarcat și a rămas o vorbă în popor: „Până la Dumnezeu, te mănâncă sfinții."

Nu trebuie să fie așa. Dumnezeu a făcut deja drumul până la noi. Trebuie să ne deschidem ușa inimii, El deja stă și bate. (Apocalipsa 3:20)

12 răspunsuri:
| PreaDistinsul a răspuns:

Sfintii sunt morti, nu te ajuta cu nimic sa te rogi la ei. Lui Dumnezeu roaga-te. Sa te rogi la sfinti e ca si cum te-ai inchina lor sau poate chiar mai rau.

| Valyasdfg a răspuns (pentru PreaDistinsul):

Dar la sfânta fecioară? Întreb că am văzut un documentar pe national geographic, și vreau mai multe păreri

Răspuns utilizator avertizat
| iurii75 a răspuns:

: Când unul dintre discipoli i-a spus lui Isus: „Doamne, învaţă-ne cum să ne rugăm", Isus a răspuns: „Când vă rugaţi, să spuneţi: «Tată, să fie sfinţit numele tău»" (Luca 11:1, 2). Mai târziu, în celebra Predică de pe munte, Isus i-a îndemnat pe cei prezenţi: ‘Rugaţi-vă Tatălui vostru’ şi le-a dat următoarea asigurare: „Tatăl vostru ştie de ce aveţi nevoie chiar înainte de a-i cere voi" (Matei 6:6, 8). În noaptea dinaintea morţii sale, Isus le-a spus discipolilor: „Dacă veţi cere ceva de la Tatăl, el vă va da în numele meu" (Ioan 16:23). Aşadar, Isus ne-a învăţat să ne rugăm lui Iehova Dumnezeu, adică Tatălui său şi Tatălui nostru (Ioan 20:17).
Nicăeri în scripturi nu se spune să ne rugăm prin "sfinți" sau "sfânta fecioară". Din contra - 1 timotei 2: 5 Pentru că este un singur Dumnezeu şi un singur mediator între Dumnezeu şi oameni: omul Cristos Isus,

| PreaDistinsul a răspuns (pentru Valyasdfg):

Nu exista sfanta fecioara. Maria, cea care l-a nascut pe Isus, dupa el a avut copii cu Iosif.

| aimullah123 a răspuns:

La toti e bine sa te rogi, cred.Lui Dumnezeu, Maicii Domnului, sfantului care te ocroteste ( adica cel pe care il cheama ca pe tine, Sf Valentin in cazul tau cred). Dar e bine sa te rogi cat mai mult si toti sfintii sunt slujitori ai lui Dumnezeu si te pot ajuta.
Sa iti zic cum imi place mie sa ma rog.
Mie imi place psaltirea lui David, psaltirea Maicii Domnului
Precum si urmatoarele rugaciuni :
https://www.youtube.com/watch?v=QoiKJ9e6b_I
https://www.youtube.com/watch?v=m1EJxCbpmYM
https://www.youtube.com/watch?v=wtqfJwr8ggI

Si inca niste rugaciuni pe care le gasesc in carti de rugaciuni sau pe net
Sa iti arat si niste melodii dragute
https://www.youtube.com/watch?v=IJQO5oAOzPU
https://www.youtube.com/watch?v=MorBFMug-g0
https://www.youtube.com/watch?v=KBb4D_5GT90
https://www.youtube.com/watch?v=8xxYZTx29-A
https://www.youtube.com/watch?v=Lo036GqyGPM
https://www.youtube.com/watch?v=buZUjVZwX9I
https://www.youtube.com/watch?v=0TfOws4Du2U

| Romanul86 a răspuns:

Fecioara Maria, Sf Nicolae, Nectarie de Eghina, Sf Mina, Sf Fanurie, Sf Gheorghe, Sf Dimitrie izvorâtorul de mir, Sf Parascheva de la Iasi, Sf Ioan de la Suceava.

| Alfred0703 a răspuns:

Hitler.

| DeyCj a răspuns:

La nici unul. Dacă vrei să reușești în viață, trebui să pui mâna să-ți faci tu singur.chestia cu rugăciunile nu ajuta la nimic. Testat și dovedit.

| milan9 a răspuns:

Este un lucru esenţial faptul că in Biserica sfinţilor li se acordă doar  "CINSTIRE" şi nu "inchinare" (nu divinizare, acordata numai lui Dumnezeu)!

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât
o confuzie cauzată de polisemia termenului, confuzie explicată prin faptul că acest termen provine din latinescul
lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…

| milan9 a răspuns:

Prin cinstirea sfinţilor, noi îi luăm pe sfinţi ca rugători alături de noi către Dumnezeu, îi sensibilizăm, pentru ca alături de ei rugăciunea noastră să fie mai puternică, mai vie, şi încrederea noastră la fel... (căci "mult poate rugăciunea stăruitoare a dreptului").

Biserica nu face confuzie între ÎNCHINAREA faţă de Dumnezeu şi CINSTIREA sau RESPECTAREA sfinţilor.
Doar lui Dumnezeu ii datoram ÎNCHINARE! Sfinţilor li se acordă doar o cinstire şi un respect, şi sunt luaţi împreună rugători către Dumnezeu.

- „De aceea şi noi, din ziua în care am auzit aceasta, NU ÎNCETĂM SĂ NE RUGĂM PENTRU VOI şi să cerem să vă umpleţi de cunoaşterea voii Lui, întru toată înţelepciunea şi priceperea duhovnicească" (Coloseni, I, 9)