| anonim_4396 a întrebat:

Cei mai mulți vorbesc cu șarpele Evei și încă îl mai asociază cu o reptilă. Trist nu?
Dar voi, cine spuneți ca este?

Iata si un alt dialog mai realist dintre cei doi(Eva si Sarpele)

Eu(Eva) și Șarpemiu:
gândulrău: A zis oare Dumnezeu: „Să nu mănânc din orice pom din grădină."? Să mă gândesc.

gândulbun: Parcă L-am auzit zicând: „Să nu mânc din rodul pomului care este în mijlocul grădinii; nici să nu-l ating, pentru ca să nu mor negreşit.

gândulrău: Nu cred ca voi muri.
Poate că Dumnezeu ştie că, atunci când voi mânca din el, mi se vor deschide ochii şi voi fi ca El, cunoscând binele dar şi răul. Răul acesta trebuie să îl cunosc.

gândulrau: Văd că rodul pomului este bun de mâncat, plăcut la înfăţişare şi de dorit să facă pe cineva înţelept, voi lua deci din acest rod și voi mânca...

Gen. 3:1-6

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Sarpele sau ce este el, e o metafora pentru rau.
Raul care ne indeamna la diferite lucruri, unele mai putin frumoase decat altele.

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Apai no, fii atent, întreabă pe ceilalti despre "șarpe", să vezi ce o să îţi raspunda.Ei au fost învățați de prelații lor să zică despre "șarpe" că este diavolul, dar nu înțeleg semnificația lui, nici ca acesta este doar un simbol în absența unei persoane.

| RKBlue a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt unii oameni mai speciali.
Cum sunt unii care nu inteleg sarcasmul, sunt si cei care nu inteleg metaforele si semnificatiile.
Poate de asta sunt atatia oameni speriati de serpi? Caci n-au inteles ce au citit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Șarpele este Satana în persoană.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Vezi ca ai putina doctrina fariseică pe la colțul gurii. Te-aș șterge dacă mai lasa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RKBlue):

Pai da, acolo totul e clar(real) la crestini.
Să nu mai spunem ca nici un copil nu se naște cu vreo fobie, aia se dobândește prin informații gen "Bau bau" "sarpele nu e simbol", clovnii sunt de temut smd.
E o vorba: "De ce ți-e frică, nu scapi"
Imaginaza-ti un om care are un conflict interior, o idee neplăcută care-l macină deja de o lungă perioadă de timp. La un moment dat, bucățica ceea de creier în care e stocat acest conflict, nu mai poate face față, este supra-obosit de această tensiune. Și ce face el atunci? Încearcă să se salveze singur. Cum? Mutându-și atenția spre o frică reală- șerpi, păianjeni, înălțime etc. De ce? Pentru că o frică reală poate fi mult mai ușor înlăturată- de ex îndeplinind acțiuni de evitare, de prudență sporită, pastile, înțelegere etc. Omul se gândește "Hmmm, mă țin mai departe de șerpi și totul va fi bine"

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta scrie în original: "Cel ce strălucește era mai șiret[...]" Cine strălucește și este rău? Satana.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Toti avem o constiinta care ne spune ce e bun. Dar de multe ori e inhibata de gandurile rele, "firea pamanteasca", tendinta de a fi gresiti. Evit cuvantul pacat pentru ca se asociaza cu religia sau mai stiu eu ce.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Problema e alta, my friend.
Ai strecurat câteva cuvinte fariseice fără să vrei sau intentionat când ai zis : "Sarpele este Satana" și ai mai adaugat "în persoana"
Ei bine, Satana nu e o persoana, ci definirea raului în general.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Religiile sunt moarte, în religie nu exista viață, ci doar îndoctrinare în masă. Acesti "saraci cu duhul" sunt "spalati pe creier" de așa zisi "învățători ai vremii" care din gura lor trebuia sa iasă demult înțelepciune. Când omul nu face diferenta dintre bine si rau, realitate si fictiune, ajunge pe mâinile acestor "pierde vremea"

În realitatea simulată de religie, participanții ei pot sau nu pot distinge cât de "reală" este realitatea în care se află, de aceea se ajung la extreme precum "șarpele este diavolul si diavolul este o persoana", sau pe-ndelete "sarpele este simbol și simbolul este o persoana." Logica preafericitului.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asta și cu lumina care reprezintă universul material și celălalt. laughing Ești tare rău în interpretări.

Crede-mă, este Satana sau Lucifer cum îi mai spune că și Satana nu este un nume ci o poreclă. Numele său este Cel ce strălucește, dar în ebraică(nu știu cum vine în română, Luceafărul? Generatorul de lumină? laughing Hai să zicem Strălucitorul).
Adam și Eva nu păcătuise și erau puri, așa că îl puteau vedea fără probleme ca pe toți restul îngerilor și pe Dumnezeu. În momentul în care a ascultat de îngerul căzut, răzvrătit împotriva lui Dumnezeu și nu de Dumnezeu au adus blam creației și s-au vândut Satanei. Este un plan al lui Dumnezeu acolo pe care nu-l înțeleg pe deplin(de ce Dumnezeu a făcut omul și l-a pus împreună cu Strălucitorul? De ce pe Strălucitor l-a aruncat pe Pământ și nu l-a executat pe loc? De ce îi mai dă încă o dată drumul după Mileniu? Care este treaba cu el și îngerii, adepții săi și ce legătură are cu noi? de la rabinul pe care îl admir am înțeles că Satana nu mai are acces la Slava lui Dumnezeu așa că este ca un parazit ce se folosește de noi(nici pe asta nu am înțeles-o cum vine); dar știu sigur că Dumnezeu a vrut pe cineva care să-L iubească pentru că așa vrea el, nu pentru că îi este impus lucrul acesta).

Repet, ce scrie în Geneza 3 este "Cel ce strălucește", dar pentru că evreii sub stăpânirea lui Macedon au cam uitat ebraica, au cerut o traducere în Greacă născându-se LXX. Aici s-a trecut "Șarpele" pentru că așa îl vedeau evreii(în șarpe vedeau un caracter rău), ia-o ca pe o metaforă sau poreclă.

| Ineys a răspuns:

A aparut Mihaita Piticu in rai atunci si i-a zis lui Eva:
https://www.youtube.com/watch?v=4qQ2Z_EZlqA

De aia se zice de sarpe.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Satana nu exista. Nici Mos Craciun nu exista. Maturizeaza-te.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Iar crezi o născocire a unor "netaiati împrejur". Scuipă bazaconia aia cu "Satana era Lucifer", nu e ăsta cel pe care îl cauti.
De câte ori vrei să îți zic că această asociere a lui Lucifer cu cea a unui înger căzut vine dintr-o interpretare particulară a unui pasaj din Biblie (Isaia 14:3-20) care vorbea despre cineva care domnea peste un imperiu ca Roma (Babilonul Cel Mare )?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

La el totul e posibil.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ineys):

LoL
God has left the chat laughing

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns:

O carte de povesti ramane o carte de povesti. Poti sa o interpretezi cum vrei si cat vrei.
De 2500 de ani inteleptii lumii dezbat acest subiect si te-ai gasit tu sa descoperi apa calda.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Adevărul este că untdelemnul nu mai e bun nici chiar pentru lămpi în ziua de azi.
Mai pune ca "niciun filosof nu este acceptat în patria lui".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru OctavianDanielMaria):

De ce era sarpele cel mai siret? De ce nu vulpea sau alte animale? La acest capitol o vulpe spre exemplu este clar superioara unui sarpe.
Asocierea care i se face cu celelalte animale este doar pentru a descrie literal acest "gând rău" care este atribuit pacatului. Tot în acea descriere, autorul intentioneza să puna accent pe caracteristica "șarpelui" prin acest "șiret" care arată clar intentia autorului la figurație.
Este simbolism în toata regula. Isus spune :"Fiti intelepti ca serpii si..."
Sarpele este simbolul inteleptului malefic pentru ca el isi ucide prada fie prin incolacire si zdrobire, fie prin injectarea de venin(asta face gândul rău).E simbolism, la fel cum porumbelul este asociat cu inocenta sau leul cu curajul.
Cum ai porni de la "cum arata sarpele initial" daca "el este blestemat în forma actuala"?
Nu poti sa ai o modificare diferita dar o pedeapsa figurativa.
Daca vorbeste la figurat, cum poti sa zici "forma actuala"? Esti cu mine?
Fie e pe bune, fie nu.

Apostolul Pavel s-a referit la "înșelarea" Evei atunci când le-a scris creștinilor din Corint și lui Timotei (2 Cor. 11:3 și 1 Tim. 2:14):
Ceea ce a amăgit-o pe Eva a fost în realitate dorința ei egoistă, pentru care șarpele a devenit un simbol. Aceasta este o regulă.

Răspuns utilizator avertizat
| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Adevarul este ca indoctrinarea ti-a afectat creierul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru xerxes1):

Nici măcar nu știi ce înseamnă "îndoctrinare", micule faraon.
În acest fel, imi explic bullshitul tău de răspuns, care n-are absolut nicio legătură cu realitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este Satana.
Îți vei da seama după ce vei înțelege Biblia pentru nu numai din Isaia ci din mai multe cărți rezultă acest fapt.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Este Satana ca așa îți zice rabinul tău pe care te rezemi și nu dai ascultare cuvintelor: "blestemat e omul care se încrede în om".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Rabinul meu" spune să nu cred în nimeni mai mult decât ce scrie în Biblie, iar Biblia spune destul de clar cine este Satana, iar scrierea cine este șarpele din geneza 3.hee hee

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici n-am zis că nu scrie în biblie despre Satana.Cum nu ai înțeles sarcasmul meu, la fel nu ai înțeles nici ca Șarpele este o metafora. Cult mai esti, nepoate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

O metaforă a caracterului persoanei respective.winking
Dacă textul era originar din România scria "Vulpea".

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tot ce faci este să te prezinti printr-un adaos de cuvinte la ce am afirmat eu.Hai, ca nu-i rau deloc, dar fi mai original de atat.

| xerxes1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Intelegi doar cat poti, esti doar o alta oaie capie in turma crestina.