| anonim_4396 a întrebat:

Cei mai mulți vorbesc cu șarpele Evei și încă îl mai asociază cu o reptilă. Trist nu?
Dar voi, cine spuneți ca este?

Iata si un alt dialog mai realist dintre cei doi(Eva si Sarpele)

Eu(Eva) și Șarpemiu:
gândulrău: A zis oare Dumnezeu: „Să nu mănânc din orice pom din grădină."? Să mă gândesc.

gândulbun: Parcă L-am auzit zicând: „Să nu mânc din rodul pomului care este în mijlocul grădinii; nici să nu-l ating, pentru ca să nu mor negreşit.

gândulrău: Nu cred ca voi muri.
Poate că Dumnezeu ştie că, atunci când voi mânca din el, mi se vor deschide ochii şi voi fi ca El, cunoscând binele dar şi răul. Răul acesta trebuie să îl cunosc.

gândulrau: Văd că rodul pomului este bun de mâncat, plăcut la înfăţişare şi de dorit să facă pe cineva înţelept, voi lua deci din acest rod și voi mânca...

Gen. 3:1-6

Răspuns Câştigător
| RKBlue a răspuns:

Sarpele sau ce este el, e o metafora pentru rau.
Raul care ne indeamna la diferite lucruri, unele mai putin frumoase decat altele.

32 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"Ei bine, Satana nu e o persoana, ci definirea raului în general."
Eu am spus că este o persoană acolo, îngerul Cel ce strălucește(ce ciudat sună laughing ) și că s-a trecut șarpe pentru că are un caracter rău, șiret.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ai citit multe apocrife la viata ta...