| ShowTim3 a întrebat:

Cica sa iti iubesti aproapele, asa zice big boss, va dau un video pentru care poti sa iti urasti arpoapele, ca dupa chestia asta, numai de iubit sau de iertat nu o sa mai ai chef.
http://stirileprotv.ro/......moara.html
Cum poti sa fi asa de retardat, ca nu pot sa zic fara inima, pana si aia de la Parazitii sareau ca din pusca sa faca ceva la chestia asta

22 răspunsuri:
| GoodGuyOviCONTSUSPENDAT a răspuns:

Moama,ca de eram langa ala cu duba il omoram in bataie. Cum naiba sa o loveasca cu masina, sa o ignore si sa mai treaca si cu rotile din spate?! Cel cu duba merita condamnat pe vita pentru ce a facut iar cei care au trecut pe langa ea sa faca cat mai multi ani de inchisoare.
Unii oameni chiar nu sunt ''oameni''. straight face

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te suprinde? nu vezi ca pe nimeni nu-i mai pasa de nimic toti vor sa-si bata joc de cine poate si sal fure cat poate asta e adevarul

| EugeNNio a răspuns:

Am ajuns niste bestii cu chip de om.

| Bia_8599 a răspuns:

In legatura cu iubirea aproapelui, iti recomand sa vezi un film, End of the Spear (Capatul Sulitei), poate il gasesti si subtitrat in romana ca eu nu l-am gasit acum dar il vazusem mai demult subtitrat. E un film fain, de actiune, in care cateva femei desi au toate motivele sa ii urasca pe ucigasii sotilor lor, aleg sa ii iubeasca si chiar sa ii ajute. Si e un film facut dupa o intamplare adevarata.

| MadnessCaffe a răspuns:

Ce va mai surprinde? Astia sunt chinezi.

| miradoniz a răspuns:

Fratele meu-oamenii pot fi uneori- neoameni.Chiar există povești-din păcate adevărate, de ți se face frig pe șira spinării.
Creștinii iubesc oamenii-dar pentru a le urî cu adevărat urâțenia, trebuie mai întâi să și-o urască pe a lor proprie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu stii ca o femeie care a sarit sa ajute o astfel de victima,a fost amendata sau condamnata,fiindca a intervenit si a schimbat datele accidentului si a distrus dovezi? stii ce inseamna in comunism sa-ti vezi de treaba ta,si doar a ta,ca altfel o incurci? tu crezi ca aia nu sunt oameni? nu vad si nu simt la fel ca noi? judeci tu pe toti cati au trecut pe langa copilasul ala, de parca ai fi mila intruchipata, singurul om si ceilalti niste pietre? in cazul asta esti superficial si extrem de arogant. dragi useri? rasa umana incepe cu show tim 3.noi ceilalti si cei care treceau pe langa copilul ala santem apa de ploaie.in alta ordine de idei, aia sunt in china.au legi,au religie si ei,si nu crestin ortodoxa, si poate la ei nu e cu; sa iti iubesti aproapele, dar nici sa nu-l urasti. poti fi indiferent. poti sa stii?

| DorelSudoru a răspuns:

Poi era adevarata vorba aia ca oameni sunt mult mai rai ca animalele

| emy a răspuns:

@Wooden: Daca nu-ti pasa de ceilalti, de ce nu te gandesti ca puteai fi tu in locul ei? Ti-ar fi convenit sa nu-ti sara nimeni in ajutor? Daca ma gandesc bine, ceea ce ai spus tu mai sus, e departe de adevar. Daca nu-ti sta in fire sa ajuti lumea, de esti pe TPU si le aspunzi oamenilor la intrebari? Eu am impresia ca ti porti o masca de om dur: iar sub aceasta maca, se ascunde un om bun si de ajutor. Ma insel cumva?

| ShowTim3 explică (pentru anonim_4396):

Daca in fata ta calca unu masina si nu il ajuti, inseamna ca esti nebun, dupa parerea mea, mai bine fac 5 ani inchisoare si salvez viata cuiva decat sa stau ca prostul uitanduma la cineva cum moare.

| AliceThai a răspuns:

Sa nu crezi ca chinezii sunt mai nemilosi ca romanii. Am vazut odata o batrana care se taraia pe zebra (cazuse pe strada) si toti care treceau pe langa ea radeau sau zambeau si aratau cu degetul - nu era betiva, se vedea clar ca nu reusea sa se ridice si incerca sa ajunga pe trotuar de frica masinilor.
Eram in autobuz si as fi vrut sa fiu jos s-o ajut sad
... macar chinezii astia nu radeau, pur si simplu ignorau saraca fata... poate unii n-au dat atentie deloc, li s-a parut ca-i o papusa si nici macar n-au aruncat o privire mai atenta.

| ShowTim3 explică:

"2. Nu sunt pe TPU să ajut. După cum vezi, eu sunt omul cu miştourile şi care-şi bate joc de ceilalţi utilizatori."
Esti aici pentru ca esti prost si nu ai ce facehee hee

| ShowTim3 explică:

Da lol

| emy a răspuns:

Adica tu crezi ca esti invincibil, ca tie nu ti se poate intampla nimic? Sau ce? Daca asta crezi,... no comment. Acum chiar ca nu mai am replica(in caz ca este adevarat ceea ce spui). Si sa stii ca nu iti bati joc de noi, ci numai si numai de tine. Noi oricum nu ne schimbam conceptiile, la fel cum nici tu nu ti le schimbi pe-ale tale. Iar tu ramai doar cu vorbele aiurite(ca sa nu zic mai rau) si iti pierzi timpul care si-asa e scurt si foarte, foarte pretios. Ar fi culmea ca fiecare sa-si schime parerile, conceptiile dupa acum vor altii! Toate cele bune!

| emy a răspuns:

"Nu astept ajutor de la nimeni". Dar nu ai fost niciodata intr-o situatie grea, din care ti-a fost greu sa iesi? Atunci nu ai fi avut nevoie de ajutor? Nu stiu, eu cred ca tu ai suferit si suferi mult in viata asta, de ai devenit asa insensibil si indiferent si dispretuitor fata de oameni. Daca imi dai voie, as vrea sa-ti spun ca ai nevoie de ajutor. Nu vreau sa-ti spun ca esti nebun, ci ca probabil treci prin greutati si ai nevoie de ajutor. Eu wunt convinsa ca, daca accepti sa fii ajutat de un specialist psiholog(nu te gandi ca esti nebun daca mergi acili; psihologul discuta cu tine, iar cu un nebun nu se poate discuta; la psiholog merg persoame care au probleme de genul:soc posttraumatic, emotivitate, neincredere in fortele proprii, frustrari, depresii, fobii, aversiune fata de oameni etc.), te vei schimba.A...Nebunii(si nu numai) merg la psihiatru, cea ce este altceva decat psihologul. Iar daca nu ma crezi, uita-te pe internet si vezi ce scrie despre psihologi! Banuiesc ca nu te simti bine asa cum esti acum; nu cred ca exista un om care sa se simta bine atat timp cat este in conflict cu lumea. Sper ca vei lua cea mai buna decizie pentru viata ta! Iti doresc mult, mult succes!

| emy a răspuns:

Da, am fost "naiva"(cum spui tu), si i-am dat bani psihologului ca sa ma ajute. Si nu regret nici o clipa! M-a ajutat enorm de mult, cum nici nu m-am asteptat. Si eu am incercat sa ma ajut singura, si nu am rezolvat nimic. Dar daca nu te superi, de ce preferi sa treci singur prin greutati, si nu accepti ajutor? Ti-ar fi mult mai usor. Este foarte greu sa treci singur prin greutati, eu stiu. Ti-ar fi mult mai usor daca ai accepta ajutor.trec

| emy a răspuns:

Vezi? Aici e greseala. Multi considera ca esti slab daca ceri ajutor. Nu e asa. Sunt lucruri pe care efectiv nu le poti rezolva singur, care nu depind de vointa ta. Ai nevoie sa comunici cu cineva, ai nevoie sa te asculte cineva. La TV au tot vorbit psihologi despre asta si despre multe altele. Daca ai fi un pic mai atent, ai invata ceva de la ei.
In plus, si eu am fost la fel ca tine:consideram ca, daca mergi la psiholog, esti slab. Nu voiam sa ma duc, tineam totul in mine si mi-a mers foarte rau. In plus, nu sunt singurul caz. Dca te uiti la stiri, vezi cati tineri ajung de-si iau viata din cauza ca au probleme si nu s-a gasit nimeni care sa-i asculte, sa-i inteleaga. Si specialistii spun ca este cea mai mare greseala sa tii totul in tine: ajungi sa te imbolnavesti de depresie si alte afectiuni. Si asta pentru ce? Ca sa demonstrez ca eu sunt capabil sa ma descurc singur, fara ajutorul nimanui? Asta e un orgoliu daunator. In viata trebuie ca omul sa faca ceea ce-i cade lui bine, dar care sa nu-i afecteze pe ceilalti. Ma rog, asta e parerea mea, asa gandesc eu.

| emy a răspuns:

Dimpotriva, psihologul te face sa te cunosti cu adevarat, nu te afunda mai tare. Cand m-am dus la el, eu ma simteam ultimul om( avea depresie, iar depresia cam asa se manifesta), iar psihologul m-a incurajat, m-a ajutat sa ma cunosc mai bine. In plus, eu am simtit ca am nevoie de el, de aceea am apelat la el. Si nu numai eu; cunosc multe persoane care au fost ajutate de psihologi., persoane cu depresie(care sunt demoralizate). Crezi ca daca psihologul le spunea ca sunt incapabile, isi reveneau? Dimpotriva, s-ar fi afundat si mai tare in mocirla. La un depresiv, este suficient sa-i spui ca este incapabil, ca sa-l demoralizezi si sa ajunga sa-si ia si viata. Ceea ce nu este cazul. Eu cred ca numai un psiholog care a facut scoala pe bani care care nu e cum trebuie, poate sa-ti spuna ca esti un incapabil.

| emy a răspuns:

Dar eu nu am spus ca esti nebun. Am spus doar ca poate ai probleme, greutati in viata, si de asta ai devenit asa de dur si fata de tine, si fata de altii. si te-ai inchis in tine. In plus, in viata cred ca este bine sa tii cont si de parerea celorlalti( desigur, nu in proportie de 100%), trebuie sa mai accepti si alte pareri, sfaturi (mai ales de la persoane care au avut sau au aceeasi problema ca si tine), " Ma simt superok". Te simti superok, daca esti in conflict cu oamenii, daca tii totul in tine? Poate ca acum da, dar ai sa vezi ca asta te va afecta in timp. Crede-ma, caci am motive intemeiate sa-ti spun asta.

| emy a răspuns:

" Stii cum sa te feresti de ele? Sunt lucruri de care nu ai cum sa te feresti, oricat ai fi de atent. Daca nu ai avut greutati, nu inseamna ca ai stiut cum sa te feresti de ele, ci pentru ca ai abut noroc. Eu am 27 ani. Dar tu?

| emy a răspuns (pentru emy):

In viata, nu stii niciodata ce ti se poate intampla. Asa ca nu mai fi asa de sigur pe tine, dar nu este cazul! S-ar putea sa ramai foarte socat, intr-i buna zi(desi nu-ti doresc asa ceva).

| emy a răspuns:

Deocamdata. Acum esti doar la inceputul vietii. Dar, pe parcurs, ai sa te intalnesti cu tot felul de probleme(desi, cum am spus mai sus, nu-ti doresc sa treci prin greutati). Dar, in viata, omul se poate confrunta cu multe, si trebuie sa fie pregatit pentru asta.