| nelu88 a întrebat:

Conform 1 Corinteni 13:8 "... Prorociile se vor sfârşi; limbile vor înceta; cunoştinţa va avea sfârşit."

Oare cei ce vorbesc in limbi si prorocesc, o fac cu adevarat?

http://youtu.be/kwbQwhgIdFQ?t=5m

Chiar vorbeste dumnezeu prin omu asta? Ce parere aveti de atmosfera creata acolo?

70 răspunsuri:
| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Vezi ca ai luat-o pe aratura! laughing

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Dar asa e, o interpretati cum vreti voi, in intereseul vostru, culmea in biblie asta e blasfemie

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Vezi ca am tocmai am pus doi la ignore, pentru ca imi rastalmacesc cuvintele. Daca nu vrei sa fi al treilea, vezi-ti de treaba.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Versere ca astea
"Sa nu credeti ca am venit sa aduc pacea pe pamânt. N-am venit sa aduc pacea, ci sabia" - Matei 10:34
"Cine n-are sabie, sa-si vânda haina si sa-si cumpere o sabie" - Luca 22:36.
Credeti ca am venit sa aduc pace pe pamant? Eu va spun: nu; ci mai degraba desbinare." - Luca 12:51
"Cât despre vrasmasii mei, care n-au vrut sa împaratesc eu peste ei, aduceti-i încoace, si taiati-i înaintea mea." - Luca 19:27

| EmaS a răspuns:

"Orice pacat si orice hula vor fi iertate oamenilor; dar hula impotriva Duhului Sfant nu le va fi iertata.''

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

"Sclavul acela care a stiut voia stapânului sau si nu s-a pregatit deloc, si n-a lucrat dupa voia lui, va fi batut cu multe lovituri" - Luca 12:47.

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Nu crezi ca tie ti se adreseaza aceste versete?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Eu n-am rastamalacit nmic, sunt versete din biblie nu eu le-am inventat, nu isi convine propia biblie?

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Oi fi cum zici tu, dar nici tu nu eşti mai brează!

Şi dacă vrei să-ţi răspund şi eu la acelaşi nivel de apreciere, pot să spun şi eu despre tine că tu eşti mama rătăcită!

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Versetu 10 arata clar cand se va sfarsi: "dar, când va veni ce este desăvârşit, acest „în parte" se va sfârşi."
Avand in vedere ca toate darurile duhului erau date `pentru a face cunoscut numele domnului si slava sa si de a afla cat mai multa lume despre el, acel in parte este cunostinta despre doamne doamne. Nu crezi? Fiecare apostol stia cate un pic despre doamne doamne. Luca stia partea lui, Matei stia partea lui, Ioan a lui, etc. Biblia este un cumul de informatii de cunostinta despre doamne doamne. Biblia pot zice ca este "acel desavarsit" si acea cunostinta fragmentata/in parte s-a facut un intreg.

| nelu88 explică (pentru u2irish):

C am asa este happy

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Pe ce te bazezi cand faci aceasta afirmatie? Eu ma bazez chiar pe marturia ta:,, Nu am vocaţie, stimată doamnă! Un preot trebuie să fie un model pentru comunitate iar eu sunt un model, dar negativ! Şi în plus mie îmi plac banii şi viaţa mai libertină. Tu ai veni la mine să te spovedeşti?''

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Mai studiaza.,, Caci fagaduinta aceasta, este pentru voi, pentru copiii vostrii, si pentru toti cei ce sint departe acum, in oricat de mare numar ai va chema Domnul Dumnezeul.''

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Dupa interpretarea mea, s-a sfarsit cand a aparut biblia. happy
Nu e bine cum am interpretat?

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Sigur ca nu. Daca nu vedeam cu ochii mei minuni si daca nu existau profetii care s-au implinit, probabil ca si in ziua de azi eu rataceam departe de Domnul!

| nelu88 explică (pentru EmaS):

Si oare nu pot fi acele minune facute de cine nu trebuie?
" Preaiubiţilor, să nu daţi crezare oricărui duh; ci să cercetaţi duhurile, dacă sunt de la Dumnezeu; căci în lume au ieşit mulţi proroci mincinoşi. " 1Ioan 4:1 happy

citeste si Mat. 7:21–23:

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Deci tu iti permiti sa infirmi ceea ce spune Cuvantul lui Dumnezeu? Nimeni nu poate sa spuna Isus este Domn decat prin Duhul Sfant. Orice trebuie trecut prin filtrul Evangheliei si daca este in conformitate cu Cuvantul, este de la Dumnezeu. Satan vine cu indoiala, vede, la Adam si Eva a venit ''oare a zis Dumnezeu?'' Chiar si la Domnul Isus a venit cu indoiala spunandu-I :''Daca esti Fiul lui Dumnezeu''. Desi Il cunostea prea bine cine este!
El nu vrea ca tu sa te intorci la Dumnezeu si sa primesti iertarea si mantuirea, chiar vindecarea.Satan te vrea cu el in iad.Asculta glasul lui Dumnezeu care te cheama si te asteapta cu bratele deschise ca pe fiul risipitor.http://www.youtube.com/watch?v=BOh31kEnDnU

| nelu88 explică (pentru EmaS):

"Daca nu vedeam cu ochii mei minuni si daca nu existau profetii care s-au implinit "

acele minuni si profetii de cine au fost facute... asta te am intrebat happy

| EmaS a răspuns (pentru nelu88):

Daca dupa aceasta se produce o schimbare o pocainta autentica, aduci roada Duhului Sfant in viata ta, iti schimbi ordinea prioritatilor, iubesti Cuvantul lui Dumnezeu Caile si Oranduirile Lui, se schimba natura ta, mintea ta este innoita cu Cuvantul lui Dumnezeu. Este scris: dupa roade ii veti cunoaste. Citeste Galateni5. Schimbarea in bine o face nuumai Duhul Sfant care te convinge ca esti pacatos ca ai nevoie de iertare si te ajuta sa parasesti pacatul sa te apropii de Dumnezeu. Satan va incerca sa te convinga ca nimic nu este adevarat, sau chiar va spune da, poti sa te pocaiesti, dar nu azi, lasa ca ai tu timp si pentru suflet. Dar ziua de maine nu o promite Dumnezeu nimanui. Astazi daca auziti Glasul, nu va impietriti inima ci intoarceti-va la Dumnezeu.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ce vrei sa spui cu asta?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Numai ce am spus, nu altceva.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Ca sunt sclav, fata de cine?

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Esti rob al pacatului!

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Ce ştii tu despre mine?

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Primul care e fara de pacate sa arunce cu pietre

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Numai ceea ce ai scris pe site!
Imi este suficient ca sa imi pot forma o parere.

| EmaS a răspuns (pentru RAY):

Sunt pacatosi si pacatosi iertati! Sangele lui Hristos face diferenta.

| RAY a răspuns (pentru EmaS):

Voi crestini sunteti cu toti sfinti asa e, doar ca nu vad eu asta, de unde sti ca esti iertata esti cumva dumnezeu? nici isus nu a spus vreodata asa ceva

| Cocîrlăndosu a răspuns (pentru EmaS):

Exact! In rest doar presupui! Cu alte cuvinte nu ştii nimic concret! Şi pe această bază tu spui că sunt rătăcit?

| EmaS a răspuns (pentru Cocîrlăndosu):

Ei, dar chiar te-ai suparat? Am facut si eu o mica gluma.