| Inferno a întrebat:

Cred ca aceasta intrebare merge mai binela religie decat la muzica.Credeti ca o melodie are puterea de a influenta gandirea si deciziileunui om. Am citit un articol despre o melodie compusa de de un compozitor a caruiprietena il parasise. Am inteles ca peste 500 de oameni s-au sinucis ascultand ceasta melodie. A fost interzisa in acea perioada. Ce parere aveti? Uitati aici melodia: http://www.youtube.com/watch?v=4WBZwLkvpFI http://www.youtube.com/watch?v=PIOat9w8Mtk&feature=relat ed

13 răspunsuri:
| mdany a răspuns:

Da..normal ca s-au sinucis daca erau romani, ca numai aia fac teatru de genul(unii). Asta este o piesa al aniilor 50. mi se pare, era muzica bunicilor nostri(al unora).Da ma rog. daca atata ii nivelul de cultura al omului, la ce sa te astepti de la ei? Iar referitor la intrebare..nu poti muri de la ea, ci doar o asculti sau daca nu, da next si iti traiesti viata mai departe.Mama da ce m-am intins cu raspunsul astalaughing

evenso
| evenso a răspuns:

Ungurii de fel sunt foarte pesimisti, iar povestea aceste melodii este alta, in schimb este adevarat ca inca nu a aparut bine melodia Gloomy Sunday ( Duminica trista ) si o persoana a fost gasita care s-a sinucis si avea un biletel in mana cu textul versurilor :( iar dupa cateva saptamani o alta persoana care s-a sinucis avea versurile melodiei scrise pe o hartie care tinea in mana.
Este vorba de aceasta melodia versiunea originala care a fost preluat de multi in schimb efectul cel mai fidel DOAR versiunea originala cu versurile originale o are.

Szomorú vasárnap - Marozsán Erika (Gloomy Sunday Hungarian)

http://www.youtube.com/watch?v=EjpAohE6Jv4

o alta versiune:

Gloomy Sunday - Sarah McLachlan

http://www.youtube.com/watch?v=sjWMtQcNJXI

alta:

sinead O'Connor Gloomy Sunday

http://www.youtube.com/watch?v=3pqeKSZI7UY

versiunea instrumentala:

Edvin Marton - Gloomy Sunday

http://www.youtube.com/watch?v=ZxJQcFxJalg

Si sa raspund la intrebare, da o muzica chiar poate influenta gandirea si decizia unei persoane - in bine sau in rau.

| RAY a răspuns:

Si eu am auzit, muzica desigur ca poate te lasa o panarama de femeie, suferi asculti o piesa de suflet cum sa nu te gandesti la moarte, iubirea ta baga in pamant, ciudat e barbatii se sinucid mai des ca femeile da parca ele erau mai sentimentale ciudata lumea asta

| LetsPutASmileOnYourFace a răspuns:

Se pare ca ai ca poza de avatar un simbol al Francomasonilor. Interesant! Oricum, muzica influnteaza omul mai mult decat ti-ai putea imagina! Eminem, Rihanna, Lady Gaga sunt expertii in asa ceva. Iti manipuleaza subconstientul prin ritmul muzicii si a versurilor fara sa iti dai seama... WAR!

| hate1t4ll a răspuns:

Daca ai o minte slaba, pana si Guță te poate influenta.

| RAY a răspuns (pentru hate1t4ll):

Sa stii ca unele piese sunt foarte bune dar in fine

| muffy1 a răspuns:

De fapt mergea mai bine la stiinta intrebarea.
pentru ca s-a demonstrat ca muzica clasica, mozart, wagner si restul, cresc pana la 100% puterea de gandire a omului. a nu se intelege ca in rest folosim doar 10 %.
nu, dar cand efectuam o sarcina, sau citim sau ceva, si folosim doar 70 la suta, iar restul ne mai gandim la mancare, la ce vom face maine, la ce filme am vazut, ascultand in acelasi timp si muzica clasica, creierul functioneaza la toata capacitatea sa, si concentrarea plus capacitatea de decizie creste considerabil.
si studiile nu au fost efectuate doar la om. la animale de exemplu, a pune muzica clasica la ferme s-a demonstrat ca creste capacitatea de productie a laptelui la vaci.
deci da, muzica adevarata poate influenta creierul, prostii din astea cu sinuciderea sunt doar mituri inventate pe net. era un articol din cracked care arata ca netul a venit cu povestea asta cu sinuciderile legate de melodie.

| Inferno explică (pentru muffy1):

Uite de pe Wiki ca e ceva mai serios decat restul prostilor de pe net.
"Lewis's lyrics referred to suicide, and the record label described it as the "Hungarian Suicide Song". There is a recurring urban legend that claims that many people committed suicide with this song playing.[3]"

| muffy1 a răspuns (pentru Inferno):

Dude, tocmai ai zis. urban legend
in primul rand e cam shitty cantecu, dar aici e doar parerea mea, apreciez enorm muzica clasica, nu e ca si cum vai, nu imi place ca stiu doar house sau pop sau ceva, nu, pur si simplu ma lasa rece
apoi..serios, cine naiba s-a sinucis pe muzica asta. in tot internetul sa fie un nume. da, am auzit ca autoru poate s-a omorat, poate nu, ca nici aia nu se stie. dar in afara de el. ce om strain, care a ascultat, s-a omorat?
ca asa pot si eu, gasesc un cantec obscur, aa multi oameni au avut ghinioane dupa ce au ascultat.
cum zicea geniul necunoscut karl pilkington in An Idiot Abroad, ar trebui sa fie un super erou, Bullshit man, si de fiecare data cand cineva pe net inventeaza o faza din asta, si zboare la el in casa si sa spuna. BULLSHIT

| Robertofachiru a răspuns:

Melodiile lui Bieber sunt cele mai periculoase, dar si cele ale trupei One Direction te pot indemna sa te sinucizi!

| Alexct21 a răspuns:

AI auzit vreodata de iele[miresele accelea care au murit in ziua nunti si acum la ora 00:00 cauta barbati pe strada si ii obliga sa se sinucida]Asa a fost si cu acea melodie cand acel om a scris melodia a scris-o cu atata suferinta cat a blestemato da ai dreptate 600 de oameni sau sinucis [a fost un fel de himnoza]

| William a răspuns:

''Credeti ca o melodie are puterea de a influenta gandirea si deciziileunui om'' da, sunt sigur de asta. Zici ca 500 de oameni s-au sinucis ascultand asta? Nu era mai usor sa puna pauza daca nu le placea melodia? Sau pe vremea aia nu exista butonul de pauza?

evenso
| evenso a răspuns (pentru Inferno):

Hai sa-ti dau informatie in plus.

Aceasta piesa a fost scris de Jávor László si compozitorul a fost Seress Rezső, de fapt prima data "s-a nascut" melodia apoi a fost rugat Jávor László sa scrie versurile la ea.
Prima oara s-a sinucis o sluga, apoi peste o saptamana un consilier al ministrului finantelor - Lédig László s-a impuscat mortal in taxiu si pe langa scrisoarea de adio au gasit si la el versurile de la aceasta melodie. Dupa aceste incidente ziarele au pornit impotriva acestei piese facandu-l vinovat pe compozitor si atunci l-au si denumit Piesa sinucigasilor.
Nu versurile le indeamna ca sa se sinucida o persoana, chiar invers este, fiind o melodie de dragoste trista cei care au avut deceptie din dragoste au gasit ca aceasta melodie "traduce" cel mai bine starea prin care ei trec si explicatia motivului pentru care s-au sinucis.

Versurile traduse in engleza:

Sad Sunday

Sad sunday with a hundred white flowers
I've been waiting for you, my dear, with a prayer of church.
Dream-chasing sunday forenoon,
My rue's cart came back without you.
Since that sunday is always sad,
My only drink is tear, my bread is rue...

Sad sunday

On the last sunday, come to me, darling,
There'll be priest, coffin, catafalque, hearse-cloth.
There will be a flower, too. A flower and - coffin.
My last journey under flowery trees,
My eyes will be open to see you once more.
Don't be afraid of my eyes, i will bless you dead, too...

Last sunday

THE END