| martzian a întrebat:

Credeți că existența lui Dumnezeu ar trebui dovedită științific?

130 răspunsuri:
| Memecy a răspuns:

Apoi asta cu cantaru de la piata chiar are prefecta dreptate ( adica la ce ne-ar ajuta?) a da ar trebui inventat pe urma altceva laughing

| Kaleo a răspuns:

Nu. E ca si cand ai vrea sa masori emotiile cu cantarul de la piata.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian explică (pentru timoteidoi):

ELECTROCARDIOGRÁMĂ, electrocardiograme, s. f. Înregistrare grafică a tensiunii și a curenților electrici care însoțesc activitatea musculară a inimii. [Pr.: -di-o-] – Din fr. électrocardiogramme, germ. Elektrokardiogramm.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

ELECTROENCEFALOGRÁMĂ, electroencefalograme, s. f. Diagrama activității electrice a creierului obținută cu ajutorul electroencefalografului. [Pr.: -tro-en-] – Din fr. électro-encéphalogramme.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink

Tu vorbesti nu de masurarea emotiei, ci de reactii fizice. Iar Kaleo ti-a oferit cantarul pentru greutatea emotiei. Repet, eroare de categorie. Daca vrei un exemplu mai bun, iti zic eu: e ca si cand ai spune ca ideile tale sunt rosii sau verzi. happy

| Kitler a răspuns (pentru martzian):

"Mai specific, te rog..."
- Eu am un cartof. E rotund, rosu, si l-am cumparat de la piata. Uite si o poza: http://0.tqn.com/d/nutrition/1/0/S/A/potatoessx.jpg
Acum e randul tau.

"Pe bune? Bravo, domnule. Ma bucur ca ai inteles."
- Daca vrei sa zici ca Dzeu e la fel de real ca visele sunt perfect de acord. Ambele sunt produsele imaginatiei noastre, sau mai bine zis produsele creierului.

Răspuns utilizator avertizat
| martzian explică (pentru Kitler):

"Acum e randul tau." - Nu ai raspuns la intrebare, ca sa fie randul meu. Eroarea de categorie se refera exact la a asigna unei categorii insusiri ale unei alte categorii. De exemplu: idei roz, scaun viu, etc. Cum poti cere dovezi materiale pentru un Dumnezeu imaterial si sa le mai poti considera ca fiind dovezi? Asta iti ceream, sa imi explici cum elimini aceasta eroare din logica ta, dar se pare ca nu ai prins ideea. happy

Eroarea de categorie continua si in a doua parte a raspunsului tau. Faptul ca visul nu este material nu implica automat faptul ca el nu exista, sau ca doar ni se pare ca visam...

C'mon, think, man!winking

| Kitler a răspuns (pentru martzian):

"Nu ai raspuns la intrebare"
- Ce intrebare? Ai cerut mai multe detalii, ti-am dat. Nu e nici-o eroare, nu stiu despre ce vorbesti.

"Faptul ca visul nu este material nu implica automat ca el nu exista, sau ca doar ni se pare ca visam."
- Eu nu am zis ca Dzeu nu exista, nu stiu ce tot zici acolo. Am zis ca Dzeu e la fel de real ca un vis care e doar produsul creierului.
Comparatia cu visul e geniala, la fel de real e si Dzeul tau happy

| martzian explică (pentru Kitler):

"Ce intrebare?" - Nu mai stii? Este OK, nu ma deranjeaza sa iti reamintesc, daca e greu sa o faci singur. Intrebarea mea era: "Te rog sa ne spui si ce fel de dovada stiintifica ar fi satisfacatoare pentru a demonstra existenta Lui?". Ai venit cu poza unui cartof si eu ti-am spus ca este o eroare de categorie, un esec al logicii si o asteptare total nestiintifica. Adica alaturarea unei insusiri apartinand unei categorii unei alte categorii, diferite de prima. Tu ai venit cu poza unui cartof, sugerand ca Dumnezeu ar putea de asemenea fi reprezentat intr-un mod fizic. Dar, again, Dumnezeu este transcendent si imanent - imaterial. Cum reprezentam asta in lumea materiala? Hai, domnule, ca nu e greu! happy

"Am zis ca Dzeu e la fel de real ca un vis care e doar produsul creierului." - Pastrand caracteristicile fiecarui concept - pentru ca sunt diferite, nici nu ai idee ce adevar ai spus, desi probabil ca ai intentionat altceva! happy

"nu stiu despre ce vorbesti" - Nu era mai simplu sa incepi cu asta, inainte de a raspunde?

| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

Hai ca iti dau eu cantarul de care vorbeam, desteptule, sa iti masori emotiile cu el! happy

Răspuns utilizator avertizat
| Kaleo a răspuns (pentru timoteidoi):

Tu nu ai intelege nici lauda daramite jignirea... Fa ba pasi, ca irosesti timpul oamenilor!

Răspuns utilizator avertizat
| martzian explică (pentru Kaleo):

Kaleo, stiu ca ti-am mai spus, dar nu ajuta sa ne pierdem capul. Probabil ca omul asta si urmareste.

| ciotori a răspuns:

Nu,daca tu crezi ca exista atunci asa este

| Rockefeller a răspuns:

Da exista, avem dovezi pe parintii nostri(stra stra strabunici), dovezi istorice si arheologice.

| alexutzaTaa a răspuns:

Nu normal ca nu e absurdddddddddd rau de tot cum ti-a venit asa ceva prin cap?big grin

| martzian explică (pentru alexutzaTaa):

Am sperat ca oamenii vor incepe sa gandeasca. Recunosc, m-am inselat cu privire la unii - care stiu ca pot mai mult. happy

| alexutzaTaa a răspuns (pentru martzian):

Daca tot ai cometat la mine la intrebare ar fi trbuit sa dai si niste nume nu crezi? fara suparare

| martzian explică (pentru alexutzaTaa):

Alexutza, cred ca este invers. Tu ai comentat la mine la intrebare... happy

Numele nu cred ca se impun, pentru ca mesajele sunt publice - oricine le poate lectura.

| alexutzaTaa a răspuns (pentru martzian):

Aha asa este dar nu ar fi trebuit sa pui o asemenea intrebare si apoi sa te deranjeze raspunsul meu si al altora sunt opiniile noastre ai inteles? Fara suparare nu vreau sa ma cert cu tine :*:*:*:*

| martzian explică (pentru alexutzaTaa):

Alexutza, nu ma deranjeaza raspunsul nimanui, cu atât mai mult al tau. Reciteste, te rog, ce ti-am scris. happy

| Kitler a răspuns:

Sigur. De ce nu? Folosim aceeasi metoda pentru toate lucrurile pe care le verificam, de ce sa facem o exceptie pentru Dzeu?happy - Asta e treaba teologilor, sa inventeze scuze pentru Dumnezeu laughing

| martzian explică (pentru Kitler):

"Sigur. De ce nu?" - Multumesc pentru raspuns. Te rog sa ne spui si ce fel de dovada stiintifica ar fi satisfacatoare pentru a demonstra existenta Lui?

"Folosim aceeasi metoda pentru toate lucrurile pe care le verificam, de ce sa facem o exceptie pentru Dzeu?" - Cred ca aici imi vei permite sa te corectezi. Nu masuram visele cu metrul si dovada existentei lor nu este un miligram de vis pus in formol...

| Kitler a răspuns (pentru martzian):

"Te rog sa ne spui si ce fel de dovada stiintifica ar fi satisfacatoare pentru a demonstra existenta Lui?"
- Aceasi dovada cu care dovedesti si existenta unui cartof, presupun.

"Nu masuram visele cu metrul si dovada existentei lor nu este un miligram de vis pus in formol"
- Nu masuram visele deloc, cel putin din cate stiu eu.

| martzian explică (pentru Kitler):

"Aceasi dovada cu care dovedesti si existenta unui cartof, presupun." - Mai specific, te rog...

"Nu masuram visele deloc, cel putin din cate stiu eu." - Pe bune? Bravo, domnule. Ma bucur ca ai inteles. Nici nu le cantarim, btw... happy

| Kitler a răspuns (pentru martzian):

"Nu mai stii? Este OK, nu ma deranjeaza sa iti reamintesc, daca e greu sa o faci singur. Intrebarea mea era: "Te rog sa ne spui si ce fel de dovada stiintifica ar fi satisfacatoare pentru a demonstra existenta Lui?""
- Si eu ti-am raspuns frumos, esti orb sau ce? Am raspuns ca aceleasi cu care dovedesti existenta unui cartof.

"Dar, again, Dumnezeu este transcendent si imanent - imaterial."
- Cu alte cuvinte nu ai dovezi. Daca nu ai dovezi recunoaste ca dzeu e doar produsul imaginatiei si taci din gura happy
Hai prezinta orice fel de dovada. Orice vrei tu. Sa te vad.

Din moment ce nu prezinti dovezi o sa presupun ca esti si tu de acord ca zeul tau e produsul imaginatiei.

| martzian explică (pentru Kitler):

Nu era mai simplu sa raspunzi ca nu stii? happy

| Kitler a răspuns (pentru martzian):

Din moment ce nu prezinti dovezi o sa presupun ca esti si tu de acord ca zeul tau e produsul imaginatiei.
Zeul tau a pierdut mizerabil in fata unui cartof. De tine nu mai zic nimic creStine happy

Daca tot ai dat ignore:

"Aha. success la editat mesaje, si la dat ignore, vad ca te pricepi happy Ca sa iti dau peste bot, nu e nici-o eroare, nu ai inteles tu poate. Ar fi eroare daca cartoful nu ar avea cum sa fie rotund sau rosu, dar am vrut sa vad ce poti happy

Invata intai despre ce vorbesti: A category mistake, or category error, is a semantic or ontological error in which "things of one cand are presented as if they belonged to another",[1] or, alternatively, a property is ascribed to a thing that could not possibly have that property.

"COULD NOT POSSIBLY HAVE THAT PROPERTY" - deci in lumea ta cartoful nu poate fi nici rosu nici rotund. I rest my case.

Kitler
"

| martzian explică (pentru Kitler):

"Si eu ti-am raspuns frumos, esti orb sau ce?" - Raspunsul a fost demonstrat a fi invalid si nesatisfacator.

"Cu alte cuvinte nu ai dovezi." - Incep sa cred ca suntem la categoria neuronul stingher - sau ca tu nu citesti ceea ce scriu. Daca vrei dovezi materiale, acelea NU pot exista. Nu ai nici dovada materiala a aparitiei universului din nimic, apropo, desi acolo nu mai vorbim de erori de categorie. Da, am o dovada. Exista o cale de a intra in legatura cu Dumnezeul transcendent. Cum? Prin rugaciune. Daca il cauti cu toata inima, vei avea suficiente dovezi. Apoi, sunt multe indicii care sunt suficient de serioase pentru a fi luate in calcul, chiar daca nu intra la categoria dovada stiintifica: schimbarea din vietile noilor convertiti, implinirea proorociilor, multele situatii in care Biblia a oferit explicatii stiintifice cu sute sau mii de ani inainte de descoperirea lor.

"Din moment ce nu prezinti dovezi o sa presupun ca esti si tu de acord ca zeul tau e produsul imaginatiei." - Devine caraghios. E ok, nu iti mai explic inca o data cum sta treaba cu "dovada" materiala pentru un Dumnezeu imaterial.

Hai sa te las cu un lucru: cand iti va fi mai greu, adu-ti aminte ca Dumnezeu exista si ca exista speranta. Atat.

| martzian explică (pentru Kitler):

Crezi ca insultele tale gratuite ma afecteaza? Ele nu pot schimba, in nici un caz, faptul ca nu ai raspuns la intrebare - ci sunt doar un semn al neputintei. Da, indica si o problema de caracter...

Mai staruieste pe eroarea aia! Pana la urma ai sa intelegi ce ti-am spus de fapt... happy

| RobertAngier a răspuns (pentru martzian):

Aha. success la editat mesaje, si la dat ignore, vad ca te pricepi happy Ca sa iti dau peste bot, nu e nici-o eroare, nu ai inteles tu poate. Ar fi eroare daca cartoful nu ar avea cum sa fie rotund sau rosu, dar am vrut sa vad ce poti happy

Invata intai despre ce vorbesti: A category mistake, or category error, is a semantic or ontological error in which "things of one cand are presented as if they belonged to another",[1] or, alternatively, a property is ascribed to a thing that could not possibly have that property.

"COULD NOT POSSIBLY HAVE THAT PROPERTY" - deci in lumea ta cartoful nu poate fi nici rosu nici rotund. I rest my case.

Kitler

| martzian explică (pentru RobertAngier):

"Ca sa iti dau peste bot, nu e nici-o eroare, nu ai inteles tu poate." - Nu era nevoie sa iti mai faci un cont doar ca sa te faci din nou de ras. Eroarea de categorie exista, atunci cand ai pretentia prezentarii unei "poze" cu Dumnezeu, asemenea cartofului. Nu inteleg, de ce aveai nevoie de o cearta la momentul asta? Te-a tras cineva cu forta in discutie?

"Invata intai despre ce vorbesti:" - Observ ca nu cunosti limba engleza, daca ma contrazici cu propria-mi definitie. laughing

"deci in lumea ta cartoful nu poate fi nici rosu nici rotund." - Tu mananci prea multi cartofi - te-ai legat de ei. Noi nu vorbeam de cartof, prietene, reciteste discutia. Poza cu cartoful era doar exemplul tau de "dovada" multumitoare pentru ceva imaterial, transcendent, imanent.

"I rest my case." - Sigur. L-ai facut varza... happy

PS: editez din respect pentru ceilalti si dau ignore doar pentru lipsa de bun simt. Ambele functii exista si e normal sa le folosim.

| milan9 a răspuns (pentru martzian):

La multi ani! fiindcă te văzui pe aici... happy
(mesaje de la "neprieteni" vad ca nu primeşti... happy )

| martzian explică (pentru milan9):

Multumesc, Milan! La multi ani si tie si un an nou mai bun, cu binecuvantarea lui Dumnezeu.

Mesaje de la neprieteni nu primesc... tocmai de aceea te-am adaugat pe lista de prieteni! Te respect si te apreciez, chiar daca am avut si diferente de opinie in trecut.

O seara frumoasa in continuare.

| Mădă2213 a răspuns:

Nu! Dumnezeu exista si asta o demonstreza El E ca si cum ai masura distanta dintre cer si pamant!

| Ionutz_Coman_1995 a răspuns:

Aceast topic pur si simplu nu isi are rostul daca stii foarte bine ce ai facut de ce mai faci si cerere? in fine uitate in banlist

| Ionutz_Coman_1995 a răspuns:

Daca stii ce ai facut, de ce mai strici spatiul comunitati? foarte simplu te uiti in banlist si afli motivul daca nu vrei sa il aflii ramai in viata ta mai ai si tupeu sa zica dar de ce am luat ban

| martzian explică (pentru Ionutz_Coman_1995):

Ionut, incerc sa inteleg ceva din raspunsul tau si nu inteleg. Probabil ai raspuns, din greseala, la o alta intrebare?