| martzian a întrebat:

Credeți că existența lui Dumnezeu ar trebui dovedită științific?

130 răspunsuri:
| Kaleo a răspuns:

Nu. E ca si cand ai vrea sa masori emotiile cu cantarul de la piata.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Existenta lui, nu. Teoria evolutionista, minunile, crearea omului din pamant, da!

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Da in primul rand ca existenta lui Dumnezeu este dovedita faptic, si scriptic, si nu a putut sa fie contestata de stiinta > Gandeste putin, de unde vine intelepciunea omului, (cata o are in prezent in starea imperfecta)? Prin intermediul scrietilor biblice aflam ca intelepciunea umana este data de. Si am sa- ti spun doua exemple :1) -cam in jurul anului`1574 Galileo Galilei, Columb, au descoperit ca pamantul este rotund, ori in Biblie este scris cu ~1600 de ani i.e.n.in Iov26:10; si cu~778 de ani i.e.n. prin profetul Isaia40:22. deci iata diferenta, omul a fost creat de Dumnezeu, nu din propriai initiativa, nu din moimuta, nu din explozii de tot felul, si nu dupa gandirea lui Satan care a reusit sa-l induca in eroare si sa-l faca sa creada ca nu exista Dumnezeu, ci D-zeu l-a creat pe om si tot universul intr-un mod minunat, admirabil si infricosator. Admira-te, si admira cerul instelat.Vezi ordinea lucrurilor din natura. Le poate coordona omul, poate face el sa rasara Soarele si peste cei buni si peste cei rai, poate omul sa creeze o furnica, sau sa coaca un spic de grau? Poate omul de stiinta sa ajunga pe Luna, dar, pe pamant a lasat VAI!

Răspuns utilizator avertizat
| cristi202 a răspuns (pentru SaveOurSouls):

Frumos... Cine zicea ca bolile psihice sunt incurabile?happy Isus Hristos vindeca orice boala!

| cristi202 a răspuns:

Poate, insa ar fi ca si cind ai incerca sa pui durerea ce a stors o lacrima (atentie, nu lacrima!) in eprubeta si sa o studiezi. Daca poti asta, poti dovedi cu ajutorul stiintei ca Dumnezeu exista. Cu ajutorul stiintei poti doar eventual sa vezi urmele lasate de El pe acest pamint, si daca ai ochi, Il vei vedea prin ceea ce a facut si face mereu.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Hai nu te mai flata atat de tare, existenta lui dumnezeu este atestata doar de biblie, care este considerata veridica doar de ( ca sa vezi ) crestini.
"Vezi ordinea lucrurilor din natura". ai cumva idee cate specii de animale sunt pe cale de disparitie? normal ca nu ai. esti un care se complace intro stare de retardare.
Face ceva fabulosul tau zeu sa ajute specii ( pe care cica lea creat el)? eu ma indoiesc. Daca omul nu ar fi creat atatea rezervatii multe specii ar fi disparut de mult, ca multe altele de altfel.

Pe pamant in momentul de fata omul este zeu. El are drept de viata si de moarte asupra oricarei alte vietati, si asupra altor oameni

| Angel0 a răspuns:

Stiinta este cam primitiva la acest capitol, dar peste cateva mii de ani o sa-si dea seama si prostimea ca Biblia are dreptate.

| Someonewhoappreciatelife a răspuns:

1 Corinteni 2:14, 15 - "Dar omul fizic nu primeşte lucrurile spiritului lui Dumnezeu, căci pentru el sunt o nebunie, şi nu poate să le cunoască, fiindcă trebuie cercetate spiritualiceşte. Însă omul spiritual poate să cerceteze toate lucrurile, dar el însuşi nu poate fi cercetat de niciun om. "

| Memecy a răspuns:

Apoi asta cu cantaru de la piata chiar are prefecta dreptate ( adica la ce ne-ar ajuta?) a da ar trebui inventat pe urma altceva laughing

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns:

Nu. Este suficient sa ai credinta ca sa vezi ca Dumnezeu exista. Deschide ochii si priveste la creatia lui Dumnezeu.Cauta-L si Il vei gasi! Este imposibil ca acest sistem care functioneaza cu precizia unui ceasornic, intr-un echilibru perfect, daca pamantul s-ar afla cu putin mai aproape de soare, pe el nu ar putea sa existe viata. Deci totul este creat de o Fiinta extrem de inteligenta si atotputernica.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daaaa.pentru unii e strict necesar.ba mai mult.trebuie dovedita si existenta lor insile fiindca nu sant siguri ca ei ar fi existand si nu sant o iluzie.Maaare e gradina.

| Dandanache a răspuns:

Nu. Discutiile privind existenta lui Dumnezeu trebuie sa ramana in domeniul teologic si filosofic. Sa aduci argumente stiintifice privind existenta lui Dumnezeu e la fel de inutil ca aportul de argumente religioase privind anatomia umana.

| Kitler a răspuns:

Sigur. De ce nu? Folosim aceeasi metoda pentru toate lucrurile pe care le verificam, de ce sa facem o exceptie pentru Dzeu?happy - Asta e treaba teologilor, sa inventeze scuze pentru Dumnezeu laughing

| Exilee a răspuns:

NU neaparat totul trebuie sa se rezume la demonstratii empirice si anume matematice, empirice etc... Este atat necesar, cat si suficicient faptul ca El este Cel care detine toate cunostintele stiintei.

Răspuns utilizator avertizat
| M25M a răspuns:

Nu.
Ma gandesc in felul urmator: daca se va dovedi stiintific existenta lui Dumnezeu(sau a oricarui zeu creator) atunci nu se vor schimba multe, credinciosii vor continua sa creada (de orice religie) iar ateii, odata cu dovezile, vor crede si ei, impactul este mic.
Insa daca se va dovedi, cu date precise, inexistenta Sa, atunci impactul este mare, fiindca o credinta intr-o entitate superioara are un efect psihic complex, multi simt un confort psihic, o alinare in gandul ca cineva este acolo, ca totul este pentru un motiv, iar a dovedi inexistenta, se va dovedi a fi, zic eu, nefasta pentru acesti oameni(si sunt multi), fiindca odata patrunsa in minte, o astfel de baza a credintei, va fi greu, apoi, de digerat contrariul, mai ales ca in prezent se petrece majoritar disonanta cognitiva, acum cand nu sunt dovezi palpabila nici pe de o parte si pe cealalta, daramite cand se va dovedi contrariul existentei Sale, atunci impactul va fi mult mai mare.

| Zenit313 a răspuns:

Poate stiinta sa demonstreze ca NU am in casa un dinozaur invizibil pe care numai eu pot sa il vad pentru ca am credinta?!
Daca Dumnezeu nu trebuie dovedit stiintific, atunci ce problema aveti voi cu stiinta?
Existenta lui este imposibil de dovedit, dar greselile din Biblie sunt de mult contrazise prin DOVEZI de stiinta.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Eu personal am ajuns in punctul in care nu mai am nevoie de dovezi! Nici stiintifice si cu atat mai putin religioase sau minuni! happy
Cred ca a cam sosit momentul sa se arate! Sa demonstreze El, prin El. happy

| Hombre a răspuns:

Stiinta nu poate demonstra existenta lui Dumnezeu si nici a lui Harap Alb deoarece stim ca acestea sunt povesti scrise de oameni fara un fundament stiintific la baza. Stiinta incearca sa descopere si sa demonstreze existenta universului cu toate componentele si legile lui inclusiv aparitia vietii pe pamant si/s-au de aiurea imprastiata in imensitatea universului.
Interesant este de studiat stiintific de ce omul isi inventeaza credinte in nevazut (zei) apoi crede ca sunt si adevarate, convinsi ca sunt creatia lor si nu poate supravietui decat l-a cheremul zeilor.

| martzian explică (pentru PreaDulcePreaFin):

Existenta Lui implica supranaturalul - dimensiune cu care stiinta nu este compatibila.

| martzian explică (pentru Zenit313):

"Existenta lui este imposibil de dovedit, dar greselile din Biblie sunt de mult contrazise prin DOVEZI de stiinta." - Da un singur exemplu de "dovada". happy

| martzian explică (pentru timoteidoi):

Probabil nu ai inteles intrebarea. happy Eu nu vorbesc de iarba si de copaci, ci de Dumnezeu. Faci o eroara de categorie, de genul "ideile mele sunt roz" sau "cuvintele tale sunt albastre" asociind doua categorii incompatibile. Cam la fel se procedeaza atunci cand cerem o dovada materiala pentru un Dumnezeu imaterial - transcendent.

Ceea ce spui tu este ca, daca poti masura o bucata de lemn cu lemnul si poti observa scoarta acestuia cu microscopul, neaparat ar trebui sa o poti face si cu gandurile sau visele.

| martzian explică (pentru мιнαɛℓα36):

Mihaela, momentul acela va veni. Esti pregatita, insa?

| martzian explică (pentru Hombre):

"Stiinta nu poate demonstra existenta lui Dumnezeu si nici a lui Harap Alb deoarece stim ca acestea sunt povesti scrise de oameni fara un fundament stiintific la baza." - Faci o eroare de logica si incalci principiile stiintei. Ma asteptam la mai mult decat "nu poate pentru ca stim". Cum stim? Ce dovada ai tu in plus fata de lumea academica?

"Stiinta nu poate demonstra existenta lui Dumnezeu" - pentru ca ea se limiteaza la natural, fizic, observabil. Nu poti cere dovezi materiale pentru un Dumnezeu imaterial.

| martzian explică (pentru Kitler):

"Sigur. De ce nu?" - Multumesc pentru raspuns. Te rog sa ne spui si ce fel de dovada stiintifica ar fi satisfacatoare pentru a demonstra existenta Lui?

"Folosim aceeasi metoda pentru toate lucrurile pe care le verificam, de ce sa facem o exceptie pentru Dzeu?" - Cred ca aici imi vei permite sa te corectezi. Nu masuram visele cu metrul si dovada existentei lor nu este un miligram de vis pus in formol...