| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca e mare pacat daca faci dragoste cu persoana care iti va fi sot, dar mai tirziu, luand in consideratie ca eu am fost prima la el si el primul la mine? Sunt impreuna cu iubitul meu de ceva timp, dar inca nu vrem sa ne casatorim, pentru ca e inca degraba, nu avem nici casa, nici serviciu stabil ( eu sunt studenta inca), nii in gand sa ne casatorim dar peste vri-o doi ani

12 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Poate n-ai aflat, dar nu exista pacate. Poti sa faci ce vrei.

| Bragi a răspuns:

Ooo,ce,,spui''?
Uita-te in biblie cum zeul YAHWE indeamna la relatii sexuale chiar cu rude! din aceste,, relatii'' rezultând copii binecuvantati de YAHWE (zis si Dumnezeul iudeo-crestin)
Urmareste cu atentie, adevarate,, lecții'' :http://www.trilulilu.ro/......ie-nu-a-ie
http://www.trilulilu.ro/......l-lui-isra

| Narcis2007 a răspuns:

O fi nu o fi pacat eu nu vad nimic gresit in asta

| doctorandus a răspuns:

Casatoria ca facut sex cu permisiunea popii a fost inventata in secolul al XVI-lea printr-un decret al Conciliului de la Trento. Prin urmare nu vad ce ar fi crestinesc la o institutie care a lipsit din crestinism timp de 1500 de ani. Pana la Conciliul de la Trento doar nobilii se casatoreau bisericeste, asa ceva nu se obisnuia printre oamenii de rand. Iar casatoria in fata functionarului de stare civila a fost inventata si mai tarziu.

| danay72 a răspuns:

1corinteni6:9,10

Răspuns utilizator avertizat
| costis a răspuns (pentru doctorandus):

Interesant ce spui. Nu m-as fi gandit ca nu exista ceremonialul casatoriei in timpul Sf Vasile cel Mare. Ba chiar credeam ca existau preotia si casatoria si in perioada iudaica dupa eliberarea din robia persana, dupa aparitia singogilor.Cred ca e prima "tema" serioasa primita de la un ateu.

| costis a răspuns:

Poate pentru asta este Taina Spovedaniei.

| doctorandus a răspuns (pentru costis):

Eu nu sunt ateu si nu am zis ca nu exista casatoria, am zis ca nu se practica printre oamenii de rand casatoria la biserica in fata popii. Casatoria se incheia de obicei prin mutarea in aceeasi locuinta, facut sex si a consimti in fata prietenilor ca cei doi constituie un cuplu.

| costis a răspuns (pentru doctorandus):

Ma documentez.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......casatoriei
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/......-casatorie
Pentru cei contra acestor articol : Nu vreau sa intru in dispute ca nu am niciun fel de experiente, de cuplu:))

| NGheorghe a răspuns:

Studenta? unde? la litere?
("nii" sau "ni-i"?, "vri-o" sau "vreo"?)... se pare ca n-ai rabdare nici sa termini intrebarea...
Stii care este smecheria? cand vei avea casa si serviciu stabil nu vei mai avea nevoie de lectii si raspunsuri despre "dragoste".
Daca n-aveti casa de ce nu va ganditi si faceti planuri despre asa ceva, in loc de "dragoste"? Ai postat intrebarea asta aici ca sa ai pe cine sa dai vina... dar pe noi ne doare in cot de tine daca te vei desparti dupa.