| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca, in ultima instanta exista doar doua feluri de oameni: cei care ii spun lui Dumnezeu: Faca-se voia ta si cei carora Dumnezeu le va spune la sfarsit: Faca-se voia ta?

Răspuns Câştigător
| denora a răspuns:

Este logic. Dumnezeu ne cheama o viata intreaga sa fim copiii lui si are o rabdare nemarginita cu noi, iar noi daca il respingem mereu o sa ajungem sa ne spuna FACA-SE VOIA TA, dar nu cred ca ne va fi mai bine daca el spune asta. daca se ajunge pana aici e grav sa te lase Dumnezeu din manain schimb, daca facem voia lui si noi sunem FACA-SE VOIA TA atunci El va fi mereu de partea noastra chiar si cand nu ne dam seama chiar si cand avem impresia ca El ne-a uitat. El va fi mereu cu noi.parerea mea...

10 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da exista oameni care sunt dispusi sa faca ce spune Biblia deci se straduiesc sa faca voia lui Dumnezeu si oameni care nu sunt dispusi sa asculte de Dumnezeu si care cand va veni sfarsitul lumii vor dori sa faca ceva, dar va fi prea tarziu.

| denora a răspuns:

Da..cuvintele PREA TARZIU sunt cele mai dure cuvinte care le poti primi in viata.aceste cuvinte niciodata nu iti vor aduce o veste buna

| ateuNEGATIV a răspuns:

Eu cred ca in ultima instanta lumea isi va da seama ca religia e doar un basm o iluzie si va trece la non religie se pare ca tariile vestice, nordice, sudice deja au facut pasul asta
mai ramane europa de est dar multi sunt ateii doar ca inca nu cunosc teoria evolutieii, majoritatea romaniilor se duc la biserica de paste acele persoane merg doar sa fie in turma din 19 milioane sigur 10 milioane nu cred in dumnezeu sau habar nu au cei biblia
se vede ca cu cat omul o duce mai bine cu atat uita de religie iluzia copilarieii

| EmaS a răspuns (pentru denora):

Din pacate pentru unii va fi prea tarziu!

| denora a răspuns:

Va fi Prea tarziu pentru prea multi oameni.si sunt convinsa ca Dumnezeu e foarte indurerat sa ne spuna aceste cuvinte si il doare, deoarece suntem fapturi creeate de mana Lui. e groaznic cand te gandesti cum e sa petreci o vesnicie in infern... mi-am imaginat de multe ori dar imaginatia mea nu se compara cu realitatea.

| Bezea a răspuns:

Sunt de mai multe feluri; Dar pentru cazul de față ne oprim la 2:

1. Cei care chiar cred în "Dumnezeu".
2. Cei care vor să conginga alte persoane că ei cred în "Dumnezeu".

E clar din ce categorie fac parte majoritatea userilor de pe contul EmaS.

| EmaS a răspuns (pentru Bezea):

3.Eu vreau sa conving alte persoane ca exista Dumnezeu!

| Bezea a răspuns (pentru EmaS):

Nu doriți să faceți asta(cel puțin nu asta înțeleg eu din întrebările/întrebarea dumneavoastră). Dacă citiți întrebarea cu atenție poate o să realizați că este adresată celor care deja cred în "Dumnezeu". Ca să fie adevărat "3.Eu vreau să conving alte persoane că există Dumnezeu!" atunci întrebarea trebuie să fie formulată în așa fel încât și ei(cei care nu cred) să EXISTE.

| EmaS a răspuns (pentru Bezea):

Citeste atent ca Dumnezeu va spune la sfarsit:,, Dumnezeu le va spune la sfarsit: Faca-se voia ta?,, Adica te lasa sa alegi.

| Bezea a răspuns (pentru EmaS):

Ok sunt puțin dezamăgit de răspuns dar o să încerc a vă explica punctul meu de vedere în alt mod.

O persoană, EU spre exemplu, nu cred în conceptul religios de "Dumnezeu". Deci atâta vreme cât eu nu cred în "Dumnezeu" nu are cum să îmi spună să aleg x sau y... Întrebarea nu există pentru mine. Ceva inexistent(în umila mea opinie) mă întreabă ceva; este ilogic.

Acum poate dacă o să va adresez o întrebare care posibil are aceeași relevanță pentru dumneavoastră cât a avut aceasta pentru cineva care nu crede în "Dumnezeu": "Credeți că, în ultima instanță" după ce o să vă aruncați în aer și o să omorâți 5000 de oameni o să primiți de la "Allah" 50 de virgini/e(nu știu exact ce gen erau), pentru această faptă eroică?