| asdfgknjfd a întrebat:

Credeti ca stiinta e un sprijin sau o piedica pentru religie? Argumentati.

14 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiinta o sa confirme peste cateva sute de ani ceea ce unele religii au afirmat acum 4-5000 de ani.
Mecanica quantica face primii pasi acum.

NOname
| NOname a răspuns:

Ştiinţa nu are treabă cu basmele, care, evident, în marea sa parte şi majoritate contrazic realitatea şi implicit descoperirile şi teoriile ştiinţifice.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vezi ca intrebarea trebuia pusa invers.

Religia NU progreseasa si nu descopera nimic nou. Ea doar se adapteaza noilor descoperiri din stiinta DUPA ce timp de cateva sute sau mii de ani se bate cu pumnii in piept urland in mod eronat "eu am dreptate".

Religia e o piedica pentru stiinta. Este o inutilitate din acest punct de vedere dar reprezinta un sprijin pentru persoanele slabe.

Tot ce poate face religia este ceva gen :

R - Gods did it!
S - Gresit. Iote raspunsul corect.
R - Bine, dar voi nu stiti raspunsul la aceasta intrebare deci gods did it.
S - Iote ca am gasit raspunsul si iar ai gresit. Aceasta este varianta corecta.
R - Dar la intrebarea aceasta sigur noi avem dreptate.
S - Nup. Acesta este raspunsul corect.
R - Bine bine, dar aici voi nu stiti deci noi avem dreptate.
S - Corect, nu stim INCA. Poti sa prezinti dovezi?
R - Pai nu, dar daca voi nu aveti raspunsuri, raspunsul nostru e automat corect.

Cam asa functioneaza religia. Se numeste "god of the gaps".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@ Daniel1492

Poti sa dai niste exemple care sa confirme ce zici tu acum? Eu pot sa-ti dau foarte multe exemple in caRE REligia a dat-o in bara. Pot sa-ti dau foarte multe exemple de afirmatii facute de religie dar care au fost inlocuite cu raspunsurile corecte. Daca ai stii putina istorie, ai stii ca TOATE raspunsurile oferite de religie au fost inlocuite cu cele corecte oferite de stiinta.

In prezent raman intrebari la care raspunsul este "nu stim INCA" si in care va bagati voi zeii in mod eronat fara sa prezentati dovezi avand impresia ca daca X nu poate sa ofere un raspuns, al vostru e automat corect.

Asta e tot ce puteti voi sa faceti. God of the gaps.

| mODIN a răspuns:

O piedica, pentru ca cu cat avanseaza stiinta, cu atat apar mai multe contradictii cu religia.

| AdrianDihoricescu a răspuns:

Desigur, o sprijină să se împiedice!

| KhludCiprian a răspuns:

Ma uit ca ai ca avatar o poza cu difractia folosind o raza de lumina si o prisma de sticla.

Tocmai ai falsificat ideea ca Dumnezeu picteaza curcubee, si asta era o idee prevalenta crestina (si nu numai) ca un proiectant face toate acestea posibile.

Daca te uitai cu un telescop la satelitii lui Saturn si te numeai Galileo, ai falsificat o alta convingere ferm tinuta ca pamantul e geocentrist.

Totusi stiinta n-a reusit sa faca un lucru, primul "Selfie" profetic din Evul Mediu:
http://en.wikipedia.org/wiki/Shroud_of_Turin scuze - am tastat gresit - din secolul I e.n!

| Inferno a răspuns:

Stiinta este antidotul impotriva indoctrinarii religioase.

| milan9 a răspuns:

Cel mai mare sprijin...
...Dar nu includem in cadrul ştiintei ipotezele false, ineptile si teoriile subiective nedemonstrabile...

| Exilee a răspuns (pentru milan9):

Foarte bine si ai mare dreptate! Matematica, fizica, biologia indica faptul ca in spatele acestor minunate lucruri sta un Creator, un Dumnezeu!

| Holiday a răspuns:

Stiinta distruge religia, dar ii ajuta pe credinciosi, le da de mancare, le da haine, le da medicamente, le da pana si internetul asta pe care multi credinciosi il hulesc, dar totusi se inghesuie sa-si exprime opiniile aici, le da o speranta de viata cu vreo 40-50 de ani mai mare decat in momentul cand au aparut religiile lor, si nu in ultimul rand, le da sansa sa scape de ignoranta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Exilee):

Cum ai ajuns la concluzia asta? Poti sa prezinti ceva dovezi? Si cel mai important, cum ai ajuns la concluzia ca exista doar un creator / zeu si nu mai multi?

| dogee92 a răspuns:

Daca nu am mai spus-o ma repet laughing,stiinta este in armonie cu Biblia happy, atata timp cat fiecare activeaza in domeniul ei! Stiinta studiaza lucrurile, situatiile REPETABILE! Or stiinta nu are cum sa dea un raspuns la cum a aparut lumea, deoarece este un eveniment NEREPETABIL! La fel cu religia nu vine sa spuna legea fizicii, cu asta se ocupa stiinta.love struck

| William a răspuns:

Poate fi si un sprijin dar si o piedica, depinde cum e folosita.