| AvalohAlyn a întrebat:

Credeți în karma? E chiar logic daca te gândești așa și eu zic că e același lucru cu păcatul la crestini dar e într-o altă cultura. Karma eu cred că exista, cred că cu toții știți de proverbul ăla foarte real ce semeni aia culegi sau după faptă și răsplată sau cum îți așterni așa dormi.

8 răspunsuri:
| Bariel a răspuns:

Da, spre deosebire de Dumnezeu, Karma pare sa fie reala, chiar daca nu poti vedea fizic, îi vezi actiunile happy

| Werrich a răspuns:

Karma nu înseamnă neapărat ceva rău, și nu are decât o legătură extrem de vagă cu ideea creștină de "păcat". Nu este o pedeapsă. Este pur și simplu legea firii, unde ceea ce semeni, aceea culegi. Faptele bune se vor întoarce cândva la tine, la fel ca și cele negative. Depinde ceea ce proiectezi în viață, în fiecare moment.

| Ineys a răspuns:

Nu. Poti sa faci cat rau vrei pe lumea asta. Daca esti extrem de priceput nu se va intoarce nimic impotriva ta. Sunt cazuri de ucigasi in serie care au ajuns la un numar de victime fabulos. Cam mult i-a luat la karma asta pana sa-l prinda politia.

| Werrich a răspuns (pentru Ineys):

Karma are legatura cu viata viitoare, nu cu cea de acum, este vorba de reincarnare.

| danut a răspuns:

Karma este un concept DEMONIKC din religii pagane asa ca fugi cu DRACU de aici.

| doctorandus a răspuns (pentru Werrich):

Karma este un Mos Craciun impersonal, in locul Mos Craciunului personal din religiile avraamice. Adica Dumnezeu este vazut ca Mos Craciun (pedepseste pe cei rai si rasplateste pe cei buni).

E ca musetelul, buna la toate. Explica tot si afli de fapt... nimic. Sau cum se zice in epistemologie: nu face predictii falsificabile.

Problema cu karma este ca explica tot si afli fix nimic. Daca se intampla ceva bun, e karma. Daca se intampla ceva rau, e karma. Daca nu se intampla nimic, e karma. Deci este o explicatie care nu genereaza niciun fel de predictii, nu este o ipoteza falsificabila.

| marinaru777 a răspuns:

Am inteles ca sunt 3 ursitoare si se traseaza un destin acum depinde si ce face omul in viata nu e nimic fix conteaza in ce parte inclina omul balanta spre bine sau spre rau,

| StrongHeart a răspuns (pentru Bariel):

Si Dumnezeu e real, doar daca nu il vezi fizic ii vezi actiunile, asta..pentru cine are ochi sa vada si urechi sa auda.