| unbaiatanonim a întrebat:

Crestinii spun: "Chiar si stiinta spune ca nimic nu poate fi creat din 0 absolut, deci trebuie sa existe un creator al universului."

Atunci, intrebarea mea este, cine l-a creat pe dumnezeu? Nici chiar o fiinta divina nu se poate naste din 0 absolut.

53 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dumnezeu nu este creat.El este fiinta eterna si traiesti din vesnicie in vesnicie.

| dragos9234 a răspuns (pentru EmaS):

Daca nu este creat nu exista.

Răspuns utilizator avertizat
| chelstone a răspuns:

Eu nu inteleg, prin absurd daca universul ar fi fost creat de cineva, de unde si pana unde ideea ca dumnezeu ar fi acel creator?! De ce nu, Allah sau oricare alt zeu?!

| chelstone a răspuns:

Allah este o entitate diferita de dumnezeu, n-au vreo legatura. Allah nu are un fiu iisus hristos, judecata de apoi este diferita la musulmani fata de crestini si daca vrei iti mai dau multe diferente. Faptul ca allah se traduce in romana dumnezeu sau god in engleza, nu inseamna ca dumnezeul sau allahul musulmanilor este acelasi cu cel al crestinilor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru chelstone):

Ba au foarte mare legatura deoarece Mohamed a pretins ca, Coranul a fost adus de arhanghelul Gavriil

| Dumnezău a răspuns:

Rastalmacesti aiurea. Orice om rational stie ca nimic nu poate fi creat din ceva inexistent, ex nihilo, nihil, insa stiinta nu iti atesta Dumnezeul jenant si bigot.Pe Dumnezeu l-au creat oamenii, si de-a lungul timpului i-au oferit inflexiuni tot mai sordide si infricosatoare, pentru ideea initiala de zeu iubitor.Fiintele divine sunt patente ale oamenilor ce au nevoie sa explice anumite chestii prin ratiunea sau planul divin, nefiind capabil sa isi puna minta sa rezolve acele lucruri neintelese.

Nu exista un Creator al Universului. Exista ceva ce a creat Universul, o forta, si nimic mai mult.Nu diferentiaza,nu iubeste,nu pedepseste,nu vrea rugaciuni,inchinare, nu ne vede, i se rupe de noi, exista spontan, etern si invariabil.Si doar exista, fara zei, fara nimic altceva creat de om.

| richarddawkins a răspuns (pentru Dumnezău):

Acel ceva care a creat, forta aia cum a aparut?

| Dumnezău a răspuns (pentru richarddawkins):

Nu a aparut,a existat in afara timpului, bate continuumul spatiu-timp, nu e forta apartinand de vreo zeitate, ci o inteligenta emergenta, fara terti in ecuatie.Doar exista si guverneaza.

| richarddawkins a răspuns (pentru Dumnezău):

In afara timpului nu exista nimic, spatiu -tip o aparut dupa big bang, chiar asa orice finta, zeu trebia sa evolueze pe o planeta nu sa exista asa dintr-o data

| Inferno a răspuns:

Daca un crestin a spus treaba asta, inseamna ca e un dobitoc.
Ce treaba are 0 absolut? 0 absolut este legat de temperatura. Limita maxima. Adica 0 grade K si -273 grade C.
Si logic ca Dumnezeu nu poate sa apara dintr-o temperatura de -273, 15 grade C.

| unbaiatanonim explică (pentru Inferno):

Cand a spus 0 absolut s-a referit la nimic. Ca nimic nu poate aparea din nimic. Daca iti petreci o parte din zi pe TPU, in sectiunea religie, ar trebui sa fi vazut cel putin un exemplu de genu.

| ZvT a răspuns:

Dumnezeu s-a creat pe el.

| Anonymus314 a răspuns:

La momentul "zero" acest punct a ieșit din starea lui de singularitate (încă nu se știe din ce cauză)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

| muffy1 a răspuns:

Mai ce imi place cand crestinii spun ce zice stiinta, binenteles in mod eronat pentru a trage concluzii gresite si nefondate.
binenteles ca stiinta spune ca nu se poate creea ceva din nimic absolut, si niciodata un astrofizician nu a spus ca big bangul a aparut din nimic, asa cum toti idiotii de pe site continua sa zica, si nu stiu de ce.
interesant este faptul ca doar creationisti ca ei spun asta, a exclama ca dzeu a spus cateva cuvinte si a aparut universul inseamna ca o incantatie a creeat totul din nimic, prin niste cuvinte acolo unde era nimic acum e intreg universul, si cumva stiinta spune ca a aparut big bangul din nimic.
oricum, e o terie extrem de complicata, tine de fizica teoretica, si implica o matematica si o fizica cu mult peste nivelul tuturor de pe site pusi la un loc, indiferent de religia lor.
ideea este ca nu trebuie sa fi fost un creator, nu stim ce a declansat acea expansiune, si la fel cum multi cretini pe site tot zic explozie, nu, e o expansiune, implica lucruri total diferite si universuri total diferite. putea sa fie un zeu, in caz ca exista zei? da, putea, dar argumentul e extrem de improbabil, deoarece inainte de big bang nu era nimic, nu era timp si nici spatiu, iar o fiinta de un asemenea nivel ca un zeu, ar fi trebuit sa aiba notiunea timpului atunci cand ea nu exista, si mai mult, implica faptul ca imediat cu aparitia lui dzeu a aparut si universul, ce inseamna ca ori dzeu are doar cateva mii sau milioane de ani cum zic unii ca este lumea, ori universul e infinit in materie de timp si a existat mereu.
sunt mai multe teorii cu privire la declansarea big bangului, de fapt big bangul in sine nu e singura teorie, e doar cea mai populara, dar a existat o singularitate, in care se gasea totul: timp, spatiu, materie si energie, cum a aparut acea singularitate? nu stim, substatna a trecut din o gaura neagra din alt univers in dimensiune aasta si a declansat? posibil. e un fenomen natural? posibil si asta, nu stim. ideea e ca nu era nimic, era o singularitate.
ce e aia? pai la acceleratorul de particule de la cern lucreaza 5000 de fizicieni tocmai pentru a recreea si a intelege ce e aia singularitate, deci eu sunt departe de a intelege, si mai mult ca sigur toti creationistii astia d epe site, pentru ca in mod sigur a spune: GOD DID'IT nu te face egal cu 5000 de fizicieni pusi la un loc.

Răspuns utilizator avertizat
| Toluk19 a răspuns:

Cum poti sa dai asa intrebare? > Cine la creat pe Dumnezeu?<
Cum sal creeze cineva pe Dumnezeu daca EL este creatorul? Uite si in Biblie Dumnezeu isi spune existenta > Eu Sunt < Deci Dumnezeu EL doar Este nu are timp si nu are limita!

| 4b a răspuns:

Sunt lucruri pentru care e bine sa nu te stresezi... enigma iti va fi explicata, candva...

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Premisa ta că o fiinţă divină,, se naşte'' e greşită. Ar apărea un cerc vicios, pentru că următoarea întrebare ar fi cine a creat fiinţa/forţa care l-a creat pe dumnezeu? etc. la infinit.

Dumnezeu nu a fost creat. El e din veșnicie. Având in vedere contextul nostru condiționat de timp, nu putem ințelege (incă) pe deplin acest fapt.

Dumnezeu a creat din NIMIC spațiul, timpul și materia, tocmai pentru că el LE TRANSCENDE, adică poate exista independent de aceste dimensiuni.

| viavo a răspuns:

Inainte de toate a fost nimic, numeste nimicul a fost Vecie si el este "DUMNEZEU DIN VECII VECILOR", citeste BIBLIA dar nu ca pe un ziar! Succes!

| unbaiatanonim explică (pentru viavo):

Ok, ai dreptate, inainte de toate nu a fost nimic, nici dumnezeu nu a fost.

| viavo a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Eu n-am spus nici decum asta, eu am spus doar sa numesti acel nimic acel 0(despre care vb oamenii de "stiinta") cu VECII, VECIA, DUMNEZEU ESTE DINTOTDEAUNA. Ca tu nu stii sa gandesti, sa analizezi, nu sti sa intelegi ceea ce citesti, e vina ta. O zi buna

| unbaiatanonim explică (pentru viavo):

Inca o eroare de logica... Unii crestini spun ca dumnezeu e vesnic, el a existat chiar si inainte sa creeze timpul si spatiu ba mai mult, ei spun ca dumnezeu e detasat de spatiu si timp. Cum poti numi vesnic pe cineva care nu este inclus in timp? Nu cautam logica...

| RaduMD a răspuns:

Creatorul este necreat. Inainte de creatia universului nu a existat timp, nici succesiune, prin urmare nici cauzalitate, dar Dumnezeu a existat inainte de creatia universului. Este "cel vechi de zile" despre care vorbeşte Cartea.

| Ideea a răspuns:

Dumnezeu nu are un creator, el a fost din tot deauna...

| richarddawkins a răspuns:

Sal,crestinii spun asta ca sa argumenteze existenta zeului lor imaginar, daca am gandi logic si neipocrit am realiza faptul ca
1 tot din nimic a aparut si acel zeu
2nimicul nu poate crea ceva
3 daca nimicul s-a creat de ce nu se creeaza mereu?
sa nu uitam orice fenomen se repeta mereu de ce nu se repeta si aparitia unui alt zeu?
stiinta nu spune nimic, stiinta nu afirma ca nu a exista sau ca a existat ea trage concluzi pe baza de dovezii nu ipoteze si filozofie, pana la urma religia e o filozofie si atat
de unde stim ca ne inchinam zeului potrivit mai sunt 2700?

| EmaS a răspuns (pentru richarddawkins):

El nu este creat. Exista din vesnicie in vesnicie! Este Fiinta eterna.

| richarddawkins a răspuns (pentru EmaS):

Aratami inca un lucru care a aparut din nimic?

| EmaS a răspuns (pentru richarddawkins):

Arata-mi inca un Dumnezeu care se poate compara cu Dumnezeu meu!

| richarddawkins a răspuns (pentru EmaS):

Eu nu cred in nici unu ema, cel care afirma are obligatia sa demonstreze cu dovezii existenta lui dumnezeu, eu unu nu afirm ca nu exista dar nici nu ca nu exista doar ca inca nu exista dovezi care sai demonstreze existenta si tu atee ca mine in cazul a 2700 de religii, vreo cateva milioane de secte, religii etc tu afirmi 100 la suta ca exista eu nu afirm nici pro nici contra asocierea ateismului cu cel puternic este o greseala ar fi bine sa vezi si tu cei ateismul

Ateismul nu implica idei sau pozitii suplimentare. Ateismul nu este o credinta, ci absenta unei credinte. Chiar daca aceasta absenta a credintei in existenta lui Dumnezeu este compatibila cu o multitudine de pozitii filozofice, ea nu le presupune si pe acestea. Ateii au in comun in mod necesar doar absenta credintei in Dumnezeu.

Definitia de mai sus descrie ceea ce a fost numit ateism slab. Acesta e contrastat cu ateismul tare, care afirma ca Dumnezeu nu exista. Se poate observa ca ateismul tare implica ateismul slab. Ateismul slab are o aplicare mai larga decat ateismul tare. Aceasta dihotomie are relevanta din punctul de vedere al sarcinii dovezii: ateismul tare are sarcina de a dovedi adevarul afirmatiei sale ca Dumnezeu nu exista, pe cand ateismul slab nu implica sarcina de a dovedi ceva, fiind absenta unei afirmatii. Ateul slab considera ca dovezile si argumentele in sprijinul ideii ca 'Dumnezeu exista' sunt insuficiente si neconvingatoare.

O alta diviziune a ateismului este in ateism implicit si ateism explicit. In cadrul ateismului implicit absenta credintei in Dumnezeu sau credinta ca Dumnezeu nu exista nu sunt exprimate in mod constient. Este cazul tuturor oamenilor carora un anumit concept de Dumnezeu nu le este cunoscut. In mod implicit, lipsindu-le constiinta unui asemenea concept, le lipseste si credinta in existenta dumnezeului descris in acel concept. Cineva care nu e familiarizat cu zeul hindus Shiva, nu va putea prezenta simultan credinta ca Shiva exista. In mod clar acestei persoane ii lipseste credinta ca Shiva exista, si deci este ateu in ceea ce-l priveste pe zeul Shiva, insa nu in mod constient, ci implicit.

Ateismul implicit este exemplificat si de copii care nu cunosc conceptul de Dumnezeu. Deoarece ideea de Dumnezeu (crestin sau altul) nu este inascuta si este dobandita prin invatare si o prezentare culturala a acesteia, copii care nu cunosc conceptul de Dumnezeu vor avea in mod implicit absenta credinta ca Dumnezeu exista. Oricat le-ar displacea teologilor acest lucru.

Ateismul explicit presupune familiarizarea cu conceptul de Dumnezeu. In cadrul acestei constientizari a ideii de Dumnezeu este absenta credinta in el, sau este negata existenta lui.

Ateismul critic este o forma de ateism explicit, in care propozitia 'Dumnezeu exista' este respinsa in mod logic si rational de argumente conceptuale sau evidentiale.

Noncognitivismul afirma ca propozitia 'Dumnezeu exista' nu are sens, si deci nu are sens sa intrebam daca e adevarata sau falsa.

| Dumnezău a răspuns (pentru EmaS):

Toti se pot compara, din cauza punctului comun ce-l au: inexistenta cu tente de ridicol!

| Devonys a răspuns:

Bai,tias scrie mii si mii de pagini despre Dumnezeu si cum a aparut,doar ca, mai bine decat sati pierzi viata in fata calculatorului, ncercand sa faci si pe altii sa creada aiurea ca Dumnezeu nu exista mai bine du-te tu afara, mananca un cacacel de capsuni si date pe leagan, numai nu mai polua atat TPU,(FIINDCA ACOLO ITI AJUNG INTREBARIILE).Ai viata? Da! Ai de mancare? Da! Bucureteca d-zeu ti-a dat toate astea si nu te mai plange ca nu exista. Daca asta crezi, crede in continuare si fii fericit cu viata ta necredincioasa asa cum o ai afara din casa. ok?

Bun baiat...