| unbaiatanonim a întrebat:

Crestinii spun: "Chiar si stiinta spune ca nimic nu poate fi creat din 0 absolut, deci trebuie sa existe un creator al universului."

Atunci, intrebarea mea este, cine l-a creat pe dumnezeu? Nici chiar o fiinta divina nu se poate naste din 0 absolut.

53 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

Sunt lucruri pentru care e bine sa nu te stresezi... enigma iti va fi explicata, candva...

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Sigur ca da, daca este ateu este OK. Daca nu, este un propagandist crestin!laughingIn aceasta carte gasesc foarte multe pareri ale mai multor oameni de stiinta. Acest om a fost si el un sceptic. Dar care in urma multor cautari el a ajuns la concluzia ca Biblia este cu adevarat Cuvantul lui Dumnezeu si acuratetea Bibliei in descrierea evenimentelor istorice pe care le trateaza, inclusiv viata pamanteasca a lui Isus Hristos.

Răspuns utilizator avertizat
| viavo a răspuns (pentru unbaiatanonim):

Eu n-am spus nici decum asta, eu am spus doar sa numesti acel nimic acel 0(despre care vb oamenii de "stiinta") cu VECII, VECIA, DUMNEZEU ESTE DINTOTDEAUNA. Ca tu nu stii sa gandesti, sa analizezi, nu sti sa intelegi ceea ce citesti, e vina ta. O zi buna

| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Nu sunt prostii, sunt rezultatele unor oameni mari care au cautat si au gasit! Numai bine!

| unbaiatanonim explică (pentru viavo):

Inca o eroare de logica... Unii crestini spun ca dumnezeu e vesnic, el a existat chiar si inainte sa creeze timpul si spatiu ba mai mult, ei spun ca dumnezeu e detasat de spatiu si timp. Cum poti numi vesnic pe cineva care nu este inclus in timp? Nu cautam logica...

| ZvT a răspuns:

Dumnezeu s-a creat pe el.

| Toluk19 a răspuns:

Cum poti sa dai asa intrebare? > Cine la creat pe Dumnezeu?<
Cum sal creeze cineva pe Dumnezeu daca EL este creatorul? Uite si in Biblie Dumnezeu isi spune existenta > Eu Sunt < Deci Dumnezeu EL doar Este nu are timp si nu are limita!

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Pentru ca iepurasul de paste este inventia oamenilor de afaceri ca sa le creasca vanzarile. Incearca sa fi si tu mai credincios, pentru ca vezi tu, mie mi-a demonstrat!happy

| Ideea a răspuns:

Dumnezeu nu are un creator, el a fost din tot deauna...

Răspuns utilizator avertizat
| EmaS a răspuns (pentru lolosaurus):

Taie-ti tu iepurasul si fa o friptura deliciosa!laughing

| chelstone a răspuns (pentru EmaS):

''Nu sunt prostii, sunt rezultatele unor oameni mari care au cautat si au gasit! Numai bine!''
Oameni mari de stiinta?! laughing Vrei sa-ti dau cateva exemple de oameni cu adevarat importanti in stiinta care au cautat si ei si au gasit ca dumnezeu nu exista?! Vrei sa-i enumeram, pro si contra, vrei sa dam un scor?! Oricum nu are importanta, pentru ca nici ce scriu parlitii pe care ii enuntezi nu are importanta din moment ce nu demonstreaza nimic. Daca esti om de stiinta si ai anumite credinte, acest aspect nu face ca ceea ce crede omul de stiinta sa aiba valoare de adevar, asa ca las-o mai usor cu, ''marele om de stiinta a zis ca, crede ca...'', se accepta doar X a demonstrat ca, oferindu-ne argumente, iar cand ma refer la argumente nu ma refer la ce crede X, la ce a visat X, ci ma refer strict la informatiile ce demonstreaza ca dumnezeu exista.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Norman L.Geisler, evanghelist si teolog face o speculatie vizavi de afirmatia lui Michael Denton care respinge creationismul biblic. Si cum teologii face din rahat bici si daca ii crezi chiar si trosneste e lesne de inteles de ce tu si restul de autoindoctrinati inghititi tot numai pentru faptul ca va place fantasmagoriile fara a va intreba o fractiune de secunda, oare e si adevarat.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Poate ca m-am intrebat ani de-a randul daca este adevarat si am ajuns la aceasta concluzie. Speram ca la inmormantare o sa iti pui si tu intrebarea daca exista sau nu viata dupa moarte. De obicei oamenii isi pun intrebari cu privire la vesnicie in asemenea imprejurari.

| Hombre a răspuns (pentru EmaS):

Dar tu esti pe moarte de imi sugestionezi asta, inca n-am de gand sa pun piciorul in cosciug si nu-mi permit sa-mi iau talpasita atata timp cat scula inca functioneaza.

| EmaS a răspuns (pentru Hombre):

Crezi ca te va intreba cineva daca esti pregatit ca sa pleci in vesnicie?! Dar, ia zi daca as fi pe moarte, ai asculta cuvintele mele?!

| unbaiatanonim explică (pentru EmaS):

Pentru curiozitatea dumitale, nu ai cum sa te intrebi dupa ce mori daca exista viata dupa moarte. Din moment ce nu mai existi nici macar nu sesizezi ca esti mort. Daca nu ai ce face cu viata ta nu ai decat sa te inchini zeitatilor si sa o pierzi degeaba, in loc sa faci ceva util pentru societate.

| Devonys a răspuns:

Bai,tias scrie mii si mii de pagini despre Dumnezeu si cum a aparut,doar ca, mai bine decat sati pierzi viata in fata calculatorului, ncercand sa faci si pe altii sa creada aiurea ca Dumnezeu nu exista mai bine du-te tu afara, mananca un cacacel de capsuni si date pe leagan, numai nu mai polua atat TPU,(FIINDCA ACOLO ITI AJUNG INTREBARIILE).Ai viata? Da! Ai de mancare? Da! Bucureteca d-zeu ti-a dat toate astea si nu te mai plange ca nu exista. Daca asta crezi, crede in continuare si fii fericit cu viata ta necredincioasa asa cum o ai afara din casa. ok?

Bun baiat...

| Dumnezău a răspuns (pentru richarddawkins):

Nu a aparut,a existat in afara timpului, bate continuumul spatiu-timp, nu e forta apartinand de vreo zeitate, ci o inteligenta emergenta, fara terti in ecuatie.Doar exista si guverneaza.

| richarddawkins a răspuns (pentru Dumnezău):

In afara timpului nu exista nimic, spatiu -tip o aparut dupa big bang, chiar asa orice finta, zeu trebia sa evolueze pe o planeta nu sa exista asa dintr-o data

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Premisa ta că o fiinţă divină,, se naşte'' e greşită. Ar apărea un cerc vicios, pentru că următoarea întrebare ar fi cine a creat fiinţa/forţa care l-a creat pe dumnezeu? etc. la infinit.

Dumnezeu nu a fost creat. El e din veșnicie. Având in vedere contextul nostru condiționat de timp, nu putem ințelege (incă) pe deplin acest fapt.

Dumnezeu a creat din NIMIC spațiul, timpul și materia, tocmai pentru că el LE TRANSCENDE, adică poate exista independent de aceste dimensiuni.