| Morphines a întrebat:

Crezi în Dumnezeu?
[DA] / [NU]

Dacă alegi [DA], atunci ești de acord că există și Satana?
[DA] / [NU]

Dacă nu crezi în Satana, atunci de ce ești convins să crezi în Dumnezeu?

>- În ce moment al vieții ai simțit ajutorul divin?
>- În ce moment al vieții ai simțit povara?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă eu cred? Cred în Zeu, dar în Dumnezeu nu cred.
Normal că Satan există... voiam să fac o glumă despre diavolul ăla, dar mă abținhee hee. Ce-i drept, când stau lângă tine și e Diavolul în apropiere, mereu își bagă coada între noi.
Acum serios, Biserica ar trebui să mulțumească Satanei că există, altfel cine te-ar fi constrâns să crezi și să nu faci păcate în afară de lege? Deși Dumnezeu vrea să promoveze imoralitatea, a clacat și el uneori. Putem spune că Dumnezeu l-a creat pe Lucifer să ne constrângă pe noi, să ne dea saci de păcate de cărat pentru a deveni mai puternici. Și nu e un lucru rău.
Când am simțit ajutor divin? Când eram în școala cealaltă mă gândeam întruna la asta. Eram foarte credincioasă, umilă și... naivă. Credeam și executam totul fără să mă gândesc dacă e bine sau nu, știam că sfatul vine de la persoane (și divinități) apropiate, deci mă conformam. Știu că mă rugam mereu și mă simțeam bine, împlinită. Știu că eram în culmea fericirii când mă rugasem pentru mama să ia un examen, eram sigură că era doar meritul lui Dumnezeu, nu al ei că se pregătise... cum explici că există atei care au creat lucruri mari? Dumnezeu i-a ajutat și pe ei, nu?
Oare e meritul nostru sau al unei divinități? Greu de zis.
În ce moment al vieții am simțit povara? Când eram prea obosită să mă pot concentra, când mă gândeam că diavolul mă face să păcătuiesc și să fiu leneșă. Am avut o perioadă înainte să îmi fac cont aici când eram disperată și începusem să cred iar (unii oameni îl folosesc ca pe un refugiu), dar degeaba. Tot am revenit la vechiile credințe. De fapt, toată viața mea s-a ruinat de când nu mai cred. Dar pur și simplu, nu mă pot pocăi!
Sau cine știe... nu pot să zic că nu cred în Dumnezeu. Nu. Sunt deistă, nu teistă.

Acum aș fi curioasă, dacă nu e vreun secret, tu crezi în Dumnezeu? Dacă da, ce te face să crezi? Și când ai simțit intervenția diavolului, a lui Dumnezeu, sau absența?

| alexutzu1981 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti spune ca e meritul tau ca ai invatat sa iei un examen, si da sunt atei care au facut descoperiri mari, si cine spune ca acele descoperiri sunt benefice sau nu incat sa poti spune ca Dumnezeu i-a ajutat si pe ei? Pusca este o inventie revolutionara, dar inseamna ca e buna, inseamna ca Dumnezeu l-a ajutat pe inventator? Daca lumea este atat de merituoasa, de ce se intampla cum spune Parintele Arsenie Boca: "Nu ne tragem din maimute, dar ne indreptam cu pasi repezi spre ea"? Al cui este meritul ca ne trezim dimineata, si ajungem la examen?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexutzu1981):

O luăm altfel, crezi că dacă cineva stă și se roagă și nu învață pentru examen, îl va lua?
Și mai ales, cel ce a descoperit pușca a făcut un pact cu diavolul? Nu. Putem spune că Dumnezeu are un plan, fiind atotputernic, îl putea nimici pe diavol.

| alexutzu1981 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sa nu exageram. E ca si cand ai spune e suficient sa cred in Dumnezeu si ma voi mantui? Pai evident ca nu-i suficient. Este o vorba Dumnezeu iti da dar nu iti baga si-n plasa. E ca si cand ai un talent, e suficient sa-l ai, sau trebuie sa-l si fructifici? Dar stii si tu ca atunci cand te rogi aura ta se incarca cu energie. Poate tu te-ai rugat sa iei examenul, si nu l-ai luat, dar Dumnezeu poate te-a ajutat sa intarzii 2 minute, si astfel ai evitat un accident pe drum. Pana la urma scopul nostru in viata asta trecatoare este sa ne mantuim, si nu sa punem tot pretul pe lucrurile trecatoare. Eu nu pot sa judec pe nimeni daca a facut sau nu pact cu diavolul. Diavolul nu este o putere, ci este un tolerat. Tot ce poate el este sa te ispiteasca, dar omul are infinit mai multa putere decat diavolul, pentru ca in final el alege ce sa faca. Tu daca ai un talent e alegerea ta daca inventezi ceva distructiv, sau ceva constructiv. Il distrugi pe diavol, distrugi si liberul arbitru, adica Dumnezeu te va obliga sa faci doar bine, si astfel diavolul este scos din ecuatie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexutzu1981):

Normal că nu e suficient, Dumnezeu îți creează un drum, tu trebuie să îl menții drept, nu o să îți pună el urme. Totul e calculat, cine are softul tuturor lucrurilor?
Da, îmi place răspunsul tău și sunt de acord cu el.
Diavolul poate fi înfrânt, dar poate ispiti și foarte ușor un om slab. Nu știm nimic de fapt sigur. Dar putem avea o părere.

68 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Crezi în Dumnezeu?

[DA] ==cred că există un Dumnezeu

Dacă alegi [DA], atunci ești de acord că există și Satana?

[NU]

Dacă nu crezi în Satana, atunci de ce ești convins să crezi în Dumnezeu?==nu văd legătura!

>- În ce moment al vieții ai simțit ajutorul divin?== în nici unul

>- În ce moment al vieții ai simțit povara?==în multe

| Angel0 a răspuns:

Daca o amarata de baterie are un pol pozitiv si unul negativ, noaptea alterneaza cu ziua, caldul cu frigul, lumina cu intunericul de ce nu ar exista si polul negativ al divinitatii?

| danay72 a răspuns:

Exista si Dumnezeu si Satan.Satan momentan e conducatorul lumii de aceea este ata de multa rautate pe pamant. 1Ioan5:19.Dar in curand, Dumnezeu va pune capat suferintei si va interveni pentru oamenii ascultatori.Psalmi37:9-11,Iacov1:13.

| mona a răspuns:

Cred in D-zeu, exista si satana[cine crezi ca ne indeamna sa facem lucruri rele?]am simtit si ajutor divin dar am simtit si povara

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns (pentru gorlan):

Iar tu, de ce scrii Satan cu "S" si Dumnezeu cu "d"?

Răspuns utilizator avertizat
| suffarstar a răspuns (pentru gorlan):

Nu sunt durlaughingsimpla intrebare.big grin Su stiu de spun toti ca sunt dur thinking

| ania a răspuns:

Am fost agnostică câțiva ani și la propunerea cuiva L-am provocat pe Creator dacă există să mi se arate, să mă convingă.Am venit la El fără să pun nici un fel de condiții și gata să-i dăruiesc toată viața mea dacă îmi răspunde.Cel ce mi-a răspuns m-a convins că e Dumnezeul Bibliei, m-a ajutat să-mi văd toate păcatele și să mă pocăiesc de ele și a risipit negura necredinței din sufletul meu.

| MarianWLF a răspuns:

Da cred, la fel si despre Satana cred ca exista, nu am simtit ajutor divin pana de curand, povara am simtit-o cu putin timp in urma cand era sa trec de partea diavolului dar am fost tras de pe acea cale.

| RAY a răspuns:

Nu vorba de a crede isi dau un exemplu
crezi in alba ca zapada ca ce, ca exista, ca a fost un personaj bun, ca a inviat din morti?
da cred ca fost un personaj bun
nu cred ca a existat nu sunt dovezi nici ca a inviat
la fel si cu iahve nu cred ca exista de ce lipsa dovezilor, nu exista nici o dovada ca exista vreun creator, satana etc
>- În ce moment al vieții ai simțit ajutorul divin?
niciodata
- În ce moment al vieții ai simțit povara?
nu e treaba ta

| Morphines explică (pentru RAY):

"Nu e treaba ta"? Puteai pur si simplu sa nu raspunzi...

| RAY a răspuns (pentru Morphines):

ce isi pasa tie ce probleme am eu

| Morphines explică (pentru RAY):

Pai nu-mi pasa, dar daca tot n-ai raspuns la acea intrebare, puteai sa n-o mai scrii...

| Papillon09 a răspuns (pentru Morphines):

laughing Asta imi aduce aminte de o farsa: O persoana facuse public un anunt cum ca voia sa isi vanda casa si primeste un telefon ( de la cei care faceau farsa) prin care i se comunica ca pe ei nu ii intereseaza anuntul. Nu se cunosteau, nu aveau nici o treaba unii cu altii, insa cei care au sunt l-au intrebat daca el a postat anuntul, el a raspuns afirmativ, si ei i-au spus ca pe ei nu ii intereseaza si iti dai seama ca cel care a postat anuntul i-a intrebat " pai si cu ce scop m-ati mai sunat, puteati doar sa nu luati in seama anuntul meu....sa nu ma sunati. Cam asa ai patit tu big grin
Dar nah, cateodata nu este bine sa ii iei in seama pe toti. happy

| Morphines explică (pentru Papillon09):

laughing Ai dreptate

| zurick a răspuns:

Da cred in Dumnezeu si in satana.

| suffarstar a răspuns:

Da cred.Pentru ca nu merit un scuipat si El totusi a dat mai mult pentru mine.

| nogomani a răspuns (pentru suffarstar):

"Pentru ca nu merit un scuipat"
E si tu acum, haide ca iti dau eu un scuipat cu muci sau fara, depinde cum il preferi, sa vezi ca si tu meriti un scuipat ca tot omu.

| suffarstar a răspuns (pentru nogomani):

Copilas.Ti-e cald cu dintii-n gura?

| nogomani a răspuns (pentru suffarstar):

Ia uite adolescentu infierbantat, face pe duru pe internet desi eu ii ofeream ceva ce nici el nu credea ca merita. In loc sa zici multumesc tu ma ameninti ca imi scoti dintii, probabil cu ajutorul loviturilor reptate asupra cavitatii mele orale, dar totusi eu as prefera un cleste, e mai sigur pentru manultele tale, doar nu vrem sa le stricam pe dintii mei, iar apoi sa nu mai poti face "lucru manual".

| suffarstar a răspuns (pentru nogomani):

Nu stiu cine te crezi ca este si ce vrei dar nu ma impresionezi de loc.Nu cred ca se cade sa-ti dau socoteala, atata timp cat incepi si ma injuri.Pot sa-ti fac si reclamatie dar nu stiu daca merita.In fata pc-ului toti fraierii sunt smecheri.Probabil ca daca continui o voi face.Si invata sa scrii, ANALfabetule.

| nogomani a răspuns (pentru suffarstar):

E clar ca esti si prost, nu te-am amenintat nu te-am jignit, dar daca esti prost ramai prost. Sa ai viata frumoasa.

| suffarstar a răspuns (pentru nogomani):

"E si tu acum, haide ca iti dau eu un scuipat cu muci sau fara, depinde cum il preferi, sa vezi ca si tu meriti un scuipat ca tot omu. "Asta nu e jignire?

| Morphines explică:

Tu ai probleme, sau ce? Nu inteleg aparitia ta aici?!

| HermioneLove a răspuns:

Da cred 100% in Dumnezeu.De ce? Nu am nevoie de dovezi.Pur si simplu o stiu, o simt in inima mea happy Inainte de asta nu puteam gasi pacea sufletului odata ce mi-am predat viata in mana Domnului totul este nu stiu altfel...vad lucrurile cu alti ochi.
Si Satan exista[din pacate]

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns:

Ce sa faci si tu; ca baietii.Te vulturesti si mai scapi un part.

| Morphines explică (pentru Neagu_Fanica_1980):

Are you talking with me? laughing

| Neagu_Fanica_1980 a răspuns (pentru Morphines):

I tupping you.

| Epigonul a răspuns:

Am obosit de aceste teme, nu voi participa de aceasta data cu un raspuns valid, dar abia astept sa-mi incant ochii cu raspunsurile dragilor useri TPU! Presimt ca va fi un topic cu multe pagini si multe contraziceri...sau nu!

| Morphines explică (pentru Epigonul):

Pe bune? Am zis si eu ca am pus o intrebare atractiva cu [DA]/[NU] (sunt doar asa esthetic) laughing In fine, vom vedea. Amiiiiin

| Epigonul a răspuns (pentru Morphines):

Stai,nu ma intelege gresit,subiectul intrebarii era banal,dar modul cum ai formulat-o cu [DA]/[NU],variante de raspuns,chestii, socoteli, m-a atras intr-adevar, sa nu mai vorbim de spatiu dintre randuri si diacritice, absolut GENIAL!

| Morphines explică (pentru Epigonul):

Hai nu ma umfla laughing Inteleg totusi ca epigonul din tine crede in Dumnezeu?

| Epigonul a răspuns (pentru Morphines):

Este o intrebare mult prea mare pusa cu mult prea multa usurinta.Cand sunt intrebat asa ceva, zambesc si raspund "e discutabil". Oricum, am propria-mi lege, ma aflu undeva intre un crestin si un ateu.Pana la proba contrarie cand poate ma voi trezi la realitate, daca nu este deja asta realiteata in care traiesc, am decis sa fiu ignorant la acest subiect, chiar daca pe TPU ma mai bag in seama si mai arunc cateva randuri la plictiseala.Deci ca un raspuns decisiv la intrebarea ta, ar fi ca NU STIUlaughing! Noroc!

| Morphines explică (pentru Epigonul):

Hai noroc si sanatate!winking

| Jackul336 a răspuns:

Eu zic ca exista o forta creatoare insa felul cum e descrisa e pur basm
gen cete ingeresti raiul poleit cu aur samd

daca e sa cauti acea forta o gasesti in tine si o utilizezi

o gasesti in inteligenta, in sentimente domenii evoluabile

| Guildo a răspuns:

Eu cred doar in Rama, Buddha, Zeus, Jupiter, Ashur, Ra, Huitzilopochtli, Kukulkan si Kukulkan, de Dumnezeu si de Satan nu am auzit... fiecare cu zeii lui!

| Epigonul a răspuns (pentru Guildo):

Stiai ca numele de "Huitzilopochtli" inseamna de fapt "sufletul războinicului din paradis"?

| Guildo a răspuns (pentru Epigonul):

Stiu doar ca e zeul aztec al razboiului, soarelui si sacrificilor umane, nu este de ajuns?

| Epigonul a răspuns (pentru Guildo):

Practic,conform relatarilor prea maritului site wikipedia a fost simultan un zeu al războiului, un zeu soare, unul al bărbaților tineri, războinicilor, furtunilor și un ghid al călătoriilor. Oricum este de ajuns ce stiai, eu nici atat nu stiam, am dat doar copy paste de pe wikipedia, incercand sa ma dau rotund pe langa tinelaughing ma-ntelegi? Sigur ca ma intelegi.Noroc!

| Guildo a răspuns (pentru Epigonul):

Tu nu intelegi ce am vrut sa spun cu raspunsul meu, eram satul de tema asta si am vrut sa amuz putin lucrurile, dar noh trebuie sa apara si un observator ca si tine... ma rog.

| Epigonul a răspuns (pentru Guildo):

Exact acelasi lucru am incercat si eu sa fac, tot din acelasi motiv, dar se pare ca nici tu nu m-ai inteles pe mine, se pare ca mai greu se subintelege o situatie amuzanta daca nu este prezent "laughing". Data viitoare cand voi incerca sa-mi mai exprim amuzamentul fata de un subiect voi pune si "laughing" pentru a nu produce neintelegeri.Big up!

| Papillon09 a răspuns:

Daca crezi in Dumnezeu automat trebuie sa crezi si in existenta lui satan.
Eu cred in Dumnezeu si cred si in existenta lui Satan. Dumnezeu l-a creat pe satan, insa nu l-a creat diavol, ci inger de lumina, Lucifer, cel mai mare dintre ingeri, insa datorita mandriei a devenit diavol, s-a razvratit a vrut sa fie mai mare decat Dumnezeu si ......nu a fost prea bine pentru el. sad
In fiecare zi a vietii mele simt ajutorul divin, insa nici poverile nu ma ocolesc, traiesc intr-o lume in care existenta raului isi face simtita prezenta, insa Dumnezeu ma ajuta sa trec cu bine peste consecintele alegerilor noastre rele. happy
Tu crezi in existenta lui Dumnezeu si a lui Satan?

| Morphines explică (pentru Papillon09):

Cred in ceva metafizic, eu unul fiindca pot sa gandesc fata de profesorii de religie carora oricat de multe lucruri le-ai spune, ei tot pe a lor o tin cu Dumnezeu... deci, nu exista o dovada concreta ca Dumnezeu exista. Daca ar exista, de ce sunt atatea si atatea catastrofe naturale, de ce mor atatia oameni si copii nevinovatii, de ce sunt atat de multi oameni saraci si bolnavi? Bineinteles ca profii de religie vor spune ca asa ii incearca Dumnezeu, ca au pacatuit ca nu stiu ce, ca ii va intari, dar de ce mafiotii sunt liberi si ucigasi de asemenea? Nu stiu daca exista Satana. CU atat mai mult el. Dar exista ceva in lumea asta care-si baga coada si creaza discordie si rau... happy

| Papillon09 a răspuns (pentru Morphines):

Lucrurile rele din lumea noastra se intampla din cauza alegerilor noastre gresite. Daca noi am fi buni uni cu altii, daca am sti toti sa ne comportam asa cum se cuvine nu cred ca s-ar mai intampla atatea, dar toti dam vina pe Dumnezeu pentru ca noi facem lucruri nesabuite. El trebuie sa suporte vina pentru ceea ce facem noi rau. O data cu intrarea pacatului in lume, totul s-a degradat de la natura pana la om. La inceput totul era perfect, insa datorita alegerii gresite a omului uite ce s-a intamplat...sad
Apropo de profesorii de religie, nu toti cauta raspunsuri pentru lucrurile ciudate care necesita un raspuns cu privire la Dumnezeu, ei doar spun ceva mecanic ce au invatat, dar nu si gandesc si reflecta asupra situatiilor de genul asta.Bine nu toti, unii sunt bine documentati, dar mai putini. happy

| Morphines explică (pentru Papillon09):

Gandim la fel! happy

| alexutzu1981 a răspuns (pentru Morphines):

Cauta pe google dialog in tren de parintele cleopa si daca ai rabdarea sa citesti pana la capat o sa ti se para super interesant. Inca ceva, tu crezi in legile universului(gravitatia)? Ele sunt numite Sfintii Parinti inca din vechile carti sfinte. Si daca exista atatea legi in universul asta, fara de care una sa nu fie perfecta si atunci viata nu ar exista, cine a facut aceste legi? Apare cumva o lege din senin sau exista un Creator? Nu-i cam mare coincidenta ca toate legile astea sa apara din neant fara a fi create? Inca ceva, stiinta spune ca atomul este in mare parte energie, ceea ce inseamna ca atat corpurile inconjuratoare cat si omul este in mare parte format din energie. Astfel se demonstreaza si faptul ca unii pot muta obiecte doar cu mintea. De unde provine energia asta, tehnic vorbind nu trebuie sa existe o sursa? Legat de catastrofe, intai de toate sa ne intrebam, dar Iisus de ce a murit, dar o multime de mucenici, dar Brancoveanu? Crezi ca totul in viata asta este sa traim cat mai mult, sau conteaza cum traim? In africa spre ex. unde femeile sunt violate cu brutalitate, batute, omorate, care au tupeul sa comenteze sunt aruncate in inchisoare, ar fi injust daca ar veni un cutremur? Dar peste noi? Suntem chiar atat de drepti si nevinovati? Cati oameni mor in cutremure si cati mor anual de cancer datorita mediului pe care noi oamenii moderni l-am creat? In final la ce ai spus, cauta teoria lui Einstein despre bine si rau care pe scurt spune ca nu exista intuneric, ci exista doar lumina, iar intunericul este doar un termen care reprezinta absenta luminii, la fel nu exista frig, ci doar caldura, la fel nu exista rau, ci doar absenta binelui. Deci este absurd sa crezi ca exista o sursa de rau(Satan), dar nu exista o sursa a binelui(Dumnezeu).

| Papillon09 a răspuns (pentru Morphines):

Daca este asa, chiar ma bucur. happy

| AdeVero12 a răspuns:

Nu știu dacă vei citi tot comentariul meu, dar eu într-un fel m-am descărcat. Bine că ai pus întrebările astea, m-ai ajutat să clarific ceva în sufletul meu.

Cred. Nu știu dacă eu cred în Dumnezeu pentru a mulțumi pe cineva(familie, apropiați) sau pentru că asta simt. Dar mă simt fericită, sunt fericită și le mulțumesc tuturor care m-au făcut să fiu așa. Dar dacă să zicem că Dumnezeu nu există: atunci am pierdut ceva dacă am crezut în El? Dar dacă El există, atunci necrezând am pierdut totul. N-am nimic de pierdut dacă eu cred în El, dacă mă rog.
Nu știu dacă există Satan, nu-mi pasă dacă există. El e rău, eu vreau să fac bine, să fiu bine. A fost o perioadă din viața mea când am subestimat puterile lui Dumnezeu, și am crezut în demoni, în spirite rele, în Lucifer. Îmi pare extrem de rău pentru asta, pentru că mai mulți oameni se simt atrași de întuneric, și nu vreau să fac parte din acești oameni care fac rău. E pur și simplu un fel de inocență: răul sau binele?
E important că eu cred nu trebuie neapărat să dovedesc cuiva asta. Ți-am zis mai sus tot ce simt.
În fiecare zi, când mă trezesc, când văd soarele pe cer, chiar și când plouă, când zâmbesc, când alte persoane îmi zâmbesc, notele de la școală, faputul că părinții mei se iubesc și mă iubesc. Tot!
Povara n-am simțit-o niciodată așa de rău încât să mă plâng. Am avut momente mai rele, dar m-am gândit că sunt oameni în situații mai rele ca mine. Trăiesc viața în așa fel încât să fiu eu însămi mândră de existența mea. Cred în Dumnezeu, pentru că nu am dovezi fizice, dar în sufletul meu eu simt ceva, ceva divin. big grin

| Morphines explică (pentru AdeVero12):

Bineinteles ca ti-am citit intreg comentariu, de aceea am pus intrebarea, ma bucur ca ai raspuns in acest fel happy Imi pare rau ca nu-ti pot acorda funda, deoarece a fost cel mai profund raspuns, dar important este ca tu te-ai redescoperit, ca esti bine si ca esti fericita! Sa ai parte de tot ce-ti doresti in viata - ti-as fi spus pe nume, dar nu-l stiu big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

Dă-i dragă vot sau fă cerere la contact, deși nu cred că merită pentru atâta lucru.
Nu mai am cu ce să îmi prind părul, deci lasă funda la locul ei.
Although, nu cred că e chiar așa profund răspunsul. Și crezând pierzi o parte din libertate și nu îți poți îndeplini o parte din dorințe. Dar cum ai zis și tu, important e să te simți bine cu ceea ce ești și cu ceea ce crezi.

| AdeVero12 a răspuns (pentru Morphines):

Nu contează funda.Mă bucur enorm că ți-a plăcut răspunsul meu. big grin Mulțumesc, chiar am parte de tot ce-mi doresc. Sunt Adelina. big grin Îmi pare bine că mai găsesc oameni cu întrebări mai intelegente pe aici. big grin

| Morphines explică (pentru AdeVero12):

Buna Adelina, aici este Robert!winking Si eu ma bucur big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdeVero12):

Robert e un tip foarte inteligent, e adorabil, crede-mă. Deși e și plin de defecte, cum era vorba aia, unde e multă inteligență e și multă prostie, făcând o analogie. O jellilogie, de fapt.

În altă ordine de idei, ia spune-i și tu „Robiță". Când îi zic așa, mereu mă pune să nu îi mai spun așa. Doar vreau să văd dacă se enervează. @Robert, te enervează? Sau ai ceva cu mine-n particular?

| Morphines explică (pentru anonim_4396):

Draga fata, nu te mai ridica pe spinarea mea. Chiar daca pot sa de duc in carca la cele 84 de kg ale tale, iti interzic official sa-mi mai "pronunti"numele si nu mai abera caci lumea chiar o sa te creada. Chestia aia cu "Robita" a intercut orice masura, imi aduc aminte de" Promit, gata, chiar ca n-o sa mai zic"... Aha? Esti redusa mintal, lasa-ma in pace, altfel ma duc la politie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Morphines):

84 kile? Nu abera tu. Ca n-am zis nimic de data asta.
Nu am mai zis, nu m-am adresat tie asa, am pronuntat doar cuvantul.
Cum adica te duci la politie? Glumesti? Adica te hartuiesc? Imi pare rau, chiar nu stiu sa ma port. Orice fac, nu e bine niciodata. Am incercat sa ma port cat sa nu te mai simti agasat, orice as face, merit sa raman intr-un colt retrasa.

| Morphines explică (pentru anonim_4396):

Da.Bine. Gata!

| AdeVero12 a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Ce vă mai place să vă tachinați. laughing E chiar amuzant. "Robiță", dar nu îi zic așa. Și prietenii mei aveau o poreclă pentru mine care și acum mă face să mă dau cu capul de pereți. big grin Știu cum se simte. Să-l lăsăm să-și trăiască viață. laughing

| AdeVero12 a răspuns (pentru Morphines):

:d Drăguț nume.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdeVero12):

Bine. Oricum, mi-a ajuns cu prosteala. Să spunem că răspunsul ăla dat ție e șters. Mai ales că nu îmi face cinste.
Nici mie nu îmi plac poreclele. Destul că mă cheamă și Alexandra, or, ai mei așa îmi spun și îmi vine amaru-n gură când aud.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AdeVero12):

Și mie-mi place cum sună.

| L4500 a răspuns:

Da cred ca exista Dumnezeu, cred ca exista si Satana. Din momentul in care ti se intampla un accident si ai scapat teafareste clar ca cuiva acolo sus te pazeste. Povara o simti in anumite momente si situatii cand se intampla ceva rau sau faci ceva rau...etc

| nogomani a răspuns (pentru L4500):

"Din momentul in care ti se intampla un accident si ai scapat teafareste clar ca cuiva acolo sus te pazeste."

Cand ti se intampla un accident si nu ai scapat teafar e clar ca acolo sus cineva te vegheaza? A stai, aia a fost mana dracului care este mult mai puternic decat Dumnezeu sau a dost Dumnezeu care a vrut sa faca o mica gluma cu viata ta amarata laughing.