| anonim_4396 a întrebat:

Cu totii stim ca Enistein a spus "STIINTA FARA RELIGIE ESTE SCHIOAPA,DAR RELIGIA FARA STIINTA ESTE OARBA"
Ma intreb si va intreb: de ce oare nu a spus:
-Stiinta fara religie este schioapa,dar religia fara stiinta este oloaga;?
sau:
--Stiinta fara religie este chioara,dar religia fara stiinta este oarba?
Nu cred ca a fost o pura intamplare, sau un capriciu al sau.
Voi ce parere aveti? Poate vom reusi sa-i descifram gandirea!

19 răspunsuri:
| MeConstantine a răspuns:

Este usor, citeste mai mult și o sa-ti dai seama. Religia ăă dă ceva in care să crezi chiar dacă există sau nu există si astfel te chinui să demonstrezi stiintific. Daca nu crezi in ceva, nu esti religios, nu poți sa-ti pui probleme existentiale care duc la dezvoltarea stiintei. Restul le poti afla si singur

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru MeConstantine):

Daca taceai filozof ramaneai, sau ce legetura are sula cu prefectura. Daca nu esti de acord cu mine iti voi explica mai tarziu, dupa ce voi vedea si alte pareri.

| MeConstantine a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste

| Alphawolf a răspuns:

Esti religios!? Daca esti religios nici nu ai sa intelegi cu adevarat. Pentru religiosi Biblia este stiinta stiintelor, adevarul absolut, pentru mine Biblia inseamna aberatii si (aproape) nimic interesant.

Oloaga nu se potrivea religiei, ologul mai poate misca, inainta, intelege, dar fara vedere inaintezi spre nicaieri, adica stai pe loc. Doar stiinta misca, religia sta pe loc.
Stiinta ar putea fi chioara fara religie? De ce, cu ce este ajutata stiinta de religie? Religia este opozitia, nimic mai mult.

Răspuns utilizator avertizat
| Hombre a răspuns:

Refuz sa cred ca acest citat e a lui Einstein.
Nu are nicio legatura stiinta cu religia. Stiinta inainteaza pe fiecare zi cu noi explicatii si descoperiri iar religia bate pasul pe loc de la aparitie.

| ErrorFound a răspuns:

Stiinta fara religie este progres. Religia fara stiinta este indoctrinare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hombre mi-ai adus un afront. Iata proba indubitabila:http://www.citatecelebre.net/search/Albert%20Einstein/page/4. Si acum ca te-ai convins ca Einstei a spus, care-i parerea ta?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Alphawolf):

Omegawolf,daca atat ai inteles tu din ce a spus Einstein, mai bine erai religios, ca poate tot intelegeai ceva.Imi place insa modul plastic in care te exprimi. Din cate stiu eu,"a inainta spre nicaieri", inseamna a merge fara o tinta anume si nu "a sta". Referitor la "doar stiinta misca", daca ar fi "miscata" de cunoscatori ca tine, ar inainta saraca spre nicaieri.Iar daca religia este "opozitia", trag concluzia ca stiinta este "guvernul". Sper insa ca nu te-ai gandit la cel actual.

| Alphawolf a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am comentat la variantele propuse de tine, nu la ce a afirmat Einstein. In rest, ai luat totul literal. Doar atata poti, "filozofule"?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru miculprint):

Alooo,printisorule,m-am conformat.Stau pe un scau cu spatar si m-am si ancorat de spatar(am pus doua "gingasii" sa ma imobilizeze). Ai perfecta dreptate.Imi fac mea-culpa.Nu m-am gandit ca pe acest site se ratacesc si" telectuali "care nu au auzit de Einstein.Ca sa nu ma obosesti pe mine prea mult, intreaba pe un pusti de la clasa pregatitoare si-ti va povesti el. Referitor la "doi la mana", intrucat din tot ce ai spus, bag eu seama ca nu prea ai incredere in mine, rogu-te sa-l vizitam impreuna pe Einstein.Cu ocazia asta o sa-l cunosti personal, o sa ne scuteasca sa ne dam cu presupusul ce dracu o fi vrut sa spuna si poate ne lipim si de o tratatie. Iar daca o vedea ca ai "capshorul" mansardat, poate te opreste sa-i fii asistent Ei ce spui?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ErrorFound):

Einstein parca a spus cu totul altceva.Asa ai inteles tu din spusele lui? Daca atata poti, este bine si asa.

| RaduMD a răspuns:

Ma gandesc ca ar trebui sa acordam panseurilor lui Einstein despre religie cam aceeasi greutate pe care am acorda-o contributiilor Papei Francisc la fizica cuantica.

Răspuns utilizator avertizat
| Inferno a răspuns:

Pentru ca religia fara stiinta nu este oloaga,adica incompleta, ci oarba,adica incapabila de a distinge realul de ireal. In absenta unei baze solide,numita stiinta, religia nu poate face afirmatii adevarate, ea nestiind (nevazand) diferenta dintre real si ireal. Fara stiinta, religia poate clasifica orice drept minune, chiar atunci cand lucrul respectiv este cat se poate de normal.

Nu a spus "stiinta fara religie este chioara..." pentru ca stiinta este capabila sa distinga realul de ireal fara interventia religiei, stiinta are capacitatea de a vedea singura, pentru ca ea cu acest lucru se ocupa, cu vazutul lumii materiale, in timp ce religia lucreaza cu concepte abstracte ce nu pot fi "vazute".
Afirmatia nu ascunde niciun mister.

| Inferno a răspuns (pentru Alphawolf):

Dupa o "logica metaniana" simpla, daca Einstein a facut aceasta afirmatie, atunci ea este si adevarata.
Cand oare o sa invatam ca pana si un geniu mai da rateuri cu ale sale afirmatii?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Inferno):

Vezi Inferno,din acest motiv am spus ca prefer sa ma "cert" cu tine,decat sa citesc "adevarurile "absolute si la mintea cocosului debitate de tipi ca "micul print","Alphawolf"&. Daca ai cauta sa-ti sporesti cunostintele nu cu preponderenta de pe net; daca nu ai cauta sa-ti etalezi cunostintele cu emfaza si,mai ales,in fata unor indivizi cu o cultura mai precara, sau un discernamant limitat, poate ca nu as mai interveni in felul in care o fac. Daca ai obsevat, pe cat posibil, nu ma bag in probleme in care apreciez ca as fi incapabil sa raspund, cat de cat interlocutorului si nu folosesc cuvinte jignitoare decat daca sunt provocat de persoane cu care degeaba asi cauta sa ma inteleg. Nu ma deranjaza.Atitudinea lor imi confirma concluziile "sindromului patologic al obedientului".
Sincer iti spun, nu inteleg ce afirmatie sustnuta de mine te-a facut sa ma gratulezi cu "logica metaniana", fata de Alphawolf?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru RaduMD):

Principial ai dreptate.Am insa o singura observatie:pe Einstein il acreditez capabil sa-si fi insusit perceptele religiilor (daca ar fi vrut), in schimb pe Papa Francisc nu il vad capabil sa inteleaga fizica cuantica (indiferent cat ar vrea).

| Inferno a răspuns (pentru anonim_4396):

Am mai spus ca nu-mi iau informatia de pe net.
Oricum, faptul ca mi-as lua informatia de acolo,iar cand cineva pune o intrebare,eu taca-paca,ma uit pe google este un zvon scornit de anumiti indivizi, indivizi care din dorinta de a-si proteja incultura au preferat sa ma transforme si pe mine intr-un incult.
Exista oameni care nu-i suporta pe cei superiori lor,si ce fac? Normal ar fi sa se documenteze si ei si sa ajunga la nivelul interlocutorului,Dar nu, ei prefera sa ramana inculti,si in schimb cauta pseudo-dovezi ale inculturii interlocutorului.
Si pentru mine ar fi usor sa spun de Einstein ca era un prost si sa fiu fericit,decat sa recunosc genialitatea sa si implicit inferioritatea mea.

Gandeste putin metania, am timp sa gasesc pe net intr-un timp atat de scurt lucrurile pe care le spun? Am sa fiu de sincer: cand iti spun ca tot ce am spus, am spus pentru ca stiam, iar ceea ce nu am stiut, pur si simplu, nu am spus, cand spun asta nu mint.
Crezi ce vrei, dar recunosc ca mi-ar face placere sa crezi adevarul.
"Daca ai obsevat, pe cat posibil, nu ma bag in probleme in care apreciez ca as fi incapabil sa raspund..."
Vrei sa spui cae uma bag. Crezi ca eram incapabil sa raspund la intrebarea ta legata de relativitate? Da de unde? Nu ma depaseste deloc. Ma depaseste relativitatea ca si concept, recunosc, dar in situatia mea mai sunt inca 7 mld de oameni, dar demonstratia matematica, rationamentul matematic de unde reies postulatele TRR le cunosc, si pot fi usor intelese.

"incer iti spun, nu inteleg ce afirmatie sustnuta de mine te-a facut sa ma gratulezi cu "logica metaniana","
Faptul ca ai mai folosit in trecut aceasta "logica metaniana", care este mai pe inteles eroarea logica "apelul la autoritate". DIn intrebarea aceasta nu prea reiese, insa adulmec eu ca tot acolo bati. Incerci sa aduci drept dovada a "ceva' anumite personalitati.