| MishuD a întrebat:

Cui apartine urmatorul discurs rational, pasnic si iubitor?

34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36. Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37. Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
38. Şi cel ce nu-şi ia crucea şi nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine.
39. Cine ţine la sufletul lui îl va pierde, iar cine-şi pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi.
40. Cine vă primeşte pe voi pe Mine Mă primeşte, şi cine Mă primeşte pe Mine primeşte pe Cel ce M-a trimis pe Mine.
41. Cine primeşte prooroc în nume de prooroc plată de prooroc va lua, şi cine primeşte pe un drept în nume de drept răsplata dreptului va lua.
42. Şi cel ce va da de băut unuia dintre aceştia mici numai un pahar cu apă rece, în nume de ucenic, adevărat grăiesc vouă: nu va pierde plata sa.

39 răspunsuri:
| maxavail a răspuns:

Iisus Hristos. Tu chiar nu stiai sau ne testezi? happy

| martzian a răspuns:

Este si un lucru bun in zbaterea aceasta de a scoate in evidenta tot ceea ce ar parea mai rau sau contradictoriu, anume ca cititi Biblia. Ma bucur. Astfel ati aflat de ordinea sanatoasa a prioritatilor. Apropo, logica va continua in familie - ma refer la familiile sanatoase, atunci cand vorbim de relatia sot-sotie vs relatia parinte-copil.winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Observ ca tu ai o obsesie cu "zbaterea". Pentru tine, toti care iti pun la indoiala religia/zeul si pun intrebari au o "zbatere". Esti sigur ca nu esti tu cel cu "zbaterea" acuta? De cand a pune niste intrebari = zbatere?

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

Observi prost. Nu e prima data. happy

| florinmarius20 a răspuns:

Dvs. nu vedeti cum arata pamantul? Rezulta ca raul conduce universul inca de la inceputuri si Iisus Hristos nu a fost decat o victima.Sunt convins ca magia neagra si Satan si-au spus cuvantul si l-au influentat negativ.Singura explicatie credibila este asta, Raul, intunericul a citit lumina si o batjocoreste influentandu-o in rau.Pe Satan si pe ai lui ii vad ca pe niste derbedei care isi bat joc de tot si de toate de cand exista viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru martzian):

Nu, nu cred ca observ prost. Mi se pare ca tu ai mai spus unor utilizatori chestia asta. daca ma insel, atunci retrag ce am spus. totusi, repet intrebarea : Esti sigur ca nu esti tu cel cu "zbaterea" acuta?

Asa de curiozitate, ai avut ceva "probleme" in trecut? Pari genul. Nu cred ca erau probleme grave dar le-ai exagerat si ai facut sa para ceva extrem.

| martzian a răspuns (pentru anonim_4396):

In afara de pumnul ridicat de la avatar esti caraghios de inofensiv cand te iei de ceilalti doar pentru ca nu iti suna bine ce zic sau ca nu poti pricepe ce au scris... Te invit sa renunti la atitudinea asta daca vrei sa fii un partener serios de discutii.

| MMihai a răspuns:

Matei 10 v 34-41
Cui apartine urmatorul discurs rational, pasnic si iubitor? = lui Iisus!

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Martizan are dreptate. Faptul ca puneti intrebari din Biblie este un semn bun, inseamna ca ii intereseaza, ii roade ceva. Ei cauta adevarul, desi nu recunosc. Este scris ca Dumnezeu a pus in fiecare om gandul vesniciei.

| EmaS a răspuns:

Domnul Isus stia ca cei care Il vor primi pe El vor fi prigoniti, urati de ceilalti pentru Numele Sau. Si atunci cand eu m-am intors la Dumnezeu sotul,rudele, prietenii erau impotriva mea, dar pe urma au vazut ca nu este nimic rau sa Il slujesc pe Dumnezeu sa merg la biserica si au venit pe rand toti din familie si rude si prieteni. Pentru ca atunci cand Isus intra in inima ta, te transforma te face mai bun mai bland.

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu martzian o sa ajungi nicaieri. Sau nu isi cunaoste biblia, sau o interpreteaza dupa bunul plac.
http://www.tpu.ro/......unoastere/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Nu are dreptate si nici tu. doar pentru ca pui niste intrebari, nu inseamna ca te roade ceva, ca ai zbateri si alte tampenii ca acestea pe subiectul religie. voi 2 sunteti din categoria fanaticilor religiosi si considerati ca toti cei care pun intrebari despre religia voastra au probleme, ii roade ceva, au zbateri si altele tampenii. si ca sa aratati ca faceti parte cu mandrie din categoria fanaticilor, aveti impresia ca doar zeul vostru exista, ca doar religia voastra este corecta, etc. asta s-a vazut din raspunsurile pe care mi le-ati dat amandoi.

daca voi aveti niste probleme si niste zbateri e fix problema voastra. asta nu inseamna ca trebuie sa-i bagati pe toti in aceeasi oala cu voi. daca nu stiti diferentele dintre o persoana care are zbateri si pe care o roade ceva legat fix de religia ta si o persoana simpla care pune niste intrebari, atunci nu va dati cu parerea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Daca pun intrebari legate de benzi desenate si de personajele din ele iar uneori de zeii prezentati acolo, inseamna ca am zbateri si ca ma roade ceva?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Da,dar tu ai pus intrebari legate de Dumnezeu.Stii ca Voltaire a spus ca Biblia va'' pieri'' pana in anul 1850, dar ea s-a raspandit mai mult si milioane de oameni au fost transformati de puterea Ei. Stii ca Biblia a fost prima carte religioasa pregatita pentru a fi luata in spatiul cosmic (sub forma unei copii pe microfilm)?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Stii ca religia ta s-a raspandit prin crime si frica? Stii ca religia ta inca mai face crime, este rasista, homofoba si altele asemanatoare? Stii ca religia ta nu este una toleranta, iubitoare si nu este religia pacii?

Stii ca Voltaire a zis " crestinismul este fara indoiala cea mai ridicola, absurda si mai insetata de sange religie care sa fi infectat planeta "? Si stii ca a avut dreptate?

incearca sa nu te lauzi cu 2 goluri date cand primesti alte 7 in schimb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Si sa nu uit, stii ca religia ta inca mai permite sclavia?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Stii ca nu tot ce a spus Voltaire a fost adevarat? In schimb tot ceea ce este scris in Cuvantul lui Dumnezeu este adevarul.In Ea se gasesc profetii care s-au implinit. Religia este una iar credinta in Dumnezeu este alta.Adevaratii crestini nu ucid in numele religiei.Pe Arenele Romane si nu numai au murit milioane de martiri pentru ca nu s-au dezis de credinta lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Spune-mi ca religia ta nu este una rasista, homofoba, nu permite sclavia chiar si in prezent, nu a fortat victimele violului sa se marite cu violatorul, spume-mi ca zeul tau nu a ucis exagerat de multe persoane si animale nevinovate, ca nu a indemnat la ura, la furt, la viol, la incest, spune-mi ca religia ta nu s-a raspandit prin frica si prin crime, spune-mi ca nu in numele religiei tale au fost ucise cele mai multe persoane si exemplele pot continua. spune-mi daca toate astea sunt false.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu mai este valabila legea talionului. Legea talionului, una dintre cele mai vechi legi existente, consta în justa reciprocitate a crimei și a pedepsei. Această lege este deseori simbolizată prin expresia „Ochi pentru ochi, dinte pentru dinte".Dar acum Dumnezeu ne cere sa dam si obrazul celalalt.,, Dar Eu va spun: iubiti pe vrajmasii vostri, binecuvantati pe cei ce va blestema, faceti bine celor ce va urasc si rugati-va pentru cei ce va asupresc si va prigonesc,

45. ca sa fiti fii ai Tatalui vostru care este in ceruri; caci El face sa rasara soarele Sau peste cei rai si peste cei buni si da ploaie peste cei drepti si peste cei nedrepti.

46. Daca iubiti numai pe cei ce va iubesc, ce rasplata mai asteptati? Nu fac asa si vamesii?,,

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Spune-mi daca cele prezentate de mine sunt reale sau nu.

in cazul in care nu ai realizat, eu nu am zis nimic de acea lege deci comentariul dat de tine este irelevant.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Adica religia adevarata nu instiga la violenta ci Domnul Isus ne cere saiubim pe vrasmasii nostri, sa facem bine celor ce ne urasc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ce am zis eu mai sus, sunt reale, DA sau NU?

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu nu am o religie ci o relatie personala bazata pe dragostea lui Dumnezeu. Multi au folosit umbrela protectoare a religiei ca sa isi atinga propiile lor interese. Oamenii care au fost cu adevarat credinciosi, si care nu s-au supus au fost considerati eretici si au fost omorati.Probabil ca si eu daca as fi trait in acele vremuri, as fi platit cu viata pentru credinta mea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Ma doare-n cot de relatia ta personala cu un personaj imaginar. Raspunde la intrebarea mea, nu mai trage de timp si nu mai schimba subiectul.

Ce am zis eu sunt reale, DA sau NU?

Daca ai de gand sa schimbi iar subiectul sau sa oferi un raspuns irelevat, nu te mai obosi. Stii ca ce am zis mai sus este real motiv pentru care, din ipocrizie refuzi sa raspunzi si incerci sa schimbi subiectul.

| MishuD explică (pentru anonim_4396):

Ii este absolut imposibil sa recunoasca un adevar cu care imaginatia ei nu este de acord.
Ce ma amuza teribil este ca daca imaginatia ei ar fi avut oricare alt subiect decat dumnezei, acum probabil ar fi locuit intr'o camera capitonata, imbracata cu o camesuta cu maneci foarte lungi.
Dar cum "credinta" este o dereglare psihica social acceptata... din pacate nu avem inca voie sa ii inchidem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru MishuD):

In trecut "eu sunt isus, fiul lui dumnezeu" - "sigur ca esti"
In prezent "eu sunt isus, fiul lui dumnezeu" - "sigur ca esti, ia pastila asta si vino cu noi"

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Sti ce a facut Voltaire dupa cutremurul din Lisabona? S-a crestinat si spunea zilnic, Doamne iarta-ma, si asta pana a mierlit-o.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Multi au folosit umbrela protectoare a religiei ca sa isi atinga propiile lor interese. Oamenii care au fost cu adevarat credinciosi, si care nu s-au supus au fost considerati eretici si au fost omorati.Probabil ca si eu daca as fi trait in acele vremuri, as fi platit cu viata pentru credinta mea.

| EmaS a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce simplu ar fi, as cumpara de toate economiile mele pastile si le-as oferi tuturor utilizatorilor TPU!happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

"Voltaire was virulently anti-Christian and considered himself to be a Deist"

ultimele cuvinte a lui voltaire cand a fost un preot la el au fost : "For God's sake, let me die in peace"