| MishuD a întrebat:

Cui apartine urmatorul discurs rational, pasnic si iubitor?

34. Nu socotiţi că am venit să aduc pace pe pământ; n-am venit să aduc pace, ci sabie.
35. Căci am venit să despart pe fiu de tatăl său, pe fiică de mama sa, pe noră de soacra sa.
36. Şi duşmanii omului (vor fi) casnicii lui.
37. Cel ce iubeşte pe tată ori pe mamă mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine; cel ce iubeşte pe fiu ori pe fiică mai mult decât pe Mine nu este vrednic de Mine.
38. Şi cel ce nu-şi ia crucea şi nu-Mi urmează Mie nu este vrednic de Mine.
39. Cine ţine la sufletul lui îl va pierde, iar cine-şi pierde sufletul lui pentru Mine îl va găsi.
40. Cine vă primeşte pe voi pe Mine Mă primeşte, şi cine Mă primeşte pe Mine primeşte pe Cel ce M-a trimis pe Mine.
41. Cine primeşte prooroc în nume de prooroc plată de prooroc va lua, şi cine primeşte pe un drept în nume de drept răsplata dreptului va lua.
42. Şi cel ce va da de băut unuia dintre aceştia mici numai un pahar cu apă rece, în nume de ucenic, adevărat grăiesc vouă: nu va pierde plata sa.

39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru danut):

Si ca o ultima completare, "Voltaire died unsaved".

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici sunt de acord cu tine, dar numai Dumnezeu stie adevarul.

| Zenicide a răspuns (pentru danut):

In anul 1755 in Lisabona de ziua tuturor sfintilor a fost un cutremur mare. Au fost lovite mai multe biserici si monumente religioase. Au murit circa 50k oameni majoritatea credeau in Dzeu. Apoi a urmat un alt cutremur si un tsunami.
Multi zic ca dupa acest tragic eveniment a inceput sa infloreasca ateismul.

| danut a răspuns (pentru Zenicide):

Ateismul a inceput sa apara de la inceputurile omenirii, acesta fiind o "varianta" optionala a Satanei pentru a amagi omenirea.
Pentru a confirma cele spuse de mine stau dovada scrierile respectivului Voltaire imediat de dupa cutremur.

| Zenicide a răspuns (pentru danut):

Eu nu am zis cand a inceput sa apara ci cand a inceput sa infloreasca.
Daca tot vorbim de Satanism, pai Satanismul e foarte vechi, mult mai vechi ca religia ta. Avea alt nume desigur.

| danut a răspuns (pentru Zenicide):

De unde sti tu care este religia mea, poate doar iti imaginezi, asa vii de acasa. Inflorirea satanismului a afost in culme pe vremea antideluvienilor, motiv de potop iar acum revine pentru FINAL.

| Zenicide a răspuns (pentru danut):

Nu stiu care e religia ta, dar oricum Satanismul e mai vechi happy
Desigur, si Bambi a pornit zburand catre planeta invizibila.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru EmaS):

Gandul prostieilaughing

| Zenicide a răspuns (pentru anonim_4396):

Salut. Ti-am trimis zilele trecute un mesaj, raspunzi? happy