| Arcadianul a întrebat:

Cum de se poate crede ca asemenea nulități pot fi,, veriga" de legatura cu Divinitatea? Http://www.youtube.com/watch?v=S1wkxjuQ21Y

10 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Arcadianul explică (pentru u2irish):

Din nefericire,, invățăturile bisericii '' se reduc de foarte multe ori in buzunarul acestor ipocriti in fuste, popi, pastori, predicatori!

| Alasadun a răspuns:

Divinitatea nu are nevoie de slujitori, în general. Altfel nu ar mai fi. Divinitate. Și dacă ar fi să ne luăm după vorba că "cine se aseamănă, se adună", înseamnă că prostul trage la prost. Acesta, probabil, ar putea fi motivul pentru care stabilimentele construite, chipurile, drept "casă a Domnului" sunt atât de populate fie vinerea (la musulmani), fie sâmbăta (la evrei și unii creștini reformați), fie duminica (la majoritatea creștinilor). Totuși, unii clerici (cei de la nivel foarte înalt) dau dovadă de maximă inteligență, întrucât nu este ușor să convingi atâtea milioane de oameni să vină și să te pupe în partea dorsală inferioară, ba să-ți mai dea și bani pentru că te-a pupat.
Metodele de jefuire legală au evoluat odată cu umanitatea, dar mai abitir decât toate, mijloacele de jefuire folosindu-se sufletul omului...

| Arcadianul explică (pentru Alasadun):

Ooo,aceea,,inteligenta'' a popilor de a atrage gloata către căsoaiele si indesarea banilor in buzunarele lor ...este de fapt persuasiune! Pe aceasta se bazeaza popii,pastorii,predicatorii,fiindcă scoala care o fac,cuprinde si acest,,aspect'' foarte,foarte, important! Ai punctat foarte bine că odata cu umanitatea au evoluat metode de jefuire legală ( si chiar ilegala), folosindu-ce nu de putine ori, sufletul omului. De aceea omenirea este nevoită se evolueze si ea in paralel cu aceste scursuri bisericesti, pentru a se putea apară energetic, si chiar la buzunar!

Răspuns utilizator avertizat
| Alasadun a răspuns (pentru u2irish):

"sfânta" aia scriptură este la fel de sfântă cât este și "Halima" (O mie și una de nopți). Mă refer aici la Noul Testament. Pe de altă parte, Iisus nu a pomenit niciodată cuvântele "preot", "diacon" sau "episcop". Aceste cuvinte aparțin lui Pavel (băiatul ăla care pare-se că prea sănătos psihic nu era, ba mai avea și apucături homo). Iisus chiar i-a condamnat pe "popi", zicând că nici ei nu vor intra în Împărăție, dar nici pe alții nu-i lasă să intre... Caută și vei găsi... adevărul, dar mai ales minciuna care dăinuie de aproape 2000 de ani și care a făcut extraordinar de multe crime împotriva umanității, pe care trebuia să o slujească.

| fllu07 a răspuns:

Matei 7. Isus a spus: Dupa roadele lor ii veti recunoaste.

Răspuns utilizator avertizat
| Arcadianul explică (pentru u2irish):

Baliverne mistice,care la aceea vreme erau,,plauzibile'' de catre gloata,fiindca nu aveau altceva din punct de vedere spiritual,si gloata le-au luat,,de bune''. Acei limitati in gandire,jidanii biblici,credeau că,cu piatra in cap fac voia lui Dumnezeu. Poate fi acel YAHWE gelos si necrutator,compatibil cu iubirea,cu inteligenta universului? Nicidecum,YAHWE,biblia il descrie ca fiind un imbatranit cu plete albe,ce sta pe un tron de foc,si care controleaza si pedepseste in stanga si-n dreapta! sentimente umane si chiar razbunatoare si limitate in inteligenta! Acest YAHWE a jidanilor nu are absolut nici o legatura cu adevarata Divinitate a universului inca necunoscut pe deplin! Asta au stiut, asta au ddat prostimii, la acea vreme, nicidecum nu mai pot fi compatibile acele snoave cu descoperirile actuale din toate domeniile, inclusiv pe plan spiritual!

| Alasadun a răspuns (pentru u2irish):

Și în epistole sunt cuvintele lui Iisus? Nu cumva sunt ale lui Saul-Pavel (fost prigonitor al "creștinilor" pe care ulterior i-a reevaluat, simțind că ar avea ocazia să-și poată urla aroganța printre ei), ale lui Timotei (un simplu episcop), ale lui Petru ( căruia însuși Iisus i se adresează cu apelativul "Satană" și multe altele) și ale altora ca aceștia, adică niște simpli oameni...