| diNNozo a întrebat:

Cum definiti cuvantul "prieten"?
De cate ori ar trebui sa iti ierti prieteni/dusmani?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Așa: "Prietenul adevărat iubeşte oricând, şi-n nenorocire ajunge ca un frate. " - Proverbe 17:17

"Atunci Petru a venit la El și L-a întrebat: Doamne, de câte ori să-l iert pe fratele meu când va păcătui față de mine? Până la șapte ori? Isus i-a răspuns: Eu nu-ți zic să-l ierți până la șapte ori, ci până la șaptezeci de ori câte șapte." - Matei 18:21-22

Neiertarea e otravă pe care o bei, sperând că moare celălalt.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Dusmanii se pot ierta in functie de ce ti-a facut. Intre prieteni totul se iarta daca nu este facut in dusmanie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De 70 de ori câte 7.

| diNNozo explică (pentru anonim_4396):

Va multumesc frumos, sanatate la toti, pana si la dusmanii!

| SasaSasa2000 a răspuns:

Un prieten este o persoană care are încredere în tine, care nu se gândește numai la el însuși, nu se duce la sfatul celor râi și nu umbla pe calea celor păcătoși.