| Distratul28 a întrebat:

Cum devin budist, vreau sa fiu budist, ce trebuie sa fac?

10 răspunsuri:
| chuckmanson a răspuns:

Nu prea cred că ai cum în România. Ai putea să te muți într-o țară est asiatică dacă vrei cu adevărat să te convertești.

| CIaudiu a răspuns:

Ai grija la userul pe nume @IubescRomânia. O sa iti bage in cap aperatii ca este religia lui satana, ca nu trebuie sa iesi din crestinism, ca nu stiu ce, aberatii de-ale religiosilor tembeli si rupti in gura de realitate.

Cat despre intrebarea ta, ma indoiesc ca vei gasi o biserica budista, daca ii pot spune asa, unde sa iti poti incepe studiul si impartasirea. Dar presupun ca ai putea sa le citesti cartea sfanta si sa faci ce scrie in ea. Te poti muta intr-o tara budista daca simti ca nu este de ajuns sa ai doar sentimentul de a fi budist, ci vrei sa faci si parte dintr-o asemenea comunitate.

| Cretinul112 a răspuns:

Aoleo

| Mayhem666 a răspuns:

Budist in sensul ca te razi in cap si locuiesti la un templu, sau doar ca o religie cu care sa te identifici?
Adica, daca e a doua varianta, nu trebuie neaparat sa te conevrtesti, pentru ca, credinta si valorile budiste, sunt in interior, nu trebuie sa faci neaparat ceva ca sa le arati altora ca esti budist. Pur si simplu cauti pe internet ce inseamna sa fii budist, si faci si tu aceleasi lucruri, crezi in aceleasi lucruri, ai aceleasi principii si valori, etc.
Dar daca te referi la prima varianta, atunci bafta, ca nu prea ai cum, decat daca te duci undea in munti si traiesti o viata de pusnic, dar nu in Romania, ca nu exista asa ceva aici (ma refer la temple budiste in munti), probabil pe undeva prin Asia, in est cel mai probabil.

| Darkmagic a răspuns:

Azi e ziua nebunilor de la Religie.
Clar ca trebuie sa imi iau valea de la rubrica asta...

Bre Distratule28, astia care iti spun ca trebuie sa te duci la dracu cu craci ca sa ajungi buddhist...nu au dormit azi-noapte.
E la fel de stupid cum ti-ar spune niste insi ca pentru a ajunge catolic, trebuie sa te duci la Roma!
Cauti pe Google: Templul Mokushozen București, iti vor da acolo adresa exacta, te deplasezi, si vezi care e mersul. big grin
Ai doua cai buddhiste in Romania, pe alese:Zen, si tibetan.
Jodo Shinshu si Theravada nu sunt pentru tine.
S-au apucat patru atei, sa te indrume ei prin ce coclauri sa mergi ca sa ajungi buddhist...Doamne-Dumnezeule! rolling on the floor
Atata stupiditate ca la Religie nici la Conversatii nu gasesti...

| Cynthia20 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu pot sa scriu de ras! Nu se poate asa ceva. Lasa-l sa se duca in munti. laughing)

| Darkmagic a răspuns (pentru Cynthia20):

Ce sa las, imi vine sa ma las pe mine. laughing
Am 5 diplome, mai multa scoala decat toti acesti 4 useri, luati la un loc, si imi pare ca joc intr-un film prost, cand trebuie sa dau un raspuns la o astfel de intrebare, ca sa opresc astfel de raspunsuri...
Nu au ei o vina ca dau raspunsuri neadecvate, sau poate...au?
La buna vedere si tie.

| Cynthia20 a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu fac rau. Poate nu stiu.

| ania a răspuns:

Mai bine provoaca- L pe Creator daca exista sa ti se reveleze si sa - ti explice cum vrea El sa te conectezi cu latura spirituala a existentei.

| oglindasultanului a răspuns:

Sa fi singur vazandu-ti de meditatia ta, asta face un adevarat budist. Si, in liniste, fara nici o distractie, nu are voie asa senzatii