| cezarcomorasu a întrebat:

Cum ne vom da seama când va veni Isus Cristos a doua oară pe pământ? Oare îl vom putea vedea că și om sau o lumină puternică în cer?

Răspuns Câştigător
| unvecin a răspuns:

Ba da, va fi un eveniment pentru toată omenirea. Pentru cei sfinți va fi o pricină de mare bucurie - ei sunt eliberați. Iar pentru cei răi va fi o groază teribilă:

Apocalipsa 16:15. Imparatii pamantului, domnitorii, capitanii ostilor, cei bogati si cei puternici, toti robii si toti oamenii slobozi s-au ascuns in pesteri si in stancile muntilor.

16. Si ziceau muntilor si stancilor: "Cadeti peste noi si ascundeti-ne de fata Celui ce sade pe scaunul de domnie si de mania Mielului;

17. caci a venit ziua cea mare a maniei Lui, si cine poate sta in picioare?"

18 răspunsuri:
| Steregoi a răspuns:

Ateii nu vor vedea pentru ca vor fi deja morti cand va veni a doua oara Hristos.

| unvecin a răspuns:

Va fi un eveniment vizibil pe întregul pământ, nicidecum unul care să poată trece neobservat:

„Iată că El vine pe nori. Și orice ochi Îl va vedea; și cei ce L-au străpuns. Și toate semințiile pământului se vor boci din pricina Lui! Da, Amin." (Apocalipsa 1:7)

„Căci, cum iese fulgerul de la răsărit și se vede până la apus, așa va fi și venirea Fiului omului." (Matei 24:27)

Oamenii Îl vor recunoaște, la fel ca la înălțarea Sa:

„Acest Isus, care S-a înălțat la cer din mijlocul vostru, va veni în același fel cum L-ați văzut mergând la cer." (Faptele apostolilor 1:11)

Va fi și auzibilă. În afară de gloria extraordinară care Îl va însoți, va fi și sunet:

„Caci Însuși Domnul, cu un strigăt, cu glasul unui arhanghel și cu trâmbița lui Dumnezeu, Se va coborî din cer, și întâi vor învia cei morți în Hristos." (1 Tesaloniceni 4:16)

Important (spre deosebire de hristoșii mincinoși care vor apărea ici și colo pe pământ), Iisus nu va atinge pământul la revenirea Lui. Ci va aștepta undeva în văzduh unde Îl vor întâmpina toți drepții care au trăit cândva pe pământ (și înviați acum la a doua venire). (Vezi 1 Tesaloniceni 4:17)

Sfinții luați de pe pământ vor domni în cer timp de 1000 de ani, timp în care pământul e pustiu, iar Satan legat (limitat doar la pământ nu mai are pe cine amăgi). Și abia la finalul mileniului are loc a treia venire când Noul Ierusalim se așează pe pământ, cei pierduți sunt înviați și nimiciți rădăcină și ramură și pământul devine nou. (Vezi Apocalipsa 20. )

Pentru o descriere superbă a evenimentului recomand cartea Marea luptă (sau Tragedia veacurilor / The Great Controversy) de Ellen G. White - capitolele de la sfârșitul cărții.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Credinciosii nu? De parca nu am fi din acelasi aluat.

| Octavian199 a răspuns:

Nu o sa ne dam niciodata seama, ca nu exista asa ceva.O sa dormim vesnic, dar fara vise.

| Octavian199 a răspuns (pentru Steregoi):

Cum sa vina a 2 a oara, ca nu a venit nici prima oara.

| RAY a răspuns:

Va veni sa arunce in iadul vesnic 6 miliarde de persoane, minunat asta asteapta crestini ca dusmani lor sa fie pedepsiti, in cei 1000 de ani de evul mediu iisus a fost la putere, dar s-a dus inapoi in lumea lui fantastica, si nu cred ca se va mai intoarce vreodata

| RAY a răspuns:

Steregoi fi calm ca si tu o sa mori si nu o vezi nici un iisus, asta daca nu iei iarba sau inebunesti

| LupusDei1993 a răspuns:

Daca vine Yeshua a doua oara, e posibil sa fii deja mort.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Hristos a venit, numai evreii si necredinciosii nu stiu asta sau nu recunosc.

| Steregoi a răspuns (pentru Octavian199):

Gloria lui Hristos nu va fi vazuta la a doua venire a sa de catre necredinciosi. Va semana cu o invazie extraterestra in care ingerii ucigasi nu vor fi vazuti ci doar actiunile lor. Necredinciosii isi abandoneasa obarsia sau aluatul nerecunoscandu-si originea imateriala.

| Octavian199 a răspuns (pentru RAY):

Cu toti ajungem descompusi din cauza lipsei oxigenului sau mancare pentru viermi, asta daca au noroc.

| RAY a răspuns:

Steregoi nici macar apostoli nu au crezut initial, citeste biblia

| RAY a răspuns (pentru Octavian199):

Asa e

| danut a răspuns:

Matei 24, 27. Cãci, cum iese fulgerul de la rãsãrit si se vede pânã la apus, asa va fi si venirea Fiului omului.
30. Atunci se va arãta în cer semnul Fiului omului, toate semintiile pãmântului se vor boci, si vor vedea pe Fiul omului venind pe norii cerului cu putere si cu o mare slavã.
31. El va trimite pe îngerii Sãi cu trâmbita rãsunãtoare, si vor aduna pe alesii Lui din cele patru vânturi, de la o margine a cerurilor pânã la cealaltã.
Apocalipsa 6, 12. Când a rupt Mielul pecetea a sasea, m-am uitat, si iatã cã s-a fãcut un mare cutremur de pãmânt. Soarele s-a fãcut negru ca un sac de pãr, luna s-a fãcut toatã ca sângele.
13. Si stelele au cãzut din cer pe pãmânt, cum cad smochinele verzi din pom, când este scuturat de un vânt puternic.
14. Cerul s-a strâns ca o carte de piele, pe care o faci sul. Si toti muntii si toate ostroavele s-au mutat din locurile lor.
15. Împãratii pãmântului, domnitorii, cãpitanii ostilor, cei bogati si cei puternici, toti robii si toti oamenii slobozi s-au ascuns în pesteri si în stâncile muntilor.
16. Si ziceau muntilor si stâncilor: "Cãdeti peste noi, si ascundeti-ne de fata Celui ce sade pe scaunul de domnie si de mânia Mielului,
17. cãci a venit ziua cea mare a mâniei Lui, si cine poate sta în picioare?"
Evenimentele vor fi vazute dar si SIMTITE de fiecare locuitor la pamantului asa deci, nu vei avea ocazia sa-l ratezi decat daca esti mort.

| Panamax a răspuns:

Va veni pe nori si va sta in dreapta Tatalui deoarece nava lui are comenzile pe stanga.

| Octavian199 a răspuns (pentru Panamax):

rolling on the floor

| cezarcomorasu explică (pentru RAY):

Isus Hristos a înviat din morți și este viu. Crede cu adevărat, iar El îți va vorbi. Roagă-L pe Dumnezeu să te apropie de El, iar El îți va vorbi despre răbdarea cu care Dumnezeul nostru așteaptă să vină clipa în care noi, copiii Lui vom avea pregătirea spirituală pentru a fi vrednici să-L întâlnim. Dumnezeu te iubește mult Ray, Isus Hristos este dovada sacrificiului suprem pe care îl poate face un Părinte, acela de a-și sacrifica unicul Fiu pentru iertarea păcatelor omenirii și pentru mântuirea noastră.

| RAY a răspuns (pentru cezarcomorasu):

Aloooooooooo sectanctule vi la mine cu propaganda