| Humăn a întrebat:

Cum pot crede intr-o fiinta atotputernica numita Dumnezeu cand parintii/proful de religie nu pot sa imi raspunda la intrebari logic?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Acceptand religia respectiva, indiferent de conceptii, de bunavoie.
Dar, considerand asta ilogic, ai dreptul la libera exprimare.

41 răspunsuri:
| Silyca a răspuns:

Pentru ca ei sunt niste victime indoctrinate.Si e normal sa gandesti asa.Sunt multe de spus.

| milan9 a răspuns:

Poţi începe mai întâi luând drobul de sare de pe sobă (o poveste de-a lui Creangă), şi apoi, poţi începe să cauţi răspunsuri logice.

Trebuie în acelaşi timp să abordezi corect problema. Nu poţi spre exemplu, să aplici criteriile cunoaşterii ştiinţifice pentru probleme care ţin de cerinţele universului psihic, de spiritualitate. Este pur şi simplu alt domeniu de cunoaştere, unul mistic, al trăirilor sufleteşti...

| kira30 a răspuns:

La ce intrebari nu ti-au raspuns logic?

| adrian12349 a răspuns:

Pai stai sa te gandesti logic, cum am aparut noi?
Stiinta spune ca a fost un bingbang etc.
Dar de unde au aparut toate acestea daca nu prin cineva zeiesc?

| Jardelin a răspuns:

Pai vezi, oamenii "inteligenti" cu o "logica beton" asa cum ai tu nu pot crede in Dumnezeu! De aia esti ateu!

| Zenit313 a răspuns:

Religia nu are novie de rationament si nu poate fii justificata.
Religia are nevoie de credinta,adica nu ai voie sa intrebi, gandesti, cercetezi, informezi.
Credinta este pentru prosti.
Este unealta perfecta pentru a controla populatia lipsita de cultura, cel mai bun exemplu : Romania!

| HueyFreeman a răspuns (pentru adrian12349):

Si zeul de unde a aparut?

| costis a răspuns:

Doar oamenii plafonati cred ca au raspunsul la toate. Nu e totul logica si argument. Unele lucruri le castigi din experienta, sau le accepti din experienta altora; insa nu-i obligatoriu.

| adrian12349 a răspuns (pentru HueyFreeman):

El exista din totdeaunahappy

| HueyFreeman a răspuns (pentru adrian12349):

Logica tocmai s-a spanzurat.

| adrian12349 a răspuns (pentru costis):

Atunci explicami si mie de unde venim? Si cum am aparuthappy

| adrian12349 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Asta e parerea si gandirea mea. Alta explicatie nu gaseschappy.
Daca ai tu explicami si mie.

| HueyFreeman a răspuns (pentru adrian12349):

Daca nu stii raspunsul unei intrebari, oricare alt raspuns in afara de "nu stiu" este o minciuna.

Deci tie ti se pare imposibil ca universul (sub orice forma) sa fi existat dintotdeauna, dar ti se pare logic ca a existat o zeitate ( a carui existenta este imposibila in primul rand) dintotdeauna care a creat universul din nimic. Aici s-a spanzurat logica.

| adrian12349 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Atunci cum am aparut?
Oricum eu nu cred in biblie sau in biserica doar in Dumnezeu.

| HueyFreeman a răspuns (pentru adrian12349):

Prin evolutie.

| adrian12349 a răspuns (pentru HueyFreeman):

Evolutie? Si de unde ma rog a aparut aceasta evolutie? Din nimic?
Pentru mine orice intrebare duce la Dumnezeu.
Sper ca nu te superi pe mine ca te intrebhappy

| mihaitaLGP a răspuns (pentru adrian12349):

De unde detii tu aceasta informatie? Poti sa o si sustii cu dovezi?
Este doar corect de propria ta perspectiva, asta nu inseamna ca poate sa fie si reala.
Chiar daca marea majoritate sustine o idee asta nu inseamna ca ea este si corecta.

Carl Sagan :

"Adevarul ar putea fi foarte incurcat. Ar putea fi nevoie de multa munca pana vei reusi sa-l intelegi. Ar putea fi contraintuitiv. Ar putea intra in conflict cu anumite prejudecati profund inradacinate. Ar putea sa nu fie in armonie cu ceea ce noi vrem in mod disperat sa fie adevarat. Dar preferintele noastre nu determina ceea ce este adevarat."

| costis a răspuns (pentru adrian12349):

Se pare ca dezbaterile la intrebarea asta nu duc nicaieri. Depinde ce intalnesti pe drumul cautarilor.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru adrian12349):

E o ineptie totala sa sustii ca nu crezi in biserica sau in biblie dar crezi in Dumnezeu.
Tu crezi ca cineva se foloseste de Dumnezeu? Tu crezi ca cineva la ingropat in biserica?

Nu. Totul este un intreg. Creatia unui sistem bolnav pentru indoctrinarea si manipularea maselor.
Sustii ca nu crezi in biblie si biserica dar crezi in Dumnezeu. Atunci ce sanse mai erau sa crezi in el daca nu existau teorii religioase si biserici?

Nici una, pentru ca nu aveai de unde sa stii ca el exista. De aici poti trage concluzia ca totul este un intreg.

| adrian12349 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Dovada e ca nimeni nu mi-a raspuns pana acum la intrebarile melehappy De unde venim? Si cum am aparut? Daca poti sa imi explici eu imi schimb parerea.

| William a răspuns:

De cand este obligatoriu sa crezi in Dumnezeu?

| adrian12349 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Mihai este evident ca biserica se folosete de Dumnezeu.
Si da, chiar daca nu exista religia tot aceeasi credinta aveam.
Pentru mine e imposibil ca din ''nimic'' sa aparem noi.
Si singurul raspun la intrebarea mea este Dumnezeu.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru adrian12349):

Esti naiv si caraghios.

Este imposibil acum si foarte mult timp de acum incolo ca cineva sa raspunda la astfel de intrebari.
Pentru ca formele pe care le iau materia, energia si informatia in procesul lor de dezvoltare continu sunt de neinteles.
Toti care argumenteaza si raspund la astfel de intrebari interpreteaza strict din proprie perspectiva.

Este imposibil sa raspunzi la astfel de intrebari, intelegeai asta daca intelegeai citatul lui Carl Sagan.

| mihaitaLGP a răspuns (pentru adrian12349):

Esti tare caraghios.

"Si da, chiar daca nu exista religia tot aceeasi credinta aveam."

E cum as sustine eu in momentul de fata ca foloseam calculatorul chiar daca el nu exista.

Realizezi ce scrii?

Nu mai ma obosesc sa-ti raspund, m-am lamurit cum sta treaba.

| adrian12349 a răspuns (pentru William):

Nu a zis nimeni ca esti obligatlaughing

| adrian12349 a răspuns (pentru mihaitaLGP):

Nu e acelasi lucrulaughing
In fine...

| hinatakaname a răspuns (pentru adrian12349):

De fapt e exact acelasi lucru. Daca nu aveai mama, tu te nasteai oricum? Vorbele nu exista fara idei. Nu zic "Hai sa ne urcam pe munte!" fara sa ma gandesc la asta, fie si o secunda.
Este o gluma care circula pe net:

Un popa ii explica unui eschimos totul despre dumnezeu, iad, rai, etc.
Dupa un timp, eschimosul intreaba:
-Deci daca nu stiam de pacate si rai si iad, mai ajungeam in iad pentru pacate?
-Nu.
-Si atunci de ce mi-ai spus?

Nu aveai cum sa crezi daca nu era religie. Poate iti inventai tu ceva, insa sigur nu se numea dumnezeu...

Poate Flying Spaghetti Monster?

| Xtal a răspuns:

E indeajuns sa iti autoraspunzi nu trebuie sa iei si alte persoane la interogatoriu, intelege si accepta faptul ca ei nu inteleg, deci nu te mai strofoca ca e in zadar, crezi/studiezi/afli pentru tine nu trebuie sa fii strict legat de alte persoane.

| William a răspuns (pentru adrian12349):

Atunci de ce toti ateii se plang ca nu au dovezi ca sa creada in Dumnezeu? Daca ei considera ca nu au in ce sa creada de ce cer mereu dovezi?

| Octa00 a răspuns:

Stiintific nu se poate spune concret ca Dumnezeu exista.Dar El trebuie sa fie in sufletul si mintea ta, pentru a te indruma spre bine, nu spre rau.