| Humăn a întrebat:

Cum pot crede intr-o fiinta atotputernica numita Dumnezeu cand parintii/proful de religie nu pot sa imi raspunda la intrebari logic?

Răspuns Câştigător
| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Acceptand religia respectiva, indiferent de conceptii, de bunavoie.
Dar, considerand asta ilogic, ai dreptul la libera exprimare.

41 răspunsuri:
| LoveToHate a răspuns:

Pai,tu vrei mura-n gura,raspunsurile nu o sa le gasesti pe TPU, nu o sa ti le spuna nici parintii, nici profesorii, trebuie sa citesti, sa citesti sute de carti ca sa ajungi la o concluzie.Nu poti sa-l elimini pe Dumnezeu doar pentu ca cineva iti spune ceva eronat.

| Humăn explică:

Pana acum, mai logica mi se pare "teoria" din filmul Prometheus happy. Probabil exista ceva in univers mult mai puternic decat noi, oamenii, dar nu Dumnezeul/Zeitatile create din dorinta noastra de a crede in ceva.

| Humăn explică:

Ce legătură are răspunsul tău cu întrebarea mea?

| tasmania a răspuns (pentru Humăn):

Si teoria din "Prometheus" de unde vine? Nu de la Holywood? Eu as crede mai degraba - desi nu enevoie fiindca am gasit ce cautam - intr-o zeitate creata din "dorinta noastra de a crede in ceva" decat intr-o zeitate creata de dorinta de inavutire a unora.

| Humăn explică (pentru tasmania):

Vreau sa zic ca mai logic este ca noi sa fi fost creati de extraterestri decat de Dumnezeu.

| dianabalasea a răspuns:

Credinta, prin definitia ei este acea putere de a crede in ceva nepalpabil. In plus, credinta in Dumnezeu este o problema personala, iar oamenii nu stiu raspunsurile la toate intrebarile. Daca tu cauti raspunsuri pe care nu le gasesti la persoanele amintite, nu inseamna ca Dumnezeu nu exista, ci doar ca tu cauti raspunsurile la persoanele nepotrivite. citeste Bibliawinking

| dianabalasea a răspuns (pentru adrian12349):

Imi place raspunsul tau. intr`adevar, orice intrebare duce la Dumnezeu, pentru ca El este raspunsul la intrebare. Stiinta, oricate teorii ar dezvolta nu poate aduce un exemplu concret si dovedit. E mai mult decat evident ca numai un Dumnezeu minunat ar putea crea si ar putea aranja cu atata atentie fiecare aspect al luii noastre: de la circuitul natural al evenimentelor, la complexitatea cu care noi, oamenii suntem creati!

| tasmania a răspuns (pentru Humăn):

Asta e o alta teorie conspirationista. As putea la fel de bine sa intreb unde ai vazut extraterestri, dupa cum sunt destui care intreaba unde l-au vazut crestinii pe Dumnezeu (pe care ei si-L inchipuie ca pe un fel de Gandalf). Dar ce te face sa crezi ca ar fi "mai logic" sa fi fost creati de extraterestri? Cu ce ar fi mai logic?
Logica umana - si asta ar trebui sa o pricepem cu totii - nu este ceva infinit, de sine statator si cu valente axiomatice. Ce logica umana gasesti, de exemplu, in viata unui geniu? Care face lucrurile ordinar-logice sa para depasite/caduce si neavenite? Logica are, in mod sigur, o importanta deosebita in viata persoanelor si a societatilor umane. Dar - cu parere de rau - trebuie sa recunoasteti ca nu e ultimativa.

| Humăn explică (pentru tasmania):

Nu am vazut extraterestrii dar pot fi sigur ca exista la cat de mare este universul. Doar in galaxia noastra 17% din planete sunt in zona propice vietii si tinand cont ca fiecare stea are cel putin o planeta... Ar fi mai logic sa cred in extraterestrii deoarece stiu ca ei exista. Pai cum altfel sa si-L inchipuie pe Dumnezeu? este vreo poza cu El sau?

| tasmania a răspuns (pentru Humăn):

E un raspuns de-a dreptul curios. Si nu il pot intelege decat daca ai fi adept al ralienilor. Cauta filmuletul "The case for a Creator" al lui Lee Strobel in legatura cu ceea ce ai spus mai sus in comment-ul tau.