| Jackson_Andreas_1997 a întrebat:

Cum pot sa devin ateu? Sunt botezat ortodox dar eu neg existenta lui Dumnezeu.Ce trebuie sa fac ca sa devin ateu?

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

A deveni ateu nu devi printrun ritual sau mai stiu eu ce pur si simplu simnti din anumite motive ca negi existenta zeiilor, Ce este ateismul?
Pentru a clarifica si defini ateismul, o pozitie care a fost demonizata si malformata fiind un curent minoritar, trebuie sa plecam de la conturarea pozitiei teiste. Etimologia cuvantului 'ateism' este fundamentul raspunsului la intrebarea Ce este ateismul?

Cuvantul 'ateism' este compus din doua elemente:

1. 'a' - un prefix privativ, care indica lipsa, absenta.

2. 'teism'

Teismul este intai de toate un 'ism'. Aceasta indica faptul ca e o pozitie care accepta sau imbratiseaza o anumita idee sau credinta. Aceasta credinta care este acceptata in cadrul teismului este elucidata de provenienta etimologica a cuvantului: originea este grecescul theos, semnificand zeu sau Dumnezeu. Teismul se defineste astfel ca afirmarea credintei in existenta lui Dumnezeu.

A-teismul este absenta teismului. Ateismul este absenta credintei in existenta lui Dumnezeu.

Ateismul nu implica idei sau pozitii suplimentare. Ateismul nu este o credinta, ci absenta unei credinte. Chiar daca aceasta absenta a credintei in existenta lui Dumnezeu este compatibila cu o multitudine de pozitii filozofice, ea nu le presupune si pe acestea. Ateii au in comun in mod necesar doar absenta credintei in Dumnezeu

57 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic!,, Daca Il marturisesti pe Isus ca Domn vei fi mantuit,, iar daca nu vei fi osandit.

Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

Ben Franklin si Voltaire erau aproape atei, adica deisti.Descartes si Spinoza nu erau nici ei foarte departe, Spinoza chiar a enunat teoria unui panteism evoluat, acu' vreo 400 de ani.Le negi existenta si le conferi statutul de dobitoace fara minte? Nu stiu de ce...da' cred ca te uiti in oglinda, cand scrii anumite posturi.

| shadovv a răspuns:

Sa fi degeaba.

| CrissuCristina a răspuns:

Poi...la miezul noptii te duci in cimir cu o jucarie de plus si un cutit.Cand ceasul va bate ora 00:00 tu va trebui sa infigi acel cutit in capul animalului de plus. Dupa acee sa iti faci semnul numit ANARHI (este un A incercuit) cu cutitul si dupa aceea vei fi ateu. rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| ProjectJackpot a răspuns:

Absolut nimic, ce intrebare puerila...

| RAY a răspuns:

Vezi ca nu-i asa usor sa fi ateu tio spun din propie experientia pe mine mau renegat asa zisi fratii care i am, prietenii, familia toti vor sa ma indrume cica catre calea cea dreapta sa te feresesti de pocaiti, fanatici religiosi, citeste cartii documenteazate, ma bucur ca gandesti rational

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Te bucuri cand indrumi catre gura iadului un om? asta e bucurie?

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Tu te bucuri cand minti o persoana ca exista dumnezeu eu macar nu l-am mintit desigur ca ma bucur

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Ce iad omule ai murit sa stii ca exista ce tot minti ma, ma minti in fata ce tupeu ai

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Eu nu mint pe nimeni ray tu esti mintit de diavol. ia spune-mi ce imi iese mie din faptul ca stau pe TPU?

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Acum a vorbit diavolul prin tine. Frate tu te regasesti in ce vorbesti?

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Zi-mi ai murit sa stii ca exista iadul?

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Tu gandesti asa putin cica diavolu personajul imaginar preluat din alte mitologi

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Nu nu am murit

| RAY a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Nu sti ca exista iadul desi mai mintit?

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru RAY):

Omule stii ce inseamna sa minti?

MINCIÚNĂ, minciuni, s. f. 1. Denaturare intenționată a adevărului având de obicei ca scop înșelarea cuiva; neadevăr. ◊ Expr. A da (sau a face) (pe cineva) de minciună sau a prinde (pe cineva) cu minciuna = a dovedi că cineva a spus un neadevăr. A purta (sau a duce, a ține) (pe cineva) cu minciuni = a promite mereu (ceva cuiva) fără a se ține de cuvânt; a duce cu vorba. ♦ Deprindere de a minți. ♦ Înșelăciune, vicleșug. ♦ Ficțiune, născocire, plăsmuire. ♦ (La pl.) Fleacuri, nimicuri. 2. Minciunică (2). – Lat. mentio, -onis.
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de LauraGellner | Semnalează o greșeală | Permalink
http://dexonline.ro/definitie/minciuna

Eu nu mint, nu am nici un scop in a te minti ca ceva exista. daca aplic logica ta as putea spune ca in fata blocului la mine am un copac care vorbeste dar cu ce scop... e inutil

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Ce imi iese mie daca te mint cum spui tu?

| reihiuke a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Sal. Pot sa te intreb cati ani ai?happy Poti sa-mi raspunzi pe privat daca poti.

| milan9 a răspuns:

Dacă ai băgat capul în pământ ca un struţ în faţa babuinilor, fără să-ţi dai măcar şansa să cunoşti realitatea, atunci eşti deja... ateu!

| Thunderstruck a răspuns (pentru milan9):

Exact, ateii sunt niste prosti batuti de soarta.Prostu de Einstein a scris numai teorii gresite, Bill Gates a inventat windows-ul degeaba, ca tu nu-l folosesti...am dat exemple mai cunoscute ca-s ateu si-s prost, nu stiu alti atei.Ma rog, ateismul impune sa crezi in ceva, de-aia nu mai putem vedea dincolo de aceste dogme, de-aia cred ca ne-ai comparat cu un strut.Crestinismul e calea cea dreapta, doar ca pe mine Satan ma impiedica sa vin pe calea cea dreapta.Recunosc. (sarcasm)

| Andronic_Valentin_Cristian_1988 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Atat! max si'a luat strutul laughing

| WhatheWow a răspuns:

Altul care-si poarta neuronul la git pe post de medalie!; cum sa devina ateu?! Pai, da-te peste cap de trei ori vezi, ai devenit ateu? Pai ce sa faca ateii cu tine; sa te sacrifice pe "altarul prostiei "?

Răspuns utilizator avertizat
| reihiuke a răspuns:

Te usuci cu feonullaughing Nu mai stiu unde am vazut faza. Era un ateu care facea un "ritual" simbolic in care dadea cu feonul pe tine, simbolizand ca elimina apa de la botezbig grin

| DyNo a răspuns:

Nu trebuie sa faci nimic pentru a devenii ateu. Daca negi existenta lui Dumnezeu este de ajuns, sau a oricariun alt zeu.
Felicitari! Esti deja ateu. Bun venit in club!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai mai spus tu chestii penibile, dar asta le întrece pe toate...

| iKeel a răspuns:

Hehehe... Asta îmi aminteşte de un moşneag Ateu, care a murit 13 ore, şi după Dumnezeu l-a înviat... Uite clipul aici,

http://www.youtube.com/watch?v=wS4L62CG434

| Teodor_Cristian_1980 a răspuns (pentru iKeel):

Ala a fost in coma alcoolica.
S-a trezit din betie dupa 13 ore.
Sa nu confundam moartea clinica cu coma alcoolica happy

| casablanca40 a răspuns:

Sacrifici o gaina la miezul nopti, astfel vei deveni ateu si vei renunta pentru totdeauna la zeul crestin!

| casablanca40 a răspuns:

Deci cumva religia are legatura cu inteligenta? Cumva noi suntem foarte foarte prosti, iar voi mult mai destepti. Tocmai ai dovedit ca ai 3 neuroni.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru casablanca40):

Prefer sa stau in gunoi si sa fiu crestin decat in lux si sa fiu ateu

| casablanca40 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Prefer sa merg in iad decat sa urmez o cale pe care fiecare celula din corpul meu o considera injusta, ipocrita, aroganta.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru casablanca40):

Asta spune totul despre caracterul ateilor. exact cum am observat. Aroganta te impiedica sa te supui lui Dumnezeu.

| casablanca40 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Ai foarte mare dreptate. Sunt o persoana foarte aroganta deci nu voi crede niciodata in Dumnezeu. Fiinta mea insasi repugna aceasta idee. Daca Dumnezeul tau m-a creat, el a facut-o pentru a ma impotrivi lui. Ateii nu cred in zeul vostru pentru ca sunt aroganti si nu pentru ca il considera inexistent.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru casablanca40):

Dumnezeu nu a creat pe nimeni rau sau pacatos. mandria e cea mai mare prostie. ia spune tu ai cu ce sa fii arogant? gandeste-te la ce ai tu:inteligenta, frumusete, putere calitatile tale. sunt ale tale de la sine statatoare sau ti0au fost daruite de Dumnezeu?

| casablanca40 a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Defectele si calitatile sunt ale mele. Dumnezeu nu a creat pe nimeni, doar ti-a imbolnavit mintea.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Nu renunta la credinta. Nu te lasa influentat de mirajul lumii acesteia. Nu merita sa iti pierzi sufletul pentru cativa ani in placeri pe pamant. Nu merita.

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Ai vreo problema?

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Stai ma baiatule in banca ta, e plina Romania de cei ca tine rambo de duzina... una doua iti umfli muschii si gata. sincer altceva? de astea sunt satul...

| badboy18 a răspuns:

Deci,niciodata nu iti vei mai putea nega radacinile, esti ortodox pana la moarte... daca nu crezi e altceva insa tot ortodox esti...

Răspuns utilizator avertizat
| charonmario a răspuns:

Prostia e la ea acasa vezi sa nu iti ia Dumnezeu viata

| RAY a răspuns (pentru charonmario):

De ce sa-i ea viata ca il neaga?

| charonmario a răspuns (pentru RAY):

Nu pentru prostia de care da dovada e pueril ce afirma

| RAY a răspuns (pentru charonmario):

De ce faci prost pe aproapele tau parca trebuie sal iubesti

| charonmario a răspuns (pentru RAY):

Amice la cata prostie ave ti sunt bland crede-ma ca sa nu ajungeti in iad de asta

| Kremlin a răspuns (pentru charonmario):

Tu îl "arăţi" pe Dumnezeu ca pe un criminal.Tu eşti singurul cu prostia aici amice.

| charonmario a răspuns (pentru Kremlin):

Mai bine prost decat pagan si sa traiesc in înoranta inteligentule toti vreti raiul da fara sa faceti nim.ic nu se poate asa

| amaliaamely a răspuns:

Pot sa te intreb ceva? De ce nu crez in Dumnezeu?

| Zapalky6 a răspuns:

Macar nu esti prost ca alti.Doar zici ca esti ateu si gata esti.Ai grija doar de prosti care zic ca esti sub diavol (tine minte daca nu exista dumnezeu nu exista nici diavol)

| Radu_Alexandru_1999 a răspuns:

Auziţi ba,nu va mai certaţi,nu are rost,si nu, nu sunt nici ateu, nici crestin, sunt satanist, si am 2 prieteni care au fost satanisti,acum sunt ateii,ai grija,pe o prietena o bantuie un spirit de cand e atee, oricum,succes, si prosti dracu, crestini cica se duc in rai, satanisti in iad, iar ateii se renasc

| Radu_Alexandru_1999 a răspuns:

Aaa,si sa ştiţi, cuplurile pot fi de orice religie, am fost cu una de religie crestina, si imi place de prietena mea atee acumlaughing

| Radu_Alexandru_1999 a răspuns:

Thunderstruck,atei nu sunt proşti

| Teodor_Cristian_1980 a răspuns:

Si eu neg existenta lui dzeu. Nu cred ca exista. N-am crezut niciodata. Cum nu cred nici in botez, casatorie, pomeni sau parastase, in bani dați de prostime preotului din sat, sau in diavol.
Nu stiu cum au aparut negrii si chinezii pe Pamant. Biblia nu spune nimic de ei.
Daca ar fi sa ma iau dupa biblie, ar insemna ca Eva s-a culcat cu fiii ei, sau fiii intre ei...
Cred ca biblia a fost scrisa demult in lipsa unei autoritati gen Politia de azi..lumea trebuia sa creada in povesti de adormit copiii.