| AvalohAlyn a întrebat:

Cum pot studia viața după moarte că și celebrul doctor și cercetător dr.Raymond Moody dar la nivel mai amator așa? Mă gândeam să citesc tot ce prind de pe piata cu acest subiect pentru inceput.E o idee buna?

6 răspunsuri:
| TuzacAngelina a răspuns:

Reformulează. Ai să înțelegi de spun asta. Când ești mort nu mai poți studia nimic.

| AvalohAlyn explică (pentru TuzacAngelina):

Mă refeream când sunt în viața sa studiez despre viața după moarte.

| CIVIC1 a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Poti studia subiectul daca te intereseaza.
Insa sunt foarte putine informatii valide, valoroase si adevarate despre acest subiect.
Biblia face referire la viata de dupa prima moarte, insa sunt conditionari de merit. Doar cei ce vor respecta Adevarul vor,, gusta,, viata de dupa prima moarte. Pentru ceilalti, opozanti ai Adevarului pe acest pamant, iubitori de minciuna, manipulatori, ipocriti, responsbili de crearea si intretinerea suferintei semenilor, viata de dupa moarte nu mai este promisa de catre Creator ci dincontra, suflete transformate in gunoi pe acest oamant ajung intr'un loc specific, care nicidecum nu mai intretine viata.

| TuzacAngelina a răspuns (pentru CIVIC1):

Biblia nu face nici o referire. Biblia este copia "perfectă" a Cărții Morților din Egipt puțin cosmetizată pentru nivelul și necesitățile anilor 400 e.n. "Apoi am văzut un scaun de domnie mare și alb și pe Cel ce ședea pe el. Pământul și cerul au fugit dinaintea Lui și nu s-a mai găsit loc pentru ele. Și am văzut pe morți, mari și mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Niște cărți au fost deschise. Și a fost deschisă o altă carte, care este cartea vieții. Și morții au fost judecați după faptele lor, după cele ce erau scrise în cărțile acelea. Marea a dat înapoi pe morții care erau în ea; Moartea și Locuința morților au dat înapoi pe morții care erau în ele. Fiecare a fost judecat după faptele lui. Și Moartea și Locuința morților au fost aruncate în iazul de foc. Iazul de foc este moartea a doua. Oricine n-a fost găsit scris în cartea vieții a fost aruncat în iazul de foc." A se citi; Oricine n-a fost găsit scris în cartea MORȚII a fost aruncat în iazul de foc. Nu există "O CARTE A VIEȚII" cel puțin până la ora actuală... și mă îndoiesc că metaforic ar putea scrie cineva în ea ceva azi și să nu-i treacă pe indieni, chinezi, arabi, polinezieni.

| TuzacAngelina a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Viața și moartea sunt concepte așa cum este "ziua și noaptea" dacă pământul nu s-ar roti... sau ce este "ziua și noaptea" pentru Lună? Religiile au virusat cu concepte despre vieți de dincolo, karme și alte nebunii. Dacă cineva crede în viața de după de ce nu este interesat și de viața de dinainte de viața asta? Pe nimeni nu îl interesează ce a fost inainte de a fi aici și acum nu ți se pare curios? Direcționarea conceptuală se produce de la primele cuvinte învățate până la marile studii ale oamenilor de știință pentru a împiedica ajungerea la un adevăr ultim. Cunoscând acel adevăr ultim îți pot spune că ai plecat în direcția greșită cu căutările. Cu conceptele nu poți căuta un adevăr ultim pentru că el nu este un concept. Cu mintea care ne minte nu putem căuta adevărulwinking ce interes ar avea mincinosul să-ți spună adevărul? Căutarea adevărului ultim este soluția și vei avea o mare surpriză când îl vei afla. Este atât de simplu. Simplitatea lui te va copleși.

| Darius50boss a răspuns:

Citește Biblia și o să afli