| bleakk a întrebat:

Cum poti tine ziua de Sabat fara pata? Si anume,spre exemplu,un politist care lucreaza de luni pana vineri, daca sambata este chemat pentru o urgenta el poate interveni fara sa pacatuiasca? Cum vedeti lucrurile?

34 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o tampenie faza cu "sa pacatuiasca". Suntem liberi sa facem ce vrem si de sabat, mai ales daca ce facem este corect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Suntem liberi "... esti liber sa faci ce vrea zeul crestin altfel o sa te tortureze pe veci.

Esti liber sa nu te inchini mie dar daca nu o faci nu o sa te iert de pacatul comis de stra-stra-stra-stra-stra-...-stra-stra-stra-strabunicii tai.

| HerrManelig a răspuns:

Da poate! Si anume renuntand la religii primitive care vorbesc de pacate si acceptand Noul Testament care desfinteaza Legea deci si pacatul. Sau crezi ca Isus si-a sacrificat viata numai ca sa-i fie lui iertate toate pacatele? Sau sa ne fie iertate pacatele la noi toti?
In concluzie daca politistul crede in Isus Christos, inseamna ca orice ar face el NU este pacat! Deci nici mersul la lucru care este obligatie si nu pacat

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Crestinii cred in Dumnezeu, nu intr-un zeu. Dumnezeul Bibliei este Unul care face minuni.
Minunea depaseste orice lege fizica. Stiinta n-o poate „vedea", pentru ca are o arie limitata (de legile fizice) in care minunea nu se incadreaza. Orice crestin biblic crede intr-o Creatiune miraculoasa, supranaturala, si nu „naturala".Cei care incearca sa inghesuie Creatiunea in traista stiintei, ajung la aberatii. Evolutionismul nu este stiinta, ci „credinta" naturalista. Se mai numeste „scientism".

| bleakk explică (pentru HerrManelig):

Baptist?

| HerrManelig a răspuns (pentru bleakk):

Mai degraba si intotdeauna Baftist!

| HerrManelig a răspuns (pentru bleakk):

In Biblie este vorba de mai multi Dumnezei, asa cum te poti convinge in Psalmul 82:1. Asa ca nu exista un singur Dumnezeu decat in fanteziile celor care nu au citit Biblia pentru ca din Biblie reiese clar ca sunt mai multi Dumnezei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

A? Nu incerca sa te evidentiezi, bagandu-te singur in seama. Si da suntem liberi. Suntem liberi sa ne inchinam si sa alegem sa fim torturati in ce mod vrem sau sa fim sclavii cui vrem. Probleme omule?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

"nu intr-un zeu"... personajul numit "dumnezeu" in crestinism ESTE un ZEU. Stii ce e acela un "zeu" nu? Ce intelegi tu prin "zeu"?
"face minuni"... Si zeii altor religii fac minuni.
"Creatiune miraculoasa, supranaturala, si nu „naturala""... sigur, poti crede in asa ceva dar asta nu inseamna ca ai si o baza solida pentru acea credinta. De-asta se si numeste credinta.
"sa inghesuie Creatiunea in traista stiintei, ajung la"... a-si da seama CA Creationismul (indiferent de religie) este bullshift si ca nu exista dovezi valide pentru a sustine creatia.
"Evolutionismul nu este stiinta,"... stii ce e aia teorie stiintifica nu?

Apropo de alte religii, cand i-ai multumit ultima data lui Prometeu pentru sacrificiul sau? Stii macar cine a fost Prometeu? Stii ce a facut el pentru oameni? Gestul lui a fost mult mai important decat gestul semizeului din crestinism care a suferit cateva "secunde" dupa care a ajuns second in command.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Puneai tu odata o serie de 4 intrebari unor oameni religiosi/credinciosi despre cauza-cauzator, cauzator-zeu, zeu-zeul tau si etc.Dar tu ce parere ai despre aparitia vietii.Tu ce sustii?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Am pus si inca le pun deoarece nimeni n-a raspuns la ele. Nimeni n-a trecut de prima intrebare. Ele tin de argumentul cosmologic folosit de unii crestini.

Folosind rezumatul tau, intrebarile mele sunt :

1 - cauza - cauzatori
2 - cauzatori - zei
3 - zei - zeu
4 - zeu - zeul tau

"aparitia vietii"... la asta incearca sa-ti raspunda abiogeneza. Eu completez cu "nu stiu INCA". Ai putina rabdare si o sa se gaseasca raspunsul. Momentan e ca si cum ai cere unuia de acum 2000 de ani sa faca un avion. De ce intrebi de aparitia vietii?

Consideri ca daca raspunsul la o intrebare este "nu stim INCA", religia crestina e automat corecta? Daca da, istoria o sa te contrazica grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca n-ai inteles mesajul e de preferat sa mai citesti de cateva ori. Mai bine mai tarziu decat deloc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai dar faza e ca eu nu sunt crestin. Deci mesajul ala nu este potrivit pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu nu am spus nici o data ca este asa cum ai evidentiat tu mai sus. Desi nu este asa noi alegem sa credem ca este asa. Ca daca am fi siguri ca este asa atunci da, nu am mai avea libertate. Vezi ca am pus eu o intrebare inainte de cat de siguri sunt oamenii de optiunea lor religioasa. Nu am pus-o zadarnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am incercat sa-ti arat ca libertatea in cazul crestinismului nu prea exista. Ai doar iluzia ca exista. Zeul respectiv iti da doar 2 optiuni : cu el sau impotriva lui. Asta iti anuleaza libertatea.

"mesajul ala nu este potrivit pentru mine"... e potrivit deoarece tu ai vorbit de libertate si parca pana nu de mult erai crestin. Sau poate esti alt user care nume asemanator cu cineva. Poate te-am confundat cu altcineva.

"de cat de siguri sunt oamenii de optiunea lor religioasa"... in realitate nu poti fi sigur deoarece nu exista dovezi pe bune care sa-ti sustina optiunea religioasa.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Gaia,tu esti ateu? Sau, mai degraba, agnostic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Ambele. Cand vine vorba de zeii din hinduism, crestinism, etc sunt ateu. Cand vine vorba de zeii din deism, panteism, polideism, etc sunt agnostic (dar existenta celor din a 2-a categorie e irelevanta).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eram crestin acum 2-3 ani. Daca ma sti de pe atunci ai memorie buna.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Acum ce esti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Liber cugetator.

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Ceva de genul neutru? Mai agnostic?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai facut o pauza destul de lunga si nu te-am mai vazut de mult timp pe aici (si eu am facut dar a ta a fost mai lunga). Eh, asta e. Totusi, vad ca la fel de ostil ai ramas (a se vedea raspunsul tau de mai sus). Puteai zice din start ca nu mai esti crestin, sau chestii de genul acesta fara sa o arzi tupeist gen "probleme omule".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze..In momentul ala eram nervos..Nu are legatura cu TPU big grin

| bleakk explică (pentru anonim_4396):

Vad ca mai mult te prostesti prin glume de genul "Hai, Satano!".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru bleakk):

Nu am facut o gluma. A fost ceva mai degraba satiric.

| iurii75 a răspuns:

Dacă mai simplu - creștinii nu au obligația de a respecta sabatul. Sabatul făcea parte din legământul încheiat cu poporul Israel.

| bleakk explică (pentru iurii75):

Asta e una din interpretari.

| iurii75 a răspuns (pentru bleakk):

Fiecare e liber să creadă ce vrea dar " Căci Cristos este sfârşitul Legii," (romani 10:4 ) http://wol.jw.org/ro/wol/d/r34/lp-m/2004190

| bleakk explică (pentru iurii75):

Dvs. interpretati se pare dupa intepretarea Martorilor lui Iehova, oricum nn ce priveste interpretarea Bibliei, cheia bunei interpretari este ATITUDINEA INIMII. Cel care o citeste ca sa fie invatat, nu se va rataci. Mandria omului, care il supraordoneaza Bibliei, il transforma intr-un Examinator al Bibliei, nu Ucenic.