| bleakk a întrebat:

Cum poti tine ziua de Sabat fara pata? Si anume,spre exemplu,un politist care lucreaza de luni pana vineri, daca sambata este chemat pentru o urgenta el poate interveni fara sa pacatuiasca? Cum vedeti lucrurile?

34 răspunsuri:
| iurii75 a răspuns (pentru bleakk):

Și o atitudine potrivită a inimii este de a accepta ce spune biblia. Sau crezi că creștinii au obligația de a aduce jertfe, a da zeciuială și multe altele care făceau parte din legea mozaică? (printre care și sabatul)

| bleakk explică (pentru iurii75):

Nu sunt in stare sa va raspund deocamdata.Biserica din care fac parte, si anume cea Adventista da zeciuala...va voi putea raspunde de indata ce ma informez si vin si cu niste argumente.

| bleakk explică (pentru iurii75):

Si citez:"
După cele şase zile ale creaţiunii, Creatorul binefăcător S‑a odihnit în ziua a şaptea şi a instituit Sabatul pentru toţi oamenii, ca memorial al creaţiunii. Porunca a patra a Legii neschimbătoare a lui Dumnezeu cere respectarea Sabatului ca zi de odihnă, de închinare şi de slujire, în armonie cu învăţăturile şi exemplul lui Isus, Domnul Sabatului. Sabatul este o comuniune încântătoare cu Dumnezeu şi unii cu alţii. Este un simbol al răscumpărării prin Hristos, un semn al sfinţirii noastre, o dovadă a credincioşiei noastre şi o pregustare a viitorului nostru veşnic în Împărăţia lui Dumnezeu. Sabatul este semnul perpetuu al legământului lui Dumnezeu cu poporul Său. Păzirea cu bucurie a acestui timp sfânt, de seara până seara, de la apus până la apus, este o celebrare a lucrării creatoare şi răscumpărătoare a lui Dumnezeu. (Gen. 2, 1‑3; Ex. 20, 8‑11; Luca 4, 16; Is. 56, 5.6; 58,13.14; Mat. 12, 1‑12; Ex. 31, 13‑17; Ez. 20, 12.20; Deut. 5, 12‑15; Evr. 4, 1‑11; Lev. 23, 32; Marcu 1, 32)"

| iurii75 a răspuns:

Nici o problemă, aștept să revii.