| ionutionut333 a întrebat:

Cum sa imi spun pacatele cu regret in timpul rugaciunii cand nu o pot face? Eu le spun dar parca le spun ca pe o poezie....nu simt durerea aia de parere de rau cu care trebuie sa o spun sa imi fie ascultata rugaciunea...

Răspuns Câştigător
| alexxtreme a răspuns:

Rugăciunea dacă vine din inimă și dacă tu iți dorești ca păcatele să iți fie iertate, aceasta îți va fi ascultată, nu te descuraja crezând că Dumnezeu nu te ascultă sau că păcatele tale nu pot fi iertate, pentru că Dumnezeu poate ierta mai mult decât putem noi păcătuii, El ne iubește și de aceea Iisus a murit pentru păcatele noastre, 1 Ioan 1:9 "Dacă ne mărturisim păcatele, El este credincios și drept ca să ne ierte păcatele și să ne curățească de orice nelegiuire.", noi am fost răscumpărați prin Sângele Lui, și orice suflet care dorește că păcatele lui să fie iertate, și crede, nu poate fi trecut cu vederea, Dumnezeu ascultă orice rugăciune ce vine din suflet, doar vorbește cu El despre probleme tale, sau ce te împovărează, Matei 11:28 "Veniți la Mine, toți cei trudiți și împovărați și Eu vă voi da odihnă". La început nici eu nu simteam un regret dar asta până când am început să citesc Biblia, să caut, și am aflat cât de mare este păcatul din mine, dar am știut că acolo sus este un Creator, un Dumnezeu milos, bun, iubitor, care Și-a dat Viața pentru mine și păcatele mele, ca prin El să găsesc liniște. Nu te descuraja Dumnezeu este cu tine Matei 28:19 "Și iată că Eu sunt cu voi în toate zilele până la sfârșitul veacului", sfârșitul este aproape iar dacă ești interesat ai aici niște link-uri ca să poți să vezi http://www.mesagerulsperantei.ro/isus-revine-curand-iata-ce-spune-biblia/ https://www.youtube.com/user/eduardandreeas/videos, Iisus este cu tine și El știe de ce ai nevoie dinainte să îi ceri, iar dacă tu iți dorești asta din suflet nu te descuraja, și vorbește cu El.

15 răspunsuri:
| Mclaren12 a răspuns:

Mai exista asa spalati pe creier? Crestinismul e fumat de mult. Nu mai are nicio credibilitate, de fapt nici macar nu a avut vreodata pentru ca oamenii de la inceput stiau ca este o minciuna doar ca le-a fost bagat cu forta pe gat de jîdanii de-a lungul generatiilor. Este prea evident deja ca jîdanii s-au folosit de crestinism ca sa transforme masele in sclavi supusi si ignoranti in timp ce ei adunau de pe urma lor averi si putere iar la cum merg lucrurile acum voi nu mai aveti nicio scuza ca sa va justificati nimicurile in care credeti.

| Holiday a răspuns:

E normal sa nu poti fi serios cand ai o discutie imaginara cu un spiridus imaginar. Cum naiba sa ai vreun feeling?!?

| Sigfrid a răspuns:

Daca ti-ai gasi un duhovnic capabil sa iti explice cauzele si efectele pacatelor tale, ai regreta ca ai pacatuit.
Bine, evident ca scopul nu e sa le regreti, ci se le accepti si sa treci peste. Eventual sa si incerci sa nu le repeti

| CinevaAnonimă a răspuns:

Incearca sa il iubesti mai mult pe Dumnezeu si sa vorbesti despre problema asta cu duhovnicul. Inainte de orice rugaciuni sa spui :
,, Imparate ceresc, Mangaietorule, Duhul adevarului, Carele pretutindenea esti si pe toate le implinesti, vistierul bunatatilor si datatorule de viata, vino si te salasluieste intru noi si ne curateste pe noi de toata spurcaciunea si mantuieste, Bunule, sifletele noastre. Amin". Roaga-te sa se salasluiasca Duhul Sfant in sufletul tau. Spune:,, Doamne vino in inima mea! Ajuta-ma sa ma rog!". Incearca sa faci ca lui Dumnezeu sa-i fie cald in inima ta. Rosteste cat mai des rugaciunea inimii. Intelege ca Dumnezeu a suferit pentru pacatele noastre si noi nici macar nu regretam. El te iubeste, iubeste-L si tu!
Acestea sunt doar niste sfaturi, insa cel mai bi e e sa vorbesti cu duhovnicul. Doamne ajuta!

| xerxes1 a răspuns:

Iti dai seama ca nu mai poate de bucurie cand aude sute de milioane de rugaciuni zilnic, care mai de care mai ciudate.

Răspuns utilizator avertizat
| Nilsson a răspuns:

Cand ai un dezgust fata de tot ce inseamna raul, regretul adevarat fata de pacat vine de la sine.
Pana atunci trebuie sa te rogi ca Dumnezeu sa iti dea cunostinta si sa discerni ce e bine si ce e rau, vazund adevarata fata a lucrurilor si consecintele despartirii de El.

| LOVW a răspuns:

Mai întâi, omul iubește păcatul și nu dorește să se despartă de el fiindcă în om există,, firea pământească,, primită de la cădere în oameni. Dar dacă iei decizia să-L urmezi pe Hristos, vei primi Duhul Sfânt care te va îndruma și dacă Îi dai acordul de va sfinți așa cum Îi și este Numele. Unul dintre capitolele din din Isaia, 6
https://biblia.resursecrestine.ro/isaia/6
te va ajuta să înțelegi sfințenia lui Dumnezeu și că păcătoșenia nu se atinge de El, atunci te vei simiți ca Isaia, un păcătos. Și fiindcă toți sunt păcătoși Domnul a trimis pe Cel mai prețios dar posibil Isus Hristos care și-a dat viața în locul nostru ca noi să nu ajungem în iad. Citește acest articol minunat care te va face să înțelegi mai bine aceste lucruri :
https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/

| ionutionut333 explică (pentru Mclaren12):

Daca nu ai citit bine intrebarea te rog sa o recitesti, eu am vrut sa aflu raspunsul la intrebarea mea, tu de ce vi aici si imi spui ceva de care nici nu ma intereseaza? comentezi degeaba si nimeni nu va citi parerea ta, nici eu nu am citit tot si nici nu o voi face doar am spus asa ca sa iti arat ca pierzi vremea comentand aiurea

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru ionutionut333):

Bossulica adevarul doare si din cate vad oamenii se aprind repede cand le zici verde in fata ceea ce crezi cu adevarat. Ti-am citit bine intrebarea si sunt plictisit de cate intrebari similare am citit. Sunteti atat de spalati pe creier si de manipulati ca nu va dati seama ca va tradati "semenii" ca sa va puteti apara basmele si credinta in zeul vostru fictiv. Daca imi aduc bine aminte, jîdanii au recunoscut in Protocoale ca s-au folosit printre altele de crestinism ca sa va transforme in sclavii lor. Sunteti prea ignoranti ca sa constientizati realitatea in care traiti.

| ionutionut333 explică (pentru Mclaren12):

Eu tot nu am sa cred ce spui tu dar hai sa te cred 2 minute, cand vei muri vei disparea complet, nu va mai fi nimic, atunci asta este nu ai pierdut nimic crezand in adevaratul Dumnezeu dar daca el este real? cand vei muri si sufletul iti va iesi di trup si te vei uita la trupul tau si nu iti va vine sa crezi ca tot este real ce ai sa mai faci atunci? Doar vei plange nimic mai mult si ce frica va fi in tine in acel moment...ai sa iti vezi toata viata si vei vedea sigur exact ce citesti in aceste momente de la mine si ai sa iti aduci aminte vorbele astea dar nu te judec, si eu sunt mai pacatos ca tine dar este voia ta ce vrei sa faci cu sufletul tau

Răspuns utilizator avertizat
| Mclaren12 a răspuns (pentru ionutionut333):

Lasa vrajile astea ca am fost si eu indoctrinat si am realizat dupa ce catastrofa a fost si este crestinismul pentru omenire. Tu zici bazaconiile astea fara sa ai baza pe nimic, biblia nu a fost si nici nu va fi vreodata credibila pentru ca deja s-a dovedit destul de clar ca mai toate basmele crestine au fost furate si corupte de la pagani. Tot ce tine de Cristos, mitul creatiei, potop, fecioara Maria etc, toate astea sunt alegorii spirituale furate de la sumerieni, akkadieni, egipteni, indieni etc. Paganii stiau ca sunt alegorii spirituale dar voi pentru ca sunteti creduli si ignoranti le luati literar de parca chiar le-a savarsit cineva anume in realitate fara sa aveti nicio baza istorica. Voi dovediti cat de bine le-a prins jîdanilor crestinismul pentru a aduna avere si putere in detrimentul maselor transformate in sclavii unei stafii evreiesti.

| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Pentru ca memorezi niste rugaciuni si nu le spui din inima. Rugaciunea trebuie sa fie sincera si sa vina de la tine nu dinr-o carte de rugaciuni.