| SaveTheNature a întrebat:

Cum stabilim ca Biblia e corecta si Coranul eronat?

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Vechiul Testament si Noul Testament constituie Biblia. Sfanta Scriptura contine toate lucrurile necesare pentru mantuire. Ea este regula de credinta si de viata. Noul Testament si Vechiul Testament sunt in aceeasi relatie ca si implinirea si promisiunea. Daca VT relateaza ceea ce Dumnezeu a vorbit in vechime parintilor nostri NT reda cuvantul final pe care El l-a rostit prin Fiul Sau, in care a fost insumata, confirmata si depasita toata revelatia anterioara. Lucrarile marete ale revelatiei VT culmineaza cu lucrarea rascumparatoare a lui Hristos; cuvintele profetilor VT isi gasesc implinirea in El. Dar El nu numai ca incununeaza revelatia lui Dumnezeu pentru om; El este de asemenea raspunsul perfect al omului pentru Dumnezeu. Marele Preot si Apostolul marturisirii noastre (Evrei3:1). Daca VT scrie marturia celor care au vazut ziua lui Hristos MAI INAINTE CA ACEASTA SA RASARA, Noul Testament scrie marturia celor care L-AU VAZUT SI l-au auzit in zilele cand era in trup, a celor care au ajuns sa cunoasca si sa proclame semnificatia venirii Lui mai plenar, prin puterea Duhului la invierea din morti.

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Sincer nu inteleg nimic, un maree ghiveci. cand explici cuiva ceva, parerea mea, trebuie sa fii concret, sa argumentezi cu dovezi atat biblice cat si extrabiblice, care, mai presus de toate sa fie logice.

| IoanieCriminalul a răspuns:

Tare raspunsu laughing.Am o intrebare esti ateu?

| doctorandus a răspuns:

Practic ele stau in picioare sau cad impreuna, ca multe pasaje din Coran sunt copiate din Biblie.

| RAY a răspuns:

Dintre doua mai basme copiate dupa alte basme cum putem sti care basm e mai corect? nici unu ambele sunt scrise de om

| fllu07 a răspuns:

Hey referitor la nick-name ul tau vreau sa zic ce este pace in cer.
iar referitor la intrebare, uite ce cred eu despre biblie:
1) Este scrisa de Dumnezeu.
2) este canalul lui de comunicare cu oamenii
3) este singura carte in care nu exista contraziceri
4) singura carte care a supravietuit la tot felul de incercari de a fi distrusa
5) este cea mai raspandita carte din lume: 90% din populatia lumii au acces la ea intreaga sau parti din ea.
6) singura carte 100% adevarata care ne ajuta in viata.

si acum sa dovesdesc prin anumite versete cum este biblia adevarata.
in primul rand observati profetiile clare care s-au implinit: una dintre ele este consemnata in Isaia 44 si 45. se refera la cucerirea babilonului, si cine o va face, cand, si cum. exact, pana in cele mai mici detalii. s-a spus ca peste 200 de ani, Cir, sau Cirus avea sa cucereasca Babilonul prin devierea raului care inconjoara orasul, si va intra in oras deoarece portiile vor fii deschise. ce credeti ca s-a intamplat? in noaptea de 5-6 octombrie 539 inainte de Cristos Cirus cu armata lui au cuerit babilonul, totul s-a implinit pana ii cele mai mici detalii. si totul sa prezis cu 200 de ani inainte. alta profetie este azi, o trai cu totii: luca 21:11 cutremure, boli, razboaie, suferinta, cutremure. ce este azi? exact ceea ce a prezis Isus. mai mult, referitor la caracteristicile oamenilor in ultimele zile, in 2 Timotei 3:1-5 este descris exact cum vor fii oamenii. (va rog sa cititi) sa va convingeti cat de clar se implineste. apoi profetii din viitor: mortii vor invia, bolile si moarte vor fi eradicate, razboaiele vor inceta, toti vor avea casa lor, si vor trai in siguranta aici pe pamant sub domnia lui Isus Cristos fiul lui Dumnezeu. dar pana atunci sistemul politic trebuie sa se intoarca impotriva religiei false, sa "o arda in foc" si sa ii ia bunurile, banii aurul, masinile proprietatiile (apocalisa 17:15, 16) si apoi politicienii vor zice ca in sfarsit au realizat pace, pacea ce o urmaresc de mult, dar de fapt ei indeplinesc alta profetie:
1 Tesaloniceni 5:3.
iar atunci va interveni Dumnezeu si ii va distruge, va aduce razboiul de la Armaghdon.
ziceam ca si pe noi azi ne ajuta biblia.
de exemplu 1 Corinteni 15:33 spune ca prieteniile rele strica obiceiurile bune. sunteti de acord ca daca avem prieteni rai, ajungem ca ei, cu vicii, si putem pierde tot casa, familia, serviciul masina, tot. atunci cat de oportun este sfatul acesta. nu?
in 1 Timotei 6:8, 9,10 se spune sa fim multumiti cu hrana si acoperamant si sa nu alergam dupa bogatii, ca nu am adus nimic in lume si nici nu putem duce nimic din ea, si cine alearga dupa bogatii se strapunge peste tot cu multe dureri, si banii sunt radacina a tot felul de rele. sunteti de acord, nu? mai mult in proverbele, gasim multe principii care ne spun sa ne stapanim vorbirea, sa nu maniem, deoarece si pentru sanatate este bine. cat de folositoare este Biblia daca o studiem.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IoanieCriminalul):

Agnostic, mai degraba. De exemplu, consider creationismul foarte plauzibil, insa nu timpeniile din biblie, ci ceea ce poti deduce din desenele de la piramide, studiul bibliei si a celorlalte carti "sfinte" care o preced si din care a fost inspirata - am fost creati ca un experiment al unei rase superioare sau sintem chiar descendentii unor exploratori ai unei rase superioare ce au ramas pe pamint, Isus a fost extraterestru (ridicarea la cer corespunde foarte bine cu modul in care sint descrise rapirile de catre extraterestri, de exemplu), minunile pot fi explicate destul de lejer ("lumina sfinta" de la Ierusalim e doar un caz de telekineza, nimic mai mult), si multe altele. Credinta nu e rea, doar credinciosii intoleranti si instutiile religioase. Ateismul/agnosticismul nu neaga spiritualitatea.

| EmaS a răspuns (pentru fllu07):

Dar este foarte simplu.Doream sa spun ca in Vechiul Testament sunt profetii care s-au implinit.Deci exista o legatura care nu poate fi contestata.Biblia este Cartea Adevarata.

| M25M a răspuns (pentru fllu07):

Sa-mi fie cu iertare insa:
1-Este scrisa de oameni (stiu povestea de fapt vorbea Dumnezeu prin acei oameni)
2-De ce ar avea nevoie doar de UN canal de comunicare cand este atotputernic.
3- Asta cred ca ai zis-o la misto, sau ai fost ironic.
4-Este singura carte care a fost folosita sa distruga alte carti si pentru a teroriza
5- Afirmatia se contrazice cu ceea ce ai zis la 4, ea fiind raspandita prin sabie si sange in istoria ei de aceia este atat de numeroasa.
6- Este posibil pentru unii, recunosc, pentru a le oferi un echilibri psihic, intern, etc, insa nu cred ca este singura care ajuta oamenii plus ca nici o carte nu poate ajuta pe un om 100%, fara ca acea persoana sa faca ceva.

Fiecare religie noua a preluat ceva de la alte religii vechi si le-a transpus cu cateva modificari intr-o carte "sfanta".
De ce Biblia este corecta, si nu Tanah-ul, sau textul Vedelor, sau inscriptiile egiptene cu privire la zeii lor si exemplele pot continua?

| Thunderstruck a răspuns (pentru fllu07):

1)N-ai nici o dovada.
2)Din nou, ca la 1.In plus asta e un mijloc extrem de primitiv, daca doamne doamne e omnipotent, de ce a ales tocmai o carte? Putea face ceva mai bun.
3)Esti sigura? http://www.youtube.com/watch?v=i6Ts9hEDv6M
4)N-a incercat nimeni s-o distruga.Mai de graba, cei care credeau in ea incercau sa distruga celelalte teorii.
5)90%? De ce minti? In lume nici 40% nu sunt crestini din cate stiu.
6)Nu e adevarata, ti-am demonstrat la punctul 3.Ca te ajuta...nu stiu, sa citesti cum doamne doamne omoara 2 milioane de oameni, te ajuta.

| florinmarius20 a răspuns:

Nu prea putem stabili nimic pentru ca nu stim nimic decat teorii si ipoteze de tot felul.
De exemplu uitati o concordanta intre o afirmatie din Coran si afirmatia celebrului Darwin care sustinea ca suntem primate.Va redau:" AU NESOCOTIT SABATUL si le-am zis lor: "Sa fiti maimute dispretuite!"

| fllu07 a răspuns (pentru EmaS):

Nu este simplu deloc ce ai zis tu. nu ai pomenit de nici o profetie, nici de implinirea vreuneia, ai zis doar teorie, un ghiveci cum am mai spus.

| fllu07 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Spunea-i de emas ca ii dusa, eu cred ca tu esti mai dus! laughing

| fllu07 a răspuns (pentru M25M):

Are nevoie de un canal de comunicare pentru ca Dumnezeu are un scop cu pamantul si cum altfel ar fi dezvaluit scopul sau? sau cum le spunea oamenilor ce este bine sau rau, pentru ca in Isaia 48:17 spune ca EU sunt Dumnezeul tau, eu te invat ce este bine, o, de ai vrea sa asculti. cum altfel sa le vorbeasca oamenilor?
si asa este este raspandita prin sabie si sange, dar nu din cauza ei, a bibliei, ci din cauza clerului religios, care a invrajbit masele, care a creat ura, si ai intaratat oamenii. si referitor la Tanah sau Vede normal ca nu sunt carti sfinte, nu le-a inspirat Dumnezeu. ti-am aratat clar principii clare din biblie care ne ajuta cu adevarat sa avem o viata mai buna, mai fericita. nu este doar la nivel psihic asa... gandim noi de nebuni. nu, ceea ce este scris in biblie este testat.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru fllu07):

Ema vine si citeaza din biblie si aiureaza ca sint certitudini, profetii implinite si alte fabulatii. Eu am pus totul sub semnul TEORIEI si a unei DEDUCTII LOGICE care lasa loc de multe alte interpretari si teorii. Tu cum explici desenele de la piramide si nu numai care reprezinta cosmonauti/nave spatiale sau desenele de la Nazca?

| fllu07 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Printr-un singur verset din biblie. TE ROG MULT MULT SA IL CITESTI.
2 Tesaloniceni 2:9, 10

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru fllu07):

Semne si minuni false si alte bazaconii? Adica fix "dumnezeul meu e mai bun ca dumnezeul tau", pe scurt. Adica sa consideram certitudine o poveste minunata cu adam si eva si sarpele si alte alea, dar sa consideram desene PALPABILE, VIZIBILE si datate clar ca precedind biblia niste falsuri, nu? EPIC.

| barbattttt a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Prietene ma bucur pentru credinta ta, dar pentru ca am vazut ca esti om destept te sfatuiesc sa citesti mai mult si in special Biblia...sunt sigur ca nu ai citit-o.
Iti urez ca Dumnezeul Cel Viu sa te calauzeasca!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru barbattttt):

Am citit biblia, coranul, si inca o gasca de scrieri similare, tocmai de aia iau totul ca ipoteza. Biblia am citit-o la o virsta la care multi inca citesc carti de povesti, din proprie initiativa, si mi s-a parut ca are atit de multe parti ridicole, incit cred ca am ris mai mult decit la carti de bancuri.

| Zenicide a răspuns (pentru fllu07):

1. Biblia a fost scrisa de oameni sub influenta duhului sfant, cel putin asa stiu. Deci credibilitatea cartii scade drastic.
2. Fiind atotputernic si atotstiitor acest zeu biblic a ales o metoda de comunicare foarte primitiva, putea sa ne vorbeasca direct in creier. doar e Dzeu, ce dracu. Putea sa faca orice altceva. ceva unic, dumnezeiesc. Cartile sunt umane.
3. Sunt foarte multe contraziceri in biblie, si daca vrei sa fii un bun crestin trebuie sa inveti sa inchizi ochii. http://www.skepticsannotatedbible.com/contra/by_name.html
4. Care incercari? Numeste cel putin 5. De fapt e invers, religia incearca si a incercat mereu sa elimine toate urmele de religii mai vechi. O gramada de religii au fost asimilate in religia curenta, impreuna cu diferite sacrificii, ritualuri (unele pagane), legende, toate sunt acum in biblie.
5. Daca dai un click aici o sa vezi ca nu e deloc asa http://en.wikipedia.org/wiki/File:World-religions.PNG
6. Cum ai ajuns la concluzia asta? Cum dovedesti validitatea bibliei?

| fllu07 a răspuns (pentru barbattttt):

Maxxim laughing

| fllu07 a răspuns (pentru Zenicide):

1 Duhul sfant nu este tot de la dumnezeu? cum altfel crez ca oameni fara carte si de rand, din toate meseriile posibile: regi, judecatori, pastori, medic, confectioner de corturi, agricultori, pescari, unuii au trai la mai bine de 10 secole unu fata de altul sau deobecei sute de ani diferenta intre ei, si totusi ceea ce au scris ei, se imbina perfect? cum explici?
2. normal daca ne vorbea direct in creier, nuna ghici ce mai gseai sa contesti, de fapt dumnezeu a scris in biblie ce vrea, daca vrem ascultam ne merge bine, daca nu, nu ascultam, acum ne merge rau, si in viitor, vom fii distrusi cand va trece la actiune, El nu ne obliga sa ascultam de biblie.
3. in calitatea cuiva de crestin, nu trebuie sa inchida ochii, ci sa ajunga la cunostinta exacta 1 Tim 2:4
4 cum care incercari? inchizitia, cine avea biblie, nu se discuta, Biserica Apostolica (cum spunea cineva, sa nu ii dam numele, ii vom spune mcwallace laughing )
sau biserica catolica, pur si simplu il macelarea, il taia in bucati, il ardea pe rug, il tavalea prin zmoala apoi prin pene sa-si bata joc de el. apoi nu a permis traducerea bibliei in limibile vorbite, a pastrat-o un ebraica si in limbile foarte putin cunoscute. (citeam recent un articol despre unu din franta care o contribuit cu o parte la traducerea bibliei in franceza, sau toata a tradus-o, si apoi a trebuie sa-si paraseasca familia, casa si to, sa fuga de catolici, ca il ardeau pe rug)
totusi azi biblia este pe tot globul, toti au acces la ea! sau la parti din ea!
eu nu am zis ca, Crestinii sunt cea mai raspandita religie/credinta ci biblia. si acolo in asia si in tarile alea budiste, hinduse, este biblie. sunt dovezi clare!
6. pe mine personal, mi-a schimbat viata. si nu numai cunosc sute de persoane care si-au schimbat viata datorita bibliei, datoria sfaturilor de necombatut si de nerasturnat! si daca as vrea as mai cunoaste. trebuie sa o studiezi, apoi sa te rogi pentru intelepciune, apoi sa aplici in viata ceea ce intelegi, si o sa vezi ca imi dai dreptate, desi nu imi trebuie sa mi se dea dreptate, trebuie ca oamenii sa convinga, sa deschida ochii.

| SaveTheNature explică:

Oare ce parere au musulmanii, hindusii si budhistii despre crestini?