| Paulla a întrebat:

Cum vă imaginaţi Raiul? Dar Iadul?
Majoritatea creştinilor cred pentru răsplată sau de frica pedepsei. Deci, la ce vă aşteptaţi?

54 răspunsuri:
| ioana1704 a răspuns:

In orice caz nu cum spune biserica ortodoxa! d-zeu e iubire nu razbunare!

| carminaburana43 a răspuns:

Daca exista raiacela e iubire.Sufletul eliberat de un trup care se poate imbolnavi oricind,caretrebuie hranit,care imbatrineste,ramine euforiaeliberarii de toate constringerile si problemele lumesti, estiintr-o lume libera unde permanent simti ce aici pe Pamint foarte rar ai parte iubire permanenta din toate partile de la toate sufletele caci in rai fiecare suflet emana si primeste iubire. Iadul imi inchipui un loc unde nue foc, smoala sau draci ci un loc unde nupoti scapa de sentimente negative.Simti o permanenta stare de ura, frica, nesiguranta unde cred ajunge omul daca nu a putut iubi niciodata cit a fost pe Pamint si daca a ranit si a facut sa sufere pe altii daca niciodata nu i-a parut rau pentru suferintele produse altora. Exact la aceleasi sentimente ce a produs va fi condamnat sa le simta in permanenta dupa trecerea dincolo.

| ComputerGeek a răspuns:

Eu am un fel de zicala, nu mai stiu dar am auzit-o undeva parca: ''Pregateste-te pentru ce-i mai rai si spera la ce-i mai bun''

Eu cred ca exista raiul si iadul. Raiul este pur si simplu un taram inimaginabil de frumos, iar iadul, opusul. Chair daca cele doua n-ar exista, si nu spun ca nu exista, ce am rezolva daca ne-am comporta urat? Pana la urma este bine ca unii oameni fac lucruri bune de frica de a ajunge in rai, pentru ca, pana la urma ar trebui sa existe si putina smerenie si frica faca de Dumnezeu in noi toti.

| florin08 a răspuns:

Eu ma astept in momentul cand dau ortu popii sa nu ma mai trezesc nici in rai nici in iad si nici la purgatoriu.

| miradoniz a răspuns (pentru ioana1704):

Ortodoxia nu spune așa ceva! din contră,ea este răspunsul umil al omului la "dragostea nebună a lui Dumnezeu"(Nicolae Cabasilas sec xiv).Singura răzbunare de care cântă Psalmii,e aceea de a trăi fericiți și în pace,fără sa ne chinuie gândurile rele și ispitele. Ortodoxia e frumoasă,e un minunat cântec al libertății-e cel mai liber mod de gândire din tot creștinismul,de fapt! am fost surprinsă și eu-dar tradiția ortodoxa este apofatică-negativă-adică nu zice ce este, cum va fi-ci cum nu este, ce nu va fi. Între "nu"-uri e un enorm spațiu liber.Cu voia Domnului,noi,fiecare credincios, trebuie să avem grijă ca să rămână așa-a crede e diferit de a ști.E de ajuns să fim conștienți-și să spunem mai departe.
Cât despre cei care amenință-ei vorbesc poate de ce le e frică lor.(ps dacă vrei o lecție despre manipulare, de exemplu a teologiei de azi, citește articolul asta http://ro.orthodoxwiki.org/Apofatism )

(mi-e teamă că se pregătește terenul pentru schimbarea Tradiției)

| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Raiul: nori pufosi din pene de gasca, o parcare plina de masin luxoase, pe Dumnezeu juncand tenis cu Moise si fecioara Maria uitandu-se la telenovele.
Iadul: munti de marijoana, rauri de bere, oceane de vodka si pe satan stand pe un tron facut din prezervative Durex.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Majoritatea,crestinilor? deci trebuie sa inteleg, ca tu esti nu crestina, musai si fara indoiala.majoritatea celorlalti trebuie sa stie ca tu nu esti crestina.si asta s-a inteles.da de ce te intereseaza ce asteptam noi crestinii si ce credem? asta nu pricep.e treaba noastra.ma intereseaza pe mine sau pe alt crestin de ce crede cineva in satan sau de ce nu crede ca noi? sanmt o multime de crestini, si tu nu te adresezi unuia singur.ci intregului cult.ori acilisea e fiecare cu credinta si cu invatatura lui.cum o sa te lamuresti? sau de fapt nici nu te intereseaza important era doar sa se stie, ca paulla ...nu e crestina? ok.no coment.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite ioana de pilda, nu e ortodoxa dar cunoaste atat de bine cultul ortodox incat minte fara tagada, doar sa arunce o lumina proasta asupra bisericii ortodoxe.dar minte.nu spune insa si din ce cult face ea parte.ti-e rusine de minciuna ioana? sau esti nesigura de afirmatie? uite la ortodocsi,deznadejdea e pacat si frica. dar si increderea prea mare in dragostea si iertarea lui Dumnezeu, care aduce ingaduinta de sine in practicarea pacatului, nu e buna.deci cele zece porunci dau dreapta masura a omului in credinta si in fapte.nu a spus nimeni la ortodocsi ca Dumnezeu e razbunare, VOI spuneti asta.

| miradoniz a răspuns (pentru SaintOcea):

De acord,și eu vreau "down stairs"-îl luăm și pe El cu noi, ok?(e de treabă, vine sigur!)

| fetitaCUPiscoturile a răspuns (pentru XxXBlackVampireXxX):

U made my day!

| EmaS a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu pentru ca El este o realitate in viata mea.Pentru mine El nu este un concept sau o filozofie.El este Domnul vietii mele.El este viu in inima mea, Ii pasa de mine, imi asculta rugaciunea si imi raspunde.Ma calauzeste prin Duhul Sfant,si mai mult,mi-a pregatit un loc, ca acolo unde este El, sa fiu si eu.

| laurentiu a răspuns:

Asteapta sa mori si te convingi dar nu crezi ca e prea tarziu? si asa o generatie trece alta vine, mamaie, stramamaie a murit la fel si oameni aceia de la stiri cum se face ca mor in fiecare zi!
totusi viitorul recunosti si tu ca e subru nu sti cand mori poti sa fi urmatorul de la stiri decedat!
nu trebuie sa fi crestin sa ajungi in iad trebuie sa fi pacatos si oameni sunt pacatosi toti fara exeptie deci noi alergam spre iad chiar fara sa vedem!
deci pana la urma o sa iau lucrurile in serios? ce pot sa fac sa nu ajung acolo? care este calea?
Fiindca atat de mult a iubit Dumnezeu lumea, ca a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede in El, sa nu piara ci sa aiba viata vesnica!

| marinelpop a răspuns:

Aşa cum am văzut mai înainte, unele religii îşi învaţă enoriaşii că oamenii care comit fapte rele merg după moarte într-un loc al chinului veşnic. Această învăţătură îl dezonorează pe Dumnezeu. Iehova este un Dumnezeu al iubirii; el nu i-ar face niciodată pe oameni să sufere în acest mod (1 Ioan 4:8). Ce-ai crede despre cineva care şi-ar pedepsi copilul neascultător băgându-i mâna în foc? Ai putea să respecţi un astfel de om? Dimpotrivă, nici măcar n-ai vrea să-l cunoşti! Ai spune, mai degrabă, că este lipsit de inimă. Şi totuşi, Satan vrea să credem că Iehova îi chinuieşte pe oameni într-un foc veşnic.

| Paulla explică (pentru anonim_4396):

Ai dreptate. Paulla nu e creştina, e atee.
Am vrut doar să văd ce imagine vă poate motiva atât de tare.
Nu-i treaba mea în ce credeţi voi, alegerea vă aparţine. Eram doar curioasă.
Care-i problema ta? Nu are voie un ateu să întrebe un creştin cum işi imaginează Raiul sau Iadul?

| Paulla explică (pentru EmaS):

Bine Ema, dar eşti pe lângă subiect. Eu am întrebat cum îţi imaginezi Raiul şi Iadul iar tu ai răspuns cu totul altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai facut o constatare neadevarata.si la fel ca ioana, minti. intrucat esti atee, nu te intereseaza.dar poti pune intrebarea.

| Paulla explică (pentru laurentiu):

Nu văd unde baţi. Da, oamenii mor. Şi? Vrei să-ţi bată inima la nesfârşit? Imposibil.
Eu te-am întrebat cum vezi tu Raiul şi Iadul, nu te-am întrebat dacă ne îndreptăm spre Iad sau altceva de genul.
Dovedeşte-mi că Iadul există şi o să-mi convertesc religia, o să fiu cea mai Sfântă persoană. Dar până atunci, abţine-te să dai răspunsuri pe lângă subiect.
'totusi viitorul recunosti si tu ca e subru nu sti cand mori poti sa fi urmatorul de la stiri decedat!' Viitorul e sumbru? Posibil, depinde din ce punct priveşti. Dar oricum ai privi, nu e mai sumbru ca gramatica ta.

| Paulla explică (pentru anonim_4396):

Bine, dar care-i constatarea aia neadevărată?

| Paulla explică:

Ah, mai întrebi? Vreau un bilet dus spre iad! Se poate?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinii cred pentru rasplata sau de frica pedepsei.total eronat.intrucat nu cunosti, te inteleg.de iertat te-o ierta cine ma iarta si pe mine.

| Paulla explică (pentru anonim_4396):

Eu am spus majoritatea, nu toţi. Majoritatea pe care-i cunosc eu vin cu afirmatii de genul 'Crede, ca altfel te paşte iadul!' sau 'Crede şi te vei bucura de Paradis!'.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te inteleg. putem discuta pe privat, deja cred ca e prea mult aici pe site.se pun intrebari, nu se poarta discutii. ocupam spatiul.

| laurentiu a răspuns (pentru Paulla):

Multi zic pana nu vad nu cred,sau nu cred decat in ceea ce vad, daca este nevoie sa vezi ceva nu vei crede si te vei convinge! deci este o minciuna! fara credinta e neputinta sa fim placuti lui Dumnezeu! El vrea ca noi sa credem ceva fara sa cercetam,adica sa credem pe cuvant! credinta nu are deaface cu lucrurile care se vad sau in dovezi sumbre'
In Biblie Domnul Isus pune ca adevarul nu este dat la toti ca sa il cunoasca si la cativa! si mai spune de asemenea daca Fiul te va face cu adevarat liber sa cunosti adevarul, iar asta in intalnirea cu El pe pamant, pana atunci fiecare crede cate o minciuna! si o minciuna care te va duce acolo unde tu nu credeai ca exista si te vei duce!

| EmaS a răspuns (pentru Paulla):

Nu conteaza cum mi-l imaginez eu.Tu ai facut afirmatia ca unii cred pentru rasplata sau de frica pedepsei.Raiul,este ceva ce ochi de om nu a vazut si urechile nu au auzit.Acolo vom umbla pe strazi de aur.Noi toti vom fi imbracati in trup de slava, vom fi ca ingerii din cer.

,, Şi m-a dus, în Duhul, pe un munte mare şi înalt. Şi mi-a arătat cetatea sfântă, Ierusalimul, care se cobora din cer de la Dumnezeu,

având slava lui Dumnezeu. Lumina ei era ca o piatră preascumpă, ca o piatră de jasp, străvezie ca cristalul.

Era înconjurată cu un zid mare şi înalt. Avea douăsprezece porţi, şi, la porţi, doisprezece îngeri. Şi pe ele erau scrise nişte nume: numele celor douăsprezece seminţii ale fiilor lui Israel.

Spre răsărit erau trei porţi; spre miazănoapte, trei porţi; spre miazăzi, trei porţi, şi spre apus, trei porţi.

Zidul cetăţii avea douăsprezece temelii, şi pe ele erau cele douăsprezece nume ale celor doisprezece apostoli ai Mielului.

Îngerul care vorbea cu mine avea ca măsurătoare o trestie de aur, ca să măsoare cetatea, porţile şi zidul ei.

Cetatea era în patru colţuri, şi lungimea ei era cât lărgimea. A măsurat cetatea cu trestia, şi a găsit aproape douăsprezece mii de prăjini. Lungimea, lărgimea şi înălţimea erau deopotrivă.
I-a măsurat şi zidul, şi a găsit o sută patruzeci şi patru de coţi, după măsura oamenilor, căci cu măsura aceasta măsura îngerul.
Zidul era zidit de jasp, şi cetatea era de aur curat, ca sticla curată.
19 Temeliile zidului cetăţii erau împodobite cu pietre scumpe de tot felul: cea dintâi temelie era de jasp; a doua, de safir; a treia, de calcedonie; a patra, de smarald;

a cincea, de sardonix; a şasea, de sardiu; a şaptea, de crisolit; a opta, de beril; a noua, de topaz; a zecea, de crisopraz; a unsprezecea, de iacint; a douăsprezecea, de ametist.
Cele douăsprezece porţi erau douăsprezece mărgăritare. Fiecare poartă era dintr-un singur mărgăritar. Uliţa cetăţii era de aur curat, ca sticla străvezie.

În cetate n-am văzut niciun Templu; pentru că Domnul Dumnezeul cel Atotputernic ca şi Mielul sunt Templul ei.

Cetatea n-are trebuinţă nici de soare, nici de lună, ca s-o lumineze; căci o luminează slava lui Dumnezeu, şi făclia ei este Mielul.

Neamurile vor umbla în lumina ei, şi împăraţii pământului îşi vor aduce slava şi cinstea lor în ea.

Porţile ei nu se vor închide ziua, fiindcă în ea nu va mai fi noapte.,,

Răspuns utilizator avertizat
| totmike a răspuns:

Daca ar exista,sa spunem, pentru mine ar fi asa:
RAIUL:un loc roz, linistit toata lumea sta si poarta discutii legate de religie.
IADUL:toata lumea se distreaza fumeaza beau ca porcii asculta muzica la maxim.un decor rosu sangeriu cu negru.acolo,ma pot intalni cu toti prietenii si putem savura linistiti o bere.

cam asa imi imaginez eu raiul si iadul.
credinciosii care vor sa se lege de mine...ne vedem pe privat.

| laurentiu a răspuns:

Uite cum este in iad! Dumnezeu a ingaduit sa le deschida putin usa iadului oamenilor! intamplarea este reala daca nu credeti uitati-va la arhiva ziarelor!
http://www.youtube.com/watch?v=GJpQ0i1XYqY

| Paulla explică (pentru laurentiu):

Lmfao. Deci stai aşa, citesc eu bine, sau ăia zic că au săpat 14 km şi au ajuns în centru pământului?rolling on the floor Dacă tu înghiţi asta e clar, degeabă îmi bat capul cu tine.
Ar trebui să mai înveţe puţin tainele manipulării...
SaintOcea, pe cine recomanzi pentru tainele manipulării?

| Paulla explică:

'A trecut aproape 1 luna de la postarea ta, ai ramas tot rece si asa vei ramane daca nu iti va pasa de sufletul tau! ' Sunt o persoană rece şi egoistă. Aşa-i caracterul meu şi mi se pare normal. Cât despre suflet, el nu există. Poţi să-i demonstrezi existenţa?
'fie ca nu crezi ca accepti sau nu accepti ca vrei sau refuzi sufletul tau se va duce inevitabil acolo unde tu ai hotarat sa te duci atat cat erai pe pamant! ' Cum am mai spus, nu există suflet. 'I do not fear death. I had been dead for billions and billions of years before I was born, and had not suffered the slightest inconvenience from it.' -Mark Twain.
'Dumnezeu nea inzestrat cu un cuget care distinge lucruri bune si rele'
Răul şi binele sunt două concepte relative. Deci ce tu ai putea considera bine, eu aş putea considera rău. Cine are dreptate? Totul e relativ, diferă în funcţie de persoană şi de circumstanţe.
'in Biblie spune ca orice om care s-a nascut pe pamant are in el constiinta vieti vesnice, ea poate fi astupata, negata dar nu distrusa sau indepartata!' dar de sociopaţi ai auzit? Ei nu au conştiinţă. Deloc.
'asa ca cauta pe Dumnezeu inca cat traiesti! fiindca El te iubeste! si vei vedea fara ca cineva sa iti spuna! ' Am fost şi creştină şi cu siguranţă o duc mai bine acum, că nu mai cred în basme. Te sfătuiesc şi pe tine să faci la fel.