| shhhs a întrebat:

Daca, chiar exista un Dumnezeu atotputernic de ce a mai creeat lumea? Adica odata ce a fost facuta multe nedreptati si rautati au aparut de asemenea. In plus, daca El e singurul atotputernic atunci inseamna ca El a inventat si ce e bun si ce e rau, ceea ce nu prea are logica daca spuneti ca "a creat-o din iubire". Pai de ce a facut-o? sa se joace?!

14 răspunsuri:
| BogdaneluluI a răspuns:

Da. Intrebarea a mai fost pusa de cel putin 10 ori. Toata lumea s-a plictisit sa mai raspunda.
Vezi ca este sus un buton, care arata ca o lupa, si, la stanga lui, este un camp de text, unde scrie "Cauta intrebari sau raspunsuri". Ai putea sa-l folosesti.

| BogdaneluluI a răspuns (pentru BogdaneluluI):

Ah! Am ratat o virgula.

| Încrucişătorul a răspuns:

Factorii omniprezenti -bun VS rau- au fost interpretati gresit de foaaarte multe milenii. Nu au fost create de nici un creator, au fost inventate de noi, acest "bun" sau "rau".

Problema e altfel: cine determina ce e acel "bun" sau acel "rau".

Exemplu (nu o lua de buna):

Daca eu iti dau tie un pumn in fata, fara nici un motiv, din punctul tau de vedere, eu am facut ceva RAU.

Daca o alta persoana, care te dispretuieste/uraste, dintr-un motiv justificat sau nu, din punctul lui de vedere, eu am facut ceva BUN.

Totul depinde de noi cum le interpretam. Nu exista bunul absolut si raul absolut; niste fantezii inventate de niste mitocani care au fost luati la misto si-si imagineaza ca ei sunt aia buni si ceilalti care au ras de ei or sa se duca dracului.

| shhhs explică (pentru BogdaneluluI):

Intrebarea a fost pusa, dar nu in acest fel. Pa pa.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns:

Dumnezeu este Atotputernic in sensul ca are autoritate peste toate lucrurile create de el de la univers pana la cele mai mici creaturi,Dumnezeu nu e Atotputernic in sensul ca face tot ce vrea el,e Atotputernic in sensul ca are autoritate. Apoi de ce ste suferinta? Multi oameni cred ca Dumnezeu este insensibil,si daca i-ar pasa de noi lumea ar fi altfel,fara razboi,suferinta, dezbinari, boala, moarte, batranete si lista poate continua.Insa gandeste-te la urmatoarea ilustrare:Un tata intelept si iubitor al carui fiu, inca locuieste in casa parintilor.Insa fiul se razvrateste si se hotaraste sa plece de acasa insa tatal nu se opune.Baiatul incepe sa duca un mod de viata nechibzuit si ajunge in mari incurcaturi, are parte de multe probleme.Este tatal de vina pentru problemele pe care fiul a ajuns sa le aiba? Cu siguranta ca nu.In mod asemanator suferinta este consecinta faptului ca omul nu il cunoaste pe Dumnezeu si duce un mod de viata independent de el. Dumnezeu le permite oamenilor sa duca un mod de viata dupa dorintele lor. Oamenii cred ca deoarece este Atotputernic el este conducatorul lumii dar lucrurile stau altfel.Intreaga lume zace in puterea celui rau.Lumea de azi reflecta personalitatea si manifesta trasaturile celui care ii conduce si anume Satan Diavolul asa cum este numit el. Faptul ca lumea este condusa de cel rau este fara indrumarea lui Dumnezeu.Acest Satan un inger razvratit care induce in eroare tot pamantul locuit provoaca probleme oamenilor ca exemplu:oamenii se lupta pentru putere si pozitii sociale inalte, ceea ce duce la razboi, si cred ca daca mentionez primul si al doilea razboi mondial spune multe.Satan a pretins ca Dumnezeu nu isi poate conduce supusii asa ca s-a gandit ca el ar fi mai bun. Dumnezeu i-a permis acest lucru si se vad rezultatele.Insa exista un timp stabilit cand totul va fi asa cum iti doresti tu si asa cum ne dorim multi dintre noi:pace,siguranta, iubire neegoista, fara lipsuri de alimente, fara boli, fara moarte chiar.Asigurarea o gasim in urmatoarele cuvinte:Încă puţin şi cel rău nu va mai fi, te vei uita la locul unde era şi nu va mai fi. 11 Dar cei smeriţi vor stăpâni pământul şi îşi vor găsi desfătarea în belşug de pace.
Atunci am auzit un glas puternic de la tron care zicea: „Iată! Cortul lui Dumnezeu este cu oamenii! El va locui cu ei şi ei vor fi popoarele sale. Şi Dumnezeu însuşi va fi cu ei. 4 El va şterge orice lacrimă din ochii lor şi moartea nu va mai fi. Nici jale, nici strigăt, nici durere nu vor mai fi. Lucrurile de odinioară au trecut".
Asadar ar trebui ca fiecare dintre noi sa cunoastem si sa avem incredere in promisiunile lui Dumnezeu. Uneori si faptul de a nu cunoaste adevarul ne aduce mari probleme.O zi buna sa ai!

| shhhs explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Dumnezeu a creeat totul. Inseamna ca el a acceptat sa existe diavol, a acceptat ca diavolul sa se poata razvrati...ca doar el a creeat ingerii deci tot el le-a dat aceasta posibilitate. Faza cu tatal nu are logica fiindca Dumnezeu a lasat sa exista rau in lume, el a acceptat. Fara ca El sa accepte nu s-ar fi intamplat.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru shhhs):

Da insa aici intra in joc suveranitatea si dreptul lui Dumnezeu de a-si conduce creaturile.De ce spun asta? Putea de la bun inceput dupa gandirea umana sa il distruga pe Diavol insa milioanele de ingeri ce ar fi zis? Ar fi zis ca diavolul are dreptate (diavolul a sustinut ca Dumnezeu nu este competent sa isi conduca creaturile(ingerii, oamenii))si Dumnezeu a lasat un timp ca Diavolul sa isi demonstreze afirmatiile insa in razboiul cel mare al lui Dumnezeu va distruge tot raul cauzat si pe cei ce au provocat raul si vor trai cei drepti.Numele lui Dumnezeu va fi sfintit pentru totdeauna, Satan va fi distrus atunci cu toti demonii lui si lumea care il urmeaza. Sper sa intelgi ce am zis nu din spirit de contradictie ci punctul de vedere corect.Parerea ta ti-o respect insa eu am afirmat adevarul, chiar daca ai idei preconcepute sau fixe ti le respect insa te rog sa nu mai ajugi spre contradictie ci intrebari mai logice daca ai adica normalenu prezentandu-mi puncte de vedere nesolide pentru ca nu poti intelege.Salutare.

| shhhs explică (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Punctele mele de vedere sunt perfect solide si din ce spui tu nu inteleg de ce Dumnezeu, fiind atotputernic mai are nevoie si de milioane de ingeri?!

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru shhhs):

Motivul este iubirea de care tu nu sti cum este manifestata, din iubire Dumnezeu a creat ingerii care sunt miriade, ingeri au mai fost creati cu scopul de a ajuta la implinirea scopurilor sale.Ingerii au ajutat oameni fideli lui Dumnezeu de-a lungul timpului sa indeplineasca misiunile primite de ei de la Dumnezeu tot ingerii in prezent ajuta lucrarea mondiala de predicare.Tu si sotia ta daca ai avea o casa mare ati locui numai voi 2 ea? Cu siguranta ati dori amundoi sa aveti copii.La fel si Dumnezeu a creat ingerii si sunt numiti fii ai lui Dumnezeu, Dumnezeu nu e un robot care sa tina doar la el.La ce a mai creat Dumnezeu omul daca e atotputernic, ce nevoie avea el de oameni, insa uite ca iubirea sa nemarginita l-a facut sa ne creeze pe noi oamenii.Cred ca ar trebui vazuta partea buna nu sa cautam acuzatii la adresa lui Dumnezeu. Eadevarat poti fi dezamagit de ce vezi ca se intampla si ca nu se ia masuri insa daca intelegi corect lucrurile iti vei da seama de situatia reala, cea din spatele aparentelor.

| Alphawolf a răspuns (pentru Dragos_Arapasu_1994):

Scuza-ma dar @shhhs are dreptate, este logic ce spune el. Tu esti cel care nu poti sa-ti sustii afirmatiile cu puncte de vedere solide. Ce spui tu acolo nu prea are logica, parca ai vorbi(scrie) din auzite.
Dumnezeu in calitatea de creator absolut, a creat inclusiv pe Satana cu tot cel caracterizeaza(calitati, capacitati...), tot el a creat spatiul de desfasurare si limitele dintre bine si rau, el a creat totul.

| Dragos_Arapasu_1994 a răspuns (pentru Alphawolf):

Biblia invata ca diavolul a fost un inger care s-a razvratit impotriva lui Dumnezeu, care nu a dorit sa ii aduca inchinare ci a dorit ca oamenii sa i se supuna lui.Astfel Dumnezeu i-a permis sa traiasca independent de el atata lui Satan cat si oamenilor.E o diferenta enorma intre a permite raul si a-l provoca..Am fost foarte scurt.O zi buna.

| shadovv a răspuns:

Ha ha ha... a bagat o pe aia ca "nu prea are logica"!

| NoShit a răspuns (pentru BogdaneluluI):

Vezi că dacă intri la "Răspunsurile mele" este un buton în faţa căsuţei "Status răspuns" numit "Editează". Ai putea să-l foloseşti.

| Ioanh a răspuns:

Si cu toate ca Dumnezeu stia ca omul va cadea din Rai, diavolii vor cadea, si intreaga istorie, Dumnezeu are inca un scop ultim si suprem- vesnicia in bucuria Sa, singurul motiv pentru care ar ingadui ca omul sa treaca prin greul acestei vieti; ca o paranteza, pentru omul cu Dumnezeu in viata sa, Imparatia lui Dumnezeu incepe inca din viata aceasta ca o anticipare si pregustare a celei ce va sa fie.