| RAY a întrebat:

Daca Hitler a fost ateu de ce a spus asta?

Într-un discurs făcut mai târziu în 1933, Hitler a pretins că a "șters" mișcarea ateistă. [22]

https://en.wikipedia.org/wiki/Discrimination_against_ath eists
În Germania, în timpul epocii naziste, un decret din 1933 a afirmat că "nici un național-socialist nu poate suferi un prejudiciu... pe motiv că el nu face nicio profesie religioasă". [22] Cu toate acestea, regimul sa opus cu fermitate "comunismului nenorocit" [23] [24], iar toate organizațiile frenetice germane ateiste și în mare parte de stânga, precum Liga Freethinkers (500 000 de membri) [25] germană au fost interzise în același an; unele grupuri de dreapta au fost tolerate de naziști până la mijlocul anilor '30. [26] [27] Într-un discurs făcut mai târziu în 1933, Hitler a pretins că a "șters" mișcarea ateistă. [22]

În timpul negocierilor care au condus la concordatul nazist-Vatican din 26 aprilie 1933, Hitler a afirmat că "școlile seculare nu pot fi niciodată tolerate" din cauza tendințelor lor irelegioase. [28] Hitler a ignorat în mod obișnuit această angajament, iar concordatul Reichului în ansamblu și, până în 1939, toate școlile denominaționale catolice au fost desființate sau convertite în instalații publice. [29]

Până în 1939, 94, 5% dintre germani se mai numeau înșiși protestanți sau catolici, în timp ce 3, 5% erau așa-numiți " Gottgläubigen " (cei "credincioși în Dumnezeu") și 1, 5% erau fără credință. [30] Potrivit istoricului Richard J. Evans, membrii afilierii gottgläubig "au fost convinși de naziștii care au părăsit Biserica lor la cererea partidului, care încercase de la mijlocul anilor 1930 să reducă influența creștinismului în societate ". [31] Heinrich Himmler a fost un promotor puternic al mișcării gettgläubig și nu a permis atei în SS, argumentând că "refuzul lor de a recunoaște puterile superioare" ar fi o "sursă potențială de indisciplină". [32] Himmler a anunțat SS : "Noi credem într-un Dumnezeu atotputernic, care stă deasupra noastră, a creat pământul, patria și Volk și ne-a trimis Führer, orice ființă umană care nu crede în Dumnezeu ar trebui să fie considerat arogant, megalomaniacal și prost și astfel nu este potrivit pentru SS ". [30]

Răspuns Câştigător
| SG1995 a răspuns:

Astepti contra-argumente? Ti-as da, dar la cat esti de "inteligent" orice replica e un non-sens.

9 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Hitler nu a fost ateu ci spiritist sau ceva asemanator.

| RSfan a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care a masacrat evreii chiar daca se tragea din evrei, totul trebuia justificat asa ca a dat vina pe religia lor, era doar un pretext, altfel nu ar fi fost sustinut de popor.

| SG1995 a răspuns:

Hitler nu a fost ateu, dar ma indoiesc ca era afiliat unei religi iudaice.

| Nilsson a răspuns:

1. Pentru ca ateii sunt lipsiti de scrupule si ca sa isi atinga scopurile spun electoratului ce vrea sa auda, pentru ca ateii oricum cred ca nu vor da socoteala dupa moarte pentru faptele lor.

2. Ateismul si evolutionismul merg mana in mana.
Hitler n-ar fi vorbit despre superioritatea rasei ariene daca nu credea in evolutie

| RAY explică (pentru Nilsson):

Omule de ce isi judeci aproapele si habar nu ai de ceea ce vorbesti, politicieni romani sunt atei a? de ce naiba ar fi omorat hitler atei daca era ateu, vezi ca nu are sens ce spui, numai vorbesc ca majoritatea din populatia de atunci era crestina adica 96%,evolutia nu are legatura cu ateismul, ei sau folosit de darvinism pentru a expune teoria lor, practic au fabricat minciuni, darvinismul social este o pesudosiinta, cine esti tu sa spui cine va da socoteala sau nu? esti iisus cumva, esti doar un sectanct cu aere de dumnezeu pe TPU

| RAY explică (pentru SG1995):

Cine stie seby ce avea in cap

| SG1995 a răspuns (pentru Nilsson):

Pritene idiotienia ta nu are limite.

| Nilsson a răspuns (pentru SG1995):

As fi preferat sa aud niste argumente decat o insulta si niste evaluari negative.
Si intre noi fie vorba, doar pasaricile dau evaluari negative, barbatii se dueleaza in vorbe happy

| doctorandus a răspuns (pentru RAY):

Se înșală. Printre testele de admitere în SS era testul credinței în Dumnezeu. Toți membrii SS credeau în Dumnezeu, nu era niciun ateu printre ei.