| raMLesS a întrebat:

Daca inima nu are legatura cu sentimentele, atunci spuneti-mi bai ateilor de ce cand va indragostiti pulsul creste? laughing

10 răspunsuri:
| Cybele a răspuns:

Nu sunt atee dar stiu ca sentimentele sunt de fapt hormoni care ne fac corpul sa reactioneze intr-un anumit fel in diferite situatii. Printre hormonii dragostei se numara dopamina si serotonina.
Inima are legatura cu sentimentele in sensul ca acesti hormoni fac ca pulsul sa se mareasca, pupila sa se dilate, respiratia sa se intensifice etc.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru că se eliberează adrenalină.

| badpanda a răspuns:

Medicina moderna este inca la inceput de drum. Uite de exemplu un rahat de virus ce poate sa faca, si mai exista milioane de virusi.
Cand o sa indragostesti vreodata o sa iti dai seama ca nu este vorba doar despre chimie.O pastila ar fi rezolvat pana acum problemele de dragoste.
Este mult de discutat si nu are nicio legatura cu religia, cel putin cea pe care o stim.
S-au consumat mii de tone de cerneala pe acest subiect si este departe de a fi epuizat.dar mai apare cate un ignorant care stie raspunsul, si culmea tot unul care a chiulit cel mai mult la orele de chimie.

| Cybele a răspuns (pentru OctavianDanielMaria):

Organismul este controlat din punct de vedere nervos si endocrin. Putina atentie la orele de biologie n-ar strica in viata... zic si eu.

| Eisenheim a răspuns:

Și când vezi o haină și te cauți în portmoneu îți crește pulsul, fara supărare fetelor laughing sau băieții când calcă o pedală care te duce 400 metri în două secunde laughing

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pune mana pe carte si studiaza. Nu veni cu incultura ta aici, sa pui intrebari la care pot raspunde si elevii de clasa a 7-a.

Răspuns utilizator avertizat
| Irinel15123532 a răspuns:

In Biblie, prin ''inima'' se refera la mintea noastra, nu la inima de carne.