| DomnulZeu a întrebat:

Daca "Mantuitorul" spune:,, Nu se misca fir de par fara voia mea!", de ce spun credinciosii ca avem liberul arbitru si Dumnezeu nu e de vina pentru faptul ca mor milioane de oameni pe zi?

7 răspunsuri:
| Lucică1998 a răspuns:

Dar nu spune asa ceva Mântuitorul, El vorbește despre subiectul acesta in Matei unde zice ca toti peri nostiri sunt numărați, iar in Luca spune ca nici un fir de par nu ni se va pierde. Dar nicăieri nu zice ce ai scris tu acolo. Deci da avem liberul arbitru.

| aabaaab3278 a răspuns (pentru Lucică1998):

Ba spune asa ceva, mai cauta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnu' Zeu, daca nu dai versetul in care scrie ce pretinzi mai sus, atunci esti zeul minciunii.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Se refera la omniscienta si omniprezenta. Si in nici un caz nu se refera la oamenii, este vorba de natura, se face o comparatie, este o metafora.

Si daca ar fi asa cum spui tu, cine esti tu sa il judeci, sa ii ceri socoteala lui Dumnezeu? Nici mai marii Sfintii ai vremurilor nu au indraznit si cerem noi?
In Biblie scrie ca Dumnezeu va judeca oamenii, nu noi pe El.

| oprescudorin11 a răspuns:

Dumnezeu a spus cele 10 porunci.(cel putin al meu Ortodox).
Adica ti-a spus cum sa traiesti in armonie.
Nu te impiedica sa le calci! Caci altfel ti-ar ingheta cutitul in mana cand l-ai indrepta asupra unui semen.Acel semen ti-a gresit, caci nu intamplator ai face gestul, etc.
Deci ai liberul arbitru! Dar nu Dumnezeu omoara mii de oameni ci tu, care-ti folosesti gresit un drept(de care ai fost avertizat de consecinte)!

| danut a răspuns:

Unde ai citit tu asa lucru?

| SergiuBoss11 a răspuns:

Noi avem liberul arbitru din cauza ca asa a voit el. Daca el n-ar fi vrut, noi n-am fi avut liberul arbitru, deci cu voia lui se misca firele de par.
noi oamenii suntem de vina fiindca mor alti milioane.